Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

  • Kategoria: Reportaże
  • Tomasz Karasiński

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Mimo rosnącej popularności wysokiej klasy sprzętu audio i pozytywnych sygnałów z rynku, kalendarz audiofilskich imprez w naszym kraju wcale nie jest tak napięty, jak mogłoby się wydawać. Tak naprawdę 90% aktywności na tym polu zgarnia odbywająca się co roku wystawa Audio Video Show przy której każda inna impreza wygląda jak kameralne spotkanie przy muzyce. Nikt jednak nie powiedział, że to coś złego. Warszawska wystawa rośnie z roku na rok coraz szybciej i choć od początku nakierowana była na stworzenie warunków do bliskiego kontaktu z prezentowanym sprzętem, trudno jest zobaczyć i posłuchać wszystkiego przemieszczając się po korytarzach w tłumie żądnych wrażeń audiofilów. Dlatego, wbrew pozorom, mniejsze imprezy i prezentacje są znakomitym uzupełnieniem kalendarza i okazją do bardziej bezpośredniego kontaktu ze sprzętem, a także poznania ludzi zarażonych tą samą, muzyczną pasją. Jedną z najciekawszych tego typu imprez odbywających się regularnie od kilku lat, i to w formule kilku spotkań rocznie, jest wrocławski Audiofil. Tuż za nim plasują się prezentacje organizowane przez specjalistyczne salony audio, a wśród nich prym wiedzie Audiofilska Majówka w Q21.

Majówka w Pabianicach jest niezaprzeczalnie jedną z najfajniejszych imprez tego typu. Składają się na to nie tylko ciekawe urządzenia sprowadzane co roku przez organizatorów, ale przede wszystkim atmosfera wynikająca z formuły samego spotkania. Tak naprawdę jest to jedna z niewielu imprez audiofilskich, które nie kręcą się całkowicie wokół sali odsłuchowej ani nie ograniczają się do samych odsłuchów. Większość tego typu pokazów polega w dużym skrócie na wpuszczeniu gości do przygotowanej wcześniej sali z prezentowanym systemem stereo, ewentualnie przeprowadzeniu krótkiego wprowadzenia czyli opowieści o podłączonym sprzęcie i puszczeniu kilku wybranych płyt. Czasami jest to połączone z porównaniem kilku urządzeń ze sobą - system jest w trakcie pokazów zmieniany aby słuchacze mogli ocenić różnice między kolejnymi elementami. Jeszcze innym pomysłem jest odsłuch jednej, wyjątkowej płyty od początku do końca na hi-endowym sprzęcie, jak to się odbywa podczas imprez organizowanych w radiowej Trójce przez firmę Voice. W Q21 jest jeszcze inaczej ponieważ centralnym punktem imprezy jest... Piknik przy grillu, a sale odsłuchowe są przez cały czas otwarte, więc jedni spędzają czas na odsłuchach robiąc sobie przerwy na kiełbaskę, a inni - odwrotnie. I wszyscy są z tego powodu zadowoleni.

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

W tym roku Audiofilska Majówka odbywała się już po raz ósmy. Podobnie, jak rok temu, właściciele salonu postanowili oddać jedną z sal odsłuchowych w ręce ludu audiofilskiego miast i wsi, co zresztą okazało się bardzo mądrym posunięciem. Podczas ubiegłorocznej majówki salę na parterze zajmowali konstruktorzy sprzętu DIY, którzy w przerwach między odsłuchami wymieniali się obserwacjami na temat konkretnych kondensatorów i domowych sposobów poprawy brzmienia popularnych modeli kolumn i wzmacniaczy. Najważniejsze było jednak to, że przywieźli ze sobą cuda, których z założenia nie można posłuchać w żadnym sklepie. Możliwość porównania sprzętu produkowanego seryjnie z konstrukcjami amatorskimi była w tym wszystkim najfajniejsza, a amatorzy DIY mieli sporo radochy i mogli przez chwilę zapomnieć o odciskach jakich nabawili się podczas lutowania swoich wynalazków. W tym roku koncepcja zagospodarowania sali na dole była podobna z tym, że zamiast urządzeń domowej roboty do Pabianic zwieziono całe tony sprzętu vintage'owego. Pomysł znów się przyjął, frekwencja dopisała, a organizatorzy urządzili nawet specjalny konkurs na najstarsze urządzenie dostarczone na pokazy.

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Odsłuchy zaczęliśmy właśnie od sali na parterze, jednak ze względu na poziom decybeli serwowany przez właścicieli vintage'owych perełek, nie byłem w stanie dowiedzieć się, co w danym momencie gra. Powiem wprost - za pierwszym podejściem wywiało mnie dosłownie po paru minutach. Grało dobrze, ale zdecydowanie za głośno. Dopiero przy drugiej próbie udało mi się dokładniej wsłuchać w brzmienie prezentowanego systemu, jednak po kilku minutach rozpoczęło się przepinanie kabli i w rezultacie znów nie bardzo wiedziałem, co dokładnie się dzieje. Przepraszam więc tych, którzy bardzo chcieliby się dowiedzieć jak grał system Revoxa w porównaniu do JVC albo jak wypadła elektronika Fischera z kolumnami Spendora. Musiałbym być obecny w sali na parterze od rana do wieczora aby mieć jakieś pojęcie na ten temat. Może uczestnicy pokazów zechcą podzielić się swoimi wrażeniami w komentarzach? Wydawało się jednak, że ich celem w ogóle nie było stwierdzenie czy lepiej gra Marantz czy Pioneer z podobnej epoki, a raczej czerpanie przyjemności ze słuchania ulubionej muzyki na klockach, które kiedyś mogli podziwiać jedynie w katalogach przywiezionych zza żelaznej kurtyny.

Wśród urządzeń przywiezionych przez uczestników prezentacji znalazły się takie rarytasy, jak Marantz 1090, Technics ST 7300K, Scott T-570, Transonic Strato T7090, TEAC R-H300, Revox B251 i B261, Panasonic SU-3100B, Sharp STM31 i STT31, Kenwood KA-8006, Luxman 410, pełny system Fischera, wzmacniacze Pioneera i JVC oraz kolumny Spendor Prelude i Revox Atrium 2. Jedno mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem - w odróżnieniu od obiegłorocznej prezentacji, kiedy to słychać było pewną różnicę jakościową między sprzętem prezentowanym na parterze i na piętrze, w tym roku w obu salach grało bardzo dobrze. Vintage'owe "graty" nie dawały za wygraną - niezależnie od grającej w danym momencie konfiguracji brzmienie było pełne, przyjemne i naturalne. Vintage'owcy odwalili kawał dobrej roboty, co nie było łatwe zważywszy na trudniejszą do opanowania akustykę dolnej sali odsłuchowej oraz fakt, że ich klocków nie wspomagały hi-endowe kable. Z uwagi na różne typy terminali głośnikowych w prezentowanych kolumnach i wzmacniaczach, sprzęt podłączano "na żywca" kablami, które nie miały wiele wspólnego z audiofilską biżuterią za kilka tysięcy ani nawet kilkaset złotych. Tym większe brawa należą się współorganizatorom odsłuchów, którzy zdecydowali się poświęcić piękną sobotę na takie zabawy.

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Nie mniejsza kolejka ustawiła się z samego rana do głównej sali odsłuchowej zlokalizowanej na piętrze. Tutaj prezentowano już oczywiście sprzęt produkowany seryjnie i dostępny w regularnej sprzedaży. W tym roku klimat był wyjątkowo audiofilski, to znaczy lampowo-tubowy. Gwiazdą systemu prezentowanego na górze miał być pokazywany premierowo w Q21 wzmacniacz Fezz Audio Titania. Polska integra była niedawno testowana na łamach naszego portalu, więc nie będę się powtarzał, a inna sprawa, że podczas Audiofilskiej Majówki nie usłyszałem Titanii w akcji. Na stolikach w górnej sali wylądowała aparatura Audio Researcha połączona z kolumnami Blumenhofera, a dokładniej - Genuin FS3 mkII i Tempesta 20. Grało naprawdę wybornie, a z dwóch modeli niemieckiej firmy bardziej spodobały mi się - o dziwo - Tempesty 20. Swoje wdzięki w górnej sali zaprezentowały również francuskie podłogówki Apertura Armonia, jednak podłączono je dopiero na zakończenie imprezy i szczerze mówiąc, nie miałem wystarczająco dużo czasu aby dokładniej ich posłuchać. Natomiast obie konstrukcje Blumenhofera pozostawiły po sobie bardzo dobre wrażenia. Napędzała je stereofoniczna, 450-watowa końcówka mocy Audio Research DS 450 wraz z przedwzmacniaczem Audio Research Reference 5 SE. Źródłem był odtwarzacz Audio Research CD 6. Obok stał również gramofon Rega Planar 2, jednak ani razu nie przyłapałem go w ruchu. Specjalnie na prezentację sprowadzono również kultowe przewody Albedo Monolith w najnowszej wersji Reference. Po kolumnach Blumenhofera, to właśnie nowe kable Albedo byłyby pierwsze na mojej liście kandydatów do bardziej wnikliwego odsłuchu po tej prezentacji.

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Powyższe zdjęcia mówią chyba same za siebie. Audiofilska Majówka w Q21 to wciąż jedna z najciekawszych imprez audiofilskich w Polsce, będąca jednocześnie "największą z tych mniejszych", bo przecież o konkurowaniu z największymi wystawami nie może być mowy. Mam jednak wrażenie, że takie spotkania umożliwiają zainteresowanym jeszcze bliższy kontakt z prezentowanym sprzętem. Goście, którzy postanowili spędzić tę wyjątkowo pogodną sobotę w Pabianicach nierzadko sami sugerowali wprowadzenie konkretnych zmian w systemie odsłuchowym na górze, nie wspominając już o ulokowanej na parterze sali vintage'owej, bo tu panowała już całkowita dowolność, co zarówno słuchaczom jak i osobom wyznaczonym do obsługi systemu sprawiało niemałą frajdę. Czegoś takiego na dużych wystawach raczej nie ma, a dla wielu uczestników Audiofilskiej Majówki i tak najważniejsza była możliwość spotkania podobnych sobie wariatów. My przynajmniej spędziliśmy w Pabianicach bardzo miły weekend. Dziękujemy za zaproszenie i czekamy na kolejną edycję tej wyjątkowo ciepłej imprezy!

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Audiofilska Majówka 2016 w Q21

Zdjęcia: Tomasz Karasiński, StereoLife.

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Bannery boczne

Komentarze

a.s.
Nasz zmysł słuchu nie ma "liniowej charakterystyki przetwarzania". Sygnały o takim samym natężeniu, ale o różnej częstotliwości, wywołują wrażenia różnej głośno...
Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Czy to w domowym zaciszu, na koncercie, podczas pracy w studiu czy w samochodzie - wzmacniacz jest jednym z kluczowych elementów każdego systemu stereo. Czym właściwie jest? Najprościej można powiedzieć, że jest to układ elektroniczny, którego zadaniem jest wytworzenie na wyjściu sygnału analogowego będącego wzmocnioną kopią sygnału podanego na wejście....

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

Bez szumów, bez kabli, bez kompromisów - Sennheiser

Bez szumów, bez kabli, bez kompromisów - Sennheiser

Czy znasz firmę Sennheiser? Na to pytanie twierdząco odpowie niemal każdy, kto interesuje się szeroko pojętym sprzętem audio. DJ, prezenter radiowy, producent muzyczny, artysta, gwiazda estrady, kierownik sceny, zapalony gracz, audiofil, a nawet zwyczajny słuchacz mający chrapkę na porządne słuchawki jednej z prestiżowych marek - wszyscy oni prawdopodobnie choć raz...

Poradniki

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

The Grand Astoria - Miszmasz po rosyjsku

The Grand Astoria - Miszmasz po rosyjsku

The Grand Astoria to grupa zwariowanych Rosjan z Petersburga. Zespół powstał w 2009 roku z inicjatywy Kamille Sharapodinova - gitarzysty...

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Vintage

Weltron 2005

Weltron 2005

Dokładnie w 1985 roku na ekrany kin wszedł kultowy "Powrót do przyszłości" wyreżyserowany przez Roberta Zemeckisa. Główny bohater filmu -...

Słownik

Poprzedni Następny

Naskórkowość

Efekt występujący w kablach podczas przesyłania prądu zmiennego. Polega na tym, że gęstość prądu maleje wraz ze zbliżaniem się do wnętrza przewodnika, a mówiąc jeszcze prościej - sygnał zasuwa bardziej...

Cytaty

OscarWilde.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.