Reaktywacja RadiaJAZZ.FM
- Kategoria: VideoTeka
- Tomasz Karasiński
Jeżeli tęskniliście za jedynym w pełni jazzowym radiem w Polsce, mamy dobrą wiadomość. Właśnie trwa akcja reaktywacji RadiaJAZZ.FM prowadzona za pośrednictwem portalu wspieram.to, gdzie każdy może dołączyć się do zbiórki pieniędzy cel, kupić jeden z cennych przedmiotów lub wesprzeć projekt konkretną kwotą. Wpłacając mniejsze darowizny można otrzymać na przykład kubek lub koszulkę z logo radia i emisję wybranego utworu na antenie ze specjalną dedykacją, natomiast w przypadku większych kwot dostajemy nawet możliwość poprowadzenia audycji z dziennikarzami RadiaJAZZ.FM oraz bannery reklamowe na nowej stronie stacji i e-miesięczniku JazzPRESS. Zgraną ekipę radia od działania na pełnych obrotach dzieli tylko parę rzeczy - główie profesjonalny sprzęt radiowy oraz fundusze na czynsz za wynajem lokalu.
Marzeniem dziennikarzy jest także przejrzysta, nowoczesna strona internetowa oraz aplikacja mobilna, na których wykonanie potrzebne są dodatkowe środki. Jeśli się uda, prawdopodobnie będziemy mieli jedną z najlepszych stricte jazzowych stacji radiowych w Europie. Jazzowe radio narodziło się dzięki inicjatywie Mariusza Adamiaka, promotora i wielkiego miłośnika jazzu. 6 grudnia 1996 roku na falach FM pojawiło się w końcu miejsce, dla wszystkich miłośników muzyki spod znaku Milesa Davisa. JazzRadio z powodzeniem działało przez kilkanaście lat. Niestety, pomimo zapału i pracy ekipy dziennikarskiej, nie miało szczęścia do kolejnych właścicieli. Ostatni z nich powziął decyzję o sprzedaży pasma komercyjnej korporacji medialnej. Stało to się niemal w dwunastą rocznicę istnienia JazzRADIA. W ciągu zaledwie miesiąca od oficjalnego zamknięcia stacji powstał projekt internetowego RadioJAZZ.FM.
Co ważne, stało się tak tylko dzięki wspólnym działaniom słuchaczy z jednej i ekipy redakcyjnej z drugiej strony. Po wielu latach starań, aby w głośnikach pojawiał się jazz, nadszedł kryzys. RadioJAZZ.FM od początku działało wolontariacko i niekomercyjnie. Ostatecznie przytłoczyły je długi za czynsz, a stary, awaryjny sprzęt uniemożliwiał dalsze prowadzenie audycji, pozostawiając jedynie wymowną ciszę w eterze. Po długich naradach i z bólem serca ekipa uzgodniła, że należy zawiesić działalność do czasu, gdy będzie w stanie ruszyć ponownie z pełną mocą. I teraz właśnie jest ten moment! Ambasadorami projektu są takie osobistości, jak Włodek Pawlik, Urszula Dudziak, Leszek Możdżer, Adam Bałdych, Mikołaj Trzaska czy Sławek Jaskułke. Więcej dowiecie się z załączonego filmu i ze strony projektu na portalu wspieram.to.
Komentarze