Monitor Audio Monitor
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Wiemy, że to brzmi dziwnie, ale firma Monitor Audio wprowadza właśnie nową serię głośników o nazwie Monitor. Jak przeczytamy w informacji prasowej, jest to pięknie zaprojektowana rodzina kolumn głośnikowych przynosząca dźwięk, do jakiego firma Monitor Audio nas przyzwyczaiła. Ukłonem w stronę nowoczesnego dizajnu, atmosfery zabawy i funkcjonalności mają być pomarańczowe membrany wooferów. A może tak naprawdę są ukłonem w stronę zachodzącego słońca? Jaskrawe przetworniki na pewno przyciągają wzrok. Ciekawe co na to Klipsch, który wpadł na to już dawno temu. Kolumny korzystają także z czarnych głośników wysokotonowych z membranami wykonanymi z materiału o nazwie C-CAM, które pierwotnie zostały opracowane dla kolumn z serii Bronze.
Kiedy producent informuje, że jakiś element głośnika został zapożyczony z wyższej serii, tak naprawdę stara się nas przekonać, że za nieco mniejsze pieniądze dostaniemy bardzo podobne brzmienie. Ciekawe czy tak będzie w przypadku serii Monitor, ale trzeba przyznać, że z zewnątrz kolumny prezentują się całkiem zacnie, przynajmniej na zdjęciach. Seria obejmuje dwa zestawy podstawkowe, dwa podłogowe, głośnik centralny i aktywny subwoofer. Jest więc wszystko, czego potrzeba aby zbudować średnio zaawansowany system kina domowego. Co ciekawe, w temacie podłogówek, konstruktorzy nie bawili się już w konstrukcje dwudrożne, będące w istocie monitorem w większej skrzyni, tylko od razu poszli w 2,5-drożne kolumny Monitor 200 z trzema głośnikami i 3-drożne Monitor 300 z czterema głośnikami. Te ostatnie wyglądają dość potężnie i mogą być ciekawą opcją dla osób szukających dużego dźwięku za stosunkowo małe pieniądze.
Jeśli chodzi o rozwiązania techniczne, pomarańczowe przetworniki wykonano z materiału MMP II (Metal Matrix Polymer). W całej serii występują one tylko w dwóch rozmiarach - 140 i 165 mm. Na pewno pozwoliło to na ograniczenie kosztów produkcji, ale czy w takich kolumnach potrzebne byłyby jeszcze większe lub mniejsze membrany? Chyba nie. Co ciekawe, nawet w trójdrożnych Monitorach 300 zastosowano trzy przetworniki o średnicy 165 mm, a nie dwa większe woofery i jeden mniejszy głośnik średniotonowy. Zdaniem producenta, kreatywne podejście do konfiguracji przetworników pozwala na łączenie mniejszych kolumn podłogowych i podstawkowych z większymi kolumnami podłogowymi i podstawkowymi potrzebnymi w większych pomieszczeniach. Oprócz tego, w nowych zestawach zastosowano porty rezonansowe HiVe II (High Velocity Low Noise Reflex Port). Firma zapewnia, że jest to innowacyjny sposób wyprofilowania bas-refleksu poprawiający odpowiedź transjentów, a w rezultacie dający lepiej kontrolowany bas i łagodniejszy przepływ powietrza.
Kolumny dostępne są w czarnym lub białym lakierze lub w okleinie orzechowej z kontrastującą, szarą maskownicą. Jak przeczytamy w informacji prasowej, dopracowane detale i konstrukcja powodują, że to seria kolumn, które będą estetycznie wyglądały w dowolnym pomieszczeniu. Dowodzić tego mają chociażby wysunięte nóżki w modelach podłogowych, wpływające na lepszy wygląd kolumn, ale też zapewniające im większą stabilność przy niewielkiej powierzchni zajmowanej na podłodze. Może nie ma się czym chwalić, ale nie każde ekstremalnie budżetowe kolumny mają nóżki lub nawet otwory na kolce, więc nie jest źle. Na razie jedyną tajemnicą pozostają ceny nowych Monitorów. Jeżeli jednak będzie podobnie, jak w produkowanej dotychczas serii Monitor Reference, najmniejsze monitory powinny kosztować około tysiąca, a największe podłogówki - około trzech tysięcy złotych za parę.
Źródło: Audio Center
Komentarze