Deeptime Ionic Sound System
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Czeskie studio projektowe Deeptime zaprezentowało pierwszy dostępny komercyjnie zestaw audio wykonany z piasku. Limitowana edycja głośników stereo o nazwie Ionic Sound System łączy ekologiczne materiały z technologią druku 3D. Producent zapewnia, że dzięki doskonałej jakości dźwięku, ten nietuzinkowy zestaw spodoba się nie tylko miłośnikom wzornictwa i nowoczesnych rozwiązań, ale także najbardziej wymagającym audiofilom. Ionic Sound System składa się z dwóch pasywnych głośników satelitarnych i aktywnego subwoofera. Całość ma doskonale pracować zarówno we wnętrzach domowych, jak i biurowych. Obudowy z piasku nie mają widocznych łączeń ani śrub, co poprawia zarówno ich wygląd, jak i właściwości akustyczne. Wszystkie elementy systemu, w tym zamontowana wewnątrz głośników elektronika i złącza, są produkowane na zamówienie. Innymi słowy, takiego cuda nie kupimy nigdzie indziej.
Założyciele studia Deeptime, Martin Hřeben i Ondřej Chotovinský, mają doświadczenie w projektowaniu podzespołów dla branży motoryzacyjnej (McLaren, Honda i Skoda). Miało to wpłynąć na proces powstawania unikalnego zestawu audio. "Dla nas projekt oznacza szukanie formy, która odzwierciedla charakter i funkcję produktu i opiera się na korzyściach płynących z najnowszych dostępnych technologii. Nie chcemy tylko upiększać istniejących standardowych rozwiązań, dlatego nasze głośniki nie mają standardowych obudów w kształcie sześcianu lub prostopadłościanu. Zamiast tego stosujemy organiczne kształty zaprojektowane w celu poprawy jakości dźwięku." - wyjaśnia Martin Hřeben. "Inspirację czerpiemy głównie z natury. Wszystkie kształty w świecie przyrody funkcjonują w taki sposób - trudno znaleźć tu regularne kształty kostek lub pudełek." - dodaje Ondřej Chotovinský. Zewnętrzna forma głośników czeskiej firmy wyglądałaby bardzo innowacyjnie, gdyby nie jeden, maleńki szczegół... Bowers & Wilkins zaprezentował legendarne Nautilusy już w 1993 roku. Kolumny te wprawdzie nigdy nie były i wciąż nie są drukowane z piasku, jednak ślimakowatego kształtu obudowy nie sposób nie skojarzyć z tym właśnie modelem. No, ale nie czepiajmy się aż tak. W końcu Martin Hřeben i Ondřej Chotovinský byli zajęci pracą dla McLarena, Hondy i Skody, więc mogli nie zauważyć, że jeden z najsłynniejszych, hi-endowych zestawów głośnikowych ma niemal identyczny kształt.
Tym, co sprawia, że Ionic Sound System jest naprawdę wyjątkowy, jest niekonwencjonalne wykorzystanie druku 3D z piasku - technologii znanej jako druk piaskowy lub natrysk. Technika ta wykorzystywana jest głównie do drukowania form do odlewania metali. Studio Deeptime opracowało proces technologiczny, który zamienia delikatne i porowate odciski piaskowe w hermetyczne i wolne od rezonansów formy, stosując specjalnie przygotowane utwardzacze i pigmenty. Zarówno pod względem wyglądu, jak i właściwości mechanicznych, uzyskany materiał przypomina piaskowiec i wykazuje bardzo korzystne właściwości akustyczne. W połączeniu z technologią druku 3D pozwala to projektować i produkować obudowy głośników praktycznie bez ograniczenia złożoności i zmienności kształtów lub rozmiarów. Niezwykłe obudowy zastosowane w elementach zestawu Ionic Sound System uzupełniono własną elektroniką, która steruje całym urządzeniem. Serce i mózg tego zestawu audio składa się z zasilacza impulsowego, modułu przetwornika cyfrowo-analogowego wysokiej rozdzielczości, płytki kontrolnej z chipsetem Bluetooth z kodekami aptX i AAC oraz mocnego wzmacniacza pracującego w klasie D, z ultra niskim poziomem szumów.
Deeptime to czeskie studio projektowe specjalizujące się w produkcji ekskluzywnych produktów audio, przy użyciu najbardziej progresywnych technologii. Podstawy tego, co miało stać się studiem Deeptime i początkiem rozwoju Ionic Sound System, sięgają 2014 roku. Martin Hřeben i Ondřej Chotovinský, wówczas pod marką Akemake, przedstawili pierwsze na świecie głośniki 3D drukowane z kompozytu drewnianego. Zainteresowanie prasy i publiczności zainspirowało założycieli studia Deeptime do pogłębienia badań nad nowymi materiałami i procesami produkcyjnymi, aby można było dopracować tego typu projekty pod kątem doskonałej akustyki i estetyki. W przyszłości duet projektantów planuje rozszerzyć rodzinę Ionic Sound System o głośniki o różnych rozmiarach, dostępne w różnych wariantach kolorystycznych i rodzajach wykończeniach powierzchni. Cena zestawu Ionic Sound System na razie nie została ujawniona. Wiadomo jednak, że projektem studia Deeptime zainteresowało się stowarzyszenie High End Society - organizator wystawy High End w Monachium. Wszystko wskazuje więc na to, że tych wyjątkowo ciekawych głośników będziemy mogli posłuchać już w maju.
Źródło: Deeptime
Komentarze