Mission LX MkII
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Mission udoskonala swoją serię kolumn głośnikowych LX, wprowadzając szereg ulepszeń, takich jak rozwiązania techniczne wywodzące się z droższych modeli. Seria LX debiutowała na rynku cztery lata temu, a jej nowa odsłona wykorzystuje elementy konstrukcyjne zapożyczone z bardziej wyrafinowanej serii QX, aby - opierając się na podstawach utytułowanej pierwszej generacji kolumn głośnikowych LX - wprowadzić szereg ulepszeń, obejmujących przetworniki, zwrotnicę i obudowę. Rzeczą godną odnotowania jest rozszerzenie serii. Podczas gdy pierwsza seria LX składała się z sześciu modeli - dwóch głośników podstawkowych, trzech wolnostojących i głośnika centralnego dla systemów kina domowego - gamę LX MkII tworzy dziewięć konstrukcji. Dostępny jest dodatkowy model podstawkowy, można wybierać pomiędzy dwoma głośnikami centralnymi zamiast jednym, a także opracowany został głośnik surround, który można zamontować na ścianie lub ustawić na szczycie modeli wolnostojących jako głośnik efektowy promieniujący do góry.
Jak przeczytamy w informacji prasowej, każdy głośnik z serii LX MkII został zaprojektowany tak, aby zapewniał maksymalną ekspresję dźwiękową, pomimo kompromisów, które są nieuniknione przy konstrukcji głośników w tej kategorii cenowej. Zespół projektowy w pełni zoptymalizował wydajność każdego modelu przy użyciu wyrafinowanych narzędzi i oprogramowania do modelowania komputerowego. Konstruowanie głośników polega na równoważeniu zmiennych i poszukiwaniu najlepszego możliwego kompromisu. W niskich przedziałach cenowych, gdzie koszt produkcji jest najbardziej ograniczony koniecznością uzyskania określonej ceny detalicznej, potrzeba kompromisu jest największa. Szczególną uwage poświęcono przetwornikom wysokotonowym. Biorąc pod uwagę niewielką masę elementu ruchomego, dodatkowa kropla nowoczesnego kleju może zniszczyć równowagę konstrukcji, wpływając tym samym na czułość i pasmo przenoszenia. Dlatego dla serii LX MkII projektanci firmy Mission opracowali jednostkę wysokotonową z magnesem neodymowym, wybranym ze względu na maksymalną siłę magnetyczną na małej przestrzeni, a także 25-milimetrową kopułkę z mikrofibry, wybraną ze względu na jej niewielką wagę i spójność w produkcji.
Seria LX MkII wykorzystuje nową wersję przetworników nisko-średniotonowych Mission DiaDrive, w których zwykły układ membrany i nasadki przeciwpyłowej zastąpiony został jednolitą krzywoliniową membraną. Jest ona napędzana przez drugą submembranę połączoną z cewką, udoskonalając efektywność napędu i zapewniając doskonałą kontrolę lekko wklęsłej membrany. Sama membrana wykonana jest z dwuwarstwowej plecionki z włókna, dobranej ze względu na jej ograniczoną higroskopijność, a także wysoką sztywność przy swojej masie i doskonałe samotłumienie. Magnes ferrytowy o dużej sile sprawia, że pole magnetyczne jest precyzyjnie kierowane wewnątrz przestrzeni, w której porusza się cewka, umożliwiając ultraliniowe działanie i doskonałą odpowiedź impulsową. Jednym z krytycznych obszarów uwypuklonym przez rozwój kolumn głośnikowych QX jest zastosowanie "ząbków" wokół membrany, które pomagają rozproszyć zakłócające odbicia z powierzchni znajdujących się przy membranach nisko-średniotonowych. Seria LX MkII wykorzystuje podobne ząbki wokół głównego przetwornika, a także wgłębienia wokół przetwornika wysokotonowego, zapewniając płynniejszą odpowiedź częstotliwościową niż w poprzedniej generacji głośników LX. Po wyeliminowaniu drobnych zakłóceń w odpowiedzi przetwornika, zwrotnica każdego z modeli została zoptymalizowana, aby w pełni wykorzystać lepszą wydajność. Seria LX MkII wykorzystuje filtr Linkwitza-Rileya o nachyleniu 24 dB na oktawę, opracowaną przy użyciu zaawansowanego modelowania komputerowego i wielu godzin testów odsłuchowych, aby idealnie połączyć głośniki ze sobą. Jest to szczególnie widoczne dzięki zdolności do równoważenia wydajności poza osią z bardziej wyrównanym efektem na osi.
Trzy wolnostojące modele z nowej serii wykorzystują jednostki DiaDrive umieszczone zgodnie z opracowanym przez firmę Mission układem IDG (Inverted Driver Geometry), w którym przetwornik nisko-średniotonowy znajduje się powyżej, a nie poniżej przetwornika wysokotonowego, aby pomóc uzyskać wyrównanie czasowe - znak firmowy Missiona od lat 80. Umieszczenie głośnika nisko-średniotonowego bliżej poziomu uszu, z jednostką wysokotonową znajdującą się poniżej, pomaga wyrównać długość ścieżki od centrów akustycznych dwóch przetworników, dzięki czemu fale dźwiękowe zbiegają się na wysokości głowy słuchacza. Dwudrożne modele wolnostojące LX-4 MkII i LX-5 MkII rozszerzają układ IDG do pełnego systemu D'Appolito, umieszczając jednostkę wysokotonową pomiędzy parą głośników nisko-średniotonowych - jeden powyżej i jeden poniżej. Największy model w serii, LX-6 MkII, jest trójdrożną konstrukcją z osobnym przetwornikiem średniotonowym umieszczonym nad kopułką wysokotonową i parą przetworników niskotonowych umieszczonych poniżej.
Dla ogólnej wydajności dowolnej kolumny głośnikowej obudowa jest tak samo ważna jak przetworniki i zwrotnica. Zaprojektowanie efektywnej, taniej obudowy jest trudne, ponieważ budżet ogranicza możliwości projektanta w stosowaniu drogich materiałów lub dużej masy do stworzenia biernej konstrukcji. Za pomocą wspomaganego projektowania komputerowego 3D, analizy elementów skończonych i interferometrii laserowej, w połączeniu z niezwykle bogatym doświadczeniem, przystępną cenowo obudowę można zaprojektować tak, aby zapewniała lepszą sztywność i niższy poziom szumu niż mogłoby się wydawać przy tak niskim koszcie materiałów. Jako część precyzyjnego dostrajania nowych modeli, przemyślane rozmieszczenie dodatkowego wewnętrznego włókna tłumiącego w obudowie z tylnym portem zredukowało poziom podbarwienia średnich tonów i poprawiło jakość tonów niskich. Seria Mission LX MkII będzie dostępna w październiku w trzech rodzajach wykończenia. Klienci będą mieli do wyboru biały lub czarny mat oraz okleinę orzechową. Znamy także poglądowe ceny detaliczne wszystkich modeli z nowej serii. Najmniejsze LX-1 MkII będą kosztowały 1198 zł za parę, a największe LX-6 MkII - 3598 zł za parę.
Źródło: Audio Klan
Komentarze