Współosiowość po szwajcarsku - Piega Coax Gen2
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Szwajcarski producent głośników odświeża serię kolumn głośnikowych serii Coax, prezentując cztery zupełnie nowe modele, równocześnie prezentując technicznie dopracowaną, limitowaną edycję znanych już modeli kolumn podłogowych oraz podstawkowych Coax. Obudowy kolumn ze szlachetnego aluminium oraz przetworniki wstęgowe - tak pewnie brzmiałaby odpowiedź większości entuzjastów hi-fi zapytanych o najważniejsze cechy kolumn głośnikowych Piega. Cztery zupełnie nowe modele - Coax 811, 611, 411 oraz Center 211 - zaprezentowane po raz pierwszy na targach High-End w Monachium w maju, charakteryzują się tymi znanymi cechami, równocześnie oferując liczne innowacje techniczne, mające znaczący wpływ na poprawę jakości dźwięku.
Od momentu powstania firmy w roku 1986, Piega stosuje w swoich kolumnach wstęgowe głośniki wysokotonowe. Ich membrany składają się z warstw cienkiej folii aluminiowej, 30 razy lżejszej od konwencjonalnych kopułek, co zapewnia wyjątkowo przestrzenną i szczegółową reprodukcję wysokich częstotliwości. Kolejnym krokiem, było rozwinięcie technologii o połączenie wstęgowego tweetera, otaczając go wstęgowym przetwornikiem średniotonowym. Tak narodziła się seria Coax. Przeprojektowany, masywny panel przedni posiada dodatkowe usztywnienia krzyżowe oraz centralny mostek, który umożliwił zastosowanie dodatkowego magnesu neodymowego nad głośnikiem wysokotonowym w celu poprawy jego efektywności. Ponadto zastosowano nowo opracowaną, specjalnie powlekaną folię, która wygładza charakterystykę w dolnym zakresie częstotliwości, poprawiając spójność brzmienia z przetwornikami niskotonowymi. Współosiowa wstęga strojona jest od 450 Hz, szerszym zakresem działania obejmując wrażliwy zakres wokali.
Wewnętrzna mechanika przetwornika wstęgowego zostało skrupulatnie zoptymalizowana w najdrobniejszych szczegółach. Pręty magnetyczne zostały odsprzęgnięte, aby zapobiec nawet najmniejszym zmianom pola magnetycznego spowodowanym mikro rezonansami. Od rozmieszczenia folii i konstrukcji magnesu, po tłumienie konstrukcji, nic nie zostało pominięte, a każdy element jest precyzyjnie dostrojony do pozostałych. Słyszalny rezultat jest imponujący, z jeszcze większą dynamiką, bardziej wyrafinowanymi detalami i wyjątkową stereofonią. Seria Coax Gen2 wyznacza nowe standardy na polu reprodukcji średnich oraz wysokich tonów.
By nie odstawać od wysokiego standardu narzuconego przez współosiowy głośnik średnio-wysokotonowy, już znakomite głośniki niskotonowe UHQD w nowym modelach Coax otrzymały więcej miejsca do oddychania. Obudowy wykonane są z niezwykle wysokiej jakości, bezszwowego odlewu aluminiowego. Na potrzeby modelu Coax 811 skonstruowano bezkompromisową obudowę o obwodzie 119 cm i grubości ścianek 12 mm. Już w poprzedniej serii Coax, opracowany przez Piega moduł poprawy naprężenia (TIM) poddaje obudowy głośników kontrolowanemu napięciu, wywierając odpowiedni nacisk na wewnętrzne ścianki, co skutecznie tłumi niepożądane drgania obudowy. Producent informuje, że za powstanie nowych modeli odpowiedzialny był szef działu badawczo-rozwojowego, Roger Kessler, natomiast zewnętrzną formę kolumn opracował Stefan Hurlemann. Polskie ceny nowych modeli Piegi nie zostały jeszcze ujawnione.
Źródło: FNCE
Komentarze