Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

5 minut dla Pink Floyd

5 minut dla Pink Floyd

Historia Pink Floyd sięga 1963 roku. To wtedy grupka studentów architektury z Cambridge postanowiła założyć wspólnie zespół. Początkowo skład był bardzo niestabilny (od samego początku grali w nim jednak basista Roger Waters i Nick Mason), podobnie jak nazwa - muzycy występowali pod takimi szyldami, jak Sigma 6, The Meggadeaths, The Spectrum Five, czy The Tea Set. Ostateczną nazwę, przybraną w 1965 roku, zaproponował Syd Barrett - wokalista i gitarzysta, który w składzie pojawił się w około roku wcześniej. Nazwa była połączeniem imion jego dwóch ulubionych bluesmanów - Pinka Andersona i Floyda Councila. W tamtym czasie składu dopełniali klawiszowiec Rick Wright i gitarzysta Rado Klose, który niedługo później opuścił zespół. Pozostała czwórka już w 1967 roku nagrała szereg przebojowych singli (z "Arnold Layne" i See Emily Play" na czele), a także debiutancki album "The Piper at the Gates of Dawn", wypełniony odjechaną, psychodeliczną muzyką, która do dziś wymyka się wszelkim klasyfikacjom.

Dwa z zawartych na nim utworów zostały skomponowane przez cały zespół, jeden przez Watersa, natomiast za pozostałe osiem odpowiadał Barrett. To jeden z powodów, dla których album ten jest niepowtarzalny - stan umysłowy uzależnionego od narkotyków Syda uniemożliwiał mu prawidłowe wykonywanie muzyki zespołu na żywo. Pozostali muzycy postanowili ściągnąć do zespołu Davida Gilmoura, teoretycznie jako dodatkowego gitarzystę. W praktyce coraz częściej "zapominali" wpadać po Syda w drodze na koncerty... W takich warunkach, z niestabilnym składem, nagrany został drugi album Pink Floyd, "A Saucerful of Secrets" (1968). Barrett zagrał tylko w trzech utworach, pozostałe zostały nagrane z Gilmourem. Wrażenie chaosu potęguje fakt, że w siedmiu utworach śpiewa aż pięciu wokalistów (wszyscy muzycy, w różnych konfiguracjach), ale już na tym longplayu pojawiło się wiele elementów, które zespół miał później rozwinąć. Niedługo później Syd odszedł z zespołu. Jego dalsza kariera nie trwała długo - nagrał dwa albumy solowe, ale po druzgoczącej relacji z koncertu postanowił wycofać się z kariery muzycznej. Zmarł w 2006 roku, z powodu powikłań związanych z cukrzycą.

Pozbawiony lidera zespół (Waters, Gilmour i Wright w tamtym czasie po równo dzielili się wokalnymi i kompozytorskimi obowiązkami) zmierzał w coraz bardziej eksperymentalnym kierunku. Wynikiem były dwa albumy, które po latach sami twórcy uznali za "zboczenie z właściwej drogi". Wydany w 1969 roku, dwupłytowy "Ummagumma" zawierał kilka nagrań koncertowych, a także nowe kompozycje każdego muzyka, nagrane bez pomocy pozostałych członków grupy i nie mające wiele wspólnego z konwencjonalną muzyką. Późniejszy o rok "Atom Heart Mother" zawierał już trzy "normalne" utwory (po jednym Watersa, Wrighta i Gilmoura), ale też wypełniającą całą stronę tytułową suitę, nagraną z pomocą chóru i orkiestry, oraz psychodeliczny kolaż dźwiękowy "Alan's Psychedelic Breakfast".

Na właściwie tory zespół wszedł wraz z albumem "Meddle" (1971). Na pierwszej stronie winylowej płyty znalazło się pięć dość prostych i zróżnicowanych utworów (od niemal hard rockowego "One of These Days", przez akustyczne ballady "A Pillow of Winds" i "Fearless", po jazzowy "San Tropez" i bluesowy "Seamus"), natomiast całą drugą stronę wypełniła kompozycja "Echoes" - pierwsze tak doskonałe dzieło grupy, które było drogowskazem dla jej późniejszych poczynań. A te nie powinny być obce żadnemu wielbicielowi muzyki rockowej. To cztery concept albumy (czyli takie, na których wszystkie utwory tworzą całość), które na stałe wpisały się do historii muzyki. Kolejno były to "The Dark Side of the Moon" (1973), "Wish You Were Here" (1975), "Animals" (1977) i "The Wall" (1979). Z każdym kolejnym z nich coraz wyraźniejsza stawała się dominacja w grupie Rogera Watersa, który coraz częściej udzielał się wokalnie, a także stawał się głównym kompozytorem i autorem tekstów. Szczytem tej dominacji był album "The Final Cut" (1983), przez niektórych postrzegany jako solowe dzieło Watersa. Nie bez podstaw - w jego nagrywaniu nie brał udziału Wright (usunięty przez lidera już w trakcie pracy nad "The Wall"), a udział Gilmoura i Masona był nie większy, niż towarzyszących im muzyków sesyjnych.

W 1985 roku Roger Waters postanowił zakończyć działalność Pink Floyd. Nie wziął jednak pod uwagę, że pozostali muzycy zdecydują się reaktywować zespół. Nastąpiło tu już w 1987 roku. Mimo procesu, wytyczonego przez byłego lidera, udało im się zachować prawa do nazwy. W składzie obejmującym Gilmoura, Wrighta i Masona zostały zarejestrowane dwa albumy - "A Momentary Lapse of Reason" (1987) i "The Division Bell" (1994). Oba zawierały muzykę nieco mniej ambitną od wcześniejszych dokonań grupy, bardziej przystępną dla przeciętnego słuchacza. Mimo sukcesu komercyjnego tego wcielenia Pink Floyd, zespół został rozwiązany po zakończeniu trasy koncertowej promującej "The Division Bell". Tylko raz doszło do reaktywacji, i to z Watersem w składzie. W 2005 roku odbył się ledwie 20-minutowy występ na charytatywnym koncercie Live 8. Nadzieję na powtórkę tego wydarzenia legły w gruzach po śmierci Ricka Wrighta w 2008 roku. Na tym jednak historia grupy się nie skończyła. Gilmour i Mason postanowili dokończyć pracę nad materiałem nagranym w okresie "The Division Bell", w rezultacie czego do sklepów właśnie trafił nowy album sygnowany nazwą Pink Floyd - "The Endless River". Poniżej można natomiast zapoznać się z najciekawszymi mniej znanymi kompozycjami z wcześniejszego dorobku grupy.

Interstellar Overdrive
Ponad 17-minutowy psychodeliczny jam, będący dowodem geniuszu - i szaleństwa - Syda Barretta.

Careful with That Axe, Eugene
Utwór nagrany już bez szalonego Barretta, za to jeszcze bardziej zwariowany. Dziki wrzask Watersa przeraża bardziej, niż wszystkie utwory black metalowe razem wzięte.

Alan's Psychedelic Breakfast
13-minutowa ilustracja do... Przygotowywania śniadania przez technicznego grupy, Alana Stylesa.

A Pillow of Winds
Chwila przerwy od pokręconych utworów. Ładna akustyczna ballada z jednym z nielicznych w dyskografii grupy tekstem o tematyce miłosnej.

The Hard Way
Pozostałość po niedokończonym projekcie "Household Objects" - muzycy chcieli nagrać album, na którym jedynymi "instrumentami" byłyby sprzęty codziennego użytku. Głęboka linia basu została zagrana na... Gumce recepturce.

Have a Cigar
Przy mikrofonie człowiek spoza zespołu - folkowy muzyk Roy Harper. Roger Waters nie umiał sobie poradzić z linią wokalną, a David Gilmour odmawiał zaśpiewania, gdyż nie utożsamiał się z napisanym przez basistę tekstem.

Welcome to the Machine
Przerażająca wizja przemysłu muzycznego zawarta w jeszcze bardziej przerażającej muzyce.

Goodbye Blue Sky
A tu równie przerażająca wizja wojny - tematu, na którego punkcie Waters miał prawdziwą obsesję.

Sorrow
Utwór wyjątkowo ambitny i progresywny, jak na post-watersowy Pink Floyd.

Komentarze (1)

  • Edgar

    Ummagumma to zboczenie z właściwej drogi? To mój ulubiony album!

    0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Bannery boczne

Komentarze

a.s.
Nasz zmysł słuchu nie ma "liniowej charakterystyki przetwarzania". Sygnały o takim samym natężeniu, ale o różnej częstotliwości, wywołują wrażenia różnej głośno...
Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Obudowy głośnikowe w praktyce - rodzaje, właściwości, brzmienie

Obudowy głośnikowe w praktyce - rodzaje, właściwości, brzmienie

Zapewne niejedno z nas próbowało kiedyś przestawiać swoje kolumny głośnikowe w różne miejsca w mieszkaniu lub domu, aby sprawdzić, gdzie będą najlepiej grały. Oczywiście ma to sens, ponieważ rozmiar, akustyka pomieszczenia czy rozstawienie kolumn względem słuchacza i ścian mają kluczowe znaczenie dla ich brzmienia. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

Muzyka dla pokoleń - Bryston

Muzyka dla pokoleń - Bryston

Przeglądając strony internetowe i katalogi firm zajmujących się produkcją audiofilskiego sprzętu, prawie zawsze zaglądam do zakładek opisujących ich historię i filozofię. Dziś podobno już niewielu ludzi zwraca na to uwagę, ale prawdziwi hobbyści na pewno interesują się wszystkim, co wiąże się ze sprzętem hi-fi. Sęk w tym, że nie każda...

Poradniki

Jak ustawić kolumny w pokoju odsłuchowym

Jak ustawić kolumny w pokoju odsłuchowym

Wybór zestawów głośnikowych to zadanie, które wymaga równoczesnego dopasowania do siebie wielu czynników - rozmiaru, rodzaju konstrukcji, wykończenia, parametrów czy...

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Vintage

Sony STR 7055A

Sony STR 7055A

Amplituner stereofoniczny STR 7055A to jeden z większych komercyjnych hitów w historii japońskiej firmy, przynajmniej jeśli chodzi o rynek sprzętu...

Słownik

Poprzedni Następny

Dolby Atmos

Najnowsza technologia dźwięku wykorzystywana w rozbudowanych systemach kina domowego. Jego zaletą może być zastosowanie kilku głośników podwieszonych, służących jako dodatkowe elementy systemu pozwalające na stworzenie wrażenia otoczenia dźwiękiem nie tylko...

Cytaty

TheodorFontane.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.