Naim odświeża serię Uniti
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Małgorzata Karasińska
Naim potwierdził wprowadzenie czterech nowych modeli urządzeń z serii Uniti. Po raz pierwszy publicznie zostaną one zaprezentowane w październiku w trakcie wystaw The Indulgence Show w Hammersmith, Son et Image w Paryżu oraz Rocky Mountain Audio Show w Denver. Nowe Uniti to kolejna inkarnacja rodziny odtwarzaczy all-in-one marki Naim. To zaawansowana, 5-krotnie potężniejsza od poprzedniej generacji platforma streamingowa oraz połączenie doskonałych rozwiązań cyfrowych z analogowym brzmieniem i przyjazną dla użytkownika obsługą. Uniti daje natychmiastowy dostęp do muzyki i szerokie możliwości w zakresie współpracy sieciowej. Nowe Uniti to także możliwość zgrywania płyt CD w trybie bit-perfect oraz pracy w charakterze serwera w domowej sieci dostarczającego muzykę do wybranego urządzenia. Wystarczy podłączyć głośniki.
Najnowocześniejsze technologie streamowania muzyki w domowej sieci stanowiące o sile nowych urządzeń z serii Uniti wsparte zostały również opracowanymi na nowo procesami obowiązującymi w trakcie ich produkcji, które pozwalają nam zagwarantować ten sam, najwyższy poziom jakości naszych produktów pomimo rosnącego zapotrzebowania. Każde stanowisko produkcyjne zostało wyposażone w oprogramowanie CAD oraz dotykowy wyświetlacz, które gwarantują najwyższą jakość wykonania. Na każde stanowisko trafia komplet elementów, a opuszcza je gotowy, przetestowany produkt gotowy do wysyłki. Już pierwsze reakcje dealerów i dystrybutorów były wyjątkowo wręcz entuzjastyczne, a prognozowane zamówienia już ponad dwukrotnie przewyższają początkowe przewidywania. Z tego powodu, by zapewnić możliwość realizacji zamówień, rozłożono premierę nowych Uniti w różnych krajach na pewien okres czasu. Nowe stanowiska produkcyjne skupią się początkowo na produkcji Uniti Atom i Uniti Core, zwiększając produkcję znacząco w czwartym kwartale 2016 roku. W lutym rozpocznie się produkcja Uniti Star i Uniti Nova.
Nowa, ośmiowarstwowa płytka drukowana streamera powstała na bazie istniejącego dizajnu, do którego inżynierowie Naima wprowadzili szereg ulepszeń i rozwiązań zgodnych z filozofią firmy, które zapewniają realizację szeregu kluczowych cech tego produktu. Na początku rozważano stworzenie własnego rozwiązania od podstaw, ale takie kwestie jak uzyskanie stosownych licencji technicznych sprawiły, że postanowiliśmy podjąć współpracę ze sprawdzonym, zewnętrznym partnerem i wprowadzić do jego produktu dodatkowe cechy i funkcje niezbędne by spełnić oczekiwania klientów. Badanie przeprowadzone przez Naima sugeruje, że wielu klientów, w tym posiadaczy hi-endowego streamera NDS korzysta z serwisów streamingowych TIDAL i Spotify - ich obsługa została więc wprowadzona do projektu. W ramach tego partnerstwa Naim wystąpił jako ekspert od projektów płytek drukowanych stosowanych w audio oraz był odpowiedzialny za wybór cyfrowego interfejsu I2S wykorzystującego LVDS. Ujmując rzecz nieco prościej oznacza to, że sygnał cyfrowy jest wysyłany poprzez I2S, co umożliwia osobne przesyłanie sygnału zegara taktującego, a to pozwala uzyskać niższy, niż w przypadku S/PDIF-a poziom jittera. LVDS (Low Voltage Differential Signalling) umożliwia wysoce precyzyjną cyfrową komunikację przy minimalnym poziomie promieniowania elektromagnetycznego, co ma być kluczowe dla uzyskania dobrego brzmienia.
Nowe odtwarzacze Uniti korzystają z najnowszych rozwiązań w zakresie WiFi umożliwiających dużo wyższą prędkość transferu danych niż w przypadku poprzedniej generacji. Procesor Wi-Fi umożliwia pracę w sieciach 2,4 i 5 GHz i należy do najlepszych na rynku. Wszystkie urządzenia wyposażono także w zdecydowanie większą pamięć i bufory, którą są w stanie pomieści cały jeden utwór, dzięki czemu ryzyko wystąpienia przerw w odtwarzaniu jest zdecydowanie niższa niż w poprzedniej generacji urządzeń, w których buforze mieściła się najwyżej jedna minuta odtwarzanego utworu (w rozdzielczości płyty CD). Uniti wykorzystują opatentowane rozwiązanie - anteny Wi-Fi ukryte są w rowku w radiatorach na tyle urządzenia.
Nowe Uniti oferują możliwość zgrywania płyt CD w trybie bit-perfect do plików, które następnie, za pomocą protokołu UPnP, mogą być wysyłane do dowolnego urządzenia pracującego w domowej sieci. System wykorzystuje specjalnie opracowaną wersję programu EAC (Exact Audio Copy), który odczytuje zawartość płyt CD i zapisuje ją w postaci bezstratnych plików WAV lub FLAC. Transport CD, w który wyposażony jest Uniti Star odczytuje dane z płyty w szybszym tempie niż są one odtwarzane, dzięki czemu dane są najpierw buforowane w RAM-ie, co zwiększa dokładność odczytu danych z płyty CD zapisywanych następnie w postaci plików. Wewnętrzna baza danych Uniti umożliwia łatwy transfer muzycznej biblioteki do preferowanego magazynu danych. Uniti Star został wyposażony w napęd CD, który umożliwia szybkie zgrywanie płyt kompaktowych w trybie bit-perfect, natomiast w przypadku Uniti Atom i Uniti Nova istnieje możliwość podłączenia przez port USB zewnętrznego napędu CD i zgrywania płyt na zewnętrzny dysk USB podłączony do innego portu. Baza danych jest ograniczona do 20000 utworów dla Uniti Atom, Uniti Star i Uniti Nova. Uniti Core posiada zdecydowanie większą bazę danych. Potrafi zgrywać płyty CD na NAS-a i to nawet do 100000 utworów (jeśli tylko dysk zamontowany w NAS-ie na to pozwoli). W najbliższym czasie Naim opublikuje listę rekomendowanych zewnętrznych dysków twardych.
Uniti wykorzystują wzmacniacze pracujące w klasie A/B, których układy zapożyczono wprost z wzmacniaczy zintegrowanych Nait. Klasa A/B jest dość kosztowna w aplikacji i wymaga przezwyciężenia pewnych problemów zwłaszcza, gdy muszą one pracować w niewielkich obudowach (choć i tak aplikacja jest prostsza niż w przypadku wzmacniaczy cyfrowych). Mimo tego Naim stosuje wzmacniacze w klasie A/B dla wyjątkowej jakości brzmienia jaką oferują. Sekcje filtrów Uniti Nova wykorzystują najwyższej klasy przewlekane kondensatory foliowe i dyskretne tranzystory, natomiast w przypadku Uniti Atom i Uniti Star połączono montaż powierzchniowy (SMD) z przewlekanym. Stopień końcowy został ulepszony - wyposażono go w mocne transformatory zasilane za pomocą liniowych zasilaczy. Zasilacz dla stopnia końcowego został powiększony do maksymalnego, mieszczącego się w tym zastosowaniu, rozmiaru. Wszystkie zasilacze w odtwarzaczach Uniti pracują w trybie liniowym. Gdy urządzenia przełączane są w tryb uśpienia (standby) niezbędnym zasilaniem zajmują się małe zasilacze impulsowe, dzięki którym zużycie prądu jest zgodne z obowiązującymi przepisami. Gdy tylko urządzenie jest włączane zasilacz impulsowy znajduje się całkowicie poza układem elektronicznym i mechanicznym urządzenia.
System Uniti został wyposażony w potężny procesor SHARC DSP czwartej generacji. To niezwykle precyzyjny układ zdolny do wykonania nawet 2,7 miliarda 40 bitowych obliczeń na sekundę, co sprawia, że żaden, nawet najbardziej złożony sygnał muzyczny nie stanowi dla niego wyzwania. Procesor SHARC eliminuje jitter, a z wykorzystaniem buforu Naim RAM (zastosowanego po raz pierwszy w Naim DAC i NDS) oversampluje sygnał muzyczny 16-krotnie przed dostarczeniem go do najwyższej klasy kości DACa marki Burr Brown. Nowe modele Atom, Star i Nova wyposażone są w potężny 40-bitowy procesor SHARC DSP, ADSP 21489 pracujące z częstotliwością 450 MHz o mocy obliczeniowej rzędu 2700 MFLOPS. Procesor SHARC wykorzystuje bufor Naim RAM, a następnie 16-krotnie oversampluje sygnał, który na końcu trafia do filtrów cyfrowych. Algorytmy oversamplingu, jak również filtry cyfrowe zaimplementowane w DSP zostały stworzone przez Naima. Dzięki temu można było pominąć filtry cyfrowe w DACach Burr Browna, a przez to osiągnąć wyższą jakość dźwięku. Wszystkie trzy nowe odtwarzacze Uniti wykorzystują najwyższej klasy przetworniki cyfrowo-analogowe Burr Browna oraz sekcje filtrów analogowych i stopnie wyjściowe oparte o elementy wysokiej klasy, podobne do tych, które wykorzystywane są w ich stopniach wejściowych. Zastosowanie potężnego procesora SHARC otwiera przed nami możliwości dokonywania przyszłych aktualizacji programowania, które umożliwią dalszą poprawę jakości dźwięku, dodanie nowych funkcji, bądź obsługę nowych formatów.
Sercem każdego dobrego przedwzmacniacza jest regulacja głośności. Wszystkie urządzenia z serii Uniti wykorzystują cyfrowo sterowaną, analogową regulację głośności. Współpracuje ona bezpośrednio z pięknie podświetlonym, płynnie działającym pokrętłem umieszczonym na górnej ściance, po raz pierwszy zastosowanym w topowym Statemencie. Podświetlone segmenty pokrętła głośności odwzorowane są dokładnie na pilocie zdalnego sterowania. Działa to również w drugą stronę - zmiana głośności za pomocą pilota spowoduje odpowiednią zmianę podświetlenia segmentów pokrętła regulacji głośności na górnym panelu urządzenia. Nowymi odtwarzaczami all-in-one Uniti można sterować za pomocą pilota bądź aplikacji Naim App na iPada, iPhone'a, iPoda bądź urządzenie mobilne z Androidem. Dzięki aplikacji sterującej mamy cały gigantyczny świat muzyki w zasięgu ręku. Jeśli w tej samej sieci domowej korzystamy z innych sieciowych urządzeń Naima, możemy wybierać pokoje bezpośrednio z aplikacji sterującej. Nowa generacja Uniti ma ogromną przewagę nad poprzednią w zakresie możliwości aktualizacji oprogramowania. Nowe Uniti wyposażono w możliwość aktualizacji bezprzewodowej za pomocą aplikacji Naim. Apka powiadomi użytkownika gdy dostępna będzie aktualizacja. Po akceptacji przez użytkownika proces aktualizacji przebiegnie automatycznie. Urządzenia z nowej serii Uniti będą dostępne w sklepach dealerów Naima. Ceny na razie podano w euro - model Core będzie kosztował 2249 euro, Atom - 2199 euro, Star - 3999 euro, a flagowy Nova - 4999 euro.
Źródło: Audio Center
-
-
Bartin
A ile można klepać to samo? W kółko to samo? Właśnie brawo dla Naima! Piękny design, nawiązujący do nowoczesnych Muso i Muso QB. Kibicuję tej marce, aby pozostałe urządzenia poszyły w ten deseń. NAD już to właśnie uczynił...
0 Lubię
Komentarze (2)