Auralic Polaris
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
W październiku ubiegłego roku Auralic zapowiedział swój najnowszy produkt ujawniając też jego nazwę - Polaris. Teraz produkt ten oficjalnie wchodzi do sprzedaży. Polaris to system typu all-in-one - oprócz urządzenia strumieniowego mamy tu wbudowany wzmacniacz zintegrowany do podłączenia zewnętrznych głośników. Wystarczy podpiąć Polarisa do sieci, podłączyć kolumny i już można cieszyć się muzyką najwyższej jakości. Do urządzenia użytkownik może podłączyć aż 17 różnych źródeł dźwięku, w tym strumieniowych, cyfrowych i analogowych. Polaris może działać jako centrum domowej muzyki, przyjmując sygnał praktycznie z każdego możliwego źródła. Potrafi odczytywać pliki zawarte na dysku twardym, pamięci przenośnej, udostępnionych folderach sieciowych czy serwerach muzycznych opartych na standardzie DLNA i UPnP.
Urządzenie jest ponadto wyposażone w dwie pary wielofunkcyjnych złącz RCA. Działają one w trybie przedwzmacniacza gramofonowego, wejścia liniowego albo wyjścia z przedwzmacniacza. Wszystkie tryby pracy można skonfigurować w menu urządzenia. Wejścia cyfrowe AES/EBU, koaksjalne, optyczne oraz złącze USB dają możliwość pracy Auralica jako samodzielnego DAC-a odtwarzającego muzykę bezpośrednio z komputera. Aplikacja Lighting DS pozwala słuchać muzyki z serwisów strumieniowych takich, jak TIDAL czy Quobuz w jakości bezstratnej. Nie zabrakło oczywiście możliwości słuchania radia internetowego. Dodatkowo dzięki funkcji AirPlay, Songcast, Wi-Fi oraz Bluetooth można w alternatywny sposób przesyłać muzykę do Polarisa z Apple Music, Spotify i innych dostawców za pośrednictwem smartfona czy komputera. Urządzenie potrafi pracować również jako końcowy element systemu Roon. Wraz z oprogramowaniem Roon jest to zupełnie nowy sposób na odkrywanie muzyki.
Przy zamawianiu Polarisa istnieje możliwość zamontowania wewnątrz dysku twardego (2,5 cala) HDD lub SSD pełniącego rolę pamięci wewnętrznej. W ten sposób Polaris przekształca się w serwer muzyczny ze wszystkimi możliwościami. Nie istnieje żadne ograniczenie pojemności zamontowanego dysku. Można we własnym zakresie zakupić taki dysk i zamontować go w urządzeniu. Wewnątrz Polaris oparty jest na platformie sprzętowej Tesla i posiada procesor Quad Core Coretex A9 1 GHz, 1 GB pamięci DDR3, oraz 4 GB pamięci systemowej. Auralic wybrał tę platformę dzięki jej elastyczności i możliwości zapewnienia klientom wsparcia technicznego. W planach są funkcje, które będą oferowały upsampling DSD, Room Accoustic Treatment i wsparcie MQA. Wszystkie te funkcje mogą być dostarczone poprzez automatyczne aktualizacje online bez konieczności ingerencji użytkownika.
Moc wyjściowa ciągła jaką uzyskuje Polaris to aż 180 W. Powinna ona z powodzeniem wystarczyć do cieszenia się najwyższej klasy dźwiękiem z zaawansowanych konstrukcji głośnikowych. Ponadto firma wprowadza w tym modelu kolejną innowacyjną technologię - Hybrid Analog Volume Control. Wykorzystuje ona zarówno cyfrową, jak i analogową regulację głośności, aby dostarczyć jak najlepszą jakość dźwięku. Analogowa regulacja głośności uruchamiana jest co 12 dB cyfrowego wzmocnienia, aby osiągnąć lepszy stosunek sygnału do szumu, lepszą harmonię i kontrolę zniekształceń sygnału oraz poprawną charakterystykę liniową. Wykorzystanie tej technologii sprawia, że DAC pracuje zawsze w najlepszym zakresie wydajności. Przekłada się to na mniejsze zniekształcenia, lepszy zakres dynamiki oraz wysoką jakość dźwięku już od najniższego poziomu głośności. Wszystko to dostajemy w eleganckiej obudowie w pojedynczym urządzeniu, które dzięki tak dużej wszechstronności z powodzeniem może zastąpić zestawy składające się z wielu elementów. Polarisa będzie można kupić w wybranych sklepach w Polsce w sugerowanej cenie detalicznej 17000 zł.
Źródło: MIP
Komentarze