Naim ND 555, NDX 2 i ND 5 XS 2
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Naim zaprezentował trzy nowe odtwarzacze sieciowe, w tym model ND 555 będący pierwszym nowym produktem w serii 500 od dwunastu lat i z miejsca zajmujący pozycję flagowego źródła tej marki. Brytyjczycy twierdzą, że czekali na ten moment tak długo ponieważ wydajność streamerów produkowanych do tej pory nie zagrażała pozycji modelu CD 555. Odtwarzacz ten miał być zdecydowanie najlepszym źródłem dźwięku w katalogu firmy z Salisbury, jednak przy projektowaniu nowych modeli wykorzystano zupełnie nową platformę sprzętową i oprogramowanie, które zaczęto rozwijać już cztery lata temu, a to pozwoliło zdecydowanie prześcignąć topowy kompakt. Co ciekawe, rozwiązanie to bazuje na produktach z nowej serii Uniti zaprezentowanej w ubiegłym roku. Sukces tych produktów wraz z niedoborem niektórych kluczowych części opóźnił wprowadzenie nowych odtwarzaczy sieciowych, jednak Naim spodziewa się wysłać pierwsze dostawy latem tego roku. Do flagowego ND 555 dołączą modele NDX 2 i ND 5 XS 2.
Ciekawym rozwiązaniem stosowanym w platformie NP800 jest przesyłanie sygnału cyfrowego do przetwornika za pomocą magistrali I2S, która w przeciwieństwie do przewodów S/PDIF pozwala oddzielnie wysyłać częstotliwości generowane przez zegar taktujący. Naim twierdzi, że powoduje to znacznie mniejszy jitter. Przy sygnałach cyfrowych o niskich napięciach pozwala to na komunikację z wysoką dokładnością, ale z bardzo małymi zniekształceniami. Biorąc pod uwagę mieszany, cyfrowo-analogowy charakter odtwarzaczy sieciowych, utrzymywanie promieniowania wewnątrz obudowy na jak najniższym poziomie jest niezbędne. Odtwarzacz NDS miał klatkę Faradaya, która pomagała wyeliminować przenoszenie się zakłóceń z jednej części urządzenia do drugiej, ale ND 555 przenosi to rozwiązanie na inny poziom. Nowy system klatek Faradaya jest fizycznie odizolowany od otoczenia i ma być nieprzepuszczalny dla fal radiowych o znacznie wyższej częstotliwości, co znacznie zmniejsza ewentualny hałas.
Nowa platforma streamingowa NP800 firmy jest wyjątkowa nie tylko pod tym względem. Gdy urządzenie jest używane w trybie UPnP lub streamingu, zegar taktujący jest całkowicie kontrolowany przez element umieszczony w pobliżu przetwornika PCM1704K. ND 555 ma też potężny 40-bitowy procesor SHARC DSP czwartej generacji działający z prędkością 450 MHz. Do tego Naim zaimplementwał bufor RAM po raz pierwszy użyty w modelach DAC i NDS. Bufor odzyskiwania danych jest wykorzystywany do usuwania zakłóceń S/PDIF na wejściach cyfrowych. Procesor SHARC wykonuje również 16-krotne nadpróbkowanie i filtrowanie cyfrowe. Oprogramowanie do oversamplingu i cyfrowego filtrowania w DSP jest napisane przez inżynierów Naima. Pozwala to na ominięcie części filtra cyfrowego w przetworniku Burr Browna, zapewniając dużą poprawę jakości dźwięku. ND 555 wykorzystuje dwa starannie dobrane przetworniki cyfrowo-analogowe PCM1704U-K we własnych klatkach Faradaya. Seria 500 znana jest z pływającego systemu izolacji płytek PCB. W modelu ND 555 wykorzystuje się podobny system płytek drukowanych mocowanych do masywnych pływających, mosiężnych podstaw zamontowanych na sprężynach, które oddzielają płyty od wszystkich wibracji powyżej 10 Hz. ND 555 ma na pokładzie aż 13 regulatorów napięcia Naim DR zapewniających czysty prąd dla konkretnego obwodu. DAC, zegary i stopnie wyjściowe mają swoje własne, indywidualne regulatory napięcia DR.
W porządku, a co dokładnie będą z tego mieć klienci? Jak zapewnia Naim, funkcje dostępne dla użytkowników końcowych to między innymi wbudowana Chromecast (do 24 bit/192 kHz), TIDAL, Spotify, AirPLay i UPnP. Dostępne jest również parowanie Bluetooth z aptX HD. Użytkownicy mogą również korzystać z muzyki z Internetu, napędów USB i wejścia cyfrowego - optycznego lub koaksjalnego. ND 555 może również działać w trybie multiroom, wysyłając muzykę do pięciu różnych stref lub odtwarzać inną muzykę w każdym pomieszczeniu. W nowych streamerach uwzględniono projekt dwukierunkowego pilota zdalnego sterowania. Brytyjscy inżynierowie zdali sobie sprawę, że technologia zdalnego sterowania na podczerwień nie zapewni docelowej łatwości użytkowania, dlatego opracowano pilot Zigbee. Wszystkie trzy odtwarzacze sieciowe mają gniazdo jack 3,5 mm aby umożliwić kontrolę systemu za pomocą wzmacniaczy zintegrowanych i przedwzmacniaczy Naima. ND 555 może być sterowany za pomocą dostarczonego pilota lub aplikacji Naim Control na iPada, iPhone'a, iPoda i Androida. Właściciele innych produktów strumieniowych marki Naim w tej samej sieci mogą wybierać pokoje i włączać tryb imprezowy bezpośrednio z aplikacji.
Nowe streamery Naima mają znacznie lepsze możliwości Wi-Fi w porównaniu do swoich poprzedników. Transfer ma być pięciokrotnie szybszy i bardziej stabilny. Procesor Wi-Fi obsługuje prędkości 2,4 i 5 GHz. Oprócz tego, wszystkie modele mają znacznie większy wewnętrzny bufor, a więc będą buforować dane utworu, co pomaga odizolować je od kaprysów zmienności ruchu internetowego. Nowa seria znacznie poprawia także zakres aktualizacji, które odbywają się za pomocą urządzenia mobilnego. Aplikacja powiadomi użytkownika, gdy aktualizacja będzie dostępna. Wtedy będzie można zdecydować w którym momencie urządzenie zacznie się aktualizować. W modelach ND 555 i NDX 2 zastosowano kolorowy wyświetlacz pokazujący okładki albumów i inne treści. Dla wygody użytkowników, na przednim panelu umieszczono także podstawowe przyciski sterujące. W przypadku ND 5 XS 2 podjęto decyzję o nadaniu wyższego priorytetu wydajności, więc zrezygnowano z wyświetlacza. Jak tłumaczy producent, aby zachować konkurencyjną cenę tego urządzenia, wyeliminowano ekran, zamiast rezygnować z układów mających wpływ na brzmienie. Nowe streamery Naima prawdopodobnie pojawią się w Polsce po wakacjach. Znane są już ich ceny na rynku brytyjskim. ND 555, NDX 2 i ND5 XS 2 będą kosztować odpowiednio 12999, 2499 i 1999 funtów.
Źródło: Naim Audio
Komentarze