Yamaha C-5000, M-5000 i GT-5000
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Yamaha rozszerza swoją gamę o dwie referencyjne konstrukcje - przedwzmacniacz stereo C-5000 oraz stereofoniczną końcówkę mocy M-5000, będące podstawą prawdziwie audiofilskiego systemu klasy hi-end. W połączeniu z referencyjnym gramofonem GT-5000 oraz kolumnami głośnikowymi NS-5000 nawet najbardziej wymagający użytkownicy mogą stworzyć zestaw, który w domowym salonie odtworzy emocje dostępne wyłącznie podczas wydarzeń na żywo. Producent twierdzi, że C-5000 i M-5000 były od samego początku projektowane pod kątem dostarczania najdoskonalszych emocji muzycznych i wizualnych, czego potwierdzeniem jest unikatowe wzornictwo obydwu modeli. Pokrętła i przełączniki dźwigniowe w C-5000 wyróżniają się oryginalną stylistyką, odzwierciedlając innowacyjność i doskonałe rzemiosło. Z kolei M-5000 przykuwa uwagę dużymi, precyzyjnymi wskaźnikami wysterowania znajdującymi się na przednim panelu. Ukryte za szkłem Asahi o grubości 7 mm, potęgują luksusową i wyjątkowo elegancką estetykę M-5000. Serię uzupełnia hi-endowy gramofon GT-5000.
Aby zagwarantować absolutną czystość i naturalność dźwięku, zarówno C-5000, jak i M-5000, mają w pełni zbalansowaną konstrukcję toru sygnałowego. Dzięki temu, po podłączeniu gramofonu GT-5000, ścieżka sygnału - od źródła aż do wyjść głośnikowych - pozostaje w pełni symetryczna, a cały system audio może pochwalić się doskonałą wydajnością. Idealnie symetryczne układy w C-5000 i M-5000 gwarantują całkowitą izolację kanałów prawego i lewego, zarówno fizyczną, jak i elektryczną. Będące swoimi lustrzanymi odbiciami, układy zapewniają najdokładniejsze odwzorowanie dźwięku, przekładające się na jego niesamowitą głębię i przestrzenność. Celowe uproszczenie całej konstrukcji przedwzmacniacza i końcówki mocy pozwoliło maksymalnie skrócić tor sygnałowy, a tym samym zminimalizować straty energii i obniżyć impedancję w celu zagwarantowania wysokiej wierności brzmienia. Elementem wspólnym dla C-5000 i M-5000 jest także zastosowanie "pływających" konstrukcji. W przedwzmacniaczu projektanci wykorzystali opatentowane rozwiązanie z "pływającym" zasilaniem, którego zadaniem jest eliminowanie z sygnału efektów pętli masy. Rozwiązanie to stosowane jest w przedwzmacniaczu gramofonowym, wzmacniaczu wejściowym i stopniach wzmacniacza liniowego. Z kolei w M-5000 w pełni "pływający" obwód wzmacniacza mocy usuwa niepożądany wpływ wahań napięcia i szumu masy.
Źródłem energii, zarówno w przedwzmacniaczu, jak i końcówce mocy, są transformatory toroidalne, dwa w C-5000 oraz jeden w M-5000. Zastosowanie w pierwszym z urządzeń dwóch niezależnych transformatorów, jednego dla lewego i drugiego dla prawego kanału, zapewnia optymalną separację, pozwalając stworzyć scenę dźwiękową, która wiernie odwzorowuje oryginalne źródło. Ograniczenie wypływu magnetycznego pozwoliło zredukować niekorzystny wpływ transformatorów na sygnał audio. Po szczegółowych badaniach opartych na odsłuchach próbnych, transformatory zostały zamknięte w obudowach pokrytych miedzią, aby rozproszyć strumień magnetyczny i wibracje. Pomaga to również w minimalizowaniu wpływu strumienia w obwodzie gramofonowym. Z kolei w M-5000 konstruktorzy zastosowali masywny transformator, gwarantujący wysoką wierność odwzorowania dźwięku. Element ten dzięki ograniczeniu wypływu strumienia nie wpływa na otaczające obwody audio i wykorzystuje podstawę z czystego mosiądzu o grubości 3 mm, której zadaniem jest rozpraszanie niepożądanych wibracji. Zastosowanie miedzianego uzwojenia pozwoliło obniżyć impedancję, znacznie ograniczając straty energii w porównaniu z konwencjonalnymi konstrukcjami. Grube przewody i śrubowe połączenia zasilania pomagają zachować niską impedancję M-5000 - minimalizując stratę energii, która mogłaby zazwyczaj pojawić się w przypadku konwencjonalnych połączeń i grup przewodów.
Wyjątkowym elementem nowego, referencyjnego systemu Yamahy i zarazem jedynym w chwili obecnej źródłem w tej serii jest gramofon GT-5000, w jawny sposób nawiązujący do złotej ery hi-fi, w której królowały właśnie gramofony. Do dzisiaj dla wielu najbardziej wymagających miłośników muzyki jakość analogowego dźwięku pozostaje niedoścignionym ideałem. Odwołując się do wyrafinowanych konstrukcji ze złotego wieku hi-fi GT-5000 kontynuuje to dziedzictwo, podążając w stronę czystej muzykalności. Ten referencyjny model dostarcza absolutną przejrzystość i otwartość dźwięku, jednocześnie odzwierciedlając kunszt i rzemiosło, charakterystyczny nie tylko dla flagowych urządzeń audio Yamahy. Podstawą niesamowitych możliwości audio referencyjnego gramofonu tej marki jest dbałość o szczegóły konstrukcyjne. Tworząc układ audio projektanci sięgnęli po sprawdzone rozwiązanie - zbalansowany tor sygnałowy, który zapewnia absolutną przejrzystość i otwartość dźwięku. W połączeniu z przedwzmacniaczem C-5000 i wzmacniaczem mocy M-5000, gramofon GT-5000 zapewnia zbalansowany łańcuch sygnałowy - od źródła, aż do wyjść głośnikowych.
W projekcie GT-5000 bardzo łatwo można doszukać się inspiracji odwołujących się do starszych gramofonów Yamahy. Tamte konstrukcje cechowały ciężkie drewniane obudowy i talerze, które skutecznie tłumiły wibracje, zapewniając fantastyczne możliwości brzmieniowe. GT-5000 podąża tym samym torem, ale wynosi jakość dźwięku na jeszcze wyższy poziom. Gramofon wyposażony jest w proste ramię o długości 223 mm, zaprojektowane pod kątem uzyskania maksymalnej sztywności. W połączeniu z optymalnym zbalansowaniem całości element ten gwarantuje najwyższą możliwą precyzję śledzenia rowka płyty. Źródłem napędu urządzenia jest wysokiej klasy 24-biegunowy, 2-fazowy silnik synchroniczny prądu zmiennego. Motor generuje precyzyjną falę sinusoidalną i za pomocą paska napędza ciężki, ważący 5 kg aluminiowy talerz, gwarantujący stabilność prędkości obrotowej. Sam pasek to specjalnie opracowany komponent, który w połączeniu z niesamowicie sztywną konstrukcją gramofonu minimalizuje wpływ silnika na jakość odtwarzanego dźwięku.
Yamaha GT-5000 przykuwa uwagę także od strony wzorniczej. Urządzenie wyróżnia się luksusowym czarnym wykończeniem na wysoki połysk - przywodzącym na myśl fortepiany Yamaha - idealnie dopasowanym do przedwzmacniacza C-5000, wzmacniacza mocy M-5000 i flagowych kolumn głośnikowych NS-5000. Głęboka czerń obudowy perfekcyjnie współgra ze stylistyką nóżek, uszytych na miarę dla tego modelu. Z tą samą pieczołowitością mają być skonstruowane modele C-5000 i M-5000. Wszystkie elementy użyte do ich budowy zostały szczegółowo przemyślane na etapie opracowywania tych unikatowych konstrukcji. Emanujące mistrzowskim kunsztem, odzwierciedlają obsesję na punkcie najwyższego poziomu wydajności i jakości brzmienia. Doskonałym przykładem są nóżki urządzeń. Wytrzymałe, wykonane z mosiądzu, mogą być użyte jako kolce lub też z dodatkową podstawą, która pomaga ochronić delikatne powierzchnie mebli, przed zarysowaniami. Ceny nowych flagowców Yamahy pozostają jeszcze tajemnicą. Jeżeli jednak kolumny NS-5000 kosztują 67500 zł, można się spodziewać, że tanio nie będzie.
Źródło: Audio Klan
Komentarze (1)