Arcam SA30
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Arcam wprowadza do sprzedaży najnowszy wzmacniacz zintegrowany, który automatycznie zajmuje pozycję modelu flagowego. SA30 jest częścią serii HDA, w której uwagę zwraca ciekawy projekt plastyczny. Wzmacniacz został zaprojektowany na bazie końcówek mocy pracujących w klasie G. Jak na sprzęt do użytku domowego, jest to bardzo nietypowe rozwiązanie. Oznacza jednak, że SA30 dysponuje mocą 120 W na kanał przy 8 Ω i 220 W na kanał przy dwukrotnie niższej impedancji obciążenia. I to przy całkiem rozsądnych wymiarach obudowy i niewielkim poborze energii elektrycznej. Na pokładzie znajdziemy również system korekcji akustyki pomieszczenia Diract Live, który pomoże wydobyć z urządzenia wszystko to, co najlepsze - także w pomieszczeniach o trudnej akustyce.
SA30 to, w dużym skrócie, wzmacniacz hybrydowy - przy niewysokich mocach pracuje on w klasie A, kiedy to pojedynczy zasilacz pracuje na pełnych obrotach, a przy wyższym poborze prądu włącza się dodatkowy zasilacz, który zapewnia odpowiednie wysterowanie kolumn przy wysokiej amplitudzie sygnału. W rezultacie otrzymujemy połączenie mocy i delikatności, a przynajmniej tak twierdzi producent. "SA30 reprezentuje nowy punkt odniesienia w dziedzinie wzmacniaczy stereofonicznych Arcama. Niezwykle utalentowany zespół inżynierów nie zostawił przypadkowi nawet najmniejszych detali. To świetnie zaimplementowana klasa G połączona z najnowszymi technologiami, jak korekcja akustyki pomieszczenia, odtwarzanie sygnałów cyfrowych wysokiej rozdzielczości, a także możliwość podłączenia wzmacniacza do systemów typu custom." - powiedział Scott Campbell, dyrektor sprzedaży i marketingu Arcama.
Integrę możemy oczywiście połączyć z wieloma źródłami. Wśród jego pięciu wejść analogowych znalazło się nawet wejście gramofonowe współpracujące z wkładkami MM/MC, a jego cztery wejścia cyfrowe uzmysławiają nam, że mamy jednak XXI wiek. Zwolennicy najnowocześniejszych systemów cyfrowych o wysokiej rozdzielczości będą zadowoleni z tego, że SA30 dekoduje MQA (Master Quality Authenticated), format plików dostępny w serwisie streamingowym TIDAL, jak również fakt, że to punkt końcowy systemu Roon, co z kolei oznacza, że przyjmuje sygnał audio z urządzeń cyfrowych wyposażonych w tę platformę. Wbudowany DAC zbudowano w oparciu o 32-bitowy przetwornik ESS Sabre ESS9038, dzięki czemu wszystkie źródła cyfrowe zostaną bezpiecznie przeprowadzone w świat analogowy.
SA30 zapewnia również łączność bezprzewodową. Możemy oczekiwać bezproblemowej współpracy z AirPlay2, UPnP, streamerami i urządzeniami wyposażonymi w Chromecast, a wejście HDMI ARC (Audio Return Channel) powoduje, że SA30 jest maszyną nadającą się idealnie do współpracy z odbiornikiem telewizyjnym, konsolą lub dekoderem. Profesjonaliści zajmujący się instalacjami audio-video będą zadowoleni z obecności kompletu gniazd sterujących i kompatybilności z systemami Control4 i Crestron. Technologiczne fajerwerki obejmują również Direct Live - zyskujące rozgłos rozwiązanie pozwalające na korekcję akustyki pomieszczenia. Oprogramowanie obejmuje zaawansowaną analizę charakterystyki brzmieniowej kolumn i odpowiedzi pokoju odsłuchowego, pozwalając na dokładną optymalizację dźwięku. Daje to użytkownikowi całkiem profesjonalne i zaawansowane narzędzia, jeszcze bardziej zwiększając możliwości urządzenia. Flagowy wzmacniacz zintegrowany Arcama będzie dostępny w Polsce w cenie 9990 zł.
Źródło: Audio Center
Komentarze (2)