Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Magico M9

Magico M9

Magico wprowadza na rynek flagowe zestawy głośnikowe M9. Producent zapewnia, że model ten wyznacza nowy punkt odniesienia pod względem muzykalności, przejrzystości i wierności dźwięku. Czterodrożny, sześciogłośnikowy system wolnostojący wykorzystuje pierwszą na świecie obudowę głośnikową, która łączy wewnętrzną i zewnętrzną powłokę z włókna węglowego z aluminiowym rdzeniem o strukturze plastra miodu. W zestawie z M9 otrzymujemy zewnętrzną zwrotnicę aktywną MXO. Ponadto M9 czerpie korzyści z najnowszej generacji membran głośnikowych Nano-Tec z aluminiowymi rdzeniami o strukturze plastra miodu. Największe wrażenie robią jednak parametry, w tym wymiary i masa. Pojedyncza kolumna Magico M9 waży 454 kg, jednak do każdej sztuki należy doliczyć zwrotnicę (18 kg) i zasilacz zwrotnicy (27 kg). Daje to oszałamiające 499 kg na kanał.

Projektanci Magico mają świadomość, że obudowa kolumny głośnikowej musi umożliwić całkowite przejście dźwięku, bez podbarwień brzmienia. Kontrolowanie wibracji obudowy bez magazynowania energii pozostaje jednym z największych wyzwań w konstrukcji kolumny głośnikowej. Dążenie do uzyskania doskonałości w projektowaniu obudów skłoniło Magico do poszukiwania najnowszych osiągnięć w dziedzinie inżynierii materiałowej, komputerowego modelowania i skrupulatnego montażu. M9 stanowi nowy kamień milowy w tej podróży - pierwsza na świecie obudowa kolumny głośnikowej z powłokami wewnętrzną i zewnętrzną z włókna węglowego opartymi na aluminiowym rdzeniu o strukturze plastra miodu. Rozwiązanie to zmniejsza całkowitą masę przy jednoczesnym podwojeniu sztywności strukturalnej. Obudowa wykorzystuje również najnowszą wersję warstwy tłumiącej używającej kompozyty z branży aeronautycznej, a także rozwiązania znane z konstrukcji Magico, wliczając przegrodę z aluminium lotniczego 6061 T6 i pręty napinające łączące ścianki przednią i tylną. Podczas wielu cykli modelowania metodą analizy elementów skończonych projektanci precyzyjnie dopracowali konstrukcję obudowy, aby wyeliminować rezonans i jakąkolwiek możliwość gromadzenia energii. Ponadto konstruktorzy skalibrowali organiczny kształt obudowy i obrobili przednią przegrodę, aby ograniczyć efekty dyfrakcji niemal do zera. Fale dźwiękowe z przetworników rozchodzą się bez przeszkód, a użytkownik z łatwością może usłyszeć różnicę. Stworzone pole dźwiękowe odwzorowuje to dokładnie z przestrzeni nagrania. W efekcie chociaż M9 imponuje swoją fizyczną obecnością, pod względem brzmieniowym kolumny zdają się całkowicie znikać.

Magico M9

Magico twierdzi, że zginanie i poruszanie w rodzaju innym niż tłokowy w przypadku miękkiej kopułki wysokotonowej prowadzi do dużych zniekształceń. To właśnie dlatego firma wybrała wysoką wytrzymałość i lekkość berylu. Projektanci poszli jeszcze dalej, wzmacniając beryl niesamowitą sztywnością diamentu starannie nakładanego metodą chemicznego osadzania z fazy gazowej. Rozwiązanie to pozwoliło opracować większą konstrukcję, tworząc pierwszą na świecie 28-milimetrową kopułkę berylową i poprawiając wydajność bez zwiększania ciężaru, do czego normalnie doprowadziłoby stosowanie diamentu. Teraz M9 podbija stawkę za pomocą jeszcze bardziej wyrafinowanej kopułki berylowo-diamentowej. Nowy głośnik zapewnia niesamowitą precyzję odwzorowania wysokich tonów, potwierdzoną testami interferometrii laserowej i starannymi odsłuchami. Dzięki temu użytkownik może cieszyć się mikrodynamiką o niesamowitej subtelności, odsłaniającą muzyczne szczegóły z jeszcze większą klarownością. Nacisk kładziony przez Magico na sztywność membrany i zagwarantowanie tłokowego ruchu sprawił, że firma wprowadziła pierwsze na świecie membrany głośnikowe z niewiarygodnie mocnymi nanorurkami grafenowymi. Każda membrana w M9 wykorzystuje autorską konstrukcję Nano-Tec ósmej generacji. Za pośrednictwem tej konstrukcji Magico jako pierwsze na świecie wykorzystało aluminiowy rdzeń o strukturze plastra miodu pomiędzy powłokami grafen/włókno węglowe. We wcześniejszych membranach Nano-Tec o sztywności decydowały powłoki, a rdzeń odpowiadał za tłumienie. Aluminiowa struktura zmienia wszystko, zapewniając materiał rdzenia tak sztywny, że trzeba było użyć ciśnienie 12 ton, aby nadać kształt 15-calowym membranom. Ta dodatkowa sztywność przesuwa częstotliwości rezonansowe daleko poza słyszalny zakres, bez jakiejkolwiek potrzeby stosowania tłumienia.

Magico M9

Grafen, znak rozpoznawczy membran Nano-Tec, jest heksagonalną siatką z węgla o grubości zaledwie jednego atomu. Grafen łączy niewiarygodną sztywność z najwyższą wytrzymałością na rozciąganie wśród wszystkich materiałów znanych nauce - około 40 razy więcej niż w przypadku stali węglowej. Gotowa membrana jest tak sztywna, że położona odwrotnie na ziemi nie deformuje się nawet wtedy, gdy przejedzie po niej auto. Z ośmioma generacjami udoskonaleń ta bezprecedensowa siła w największym możliwym stopniu zbliża się do czystego ruchu tłokowego. Ponieważ membrana przetwornika odtwarza intensywne szczyty muzyczne, temperatura cewki może w ciągu jednej sekundy wzrosnąć o ponad 40° C. Ogrzewanie może podwoić rezystancję cewki, zmienić krzywą odpowiedzi częstotliwościowej i skompresować muzykę nawet o 3 dB - znaczna nieliniowość. Przetworniki Magico przezwyciężają te zniekształcenia. Cewki membran M9 są ogromne - ze średnicami 3, 4 i 5 cali - w celu szybszego rozpraszania ciepła i lepszej kontroli membrany. Otwory wentylacyjne w odlewach cewek tworzą kolejny poziom rozpraszania ciepła. Ze względu na idealne połączenie sztywności i odporności na prądy wirowe Magico wybrało odlewy z czystego tytanu. Siła z jaką układ magnetyczny działa na cewkę w typowym układzie może spaść nawet o 50% w miarę oddalania się cewki od środkowej, spoczynkowej pozycji. Ten spadek może być asymetryczny. Ruch nie śledzi wiernie sygnału wejściowego, generując znaczące zniekształcenia harmoniczne i intermodulacyjne. Przetworniki Magico Nano-Tec sprawują absolutną kontrolę nad ruchem cewki poprzez podwieszenie cewki w polu magnetycznym o ogromnej sile. Magico zastosowało magnesy neodymowe o 16-krotnej energii magnetycznej na jednostkę objętości ferrytu. Zamiast szeregu małych magnesów neodymowych projektanci zastosowali niezwykle duże neodymowe magnesy pierścieniowe. Jako dodatkowy sposób przeciwdziałający asymetrii, przetworniki "rozstawiają" dopasowany magnes na górze. Rezultatem jest olbrzymia gęstość strumienia magnetycznego, do aż 1,7 T, utrzymywana przez niezwykle długie szczeliny powietrzne, nawet do 36 mm. Umożliwia to wyjście bez zniekształceń do 120 dB/m.

Magico M9

M9 zostały wyposażone w 6-calowy przetwornik średniotonowy, dwa 11-calowe przetworniki średnio-niskotonowe i dwa 15-calowe przetworniki niskotonowe. Od materiałów membran przez cewki do układów magnetycznych, każdy z tych elementów poprawia liniowość i redukuje słyszalne zniekształcenia. Wszystkie razem dosłownie urzeczywistniają nowoczesność. Są to najbardziej zaawansowane przetworniki dynamiczne, jakie kiedykolwiek zostały stworzone. Jak zawsze, Magico symuluje, optymalizuje, testuje i ponownie testuje każdy projekt przetwornika za pomocą najnowszych narzędzi do analizy elementów skończonych. Komputerowe testy pozwalają jednocześnie oceniać zachowanie akustyczne, mechaniczne, elektromagnetyczne i termiczne. Kiedy projekt przetwornika jest bliski ukończenia, ten sam proces testowania i optymalizacji przeprowadzany jest dla całej kolumny głośnikowej. Częstotliwość podziału 120 Hz pomiędzy przetwornikami niskotonowymi i średnio-niskotonowymi jest szczególnym wyzwaniem. Przy tak niskiej częstotliwości pasywna zwrotnica mogłaby wymagać dużych cewek indukcyjnych i kondensatorów. Nawet jeśli najlepsze komponenty zostały przesłuchane i starannie wyselekcjonowane, takie duże elementy obwodu mogłyby zostać narażone na nieuniknione, znaczące straty. Aby rozwiązać ten problem Magico stworzyło analogową, aktywną zwrotnicę 2-drożną - Magico Analog Crossover (MXO). Ten kluczowy element zapewnia strome nachylenie filtra bez jakiegokolwiek negatywnego wpływu na jakość sygnału. Perfekcyjnie dopracowana zwrotnica wykorzystuje filtry Linkwitza-Rileya, aby zapewnić nachylenie 24 dB na oktawę przy częstotliwości podziału 120 Hz. Stworzona przez Magico na własnej platformie, analogowa zwrotnica jest w pełni zbalansowana i wykorzystuje w pełni dyskretny obwód od wejścia do wyjścia. Otwarta architektura obsługuje dodatkowe topologie filtrów. Precyzyjny skokowy regulator tłumienia skoku o 0,5 dB/krok zapewnia kontrolę każdego wyjścia, wykorzystując zastrzeżoną technikę w celu zapewnienia czystości w torze sygnału. Zewnętrzna obudowa zasilacza regeneruje prąd przemienny i stosuje aktywną regulację dla każdej części obwodu. Para kolumn głośnikowych M9 wymaga dwóch wzmacniaczy stereofonicznych lub czterech monofonicznych. Przetworniki wysokotonowy, średniotonowy i średnio-niskotonowy w M9 kontrolowane są przez trzydrożną zwrotnicę pasywną z filtrami Linkwitza-Rileya 24 dB na oktawę. Konstrukcja eliptycznej, symetrycznej zwrotnicy Magico zachowuje maksymalną szerokość pasma przenoszenia przy minimalnym zniekształceniu intermodulacyjnym. Jak można się było spodziewać, wrażenie robi też cena. Producent ustalił ją na 750000 dolarów. Na szczęście za parę.

Magico M9

Źródło: Audio Klan

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Marantz 12 Special Edition

Marantz 12 Special Edition

Marantz prezentuje dwa nowe modele z serii 12 Special Edition - wzmacniacz zintegrowany PM-12 Special Edition oraz odtwarzacz SACD SA-12 Special Edition z trybem DAC. Jak tłumaczy producent, od czasu do czasu jego inżynierowie identyfikują produkty o wyższym potencjale niż oczekiwano, a następnie udoskonalają je do standardu serii Special Edition...

Linn Majik DSM

Linn Majik DSM

Cyfrowe odtwarzacze strumieniowe Majik stały się integralną częścią gamy produktowej Linna od czasu ich debiutu w 2009 roku. Teraz najlepiej sprzedający się odtwarzacz strumieniowy Linna ostatniej dekady został całkowicie przeprojektowany, aby zapewnić oszałamiający nowy styl, całkowicie nowy zestaw funkcji oraz, co najważniejsze, imponujący wzrost wydajności. Jak deklaruje producent, Majik DSM...

Sony WH-1000XM4

Sony WH-1000XM4

Firma Sony zapowiedziała wprowadzenie na rynek słuchawek WH-1000XM4, będących czwartą generacją bezprzewodowych słuchawek nausznych z systemem redukcji hałasu z rodziny Sony 1000X. Najnowszy model oferuje nie tylko wszystkie technologie z niezwykle popularnego WH-1000XM3, lecz także dodatkowe, inteligentne cechy i funkcje, które pozwalają regulować i personalizować muzykę, zwiększyć efektywność redukcji hałasu...

Creative Aurvana Trio Wireless

Creative Aurvana Trio Wireless

Creative Technology prezentuje nowe słuchawki douszne Creative Aurvana Trio Wireless. To już trzeci model słuchawek dousznych z serii Aurvana w którym zastosowano system potrójnych przetworników. Producent zastosował w swoim urządzeniu najnowsze dostępne technologie i tak zaprojektował słuchawki tak, aby zapewnić melomanom jak największy komfort użytkowania.

Teufel Airy True Wireless

Teufel Airy True Wireless

Firma Teufel przedstawia swoje nowe bezprzewodowe słuchawki douszne. Model Airy True Wireless ma się wyróżniać wysokiej jakości dźwiękiem, wytrzymałą baterią oraz odpornością na zachlapania według normy IPX5. Dotykając obudowy słuchawek możemy sterować odtwarzaniem muzyki, odbieraniem połączeń telefonicznych lub wywołaniem asystenta głosowego.

Nowe testy

Poprzedni Następny
NuPrime ST-10 + ST-10M

NuPrime ST-10 + ST-10M

Niektórzy miłośnicy sprzętu audio przywiązują ogromną wagę do konkretnych rozwiązań technicznych, kierując się zazwyczaj nie tylko własnymi doświadczeniami, ale też stereotypami, które funkcjonują w tym środowisku od dawna. Z jednej...

AudioSolutions Figaro B

AudioSolutions Figaro B

Z produktami marki AudioSolutions spotkaliśmy się do tej pory czterokrotnie - podczas testów podstawkowych zestawów Euphony 40, Rhapsody 60 i Guimbarde oraz niedrogich, ale bardzo sympatycznych podłogówek Euphony 50. Było...

Atoll IN200 Signature

Atoll IN200 Signature

Atoll to firma, z której produktami audiofile są już dobrze zaznajomieni. Szczególnie jeśli chodzi o wzmacniacze zintegrowane i dzielone, choć niektórzy chętnie sięgają także po odtwarzacze płyt kompaktowych, streamery lub...

Bannery boczne

Komentarze

stereolife
@bazz - Nie przeczytał Pan ani recenzji, ani reklamy, tylko newsa - informację o nowym urządzeniu wchodzącym (wówczas) na rynek. Pod tytułem artykułu znajdują s...
bazz
Szukałem recenzji, przeczytałem reklamę. Na pewno jest dołączony pilot?
Piotr
Mam Altaira G1 w testach w domu, generalnie zgadzam się z recenzją, streamer sprawdza doskonale się jako żródło i przedwzmacniacz. Aplikacja Lightning OS daje r...

Płyty

Oranssi Pazuzu - Mestarin Kynsi

Oranssi Pazuzu - Mestarin Kynsi

Bieżący rok jest wyjątkowy pod każdym względem. Wyjątkowo specyficzny, dziwny, trudny. Śmiało można stwierdzić, że pandemicznym rykoszetem oberwał praktycznie każdy...

Newsy

Marantz 12 Special Edition

Marantz 12 Special Edition

Marantz prezentuje dwa nowe modele z serii 12 Special Edition - wzmacniacz zintegrowany PM-12 Special Edition oraz odtwarzacz SACD SA-12...

Tech Corner

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Czym powinien kierować się miłośnik sprzętu audio przy wyborze wzmacniacza? Gdyby na tak postawione pytanie można było udzielić prostej i zwięzłej odpowiedzi, pewnie nikt nie zawracałby sobie głowy testami i odsłuchami. Przyjmijmy jednak, że mamy już pewne rozeznanie w temacie, a z długiej listy dostępnych na rynku modeli chcemy wybrać...

Prezentacje

Muzyka dla pokoleń - Bryston

Muzyka dla pokoleń - Bryston

Przeglądając strony internetowe i katalogi firm zajmujących się produkcją audiofilskiego sprzętu, prawie zawsze zaglądam do zakładek opisujących ich historię i filozofię. Dziś podobno już niewielu ludzi zwraca na to uwagę, ale prawdziwi hobbyści na pewno interesują się wszystkim, co wiąże się ze sprzętem hi-fi. Sęk w tym, że nie każda...

Poradniki

Kupujemy słuchawki - co, jak, gdzie

Kupujemy słuchawki - co, jak, gdzie

Nasz kolejny poradnik z cyklu artykułów słuchawkowych będzie trochę nietypowy, ale zarazem bardzo ciekawy. Nietypowy dlatego, że w zasadzie wracamy...

Galerie

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Większość audiofilów ceni gramofony za wyjątkowe, analogowe brzmienie. Uważają, że muzyka płynąca z winylowych płyt jest cieplejsza, bardziej wielowymiarowa i...

Popularne testy

Dyskografie

The Grand Astoria - Miszmasz po rosyjsku

The Grand Astoria - Miszmasz po rosyjsku

The Grand Astoria to grupa zwariowanych Rosjan z Petersburga. Zespół powstał w 2009 roku z inicjatywy Kamille Sharapodinova - gitarzysty...

Wywiady

Mads Klifoth - Audiovector

Mads Klifoth - Audiovector

Audiovector to jedna z firm, których kariera na polskim rynku wyraźnie przyspieszyła w ciągu kilku ostatnich lat. Teoretycznie nic nie...

Vintage

Denon PMA-850

Denon PMA-850

W porównaniu z różnymi staroświeckimi cudeńkami prezentowanymi przez nas w tym dziale, Denon PMA-850 prezentuje się całkiem nowocześnie. Ciekawy zabieg...

Słownik

Poprzedni Następny

Dolby Atmos

Najnowsza technologia dźwięku wykorzystywana w rozbudowanych systemach kina domowego. Jego zaletą może być zastosowanie kilku głośników podwieszonych, służących jako dodatkowe elementy systemu pozwalające na stworzenie wrażenia otoczenia dźwiękiem nie tylko...

Cytaty

WalterPater.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.