Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Onkyo A-9150

Onkyo A-9150

Wzmacniacze zintegrowane wyposażone w moduł przetwornika cyfrowo-analogowego, phono stage czy nawet funkcje streamingowe są chyba najbardziej chodliwym towarem na rynku audio zaraz po słuchawkach i głośnikach bezprzewodowych. Nie ma w tym nic dziwnego, bo coraz więcej audiofilów potrzebuje takich funkcji. Nawet jeśli nie do słuchania muzyki z plików hi-res czy winyli, to chociażby w celu wykorzystania systemu stereo do nagłośnienia wieczornych projekcji z dekodera, konsoli lub odtwarzacza Blu-ray z wyjściem cyfrowym. Moda na łączenie kilku funkcji w jednym urządzeniu zawitała już nawet do świata hi-endu, ale najbardziej odbiła się na modelach z niskiej i średniej półki. Każdy dobry wzmacniacz wyposażony w gniazda cyfrowe to potencjalny hit. Szczególnie, jeśli dodatkowe funkcje nie zostały przeszczepione z taniej miniwieży, tylko faktycznie coś sobą reprezentują. Problem w tym, że ceny takich wzmacniaczy zaczynają się na poziomie 4000-5000 zł. Cyrus One - 3900, NAD C368 - 4299 zł, Marantz HD-AMP1 - 4995 zł, Denon PMA-1600NE - 6995 zł, Hegel H90 - 7290 zł. Jeżeli potrzebujemy czegoś tańszego, dobrym rozwiązaniem mogą być amplitunery stereo takie, jak Onkyo TX-8150 czy Yamaha R-N803D. Oba zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie, ale trochę zalatują kinem domowym. Wyglądają bardziej jak amplitunery AV, w których pięć kanałów zastąpiono dwoma lepszymi, a ja wolałbym aby producent zaczął od dobrego wzmacniacza i dopiero potem wsadził do niego całe wyposażenie dodatkowe. Dokładnie tą drogą poszła teraz pierwsza z wymienionych firm. Na wystawie High End w Monachium odbyła się premiera wzmacniacza Onkyo A-9150 z zaawansowanym przetwornikiem, wyjściem słuchawkowym i przedwzmacniaczem gramofonowym obsługującym wkładki MM i MC. Od razu posypały się pytania - kiedy, ile watów, jaki przetwornik, jaka cena? Zaraz wszystkiego się dowiemy!

Zainteresowanie klientów nowym modelem zupełnie mnie nie dziwi, bo dokładnie czegoś takiego brakowało w katalogu japońskiej firmy. Oczywiście fani Onkyo powiedzą, że istnieją jeszcze integry A-9010, A-9030, A-9050 i A-9070, nie mówiąc już o hi-endowych modelach i całej grupie amplitunerów stereo. Zakładka z dwukanałowymi wzmacniaczami na oficjalnej stronie producenta zawiera aż szesnaście różnych urządzeń. Dlaczego więc A-9150 tak bardzo przyciągnął uwagę audiofilów? Cóż, po pierwsze to nowy wzmacniacz Onkyo, a produkty tej marki cieszą się naprawdę dużą popularnością w naszym kraju. Po drugie, wzmacniacz ma na pokładzie sporo fajnych dodatków. Nie mówię tylko o gniazdach, ale także o transformatorze HCPS, firmowym filtrze DIDRC czy najnowszym układzie Discrete SpectraModule. Do wszystkich tych rzeczy jeszcze dojdziemy, ale nawet bez zagłębiania się w szczegóły można odnieść wrażenie, że A-9150 to urządzenie napakowane nowoczesną technologią. Po trzecie, nowa integra wygląda jak kawał porządnego pieca, bez wielkiego wyświetlacza czy klapki, pod którą schowane są przyciski aktywujące jakieś beznadziejne tryby dla idiotów. I wreszcie po czwarte, cały ten wzmacniacz z wejściami cyfrowymi, przedwzmacniaczem gramofonowym i wyjściem słuchawkowym dostajemy za 2499 zł. Na Facebooku na pewno pojawią się komentarze typu "za drogo", "nie kupię" albo "moja Diora lepsza", ale każdy normalny człowiek zrozumie, że to po prostu bardzo uczciwa propozycja. Przynajmniej w teorii. Przejdźmy zatem do praktyki i sprawdźmy czy A-9150 rzeczywiście jest wzmacniaczem, na który warto było czekać.

Onkyo A-9150

Wygląd i funkcjonalność

Urządzenie wygląda dokładnie tak, jak się spodziewałem. To przede wszystkim porządna, klasyczna integra, która waży swoje i daje nadzieję na długie, bezawaryjne użytkowanie. Czytając materiały prasowe spodziewałem się, że będzie to coś w stylu TX-8150 z nieco ładniejszym frontem, ale tak naprawdę to zupełnie inny rodzaj sprzętu. Tam mieliśmy do czynienia ze stereofonicznym amplitunerem, który na pierwszy rzut oka można było wziąć za model zaprojektowany do systemów kina domowego. A-9150 jest natomiast bardzo eleganckim wzmacniaczem, który ma dodatkowe wejścia cyfrowe i kilka innych gadżetów. Wielu japońskich producentów stosuje w swoich piecykach przedwzmacniacze gramofonowe, gniazda słuchawkowe czy pokrętła do regulacji barwy i balansu. Wszystko to jest jednak zamknięte w bardzo ładnej obudowie z aluminiowym panelem frontowym. Nie ma w nim żadnych nacięć czy wybrzuszeń, dzięki czemu wzmacniacz wygląda naprawdę świetnie. Wiem, że taki minimalistyczny przód nie sprawi, że wzmacniacz zagra lepiej, ale w moim przekonaniu stylistykę i jakość brzmienia może łączyć więcej, niż nam się wydaje. Jeżeli bowiem projektanci zdecydowali się nadać urządzeniu taki wygląd, to prawdopodobnie wiedzieli też co należy zrobić z wnętrzem, aby trafić w oczekiwania klienta. W tym przypadku - audiofila szukającego niedrogiego, ale eleganckiego i dobrze wyposażonego wzmacniacza.

Oprócz trzech małych pokręteł, z przodu znajdziemy włącznik, przycisk do aktywacji wyjść głośnikowych (A/B), duży potencjometr z wyczuwalnymi punktami oporowymi, małe pokrętło do zmiany źródła, wyjście słuchawkowe 6,3 mm oraz trzy mniejsze przyciski. Są to tryb Direct, Phono/MC i tajemniczy guzik z napisem Phase Matching Bass. W instrukcji obsługi przeczytamy, że ten specjalny tryb sprawi, że nawet z kompaktowego systemu audio wydobędziemy głęboki i mocny bas. I to bez utraty klarowności w zakresie średnich tonów. Domyślnie funkcja ta jest jednak wyłączona, co pozwala sądzić, że raczej nie powinniśmy jej stosować jeśli nie ma takiej potrzeby. Ponieważ jednak cała sprawa mnie zaciekawiła, przeprowadziłem szybki test i... Ehm, nie ruszajcie tego guzika. Serio. Może w niektórych systemach i sytuacjach to się komuś spodoba, ale dla mnie to raczej sposób na "wzbogacenie" dźwięku o napompowany, ciągnący się bas. W większości przypadków - zupełnie bez sensu. O wiele lepiej już skorzystać z pokrętła, które pozwala nam zdecydować ile niskich tonów sobie dodamy, a przy tym nie powoduje jakiegoś sztucznego przydźwięku. Phase Matching Bass z prawidłową fazą ma niewiele wspólnego. Jeżeli chcecie mieć dużo basu, lepiej zbierajcie na subwoofer albo skupcie się na tym, co daje sam wzmacniacz. A w tej dziedzinie daje naprawdę sporo i nie potrzeba mu żadnego podbicia.

Przechodzimy na zaplecze, a tu spore zaskoczenie. Spodziewałem się, że znajdziemy tu gniazdo USB do podłączenia komputera, może nawet antenę Wi-Fi lub gniazdo LAN dające nam dostęp do funkcji sieciowych, a tymczasem z takich nowoczesnych dodatków mamy do dyspozycji dwa gniazda koaksjalne i dwa optyczne. No dobra, fajnie - czyli mogę podłączyć swój wzmacniacz do konsoli lub czegoś podobnego, ale o słuchaniu muzyki bezpośrednio ze smartfona lub odtwarzaniu plików hi-res z laptopa należy zapomnieć. Pozostaje dokupić zewnętrzny streamer, jak na przykład NS-6130. Ciekawe czy w takiej sytuacji lepiej byłoby wykorzystać gniazda RCA czy połączyć oba komponenty za pomocą cyfrowego kabla koaksjalnego. W A-9150 otrzymujemy więc bardzo podstawowy pakiet wejść cyfrowych, ale za to na widok tylnej ścianki ucieszą się zwolennicy klasycznych rozwiązań. Podczas, gdy ze wzmacniaczy z wieloma nowoczesnymi udogodnieniami znikają normalne gniazda, tutaj mamy wszystko, co chcielibyśmy widzieć w audiofilskim piecyku za te pieniądze. Wejście phono dla wkładek MM i MC, z szeroko rozstawionymi kanałami i zaciskiem uziemiającym, cztery wejścia i jedno wyjście liniowe, do tego wyjście z przedwzmacniacza i bezpośrednie wejście do końcówki mocy. Wychodzi więc na to, że możemy podłączyć do A-9150 cztery źródła cyfrowe, cztery analogowe, gramofon, magnetofon, dwa subwoofery i oczywiście nasze kolumny.

Oprócz tego, z tyłu umieszczono masywne, podwójne terminale głośnikowe akceptujące dowolny rodzaj zakończeń. Daleko od pozostałych gniazd wylądowała trójbolcowa sieciówka IEC. Z innych zabawek do dyspozycji mamy hebelkowy przełącznik trybu Auto Standby oraz małe gniazdko dla zewnętrznego odbiornika podczerwieni. To na wypadek gdyby ktoś chciał zamknąć wzmacniacz w szafce do której nie dochodzą sygnały z pilota. Naturalnie nie popieram takich pomysłów, bo wzmacniacz musi się chłodzić, a poza tym jest naprawdę ładny, ale niektórych użytkowników taka wiadomość ucieszy. Sam pilot to spory kawałek plastiku, którym obsłużymy również źródło. Widać, że firma jednak zachęca swoich klientów do budowania pełnej wieży i nie ma w tym nic złego. Do wyboru mamy przecież sześć odtwarzaczy płyt kompaktowych, w tym jeden z funkcjami sieciowymi i jedną zmieniarkę na sześć płyt, do tego dwa strumieniowce, dwa tunery i jeden gramofon - testowany przez nas niemal dwa lata temu CP-1050. Oferta japońskiej firmy w segmencie hi-fi miejscami pachnie minioną epoką, ale to wszystko łączy się w jedną całość. Jeżeli komuś zależy na nowoczesnym i funkcjonalnym sprzęcie, pewnie wybierze jeden z amplitunerów stereo lub kina domowego. Dla melomanów, którzy z natury są bardziej konserwatywni, są właśnie takie urządzenia, jak A-9150. Czy to taki wzmacniacz, jak za starych, dobrych lat?

Onkyo A-9150

Brzmienie

Wiele wskazuje na to, że tak. Nie wiem, może trochę przesadzam, ale od pierwszych minut odsłuchu miałem wrażenie, że opisywany model ma w sobie coś, czego nie dadzą nam bogato wyposażone amplitunery z cyfrowymi funkcjami i impulsowymi zasilaczami. Te zwykle grają poprawnie i bezpiecznie, więc trudno się do czegokolwiek przyczepić, ale wystarczy podłączyć do kolumn takiego A-9150, a otwiera się przed nami trochę inny świat. Ten dźwięk ma w sobie naturalną dynamikę, jest przejrzysty i przyjemny zarazem, a do tego ma bas jak dzwon. Bez sztucznego podbicia, bez stosowania jakichkolwiek zabiegów, które może zrobiłyby wrażenie na grupce nastolatków. Po prostu jest tutaj faktyczna głębia, masa i ciężar. Japońska integra daje nam do zrozumienia, że możemy serwować jej dowolny materiał, a niskie tony nie skończą się i nie wymiękną. A-9150 nie jest ani najmocniejszym ani najdroższym wzmacniaczem, z jakim miałem do czynienia, a mimo to podczas odsłuchu towarzyszyło mi dziwne poczucie bezpieczeństwa. Jakbym po kilku minutach wiedział, że nie będzie żadnych przygód, a brzmienie pozostanie głębokie, dynamiczne, przejrzyste i neutralne do końca testu. I dokładnie tak było.

Wrażenie obcowania z normalnym, fizjologicznym i łatwo przyswajalnym dźwiękiem to dopiero początek. Jasne, dla audiofilów będzie to bardzo ważne, bo nie każdy akceptuje brzmienie wzmacniaczy pracujących w klasie D i innych ekologicznych wynalazków. Dla mnie na przykład klasyczna konstrukcja układu elektronicznego to wciąż podstawa. Wiem, że istnieją urządzenia, które potrafią wycisnąć z tych rozwiązań wiele dobrego, ale na widok dużego transformatora i tranzystorów przykręconych do aluminiowego radiatora, lub lamp, cieszą mi się uszy. Na wieść o procesorach DSP, filtrach cyfrowych i wzmacniaczach impulsowych chowają się natomiast za kołnierz. Wygląda jednak na to, że nie wszyscy producenci sprzętu podzielają ten pogląd. Jeszcze niedawno za 2499 zł można było kupić dwadzieścia wzmacniaczy godnych polecenia. Teraz, tak z ciekawości, chciałem znaleźć przynajmniej dziesięć i mam z tym spory problem. Po wykreśleniu maleńkich boxów i modeli, co do których konstrukcji wewnętrznej mam wątpliwości, zostaje nam zaledwie kilka solidnych, sprawdzonych propozycji. NAD C326BEE, Rotel A10, Yamaha A-S701, Audio Analogue Crescendo, Marantz PM6006, może parę innych modeli. A gdzie reszta? Sporo ponad zakładanym budżetem. Atoll IN50SE - 2990 zł, Cambridge Audio CXA60 - 3490 zł, Arcam A29 - 3499 zł, Creek Evolution 50A - 3900 zł. Większość z wymienionych modeli to konstrukcje mające na liczniku po kilka lat. Prawdopodobnie niebawem zostaną więc albo wymienione na ulepszone wersje kosztujące kilkaset złotych więcej, albo zastąpione zupełnie nowymi modelami w tej samej cenie, ale z innym wnętrzem. Tymczasem Onkyo ma nam do zaproponowania zupełnie nowy, klasyczny wzmacniacz, który wygląda i gra tak, jak kultowe modele sprzed kilkunastu lat. W jego brzmieniu czuć coś, o czym powoli już zapominamy, a czego - moim zdaniem - powinniśmy się coraz mocniej domagać.

Powiecie, że Karasińskiego już do reszty powaliło? Najpierw walczę z płytami kompaktowymi, opowiadając się po stronie gęstych plików i płyt winylowych, a teraz chwalę nowy wzmacniacz za to, że gra po staremu... Cóż, dokładnie tak jest! A-9150 naprawdę potrafi dać czadu. Nie tylko pod względem dynamiki, ale też ogólnego charakteru brzmienia. Japoński piecyk ma taki leciutki, fabrycznie włączony loudness. O głębokim basie już wspominałem, ale na przeciwnym skraju pasma dzieje się jeszcze więcej. Na szczęście nie jest to podbicie, które całkowicie zaburzyłoby równowagę tonalną i dobrze pojętą neutralność. Nie ma jednak co ukrywać, że dźwięk jest trochę podrasowany. Mamy wrażenie jakby nasza ulubiona muzyka była potężniejsza, a jednocześnie wyławiamy drobne szczegóły i koncentrujemy się na napowietrzonej przestrzeni. Wszystkie te zabiegi byłyby na nic gdyby A-9150 był za słaby i nie potrafił faktycznie nakarmić membran prądem. Ale potrafi, dzięki czemu nawet nie mam mu za złe tych maleńkich oszustw. Drugim, jeszcze większym plusem jest naturalna barwa dźwięku w całym paśmie. Analizując zakres średnich tonów stwierdziłem, że nie ma tu ani zagęszczenia i ocieplenia, ani sterylnej suchości. Jest po prostu prawidłowo. Testowany wzmacniacz potrafi odtworzyć barwy wokali i instrumentów w sposób wierny i nie budzący wątpliwości. Wrażenie chłodnego obiektywizmu może wynikać z małej górki w zakresie wysokich tonów, ale moim zdaniem barwa jest tutaj nastawiona na zero. Jeżeli chcecie usłyszeć trochę więcej ciepła, hmm... Marantz nie, Yamaha nie, Arcam też nie... Może NAD, Atoll albo Creek? Ale to już trochę inne pieniądze.

Kiedy japońska firma zapowiadała premierę testowanego modelu, spodziewałem się, że będzie to nowoczesny wzmacniacz w ładnym opakowaniu. Tymczasem A-9150 to po prostu porządna, klasyczna integra charakteryzująca się dynamicznym, głębokim i rozdzielczym brzmieniem z odrobiną zabarwienia charakterystycznego dla sprzętu z tamtych stron świata. Z zewnątrz to kawał porządnego pieca, a po podłączeniu źródła i kolumn okazało się, że także kawał porządnego grania. Rzadko który wzmacniacz za takie pieniądze potrafi prowadzić kolumny z taką pewnością siebie, oferując zgrabną kompozycję złożoną z przyciągających ucho elementów. Minusy? Brak wejścia USB. Kto normalny wsadza do wzmacniacza przetwornik AK4452 obsługujący sygnały 32 bit/768 kHz i nie daje klientom szybkiej, łatwej opcji aby od razu wykorzystać jego potencjał? Dobrze, może nie każdy lubi słuchać muzyki z laptopa podłączonego do wzmacniacza. Ja też wolę inne rozwiązania, jak chociażby zewnętrzne streamery. Ale mówimy o budżetowym wzmacniaczu. Nabywcy takiego piecyka mogą po prostu jeszcze nie mieć pieniędzy na drugi klocek. A-9150 to niestety nie wzmacniacz all-in-one. To po prostu integra stereo, która ma cztery wejścia cyfrowe, wbudowany phono stage i wyjście słuchawkowe, bardzo dobre zresztą. Aby wykorzystać jego potencjał, trzeba będzie sięgnąć po dobre źródło. Dlatego domyślam się, że wielu klientów zdecyduje się mimo wszystko na amplituner stereo, jak chociażby TX-8250 dostępny w takiej samej cenie. A-9150 wymaga też ostrożności przy wyborze kolumn. Unikałbym zestawów o bardzo zadziornym i ofensywnym brzmieniu. Chyba, że lubicie takie bezkompromisowe granie. Osobiście szukałbym głośników, które do listy zalet japońskiego wzmacniacza dopiszą trochę ciepła, dając w efekcie brzmienie tak samo efektowne, ale bardziej muzykalne. Tannoy, DALI, Pylon Audio, Mission, Dynaudio? Warto poświęcić na to trochę czasu, bo z tym piecykiem można osiągnąć naprawdę dużo.

Onkyo A-9150

Budowa i parametry

Onkyo A-9150 to zintegrowany wzmacniacz stereo wyposażony w przetwornik cyfrowo-analogowy oraz phono stage obsługujący wkładki MM i MC. Producent chwali się zastosowaniem kilku firmowych technologii takich, jak transformator HCPS dostarczający prąd do baterii wykonanych na zamówienie kondensatorów filtrujących o pojemności 10000 µF każdy, jednak prawdziwą nowością są układy Discrete SpectraModule wprowadzone po raz pierwszy właśnie w tym modelu. Są to ekranowane stopnie wejściowe końcówki mocy zbudowane na tranzystorach i mogące pochwalić się szybkością narastania napięcia 500 V/µs. W testowanym modelu zobaczymy dwa takie moduły - mają one postać pionowych, aluminiowych bloczków, w których zamknięte są dyskretne układy elektroniczne. Można je podejrzeć patrząc na wzmacniacz z boku, pod dużym kątem, jednak co dokładnie kryje się w klockach opisanych jako Discrete SpectraModule, ciężko powiedzieć. Producent twierdzi, że dzięki nim zachowana zostaje prawdziwa dynamika dźwięku i bardzo szerokie, liniowe pasmo przenoszenia sięgające nawet nie kilo, a megaherców. Wydzielenie korektora RIAA z obwodów wzmacniacza zaowocowało zwiększeniem odporności tego czułego układu na zakłócenia. Przetwornik cyfrowo-analogowy zbudowano w oparciu o kość Asahi Kasei AK4452 pracującą z częstotliwością 768 kHz i długością słowa 32 bit. Proces wspomagany jest przez filtr bardzo wysokich częstotliwości DIDRC, który oczyszcza sygnał z szumów. W sekcji przedwzmacniacza zastosowano obwód Optimum Gain Volume Control izolujący sygnał od szumów i zapobiegający zniekształceniom przy niskim poziomie głośności. Symetryczny układ zaprojektowano z zachowaniem tej samej długości ścieżek lewego i prawego kanału, co minimalizuje błędy odtwarzania sceny stereo. A-9150 ma także duże, aluminiowe radiatory, dzięki czemu nie powinien się przegrzewać nawet przy intensywnym użytkowaniu. Jeśli chodzi o parametry, wzmacniacz oferuje moc 60 W na kanał przy 4 Ω. Nigdzie nie mogłem znaleźć wartości podawanej przy obciążeniu 8 Ω, ale domyślam się, że będzie to około 35-40 W. Przy maksymalnej mocy zniekształcenia osiągają poziom 0,08%. Do tego A-9150 może pochwalić się współczynnikiem tłumienia wynoszącym 80 i stosunkiem sygnału do szumu 107 dB.

Konfiguracja

Pylon Audio Diamond Monitor, Equilibrium Ether Ceramique, Marantz HD-DAC1, Astell&Kern AK70, Sennheiser HD 600, Equilibrium Tune 33 Light, Enerr Tablette 6S, Enerr Symbol Hybrid.

Onkyo A-9150

Werdykt

Wprowadzając na rynek opisywany wzmacniacz, Onkyo wyraźnie daje nam do zrozumienia, że nie zapomina o audiofilach. Nawet jeśli większość klientów za te pieniądze kupi bogato wyposażony amplituner. Wytłumaczenie niewtajemniczonym melomanom dlaczego mieliby się zdecydować na urządzenie bez wyświetlacza, łączności bezprzewodowej i wielu innych bajerów będzie trudnym zadaniem. Chyba, że darujemy sobie opowieści o tranzystorach i przejdziemy od razu do odsłuchu. A-9150 jest ładniejszy, cięższy i bardziej elegancki, ale to właśnie na tym etapie ujawnia się jego prawdziwa przewaga nad amplitunerami i systemami all-in-one. Trzeba tylko poświęcić trochę pieniędzy na dodatkowe źródło i przyłożyć się do wyboru kolumn. Jeśli spełnicie te dwa warunki, będziecie cieszyć się brzmieniem, o jakim posiadacze jednopudełkowych rozwiązań w tej cenie mogą tylko pomarzyć.

Dane techniczne

Wejścia analogowe: 4 x RCA, 1 x phono (MM/MC)
Wyjścia analogowe: 1 x pre-out, 1 x rec-out
Wejścia cyfrowe: 2 x optyczne, 2 x koaksjalne
Wyjście słuchawkowe: 6,3 mm
Moc wyjściowa: 60 W/4 Ω
Pasmo przenoszenia: 20 Hz - 20 kHz
Stosunek sygnał/szum: 107 dB
Zniekształcenia: 0,08%
Współczynnik tłumienia: 80
Impedancja wyjścia słuchawkowego: 390 Ω
Zużycie energii: 160 W
Wymiary (W/S/G): 13,9/43,5/33,1 cm
Masa: 9,2 kg
Cena: 2499 zł

Sprzęt do testu dostarczyła firma EIC.

Zdjęcia: Małgorzata Karasińska, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga5Rownowaga5Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga5Rownowaga5RownowagaStop

Dynamika
Poziomy7

Rozdzielczość
Poziomy7

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy6

Spójność
Poziomy6

Muzykalność
Poziomy6

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo2

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo13

Jakość wykonania
Poziomy7

Funkcjonalność
Poziomy6

Cena
Poziomy7

Nagroda
sl-rekomendacja


Komentarze (7)

 • Bromu

  Powiem tak - szukałem wzmacniacza zintegrowanego od jakiegoś czasu. Nie chciałem wydać więcej jak 1500 zł i miałem spory problem ze znalezieniem czegokolwiek co zdeklasowało by mojego 20 letniego Onkyo A-9211 po modyfikacjach własnych. Trafiłem jednak do Rzeszowa, do sali odsłuchowej gdzie po odsłuchaniu wszystkomającego amplitunera Yamachy który nie zrobił na mnie żadnego wrażenia, poleciłem podłączyć ten wzmacniacz. Podczas odsłuchu płyty "Amarok" Oldfielda, micha sama zaczęła się uśmiechać, albowiem to było to! Dźwięk z tego wzmacniacza jest po prostu... Taki jaki ma być. Bez mrugnięcia okiem nabyłem go pomimo ceny i satysfakcja jest 100%. Rzadkie połączenie wyglądu z klasą i takiego samego brzmienia. Ten wzmacniacz jest konkretny. Dobrze, że nie kupiłem wszystkomającej Yamahy albo innego Pioneera, bo byłbym... Nieszczęśliwy.

  6
 • Jak

  30 W/8 Ω za PDF z www Onkyo. No i jeszcze, jeśli się nie mylę, ten sprzęt jest produkowany w Japonii, a nie Malezji lub Chinach.

  3
 • Malezyjczyk

  Mylisz się, nawet na zdjęciu ilustrującym artykuł widać napis "Made in Malaysia".

  1
 • grzegorz

  Witam. Kupiłem zestaw A-9150 plus NS-6130 i tu mam pytanie jak ten zestaw podłączyć? Czy cyfrowo będzie lepiej? Wiem, że najlepiej sprawdzić ale nie mam kabla i czy jest sens inwestować? Z góry dziękuję za podpowiedź.

  3
 • Jacek

  Tranzystory Toshiby, to musi jakoś grać. Miałem stary Onkyo kiedyś i tez mi się podobało jak grał. Kupiłbym ten wzmacniacz, tylko nie mogę strawić tych niebieskich diodek wszędzie. Wszyscy tylko te niebieskie badziewia... Kiedy się obudzą te firmy, że zielone i czerwone były przyjemniejsze dla oka i nastrojowe, a te niebieskie to na dyskotekę, a nie do sprzętu chcącego być w dziale hi-fi. Zastanawiam się nad Exposure, bo ma czerwone diodki. Nie będzie mnie to wkurzało za każdym razem jak popatrzę na to, bo jest parę klocków co bym o nich pomyślał, ale wszystko miga na niebiesko Rotel, NAD, Onkyo, Pioneer, wszystko japońskie. Co tych Japończyków porąbało na ten niebieski? Jakie były piękne Rotele, jak były zielone i czerwone podświetlenia, a teraz jest chłam, przynajmniej wizualnie.

  9
 • Damian

  Czy do kolumn Tannoy Mercury 7.4 ten wzmacniacz nie będzie za słaby?

  0
 • Sylwek

  Jak ten wzmacniacz zagra z kolumnami Tonsil Maestro III? Testował ktoś?

  0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Ponad sto lat szlifowania - Dual

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Dual to jedna z marek, do których audiofile, a w szczególności miłośnicy czarnych płyt, odnoszą się z wielkim szacunkiem. Ma to swoje uzasadnienie. Niemiecka manufaktura wydała na świat tyle znakomitych gramofonów, że aż ciężko je policzyć. Dobrze zachowana szlifierka tej marki to sprzęt, który po renowacji można bez kompleksów podłączyć...

Jak zarobić na audiofilskim sprzęcie, nie robiąc zupełnie nic?

Jak zarobić na audiofilskim sprzęcie, nie robiąc zupełnie nic?

Tytuł tego artykułu brzmi jak chamski clickbait albo reklama cudownego sposobu na zdobycie fortuny w pół godziny, ale to nie tak. Nie chodzi mi ani o to, aby pochwalić się swoim geniuszem lub zachęcić kogokolwiek do "zarabiania pieniędzy" w sposób, który za chwilę opiszę, a jeśli moim celem miało być...

Słuchaj, testuj, baw się! - Bartłomiej Szymański

Słuchaj, testuj, baw się! - Bartłomiej Szymański

Wydawałoby się, że zamiłowanie do wysokiej klasy sprzętu audio powinno w wielu przypadkach łączyć się z ukierunkowaną na muzykę ścieżką zawodową. Ostatecznie każdy profesjonalny muzyk powinien być wyjątkowo wrażliwy na jakość dźwięku, a stąd już tylko krok do świata wymuskanych kolumn, wzmacniaczy lampowych, zaawansowanych technicznie streamerów i srebrnych kabli. W...

Steve Shade - MoFi Electronics

Steve Shade - MoFi Electronics

Podczas jednej z nielicznych konferencji prasowych zorganizowanych ostatnio w formie klasycznego spotkania na żywo, a nie telekonferencji albo wręcz filmu, który ogląda się jak długą reklamę, nie mogąc zadać żadnego pytania dotyczącego premierowych produktów, moją uwagę przykuła prezentacja MoFi Electronics - producenta gramofonów i akcesoriów związanych z odtwarzaniem płyt winylowych,...

Wojna

Wojna

Miałem ostatnio przedziwny sen. Normalnie bym o tym nie pisał, bo portal o muzyce i sprzęcie audio nie jest miejscem, w którym należy zajmować się takimi sprawami, jednak sytuacja wydawała się tak wyjątkowa, że wciąż nie jestem pewien, czy się obudziłem. Motyw przewodni mojego snu był w istocie bardzo prosty...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Pylon Audio Jasper 23

Pylon Audio Jasper 23

Ilekroć testuję nowe kolumny jarocińskiej manufaktury, przychodzą mi do głowy te same słowa - progres, rozwój, ewolucja. Miło patrzeć, jak Pylon Audio kwitnie na naszych oczach. Pierwsze kolumny dostępne w...

Triangle Borea Active BR02 BT

Triangle Borea Active BR02 BT

Mieszcząca się w malowniczym miasteczku Soissons w północnej Francji firma Triangle istnieje na rynku audio od ponad 35 lat, jednak nigdy nie udało jej się przebić do sprzętowego mainstreamu. Wydaje...

MoFi Electronics StudioDeck+

MoFi Electronics StudioDeck+

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem zdjęcia gramofonów MoFi Electronics, pomyślałem, że jest to kolejna kolaboracja mająca przyciągnąć melomanów, którzy niekoniecznie znają się na sprzęcie stereo, a pod płaszczykiem ciekawego wzornictwa...

Komentarze

Seba
Witam. Mam dylemat które wybrać, omawiane tu iSAR-y czy Sony WH-1000XM4?
Kriz
Nie przesadzajmy, wymiana kompletu padów w serwisie kosztuje 220 zł.
Pogo
A gdzie w tym wszystkim jest opcja podłączenia przez HDMI? Wystarczy mieć kartę graficzną w blaszaku by takich wyjść było co najmniej 1. U mnie są 3 monitory wp...
Bad4Good
Co to się porobiło. Kiedyś podłączało się słuchawki do telefonu i było dobrze. Teraz jakieś przeszczepy i protezy, bo producentom słuchawek złącze 3,5 zaczęło p...
stereolife
@Krzysztof - Octavio AMP jest już dostępny w salonie Q21. Jest nawet ciut tańszy niż podaliśmy w teście, bo wersja ze standardowym zasilaczem kosztuje 3299 zł, ...

Płyty

Tankograd - Klęska

Tankograd - Klęska

Z nazwą "Tankograd" spotykałem się już wielokrotnie, jednak nigdy nie było nam po drodze. Dopiero tegoroczny Red Smoke Fest i...

Newsy

Tech Corner

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Wielu audiofilów, a także niektórych ludzi mających niewielkie pojęcie na temat sprzętu stereo, fascynuje temat kabli używanych do łączenia zestawów głośnikowych ze wzmacniaczem, wzmacniacza z odtwarzaczem, a nawet tych odpowiadających za dostarczenie prądu do naszych urządzeń. Zanim jednak zagłębimy się w dywagacje na temat wyższości srebra nad miedzią czy sensu...

Nowości ze świata

 • Audiophiles love beautiful, original, and, unfortunately, very expensive electronic devices. Turntables made with incredible precision, powerful tube amplifiers, huge loudspeakers, thick cables - we associate all this with a sophisticated, engaging sound, but there is no doubt that above a...

 • French company Octavio has created a compact network amplifier built for audiophiles and music lovers who appreciate modern solutions at an affordable price. The founders of the young manufactory say they wanted to democratize hi-fi and simplify the stereo system...

 • Boasting a worldwide success, the Borea range now includes two new active and connected models in bookshelf format. The Borea Active speakers are genuine high-fidelity systems. Compact and all-in-one, they provide a rich audio and video experience - stream your...

Prezentacje

Brytyjskie podejście do oryginalnego brzmienia - Quad

Brytyjskie podejście do oryginalnego brzmienia - Quad

Jak podaje popularna internetowa encyklopedia, Quad, inaczej wszędołaz, to pojazd czterokołowy przeznaczony głównie do sportu i rekreacji. Zwykle jest to coś w rodzaju czterokołowego motocykla, który doskonale nadaje się do jazdy poza drogami utwardzonymi. Ze względu na walory napędowe znajduje zastosowanie w wojsku, ratownictwie górskim i rolnictwie. Dla audiofila ten...

Poradniki

Listy

Galerie

Dyskografie

Witchcraft - Zaklęcia ze Szwecji

Witchcraft - Zaklęcia ze Szwecji

Korzenie szwedzkiego zespołu Witchcraft sięgają 2000 roku. Wtedy właśnie Magnus Pelander - gitarzysta grupy Norrsken - postanowił oddać hołd swoim...

Wywiady

Popularne artykuły

Vintage

Sony TA-N7B

Sony TA-N7B

Szukając informacji o starym sprzęcie który nie dość, że dobrze grał kiedyś, to na dodatek nie stracił tej opinii do...

Słownik

Poprzedni Następny

Wkładka gramofonowa

Element gramofonu przetwarzający ruch igły na sygnał elektryczny. Igła, umieszczona w rowku płyty, wprawiana jest w ruch przez nierówności rowka w obracającej się płycie. Drgania te przenoszone są na wkładkę...

Cytaty

PaulClaudel.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.