Lampowe brzmienie w kieszeni - Astell&Kern A&ultima SP2000T
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Astell&Kern wprowadza na rynek kolejny odtwarzacz przenośny z rodziny A&ultima - SP2000T. Najnowszy produkt koreańskiej marki jest pierwszym urządzeniem oferującym poczwórny układ przetwornika cyfrowo-analogowego, funkcję Replay Gain oraz nowy system potrójnego wzmacniacza audio. To ostatnie rozwiązanie umożliwia przełączanie się między rożnymi charakterystykami brzmienia dzięki trzem trybom działania - Op Amp (wzmacniacz operacyjny), Tube Amp(wzmacniacz lampowy) oraz Hybrid Amp, który łączy analogowy i ciepły charakter wbudowanego wzmacniacza lampowego z rozdzielczością i precyzją oferowaną przez najlepsze wzmacniacze operacyjne.
Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii użytkownicy A&ultima SP2000T mogą przełączać się pomiędzy trzema trybami pracy wzmacniacza, tak aby uzyskać najbardziej odpowiadające im brzmienie ich ulubionej muzyki. Bazując na rozwiązaniu znanym z oryginalnego SP2000, konfiguracja ze wzmacniaczami operacyjnymi ma oferować najwyższy poziom przejrzystości i dynamiki odtwarzania. Z kolei przełączenie się na tryb lampowy da ciepłe i muzykalne brzmienie kojarzone właśnie ze wzmacniaczami lampowymi. Aby umożliwić osiągnięcie lampowego charakteru brzmienia, A&ultima SP2000T posiada przyjazną dla urządzeń przenośnych podwójną triodę Korg Nutube. Posiada ona strukturę siatki anody operującą tak samo jak trioda. A jednocześnie dzięki niewielkim rozmiarom i o wiele mniejszemu zużyciu prądu jest dużo lepiej przystosowana do sprzętu przenośnego, przy tym wciąż zachowując niezwykłe bogactwo harmonicznych. Nutube oferuje także niczym niezakłócone odtwarzanie audio przez około 30000 godzin, wspierając zastosowane w tym odtwarzaczu wyjścia słuchawkowe 2,5 mm, 3,5 mm oraz 4,4 mm.
Kulminacją bogatego doświadczenia firmy Astell&Kern w zakresie konstruowania przenośnych torów wzmacniających jest tryb hybrydowy. Łączy on charakterystyczne DNA szczegółowego brzmienia wzmacniaczy operacyjnych wraz z ekspresyjnością trybu lampowego, jednocześnie oferując aż pięć możliwych kombinacji, które różnią się stosunkiem użycia obu technologii wzmocnienia. Umożliwia to dokładne dopasowanie charakteru brzmienia odtwarzacza do konkretnej muzyki i indywidualnych preferencji słuchacza. Aby zniwelować negatywnie oddziałujące na brzmienie efekty mikrofonowania, które są tak często spotykane w sprzęcie lampowym, inżynierowie firmy Astell&Kern zadbali o odpowiednią konstrukcję mechaniczną najnowszego odtwarzacza. Zastosowano modularną budowę urządzenia, izolując płytkę drukowaną od obudowy i pozostałych elementów. Ponadto, sekcja lampowa jest połączona z resztą poprzez specjalne elastyczne połączenia minimalizujące jakiekolwiek wibracje. Dodatkowo cała konstrukcja używa także zawieszenia magnetycznego sekcji lampowej, dzięki czemu znajduje się ona cały czas w powietrzu, co zapewnia całkowitą izolację od szkodliwych wibracji. Astell&Kern A&ultima SP2000T oferuje dodatkową ochronę przed szkodliwymi interferencjami elektromagnetycznymi poprzez pokrycie wszystkich osłon warstwą srebra o najwyższej czystości.
A&ultima SP2000T posiada cztery układy przetwornika ES9068AS, gdzie na każdy kanał przypadają dwie kości. Ma to skutkować dużo bardziej szczegółowym i jednocześnie zrównoważonym dźwiękiem. Najnowszy odtwarzacz firmy Astell&Kern jest przy tym pierwszym, który oferuje funkcję Replay Gain automatycznie normalizującą głośność dla źródeł o gęstościach do 24 bitów i częstotliwości próbkowania do 192 kHz. Dzięki temu możemy czerpać radość z odsłuchu zróżnicowanych playlist bez konieczności sięgania po pokrętło głośności. Bazując na rozwiązaniach z odtwarzacza A&Futura SE180, najnowszy Astell&Kern SP2000T jest też drugim modelem, gdzie zastosowano opatentowaną technologię firmy Astell&Kern o nazwie Teraton Alpha. Technologia ta jest całościowym i opatentowanym rozwiązaniem układowym, który optymalizuje wszystkie elementy układu tak, aby zapewnić brzmienie jak najbardziej zgodne z oryginałem. Podczas szeregu prac badawczych okazało się, że sam przetwornik nie jest jedynym elementem definiującym brzmienie, bo istotna jest tak naprawdę optymalizacja wielu innych czynników. Chodzi tutaj między innymi o zasilanie, poziom szumów, konwersję sygnału, topologię układu a nawet samo rozłożenie układów względem siebie - wszystkie te elementy mają istotny wpływ na właściwości soniczne. Jednocześnie dopiero, kiedy każdy z nich jest na odpowiednio wysokim poziomie, możliwie jest uzyskanie pełnego realizmu przekazu tak, jak zamierzyli to artyści. Technologia Teraton Alpha skutecznie usuwa szumy zasilania i zapewnia optymalne wykorzystanie energii aż do stopni wyjściowych, wliczając w to samą konwersję cyfrowo-analogową, którą firma Astell&Kern doskonaliła przez wiele lat.
Oprawa graficzna albumów nabiera życia dzięki zastosowaniu w A&ultima SP2000T wyświetlacza Full HD. Ten ekran dotykowy o przekątnej 5 cali oferuje rozdzielczość 1920x1080 pikseli, paletę 16,7 miliona kolorów oraz gęstość pikseli na poziomie 441 PPI. Wraz z poprawionym wsparciem dla dwuzakresowej łączności Wi-Fi, A&ultima SP2000T posiada także funkcję AK File Drop zapewniającą łatwiejszy transfer plików poprzez sieć bezprzewodową. Użytkownicy mogą bez konieczności użycia kabla przesyłać pliki z komputera, smartfonu, bądź za pomocą programu FTP znajdującego się w tej samej sieci. Ponadto kolejna nowa i innowacyjna funkcja - BT Sink - umożliwia podłączenie playera do zewnętrznego urządzenia, takiego jak smartfon, poprzez łączność Bluetooth. Umożliwia to odtwarzanie muzyki z takiego urządzenia w najwyższej jakości na odtwarzaczu Astell&Kern. Co równie istotne, A&ultima SP2000T posiada także pełne wsparcie dla Bluetooth 5.0, oferując większy zasięg i dużo stabilniejsze połączenie ze słuchawkami i, wraz ze wsparciem dla 24-bitowych kodeków aptX HD oraz LDAC oferuje najlepszą możliwą jakość dźwięku. A&ultima SP2000T ma też 256GB wewnętrznej pamięci, która może być rozszerzona aż do 1 TB za pomocą karty microSD. Oznacza to, że użytkownicy mogą teraz mieć cały czas przy sobie dosłownie tysiące albumów w wysokiej rozdzielczości. Wszystko to brzmi świetnie, ale choć nowy model koreańskiej marki jest urządzeniem kieszonkowym, z pewnością nie jest na każdą kieszeń. Jego sugerowana cena detaliczna wynosi 11000 zł.
Źródło: MIP
Komentarze