Umiar? Nie słyszałem. Poznajcie kolumny PS Audio Aspen FR30
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Na polskim rynku pojawiły się właśnie kolumny podłogowe PS Audio Aspen FR30. To ciekawe zjawisko, ponieważ producent ten był dotychczas kojarzony głównie z elektroniką, taką jak hi-endowe przetworniki, potężne wzmacniacze czy zaawansowane technicznie kondycjonery zasilające. W interesująco uformowanych, kompozytowych obudowach zamontowano dwa dwuipółcalowe tweetery wstęgowe, dziesięciocalowy wstęgowy głośnik średniotonowy, cztery ośmiocalowe woofery oraz cztery dziesięciocalowe membrany bierne o niskich zniekształceniach. Dodajmy do tego zwrotnicę zawierającą produkowane na zamówienie kondensatory foliowe i najwyższej klasy powietrzne cewki indukcyjne, możliwość regulacji poziomu pracy tweetera, wewnętrzne wzmocnienia ograniczające wibracje obudowy, cokoły stabilizujące frezowane z pojedynczego bloku aluminium oraz wykończenie lakierem fortepianowym, a od razu stanie się jasne, że tanio nie będzie.
Kolumny głośnikowe są bez wątpienia najważniejszym elementem zestawu hi-fi. Jeśli nie potrafią przetworzyć sygnału dostarczanego im przez elektronikę, informacja muzyczna zostaje bezpowrotnie utracona. Aby spełnić wszystkie muzyczne wymagania projektanci przez lata stosowali wszelkie możliwe sztuczki - elektrostaty są szczegółowe, konwencjonalne przetworniki mają dobrą dynamikę, planary są transparentne, oprócz tego są jeszcze wstęgi, kopułki, horny, odgrody, głośniki bipolarne, dipolarne... Lista się nie kończy, a nieuniknione kompromisy foniczne mogą zniechęcać. Strategia PS Audio polega na łączeniu wszystkich najlepszych technologii tworzenia głośników i zwrotnic w jednym spójnych projekcie. Firma twierdzi, że takie kolumny mogą pochwalić się niekwestionowaną dynamiką i pełnym rozciągnięciem pasma. Mogą być z łatwością napędzane przez niemal każdy wzmacniacz. Przetworniki wysokotonowe mają mniejszą masę, niż powietrze, którym poruszają, a szybkość i czystość dźwięku może się równać z najlepszymi elektrostatami. FR30 śmiało sobie również poczyna w najniższym zakresie pasma akustycznego. W końcu osiem wooferów wspomaganych przed osiem membran biernych o dużej podatności to nie przelewki. W przeciwieństwie do elektroniki, która je napędza, brzmienie kolumn głośniowych zależy w znacznej mierze od ich odpowiedniego ustawienia i właściwości pomieszczenia odsłuchowego. Aspen FR30 są inne - łatwo wpasowują się w każde otoczenie prezentując pełnię swoich możliwości i maksimum opcji przy minimalnym wysiłku włożonym w uciążliwą konfigurację i montaż. Dzięki regulatorom na tylnym panelu obudowy właściciel FR30 może ustawić swoje kolumny, kierując się głównie wygodą i estetyką wnętrza, zachowując jedynie odpowiednią odległość od ścian.
Sercem i duszą każdej kolumny są przetworniki, które na żądanie wzmacniacza wprawiają powietrze w drgania i generują muzykę. Każdy głośnik musi być zoptymalizowany pod kątem zadania, które jest mu powierzone. Inżynierowie PS Audio szybko doszli do wniosku, że nie mogą skorzystać z gotowych głośników, nawet tych wytwarzanych przez najlepszych producentów. Aby osiągnąć ultraniskie zniekształcenia i wysoką dynamikę należało stworzyć własne przetworniki. Rozpoczęto od głośników wysokotonowych i średniotonowych, bo to one najtrudniej osiągają doskonałość. Poruszanie powietrza na wysokich częstotliwościach bez podbarwień i zniekształceń to zadanie karkołomne. Zdecydowano się na zastosowanie rozwiązania, które łączy szybkość elektrostatów z dynamiką membrany - magnetyczne głośniki planarne. Przetworniki te napędzane są jednocześnie przez struktury magnetyczne umieszczone z przodu i z tyłu. Liniowość uzyskiwana jest poprzez symetryczne neodymowe struktury "push-pull", które bezpośrednio napędzają diafragmy o ultraniskiej masie, bez charakterystycznej dla kopułek i membran stożkowych modulacji indukcyjności czy histerezy magnetycznej. Na drugim końcu pasma pracują woofery o dużych wychyleniach membrany, wyposażone w dwunastofuntowe struktury napędowe, doskonale dopasowane do swobody i przejrzystości przetworników planarnych. Aby obniżyć zniekształcenia zastosowano szczelinę dzielącą magnesy, podwójny pierścień Faradaya i podwójne symetryczne kosze. W ten sposób utrzymano również liniowość indukcyjności i poszerzono pasmo przenoszenia. Ponadto, aby osiągnąć maksymalną liniowość i najniższy bas bez kompresji i zniekształceń wprowadzanych przez bass reflex, zastosowano własnej produkcji membrany bierne o dużej podatności.
Wewnątrz obudowy znajduje się rozbudowany system wzmocnień minimalizujący zewnętrzne wibracje, które mogą potencjalnie podbarwiać brzmienie. Kolumny zajmują w naszych wnętrzach honorowe miejsce, dlatego muszą cechować się elegancją. Z zewnątrz skrzynie pokryte są więc starannie dwudziestoma warstwami najwyższej jakości błyszczącego lakieru fortepianowego. Chociaż korpus obudowy i wewnętrzne przegrody wykonane są z MDF-u, przednia ścianka uformowana została z gęstej, sztywnej i dobrze wytłumionej termoutwardzalnej kompozytowej żywicy włókna szklanego ze zintegrowanym falowodem dla wysokich częstotliwości. Pomimo dużej masy (105 kg sztuka) kolumny wyglądają jak zawieszone w powietrzu dzięki zaokrąglonej w dolnej części obudowie opartej na wytrzymałej aluminiowej bazie z dużymi frezowanymi mosiężnymi kolcami o wymiennych końcówkach. Każda kolumna FR30 transportowana jest w dwóch częściach - górna obudowa głośników wysokotonowych i średniotonowego łączy się z dolną obudową wooferów za pomocą precyzyjnego systemu ślizgowego własnej konstrukcji. Kolumny PS Audio Aspen FR30 są dostępne w kolorze czarnym lub białym w cenie 145000 zł za parę.
Źródło: Audio System
-
Meloman
Ten gostek od kolumn w ogóle nie słucha w domu muzyki. Ma tylko fest przedęte kino domowe z maszyną do popkornu pod ręką, sam opowiadał i pokazywał w telewizji, chyba nie jest melomanem? To, że robi wypasiony sprzęt dla melomanów, to dobrze o Nim świadczy - wreszcie ktoś troszczy się o innych...
0 Lubię -
Piotr
To jest najwyższy model tej serii. Niedługo będą produkować również niższe modele z tej samej serii, bardziej przystępne cenowo. Codziennie oglądam kanał CEO firmy PS Audio - Paula McGowana.
2 Lubię -
Tadeusz
Paul Gowan to potęga. Oprócz elektroniki zajmuje się nagrywaniem i wydawaniem płyt. Stawia na format DSD. Ma rację.
0 Lubię -
Marcin
Głośniki w pomiarach wypadają bardzo słabo, zestrojenie efekciarskie z podbitym tweeterem, na pewno nie dla melomanów. Za 1/10 tej ceny można kupić lepsze kolumny a za 1/20 zrobić lepiej DIY.
0 Lubię -
Michał
Za 1/20 nie zrobisz kolumn tego typu nie kombinuj :) Oni chcieli użyć B&G Neo 10 i 3 w sekcji średnio i wysokotonwej koszt tych głośników jeśli je dostaniesz to ponad połowa twojej kwoty, do tego woofery np. Spartana albo Acoustic Elegance i musisz dokładać, o bebechach i biżuterii nie wspomnę. Zrobili własne planary, podobno są świetne. Da mnie jednak membrany pasywne oznaczają wolniejszy bas niż w OB lub dipolach, stąd zastanawiam się, jak zgrywa się to wszystko razem. Kasa gigantyczna, ale w tej cenie sprzedaje się klocki z przetwornikami Scana lub SB dostępnymi od ręki wszędzie, więc uważam że nie jest tak drogo jak wygląda. CO firmy jest geniuszem i zna się na rzeczy więc aż tak źle nie będzie. Pomiary pomiarami, odbiór odbiorem.
0 Lubię
Komentarze (5)