Japoński kwartet - Yamaha R-N1000A, R-N800A, NS-800A i NS-600A
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Do oferty firmy Yamaha dołączyły cztery nowe urządzenia - dwa amplitunery stereo z funkcjami sieciowymi - modele R-N1000A i R-N800A oraz dwa modele podstawkowych kolumn głośnikowych - NS-800A i NS-600A. Nowe komponenty audio zostały stworzone z myślą o szerokim gronie użytkowników. Swoją premierę miały podczas tegorocznej edycji monachijskich targów High End. Nowe modele zostały opracowane zgodnie z koncepcją True Sound. Odnosi się ona nie tylko do sprzętu audio Yamahy, ale także wszystkich produktów, które służą do odtwarzania dźwięku i jego tworzenia. Japońska firma jest jednym z najstarszych producentów instrumentów muzycznych oraz urządzeń audio i to bogate doświadczenie pozwala inżynierom opracowywać modele, które pod względem naturalności, dynamiki, przestrzeni i wierności brzmienia maksymalnie zbliżają się do oryginalnego dźwięku, który był słyszany przez artystę w chwili jego nagrywania.
Nowe amplitunery stereo Yamaha - modele R-N1000A i R-N800A - zostały wyposażone w funkcje dostosowane do ery streamingu i gwarantują wysokiej jakości brzmienie. Bazują na rozwiązaniach opracowanych na potrzeby modelu R-N2000A, który pojawił się na rynku w ubiegłym roku. Nowe model nawiązują do tego topowego stereofonicznego amplitunera sieciowego także pod względem jakości wykonania i stylistyki wykończenia, a jednocześnie doskonale uzupełniają portfolio komponentów stereo japońskiego producenta. Zarówno model R-N1000A, jak i R-N800A pozwalają na słuchanie muzyki z takich serwisów strumieniowych jak np. Spotify, Amazon Music czy Apple Music. Dzięki temu użytkownik może korzystać z materiałów wysokiej jakości, w tym zapisanych przy użyciu bezstratnych formatów audio. Nowe amplitunery stereo są ponadto kompatybilne z Apple AirPlay 2, a także systemem multiroom MusicCast. Dzięki temu amplituner może w ramach tego rozwiązania współpracować z innymi kompatybilnymi urządzeniami, a użytkownik może cieszyć się muzyką odtwarzaną w dowolnym miejscu w domu. Wśród dostępnych funkcji nie zabrakło również wsparcia dla autorskiego systemu automatycznej kalibracji akustyki firmy Yamaha, czyli YPAOTM (Yamaha Parametric Room Acoustic Optimiser). Na podstawie danych zebranych podczas pomiarów kalibracyjnych system YPAOTM automatycznie reguluje parametry dźwięku, aby zapewnić idealne brzmienie w odniesieniu do warunków akustycznych, jakie panują w pomieszczeniu. Dzięki temu zwykła przestrzeń mieszkalna jest przekształcana w idealne środowisko odsłuchowe.
Podstawowe różnice między modelem R-N1000A i R-N800A można zauważyć porównując dostępne złącza. Amplituner R-N1000A w odróżnieniu od swojego "mniejszego" odpowiednika został wyposażony dodatkowo w złącze HDMI ze zwrotnym kanałem audio (ARC). Pozwala to na wygodne podłączenie telewizora kablem HDMI i sterowanie podstawowymi parametrami odtwarzania za pomocą pilota do TV. Podstawa obudowy amplitunera R-N1000A została dodatkowo wzmocniona, przez zastosowanie solidnej płyty tłumiącej niepożądane wibracje. Projektanci w modelu R-N1000A zastosowali ponadto wysokiej jakości podzespoły, w tym wykonywany na zamówienie transformator mocy, kondesatory blokowe, a także pozłacane terminale głośnikowe oraz jednopunktowy system uziemienia. To sprawia, że urządzenie jest w stanie zapewnić wysokiej jakości, naturalne brzmienie.
Wśród nowości znalazły się także dwa kompaktowe modele kolumn głośnikowych. NS-800A i NS-600A, bo o nich mowa, to podstawkowe konstrukcje wykończone czarnym lakierem fortepianowym. Podobnie jak w wypadku dużego, podłogowego modelu NS-2000A, projekt nowych kolumn powstał w oparciu o nowoczesne rozwiązania techniczne oraz bogate doświadczenie Yamahy w produkcji instrumentów muzycznych, w tym pianin i fortepianów. Inżynierowie firmy Yamaha, dążąc do uzyskania spójnej równowagi tonalnej w całym spektrum przetwarzanych częstotliwości, wykorzystali w przetwornikach elektroakustycznych nowych kolumn podstawkowych membranę Harmonious Diaphragm. Jest ona wykonywana z materiału Zylon, który cechuje się znakomitą szybkością reakcji i minimalnym rozproszeniem zewnętrznym oraz świerku, stosowanego również w płytach rezonansowych fortepianów. Dzięki temu odtwarzana muzyka jest bogata w detale i harmonijna.
Przy opracowywaniu obudów kolumn NS-800A i NS-600A pod kątem optymalizacji dynamiki, japoński producent wykorzystał nowoczesne techniki projektowania. Zastosował wibrometry laserowe, które stosuje się w badaniach nad instrumentami muzycznymi. Projektanci Yamahy sięgnęli też po zaawansowaną analizę FEM, czyli metodę elementów skończonych. W każdym z nowych podstawkowych modeli wzmocniono poprzeczną część obudowy, co przełożyło się na solidne przenoszenie basu i szeroką scenę dźwiękową. Podstawową różnicą między nowymi dwudrożnymi modelami NS-800A i NS-600A firmy Yamaha są rozmiary wykorzystywanych przetworników nisko-średniotonowych. W modelu NS-800A woofer ma średnicę 16 cm, a w mniejszej kolumnie podstawkowej średnica tego elementu wynosi 13 cm. Przekłada się to na szerokość pasma przenoszenia, a także gabaryty kolumn i ich masę. Dokładna data dostępności nowych amplitunerów i głośników nie jest jeszcze znana, ale bez wątpienia pojawią się one u naszych partnerów handlowych najszybciej jak to będzie możliwe. Informacje o przewidywanej dacie polskiej premiery rynkowej modeli R-N1000A, R-N800A, NS-800A i NS-600A powinny pojawić się już wkrótce.
Źródło: Audio Klan
-
-
-
Gargan
@Romek - Kondensator blokowy to element elektroniczny wykorzystywany w układach elektronicznych do przepuszczania prądu zmiennego, a blokowania prądu stałego. Składa się z dwóch przewodników oddzielonych dielektrykiem. Jest używany głównie do separowania sygnałów w obwodach elektronicznych oraz do stabilizacji napięć. Kondensatory blokowe są szczególnie przydatne w układach radioodbiorników, wzmacniaczy i innych urządzeń elektronicznych, gdzie ważne jest oddzielenie składowych prądu stałego od sygnałów zmiennych.
0 Lubię -
-
Jarek
Ale mimo wszystko nadal nie rozumiem braku HDMI ARC w sprzęcie za 5100 zł (800a). W dzisiejszych czasach trochę to słabe.
1 Lubię -
-
Jacek
Jarku, brak HDMI, skoro masz wejścia optyczne? Po co dodatkowy sygnał video w sprzęcie stereo, to nonsens...
0 Lubię
Komentarze (7)