Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Cyrus Soundcan

Cyrus Soundcan

Poruszając się po świecie sprzętu audio wysokiej klasy, łatwo jest się zapomnieć w poszukiwaniu idealnego brzmienia. Słuchając coraz lepszych kolumn, wzmacniaczy i kabli można zabrnąć w rejony zupełnie abstrakcyjne, zarówno jeśli chodzi o poziom cenowy testowanych produktów, jak i ich funkcjonalną niedorzeczność. Zaawansowanym w swojej chorobie audiofilom może się wydawać, że włączenie trzeciego konwertera między komputer a wzmacniacz będzie dobrym pomysłem, a końcówka mocy w cenie samochodu to okazja, bo przecież tak pięknie gra. Aby nie popaść w to szaleństwo, od czasu do czasu urządzamy sobie kurację, która pozwala zejść na ziemię i nabrać dystansu do wszystkiego, co robimy. Testujemy więc nie tylko hi-endowy sprzęt stereo, ale także budżetowe słuchawki, stacje dokujące i głośniki komputerowe.

Ostatnio naszą uwagę zwrócił maleńki głośniczek wyprodukowany przez firmę, której audiofilskie urządzenia mieliśmy już okazję testować. Najpierw słuchaliśmy systemu Lyric 09, a następnie kombinacji 8 DAC + CD t + PSX-R. Okazuje się, że Cyrus to nie tylko stacjonarne urządzenia dla udomowionych melomanów. Podążając za dzisiejszymi trendami i wymaganiami klientów, firma stworzyła mały głośnik bezprzewodowy, który wygląda naprawdę ładnie i nie rujnuje portfela. Zapewne nie jest to produkt hi-endowy, jednak logo audiofilskiej marki powinno, przynajmniej teoretycznie, zobowiązywać do zapewnienia dobrego dźwięku. Czy warto się takim głośnikiem zainteresować jadąc na wakacje tudzież wychodząc na piknik? A może takie cudo przyda nam się również w domu lub w samochodzie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Cyrus Soundcan

Wygląd i funkcjonalność

Na pierwszy rzut oka Soundcan może skojarzyć się z puszką coli lub małym słoiczkiem. Częściowo się to zgadza, choć tak naprawdę głośniczek jest nawet mniejszy, niż standardowa puszka napoju o pojemności 0,33 litra. Można go postawić nie tylko na biurku obok laptopa, ale też spokojnie schować do kieszeni lub wrzucić do plecaka. W końcu do tego również go stworzono. Obudowę wykonano w znacznej części z metalu, co w połączeniu z obecnością głośnika, akumulatora i układów elektronicznych nadaje jej przyzwoitą masę. Na górze znajdziemy kilka przycisków odpowiedzialnych za regulację siły głosu, odtwarzanie, pauzowanie oraz odbieranie i kończenie połączeń telefonicznych. Transmisja może się odbywać bezprzewodowo przez Bluetooth, przy czym efektywny zasięg łączności dochodzi do 10 metrów. Wbudowany akumulator wystarcza na około 10 godzin pracy, co również stanowi przyzwoity wynik, jak na urządzenie tych rozmiarów.

Jeżeli z jakichś przyczyn nie chcemy lub nie możemy korzystać z połączenia bezprzewodowego, do dyspozycji mamy standardowe wejście 3,5 mm. Do ładowania baterii służy natomiast gniazdo micro USB. Kiedy więc nie używamy Soundcana poza domem, możemy spokojnie przekształcić go w głośnik biurkowy. To może przydać się na przykład w pracy lub podczas różnego rodzaju wyjazdów. Dla osób, które w ciągu roku spędzają wiele nocy w hotelach, taki głośnik może być świetnym kompanem każdej służbowej podróży. Cyrus może także zastąpić lub uzupełnić samochodowy system audio lub słuchawkę Bluetooth. Jeżeli ktoś nie ma w aucie systemu z łącznością bezprzewodową, może nawet wsadzić taką puszkę w otwór na napoje. A nie ma w tym nic śmiesznego, bo ostatnio widziałam nawet nowego Mercedesa klasy S, którego kierowca podczas jazdy trzymał smartfona przed nosem, prowadząc jakąś bardzo ważną dyskusję.

Istnieje spore prawdopodobieństwo, że Soundcan okaże się łatwiejszy w obsłudze, niż system audio w wypasionej limuzynie. Tutaj wszystko jest proste i intuicyjne, a całość sprawia naprawdę dobre wrażenie. Oczywiście jak na głośnik bezprzewodowy za kilkaset złotych. Gdyby jeszcze można było łączyć kolejne głośniki ze sobą, tworząc na przykład miniaturowy system stereo, byłoby rewelacyjnie. Dodatkowo wszyscy właściciele Soundcana mogą zarejestrować się na stronie producenta i otrzymać w prezencie elegancki woreczek na swój głośnik. Fajny i funkcjonalny prezent.

Cyrus Soundcan

Brzmienie

Przyznam szczerze, że na początku miałam pewne wątpliwości, czy z tak malutkiego głośniczka można wydobyć jakikolwiek efekt. Z drugiej strony wiedziałam jednak, że mam do czynienia z produktem noszącym logo uznanej, audiofilskiej marki. Dlaczego więc miałoby być źle? Może nie spodziewałam się cudów, ale trudno było oczekiwać koncertowej dynamiki i subwooferowego uderzenia. Patrząc na takie urządzonko, szykujemy się raczej na dźwięk mały, płaski i jaskrawy. Na szczęście pierwsze wrażenie pozytywnie mnie zaskoczyło. Brzmienie nie było jakąś karykaturą tego, do czego przyzwyczaiłam się słuchając pełnowymiarowych kolumn i dobrych słuchawek. Dźwięk był stosunkowo duży i energiczny, na pewno nie można było nazwać go nudnym. Na pewno brakowało najniższych częstotliwości, jednak skala prezentacji i zdolność Soundcana do osiągania wysokich poziomów głośności mogą zaskoczyć. Traktowałam to urządzenie jako potencjalnego partnera biznesowych podróży lub jedną z wakacyjnych zabawek, ale okazuje się, że przy odrobinie szczęścia można nim nagłośnić nawet średnich rozmiarów pokój.

Co więcej, każdy posiadacz Soundcana szybko odkryje, że można z niego wyciągnąć jeszcze więcej, jeśli tylko poeksperymentujemy z ustawieniem. W życiu bym się nie spodziewała, że napiszę coś takiego w odniesieniu do głośnika wielkości solniczki, ale stabilne biurko może zauważalnie zwiększyć zasięg niskich tonów. Podobnie, jak obecność ściany lub jakiegoś innego wparcia akustycznego. Jeśli chodzi o charakter brzmienia, Soundcan jest nakierowany na przejrzystość i dynamikę. Wysokie tony potrafią przekazać sporo szczegółów, a specyficzna konstrukcja głośnika sprawia, że dźwięk nie jest całkowicie punktowy, ale swobodnie rozchodzi się dookoła. Niektórzy audiofile dostrzegą tu konstrukcyjne podobieństwo z kolumnami Duevela, choć wiem, że jakościowe i cenowe porównanie tych produktów zakrawa na śmieszność. Brzmieniowe też, ale przecież zupełnie nie o to chodzi. Soundcan nie jest i nie miał być konkurencją dla systemów stacjonarnych. Od tego są pełnowymiarowe modele Cyrusa.

Tutaj mamy do czynienia ze swego rodzaju zabawką, która – jak się okazuje – może być naprawdę fajna, nawet dla właściciela hi-endowego zestawu stereo. Trudno jest przecież zabrać ze sobą wzmacniacze, kolumny i kable na wakacje, a mały głośnik bezprzewodowy można wsadzić dosłownie wszędzie. Brzmienie okazało się lepsze, niż można się było spodziewać. Oczywiście trzeba się liczyć z pewnymi minusami, ale plusów także jest mnóstwo, a za te pieniądze trudno wymagać więcej.

Cyrus Soundcan

Budowa i parametry

Bezprzewodowy głośnik Cyrusa to nie plastikowa zabawka, ale całkiem elegancki i dobrze wykonany gadżet. Okrągłą obudowę pokryto warstwą metalu. Na dole znajdziemy przełącznik służący do włączania i wyłączania urządzenia, natomiast na górze umieszczono cztery przyciski odpowiedzialne za regulację siły głosu, rozpoczęcie i wstrzymanie odtwarzania, a także obsługę połączeń telefonicznych. Po włączeniu głośnika usłyszymy głos, który przeprowadzi nas przez procedurę parowania głośnika dla jego prawidłowego działania. Pod górną pokrywą wykonaną z metalowej siateczki umieszczono 30-mm przetwornik szerokopasmowy skierowany ku górze. Co ciekawe, przy wysokich poziomach głośności można gołym okiem zaobserwować jego ruch, a nawet powietrze przepływające przez maskownicę. Głośnik wyposażono też w system automatycznego wyłączania, kiedy przez jakiś czas nie ma podawanego sygnału. Z technicznego punktu widzenia, nie mam zastrzeżeń.

Cyrus Soundcan

Konfiguracja

Sony Xperia S, Apple iPhone 5S, Asus Nexus 7.

Werdykt

Bardzo sympatyczne i miłe dla oka urządzenie. Soundcan obronił się także pod względem jakości dźwięku. Oczywiście nie mamy do czynienia z hi-endem, ale jak na urządzenie kieszonkowe jest naprawdę nieźle. Jeżeli często podróżujecie i słuchacie muzyki z urządzeń mobilnych, koniecznie go wypróbujcie. Maleńki głośnik Cyrusa może być nie tylko zabawką na pięć minut, ale gadżetem, o którym będziecie pamiętać wychodząc z domu tak samo, jak o telefonie, kluczach czy okularach. W końcu nawet właściciele audiofilskich systemów muszą od czasu do czasu zrobić sobie przerwę, czego – jak mawiał klasyk – sobie i Państwu serdecznie życzę.

Dane techniczne

Czas pracy: 10 godzin
Łączność: Bluetooth
Zasięg: do 10 m
Złącza: micro USB, 3,5 mm stereo
Wymiary (W/S/G): 7/6,5/6,5 cm
Masa: 227 g
Cena: 459 zł

Sprzęt do testu dostarczyła firma Trimex.

Zdjęcia: Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga1Rownowaga3Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga5Rownowaga5Rownowaga5Rownowaga4Rownowaga4RownowagaStop

Dynamika
Poziomy5

Rozdzielczość
Poziomy6

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy6

Spójność
Poziomy4

Muzykalność
Poziomy4

Jakość wykonania
Poziomy6

Funkcjonalność
Poziomy8

Cena
Poziomy7


Komentarze (1)

  • Dawid

    Nie spodziewałem się, że coś tak małego może tak grać. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony :)

    2

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Liczy się muzyka, czyli o kupowaniu sprzętu audio z umiarem

Liczy się muzyka, czyli o kupowaniu sprzętu audio z umiarem

Z muzyką i sprzętem grającym jestem związany od zawsze, a wszystko za sprawą prowadzonego przez mojego ojca sklepu z płytami i komponentami stereo. Przez nasz dom przewinęły się setki wzmacniaczy, magnetofonów, odtwarzaczy CD, gramofonów, tunerów, kolumn głośnikowych, albumów, koncertów i boxów płytowych z najróżniejszych epok. Każdego dnia obcowałem z rozmaitym...

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Wyobraźcie sobie, że siedzicie w przyciemnionym klubie jazzowym w latach czterdziestych XX wieku. Mężczyźni noszą eleganckie, dopasowane garnitury, we włosach mają brylantynę, a w dłoniach dzierżą cygara lub papierosy. Kobiety ubrane są w wytworne suknie, ich fryzury i makijaże powalają, a niektóre z nich palą papierosy w lufkach. Dym unosi...

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

No i jak tu - w kilku akapitach - opisać zespół takiego kalibru jak Led Zeppelin? Grupa, która dosłownie wstrząsnęła światem muzycznym niczym ciężkie kroki tytana z mitologii greckiej i uwiodła serca milionów słuchaczy jak nimfa leśna uwodzi maluczkich w dawnych klechdach. Pioruny perkusyjnych uderzeń sprowadzane na ten świat przez...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Revival Audio Sprint 4

Revival Audio Sprint 4

Rynek sprzętu audio jest wypełniony towarem niczym dyskonty przed świętami. Wybór jest przeogromny, chwilami wręcz przytłaczający. Na półkach dominują produkty uznanych, znanych audiofilom marek, których historia sięga nieraz czasów przedwojennych....

Escape Speakers P9

Escape Speakers P9

Myśląc o nowoczesnym sprzęcie audio, takim jak streamery, słuchawki bezprzewodowe czy głośniki sieciowe, zwykle mamy z tyłu głowy jedną myśl - aby był to produkt na poziomie, lepiej trzymać się...

Rega Aethos

Rega Aethos

Rega to brytyjska firma, która zdobyła uznanie melomanów głównie dzięki produkcji wysokiej jakości gramofonów. Klienci czasami zapominają jednak, że jej katalog obejmuje znacznie szerszy asortyment komponentów stereo, takich jak wzmacniacze,...

Komentarze

a.s.
Miękka kopułka nie działa jak tłok przy niższych częstotliwościach (1 - 8 kHz) - po to wymyślono twarde kopułki aluminiowo magnezowe i jeszcze lepsze berylowe, ...
Piotr
Dla mnie to rewelacyjny odtwarzacz - idealny stosunek jakości do ceny. Uwielbiam funkcję Pure Direct - w połączeniu z włączoną tę samą funkcją w amplitunerze Ya...
Tomasz
Dizajn rodem z PRL-u. Wyglądają jak obite tanim skajem. Musieliby dopłacić, żebym wstawił coś takiego do pokoju.
a.s.
Jeśli to 2,5-drożna, powinny być chyba częstotliwości podziału 1600/220 Hz, a nie 1600/2200 Hz.
Garfield
Tego modelu jeszcze nie słyszałem, ale każdy poprzedni model Revivala podobał mi się bardzo. Panowie wiedzą, co robią.

Płyty

Sólstafir - Hin Helga Kvöl

Sólstafir - Hin Helga Kvöl

W tym roku mija dziesięć lat mojej przygody z ekipą Sólstafir. Wszystko zaczęło się od albumu "Otta", na który trafiłem...

Newsy

Tech Corner

Roon - Nowa jakość streamingu

Roon - Nowa jakość streamingu

Z badań i raportów dotyczących udziału poszczególnych nośników i platform w rynku muzycznym wynika, że pliki i serwisy streamingowe wyprzedzają konkurencję o kilka okrążeń. Temat nośników fizycznych wydaje się zamknięty i nawet ogarniająca cały świat moda na winyle i gramofony nie jest w stanie odwrócić losów tej wojny. O ile...

Nowości ze świata

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

  • Sonus Faber announced the launch of Suprema, a groundbreaking loudspeaker system rooted in luxury, unparalleled audio excellence and meticulous craftsmanship. Marking the brand's 40th anniversary, the Suprema system, featuring two main columns, two subwoofers and one electronic crossover, represents the...

Prezentacje

Japońska szkoła brzmienia - Yamaha

Japońska szkoła brzmienia - Yamaha

Yamaha to jeden z producentów sprzętu hi-fi, którego logo kojarzą niemal wszyscy. Nie tylko ze względu na jego obecność na popularnych amplitunerach, soundbarach, głośnikach bezprzewodowych i systemach mikro, ale także produktach związanych z domową aparaturą audio bardzo luźno albo wcale. Nie ulega jednak wątpliwości, że w wielu kręgach, także wśród...

Poradniki

Listy

Galerie

Dyskografie

Wywiady

Tomasz Karasiński - StereoLife

Tomasz Karasiński - StereoLife

Chcąc poznać ludzi zajmujących się sprzętem audio, związanych z tą branżą zawodowo, natkniemy się na wywiady z konstruktorami, przedsiębiorcami, sprzedawcami,...

Popularne artykuły

Vintage

JVC JR-S501

JVC JR-S501

W dzisiejszych czasach marka JVC kojarzy się audiofilom co najwyżej z miniwieżami i radiami samochodowymi, jednak kilka dekad temu w...

Słownik

Poprzedni Następny

THD

Total Harmonic Distorsion czyli całkowite zniekształcenia harmoniczne - współczynnik określający miarę zniekształceń nieliniowych w urządzeniach elektronicznych, w tym oczywiście w sprzęcie audio. Idealną sytuacją byłoby, gdyby wzmacniacz po otrzymaniu sygnału...

Cytaty

AchimFreyer.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.