Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

JBL J22i

JBL J22i

Z firmą JBL spotkał się już zapewne każdy. Znana jest z głośników nagłaśniających sale kinowe, studia nagraniowe i stadiony. Tym razem konstruktorzy tej amerykańskiej firmy chcieli stworzyć produkt należący do chyba najbardziej osobistej kategorii sprzętu hi-fi. Owocem ich prac są słuchawki douszne o symbolu J22. Jako, że przyszło nam żyć w czasach, gdzie telefon komórkowy nie służy już jedynie do komunikowania, wachlarz możliwości słuchawek znacznie nam się rozszerzył. Chyba łatwiej już wymienić funkcje, których nowoczesne smartfony nie posiadają, a akcesoria muszą nadążać za ich rozwojem. Dla większości osób jedną z funkcji, które nierozerwalnie łączą się z urządzeniami mobilnymi jest opcja zabrania ulubionej muzyki na spacer i słuchania jej wszędzie tam, gdzie mamy na to ochotę.

Właśnie dlatego konstruktorzy JBL-a postanowili wzbogacić swoje dzieło o pilota z wbudowanym mikrofonem, przeznaczonego oczywiście dla posiadaczy urządzeń sygnowanych logiem Apple (iPod, iPhone, iPad). Tak powstał bohater dzisiejszego testu, wprowadzony równolegle z podstawową wersją model JBL J22i. Czy to tylko fajny gadżet, czy prawdziwe słuchawki, które spodobają się także melomanom? Zapraszamy do lektury!

JBL J22i

Wygląd i funkcjonalność

Opakowanie należy do najzwyklejszych, tekturowych pudełek, które tuż po otwarciu trafiają do kosza. Nie jest ani ładne, ani przydatne. Zawartość jest jednak zupełnym przeciwieństwem tekturowych jednorazówek, dlatego też polecamy czym prędzej zapomnieć o opakowaniu i skupić się na samych słuchawkach. Powiedzmy sobie szczerze, JBL J22i należą do wyjątkowo ładnych słuchawek. Widać, że zaprojektowano je z gustem, a każdy detal został przemyślany. Nowoczesne, szaro-pomarańczowo-białe zestawienie kolorów sprawia, że model ten na pewno będzie się rzucał w oczy w autobusie czy na spacerze. Srebrne elementy dodają całości elegancji. Wykonanie jest również bardzo staranne i w tej kwestii nie można mieć Amerykanom nic do zarzucenia. Trudno zaprzeczyć, że jest to po prostu niezwykle estetyczny produkt, przypominający designem szwedzkie a-JAYS-y.

Zacznijmy od samych pchełek. Element douszny jest bardzo wygodny - nie uwiera ani nie wypada z ucha. Nie musimy martwić się o konieczność nieustannego poprawiania słuchawek, tym bardziej, że producent dostarczył silikonowe wkładki douszne w trzech rozmiarach (S, M i L), wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Obudowa ozdobiona jest metalowym pierścieniem, a na jej brzegu widnieje srebrne logo producenta. Lewy przewód posiada dodatkowe zgrubienie, dzięki któremu można bez problemu można rozpoznać kanał bez przyglądania się słuchawkom. J22i zaopatrzono w płaski, szary, elastomerowy kabel przypominający makaron tagliatelle. Posiada on gumową opaskę, dzięki której można łatwiej zapanować nad słuchawkami. Producent dołączył również plastikowy, czarny klips, pozwalający na przypięcie kabla do ubrania. Rozwiązanie płaskiego przewodu - choć jest bardzo wygodne - powoduje dość wyraźny efekt mikrofonowy, przez co szumy wynikające z ocierania się kabla o ubranie są całkiem spore. Jednakże przewód ten spodoba się wszystkim, którzy doświadczyli frustracji podczas rozplątywania kłębka wyjętego z kieszeni. Splątanie go jest bardzo trudne. Na kablu znajduje się 3-przyciskowy pilot, umożliwiający podstawowe sterowanie odtwarzaczem: pauza/play, zmiana utworu na poprzedni/następny, usługa VoiceOver oraz regulacja głośności. Producent podaje, że posiada on również wbudowany mikrofon.

Gdyby przeprowadzono ankietę, w której uczestnicy zostaliby poproszeni o wskazanie jednego najbardziej awaryjnego elementu słuchawek dousznych, z całą pewnością wygrałby wtyk. Konstruktorzy JBL-a chyba zdawali sobie z tego sprawę projektując J22i, ponieważ do tego elementu nie można mieć żadnych zastrzeżeń. Zaciskany i prasowany wtyk oraz płaski przewód z elastomeru czynią te słuchawki bardzo wytrzymałymi. W pudełku, oczywiście oprócz słuchawek, znajdziemy również ochronny pokrowiec w kolorze czarnym. Jest dosyć mały, jednakże pchełki się w nim mieszczą. Producent podaje, iż powinna znajdować się tam również przejściówka z wtyku 3,5 mm na 6,3 mm oraz odłączany przewód, jednak nasz zestaw nie posiadał tych akcesoriów. Może Państwu się bardziej poszczęści.

JBL J22i

Brzmienie

JBL chwali się zastosowaną w tych słuchawkach technologią Pure Bass. Z całą pewnością nie jest to jedynie chwyt marketingowy, ponieważ w ich brzmieniu na pierwszy plan wysuwają się właśnie niskie tony. Są przede wszystkim grube i mięsiste. Bas nie jest imponująco szybki, ale za to dobrze wypełniony. Trudno jednak przemilczeć fakt, że jest go za dużo. Być może wynika to z ogólnego charakteru słuchawek, które świetnie nadają się do słuchania muzyki w podróży. Pchełki dobrze izolują użytkownika od miejskiego hałasu, co przyczynia się nie tylko do ogólnego komfortu użytkowania, ale również pomaga w skupieniu się na muzyce. W ulicznym szumie taka dawka basu jest nawet wskazana. Środek pasma jest czytelny i rozdzielczy. Barwę dźwięku można określić jako neutralną. J22i nie dodają w tym zakresie nic od siebie, prezentując wokale dokładnie takimi, jakie są. Hasło reklamowe "Hear the truth" wydaje się w tym przypadku bardzo trafne. Sporym mankamentem tego modelu jest natomiast sycząca, chropowata góra. Myśleliśmy, że może to tylko nasze wrażenie, ale słuchawek tych używało przez chwilę kilku naszych znajomych i wielu z nich uznało J22i za świetne słuchawki, a jako ich jedyny mankament wskazywali właśnie nieprzyjemny zakres wysokich tonów. Można oczywiście twierdzić, że taka prezentacja góry pasma daje słuchaczowi wiele szczegółów, ale przecież można to zrobić bez wprowadzania chropowatości. Tyle, że może nie za te pieniądze. A zatem - bas jest w porządku, dla tak zwanego normalnego słuchacza może być nawet elementem przesądzającym o zakupie tego modelu. Neutralna, czytelna średnica także nas zadowala. Dynamika i przestrzeń - w porządku. Wysokie tony nie pasują do tego obrazka, ale jest to też jedyny wyraźny minus tych słuchawek.

JBL J22i

Budowa i parametry

JBL J22i to słuchawki dokanałowe wykorzystujące przetworniki o średnicy 8,6 mm. Pasmo przenoszenia rozciąga się od 18 Hz do 20 kHz, a impedancja słuchawek wynosi 16 omów. Przewód wykonany został z elastomeru i mierzy 1,3 metra.

JBL J22i

Konfiguracja

iPod Shuffle, iPod Classic, iPhone 4, Nexus 7, MacBook Pro, Sony Xperia S.

Werdykt

Obiektywnie patrząc, JBL J22i to świetnie wykonane i wygodne słuchawki. Oferują całkiem dobre brzmienie, idealnie nadające się na wszelakie wojaże po mieście. Nasuwają się jednak dwa pytania. Czy pilot jest wart dopłaty do modelu J22 w wysokości 70 zł? Czy w tej cenie można znaleźć pchełki z bardziej wysublimowaną górą? Przed takimi dylematem staną przede wszystkim posiadacze iUrządzeń. Ci jednak przyzwyczaili się już do nie najniższych cen akcesoriów dedykowanych ich zabawkom. Dlatego też na to pytanie każdy będzie musiał odpowiedzieć sobie sam, stojąc w kolejce do kasy.

Dane techniczne

Typ słuchawek: dynamiczne, dokanałowe
Pasmo przenoszenia: 18 Hz - 20 kHz
Impedancja: 16 omów
Przetworniki: 8,6 mm
Długość kabla: 1,3 m
Rodzaj wtyku: 3,5 mm
Cena: 239 zł

Sprzęt do testu dostarczyła firma JBL.

Zdjęcia: JBL, Tomasz Karasiński, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga6Rownowaga6Rownowaga6Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga5Rownowaga5Rownowaga5RownowagaStop

Dynamika
Poziomy5

Rozdzielczość
Poziomy5

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy4

Spójność
Poziomy2

Muzykalność
Poziomy5

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Jakość wykonania
Poziomy6

Funkcjonalność
Poziomy5

Tłumienie hałasu
Poziomy6

Cena
Poziomy4


Komentarze (3)

  • Magda

    Kupiłam dziś te słuchawki i myślę że jakość dźwięku jest naprawdę dobra jak na pchełki, są o wiele lepsze od podobnych AKG, bo porównywałam, może rzeczywiście góra nie najlepsza, ale słucham głównie hard rocka, więc nie jest to dla mnie drażniące.

    0
  • Wiktor

    Kupiłem słuchawki już jakiś miesiąc temu. Muzyki słucham na monitorach studyjnych i bardzo dobrej klasy słuchawkach nausznych (gdzie akurat Hear the Truth jest prawdą), a te chciałem używać na mieście. Basu praktycznie nie ma, góra kiepska, generalnie bardzo ciche. ODRADZAM!

    0
  • Maciej

    Wysoka jakość dźwięku i wykonania za niewygórowaną cenę. Moje poprzednie Sony, w podobnej cenie, nie dorastały im do pięt.

    @Wiktor - Prawdopodobnie masz je źle włożone do ucha.

    0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Bannery boczne

Komentarze

a.s.
Nasz zmysł słuchu nie ma "liniowej charakterystyki przetwarzania". Sygnały o takim samym natężeniu, ale o różnej częstotliwości, wywołują wrażenia różnej głośno...
Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Wielu audiofilów, a także niektórych ludzi mających niewielkie pojęcie na temat sprzętu stereo, fascynuje temat kabli używanych do łączenia zestawów głośnikowych ze wzmacniaczem, wzmacniacza z odtwarzaczem, a nawet tych odpowiadających za dostarczenie prądu do naszych urządzeń. Zanim jednak zagłębimy się w dywagacje na temat wyższości srebra nad miedzią czy sensu...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

20 najciekawszych premier wystawy High End 2024

20 najciekawszych premier wystawy High End 2024

Odbywający się tradycyjnie na początku maja High End to impreza, w trakcie której oczy i uszy całej społeczności audiofilskiej zwrócone są w kierunku Monachium. Jak informują organizatorzy, wystawa ta jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o imponujące nadawanie tonu najwyższej klasy reprodukcji muzyki. Od czterech dekad High End dostarcza pomysłów i...

Poradniki

Wszystko o akustyce pomieszczenia odsłuchowego

Wszystko o akustyce pomieszczenia odsłuchowego

Który element systemu audio jest najważniejszy? Większość audiofilów z pewnością wskazałoby na zestawy głośnikowe. Inni powiedzą, że pierwszeństwo powinien mieć...

Listy

Galerie

Dyskografie

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Popularne artykuły

Vintage

Marantz 2130

Marantz 2130

Dziesiątki lat istnienia w branży audio zaowocowało setkami urządzeń, które do dziś fascynują swoim wyglądem oraz brzmieniem. Niestety jest pewien...

Słownik

Poprzedni Następny

D'Appolito

Konfiguracja przetworników w kolumnach głośnikowych, której ojcem jest Joseph D'Appolito - autora pracy opisującej działanie takiego układu, zaprezentowanej w 1983 roku. Rozwiązanie polega na tym, że przetwornik wysokotonowy jest umieszczony...

Cytaty

FriedrichNietzsche.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.