Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

 • Kategoria: Reportaże
 • Wojciech Cicherski

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

W tym roku na Audio Video Show miała swój debiut strefa słuchawek - obszerny, samodzielny segment, gdzie swoje produkty mogli zaprezentować wystawcy skupiający się na bardzo bliskim mi rejonie rynku audio. W specjalnie przygotowanych do tego salach i na korytarzach PGE Narodowego zgromadzono setki nauszników i urządzeń z nimi współpracujących - zarówno tych bardziej stacjonarnych, jak i typowo przenośnych. W targach, w różnym charakterze, biorę udział praktycznie od początku. Jestem zachwycony ich rozwojem i uważam, że w tym roku przeżyliśmy jak na razie najlepszą edycje imprezy. Tym, co szczególnie mnie cieszy jest równouprawnienie, jakim zwiedzający sale wystawową przyjaciele - bo przecież każdy amator audio powinien nim być - obdarzyli słuchawki i dedykowany im sprzęt. Jeszcze do niedawna audiofile traktowali nauszniki jako zło konieczne, później jako kompromis, a teraz - jako poważną alternatywę czy nawet zamiennik dla kolumn.

Wprowadzenie oddzielnej strefy słuchawkowej to chyba nie tylko wymysł organizatora, ale krok odzwierciedlający realne zainteresowanie melomanów tym tematem. Hole, korytarze i duże sale PGE Narodowego są idealną lokalizacją dla tego typu imprezy, szczególnie jeśli zależy nam na tym, aby w komfortowych warunkach porównać wiele nauszników różnych firm, nieraz stojących tuż obok siebie. Oprócz słuchawek dane nam było posłuchać masy dedykowanych im wzmacniaczy, odtwarzaczy przenośnych, przetworników i praktycznie wszystkiego, co nadawało się do podłączenia słuchawek - kończąc na piankach Comply. Ogrom stoisk i oferowanych urządzeń wręcz przytłaczał. Choć moim zadaniem było zdanie relacji tylko ze strefy słuchawkowej, opisanie wszystkich modeli przy takiej skali wydarzenia najzwyczajniej w świecie nie wchodzi w grę. Postaram się zatem wymienić wszystkie ciekawostki, które przykuły moją uwagę.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Największą gwiazdą strefy słuchawek był legendarny model Sennheisera - Orpheus, czyli elektrostatyczne słuchawki prezentowane wraz z dedykowanym wzmacniaczem. Zestaw prezentował się i grał przecudnie, ale czas biegnie nieubłaganie i w tej chwili rośnie Orpheusowi mocna konkurencja. Ciekaw jestem jak zagrałyby z tym lampowym wzmacniaczem najwyższe modele Audeze, Fostexa, AKG czy HiFiMAN-a. Nie chcę przez to powiedzieć, że flagowiec niemieckiej firmy mocno się zestarzał albo że coś z nim jest nie tak, ale 25 lat technologicznego rozwoju pozwoliło niektórym firmom niebezpiecznie zbliżyć się do tego ideału. Dziś można nawet znaleźć na rynku słuchawki znacznie tańsze i bardziej uniwersalne, a przy tym niewiele - jeśli w ogóle - ustępujące niemieckim klasykom w dziedzinie jakości brzmienia. Sennheiser pewnie też zauważył to już jakiś czas temu, bo właśnie zaprezentował światu nową wersję Orpheusa, z obudową wykonaną z kamienia, kryjącą najlepsze z nowoczesnych technologii. Nowy flagowiec wciąż będzie zestawem słuchawkowym złożonym z elektrostatycznych nauszników i lampowego wzmacniacza. Firma zapowiada niesamowite wrażenia i po raz kolejny szokuje ceną - 50000 euro. Na pierwsze egzemplarze trzeba będzie jednak trochę poczekać. Może uda się zorganizować porównanie nowego i starego flagowca w ramach przyszłorocznej, dwudziestej edycji AVS?

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Bezpośrednim sąsiadem niemieckich flagowców było stoisko sieci sklepów MP3store. Królowały tu wszelkiego rodzaju rozwiązania przenośne, a swoją polską premierę miały urządzenia marki Questyle - odtwarzacz plików DSD i wzmacniacz pracujący w czystej klasie A, w niewielkiej, kieszonkowej obudowie. Tuż obok dumnie prezentowały się inne, już znacznie większe modele tej firmy - wzmacniacze, przedwzmacniacze i przetworniki. Na stoisku MP3store miała również miejsce premiera kombajnu ADL Stratos. Jest to urządzenie, które w jednej obudowie mieści wzmacniacz słuchawkowy, przedwzmacniacz, phono stage dla wkładek MM i MC oraz DAC. Ofertę uzupełniły produkty marki Astell&Kern prezentowane w parach z najlepszymi słuchawkami - Beyerdynamic T1P, AKG K812, Sennheiser HD 800, Grado GS1000 oraz Fostex TH-900. Zapamiętajcie tą ostatnią nazwę - dla mnie to jedne z trzech najlepszych słuchawek tej edycji AVS. Nie zabrakło oczywiście flagowego produktu Koreańczyków - odtwarzacza AK380.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Na jednym z sąsiednich stoisk królowały najnowsze, również flagowe HiFiMAN-y HE-1000. Powiem krótko - to może być sprzęt docelowy jeśli chodzi o nauszniki typu otwartego, bezpośrednia konkurencja dla Orpheusa. HE-1000 grały bez kompromisów, z najwyższą klasą. Polecam ich odsłuch wszystkim miłośnikom sprzętu audio, bo są to jedne z hi-endowych nauszników, które mogą spodobać się od razu, w zasadzie po kilku pierwszych sekundach. Trochę inną estetykę pokazały słuchawki Stax-a. Te wymagają od słuchacza nieco cierpliwości, uwagi i czasu na przyzwyczajenie do odmiennego sposobu grania. Wyróżniający się model to oczywiście SR-009 z dedykowanym wzmacniaczem SRM-727 II. Zestaw był zapowiadany jako jedna z największych atrakcji wystawy i rzeczywiście tak było. Żywa legenda i kolejny konkurent dla najlepszych. Trzeba jednak posłuchać ich samemu, bo jest to sprzęt z kategorii kochaj albo rzuć. Innej opcji nie ma.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Następna rakieta znajdowała się na stoisku firmy Final Audio Design. To chyba najbardziej uśmiechnięta i wyluzowana ekipa na całych targach. Japońska firma pokazała znane już modele Sonorous IV i Sonorous VI oferujące świetną jakość w dobrych cenach, a także najwyższy model w ofercie - Sonorous X. To ekstremalnie drogie, ale świetne słuchawki - znów jedne z najlepszych na imprezie. Warto zainteresować się tą marką, bo produkty naszych japońskich przyjaciół wprowadziły na rynku spory powiew świeżości. Jeśli do tej pory nie znaleźliście słuchawek dla siebie, to właśnie produkty Final Audio Design mogą okazać się tym czymś - czymś wyjątkowym.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Chcąc posłuchać kilku modeli Ultrasone, natknąłem się niestety na przeszkodę, której na takiej wystawie się nie spodziewałem, a mianowicie ponurą i obojętną obsługę. Bardzo dobre skądinąd słuchawki mocno traciły przez to w oczach melomanów, którzy przyjechali na targi z całej Polski. Nie chcę się znęcać ani nad marką, ani nad ludźmi którzy ją reprezentowali, ale w przyszłym roku proponuję wybrać się do kilku innych wystawców na szkolenie z tego, jak się przygotowuje stoisko i zachęca zwiedzających do wypróbowania produktów danej marki. Wystarczy spojrzeć na zaangażowane w swoją pracę ekipy MIP-u czy Final Audio Design lub nawet urocze dziewczęta reklamujące słuchawki Audio-Technica. Każdy może mieć gorszy dzień, ale na czas wystawy można spróbować to ukryć. Niepoprawnie podłączony model Edition 5 brzmiał tragicznie, a wiem, że to bardzo dobre słuchawki. Szkoda.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Amerykańska firma Audeze zaprezentowała nowy model LCD-4. Słuchawki owszem mogą się podobać, ale przy bardzo wysokiej cenie i małym postępie względem LCD-3 nie zachwyciły mnie tak, jak właśnie "trójki" lub "dwójki". Można było odnieść wrażenie, że konstruktorom zaczyna powoli brakować pomysłów. Zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się natomiast flagowe, otwarte słuchawki firmy AudioQuest - model NightHawk. Nauszniki te naprawdę mogły się spodobać, szczególnie jeśli ktoś preferuje nieco ciemniejsze brzmienie. Swoją barwą przypominają poniekąd Sennheisery HD 650, jednak z odmienną prezentacją basu, który jest bardziej napompowany i schodzi po prostu niżej.

Duże wrażenie zrobiły na mnie słuchawki OPPO PM-1, które wyglądają i brzmią rewelacyjnie. Pierwszorzędna jakość wykonania, luksusowe materiały, świetne spasowanie i konstrukcja, która nie budzi żadnych zastrzeżeń - to z pewnością droga do sukcesu. Brzmienie tych słuchawek jest bardzo relaksujące i moim zdaniem nie odbiega znacznie od tego, co zaprezentowały legendarne Orpheusy. Bas jest bardzo sprężysty i dobitny, a górne pasmo niesamowicie rozdzielcze i szczegółowe. Słuchawki potrzebują jednak porządnego wzmocnienia i z byle czego nie zagrają. Z odtwarzaczem Astell&Kern AK380 brzmiały bardzo obiecująco, natomiast ze wzmacniaczem HA-1, do którego były podłączone pokazały już pełnię swoich możliwości.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

McIntosh to firma, która kojarzy się głównie ze wzmacniaczami. Tak już chyba zostanie, choć na tegorocznych targach firma pokazała słuchawki MHP1000, które były napędzane przez dedykowany wzmacniacz MHA100. Wzmacniacz prezentuje się rewelacyjnie, choć nie każdemu musi się podobać choinkowy przedni panel. Jakość wykonania zarówno w przypadku słuchawek, jak i wzmacniacza nie budzi zastrzeżeń. MHP1000 wyglądają dość przeciętnie, ale po założeniu ich na uszy zaczynamy o tym zapominać. Amerykańskie nauszniki brzmią angażująco i są bardzo szybkie. Nie pogubiły się nawet w mocniejszych kawałkach metalowych. Bas jest raczej monitorowy i pewnie przez to część osób skreśli te słuchawki ze swojej listy. Można się także przyczepić do sposobu prezentacji tego zestawu, ponieważ był on schowany w rogu i nigdzie nie zamieszczono informacji na ten temat. Cała uwaga była skierowana na wzmacniacze i kolumny tej firmy.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Warto wspomnieć również o modelach dla mniej zamożnych melomanów i audiofilów, bo przecież Audio Video Show to nie tylko sprzęt z najwyższej półki cenowej, ale także coś dla każdego. Warte uwagi są przenośne słuchawki Soundmagic HP55, które dobrze brzmiały nawet podłączone do telefonu. Brzmienie tych słuchawek to typowy korektor w kształcie litery "V", jednak czegoś takiego bardzo przyjemnie słucha się poza domem. Kolejny ciekawy model to Master & Dynamic MH40 - dynamiczne słuchawki z dobrą rozdzielczością. Cechuje je bardzo dobry bas, niezła przestrzeń i bardzo dobra muzykalność. Bas wybrzmiewa szybko i ładnie różnicuje fakturę, górne pasmo jest dobrze zaakcentowane i nie ma mowy o wyostrzaniu. Pochwalić można także jakość wykonania, z małym minusem w postaci stosunkowo wysokiej masy. Na wystawie nie zabrakło także słuchawek dousznych. Tutaj prym wiodły marki Weston, Phonak, Sennheiser, Etymotic oraz jedyny przedstawiciel w tej kategorii od Astell&Kern czyli model T8i stworzony w kooperacji z Beyerdynamic. Cena na poziomie pięciu tysięcy złotych szokowała, ale w trakcie targów znalazło się kilka osób, które zdecydowały się na zakup tych mikrusów. Oczywiście wszystkich modeli można było odsłuchać na swoim lub dedykowanym sprzęcie z zachowaniem wszelkich zasad higieny, co jest bardzo ważne w przypadku słuchawek dousznych i dokanałowych.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Nie wszystkie słuchawki, jakie można było wypróbować podczas wystawy zostały zgromadzone w strefie słuchawek na stadionie. W szczególności dotyczy to pokoi i stoisk dystrybutorów, którzy zajmują się przede wszystkim dużymi komponentami hi-fi, a nauszniki są dla nich pewnym elementem pobocznym, uzupełnieniem oferty. Na tej zasadzie w hotelu Radisson Blu Sobieski można było zobaczyć słuchawki Sonus Faber Pryma czy Audeze LCD-XC z przetwornikiem Soul Note SD300, a w Golden Tulipie - kilka systemów STAX-a, Final Audio Design Sonorous VIII z odtwarzaczem Atolla i wzmacniaczem Divaldi AMP 01 oraz Audeze EL-8 z urządzeniami iFi Audio. Szkoda, że nie przeniesiono ich na stadion, tym bardziej, że możliwość odsłuchu Sonorousów VIII w Golden Tulipie była czysto teoretyczna - zestaw byl elementem dekoracji sali, w której pokazywano najdroższy system wystawy. Nawet tak ekskluzywne słuchawki nie mogły konkurować z Living Voice'ami w kategoriach atrakcji.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show to już nie tylko jedna z największych wystaw sprzętu audio na świecie, ale także zdecydowanie największa impreza słuchawkowa w Polsce, może nawet jedna z największych w Europie. Na brak wrażeń na pewno nie można było narzekać. Stoiska przeznaczone dla nauszników zostały obładowane sprzętem do tego stopnia, że aż trudno było to wszystko ogarnąć, zapamiętać konkretne modele i systemy w jakich grały, a co dopiero - posłuchać. Dlatego najlepszym sposobem na sensowne zapoznanie się z taką masą produktów było ograniczenie się do tych najbardziej interesujących. Ja tak zrobiłem, dlatego być może moja relacja różni się od tego, co zobaczyli i usłyszeli inni zwiedzający stoiska. Strefa słuchawkowa to przecież tylko mała część imprezy, podczas której każdego dziennikarza i wystawcę goniły jakieś terminy, spotkania i inne obowiązki. Jeżeli coś mi umknęło, to przepraszam i zapraszam wszystkich do komentowania.

Zdjęcia: Małgorzata Karasińska, Marcin Jaworski, StereoLife. Pozostałe części relacji: Audio Video Show 2015 - Hi-End, Audio Video Show 2015 - Hi-Fi, Audio Video Show 2015 - Lifestyle.

Komentarze

 • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

No i jak tu - w kilku akapitach - opisać zespół takiego kalibru jak Led Zeppelin? Grupa, która dosłownie wstrząsnęła światem muzycznym niczym ciężkie kroki tytana z mitologii greckiej i uwiodła serca milionów słuchaczy jak nimfa leśna uwodzi maluczkich w dawnych klechdach. Pioruny perkusyjnych uderzeń sprowadzane na ten świat przez...

TIDAL rozstaje się z MQA i 360 Reality Audio. Jedni: "O, nie, moja muzyka zniknie!". Drudzy: "No i dobrze, koniec z tym oszustwem!"

TIDAL rozstaje się z MQA i 360 Reality Audio. Jedni:…

Wreszcie stało się to, co zdaniem wielu audiofilów stać się musiało, a może nawet nastąpiło to odrobinę za późno. Serwis strumieniowy TIDAL poinformował swoich użytkowników o "nadchodzących zmianach w formatach audio", a treść zamieszczonego na stronie serwisu komunikatu jest w gruncie rzeczy bardzo prosta - TIDAL "wychodzi" z formatów MQA...

Mark Levinson: Branża audio to pazerna mafia. Też Mark Levinson: Kupcie mój system za milion złotych

Mark Levinson: Branża audio to pazerna mafia. Też Mark Levinson:…

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata hi-endowego sprzętu audio, konstruktor znany jako pionier wysokiej klasy technologii od wczesnych lat siedemdziesiątych, Mark Levinson, w gorzkich słowach skrytykował rynek luksusowej aparatury hi-fi i kierunek, w którym jego zdaniem branża ta zdaje się podążać. W wywiadzie dla youtube'owego kanału Audiophile Junkie Levinson podzielił...

20 najciekawszych premier wystawy High End 2024

20 najciekawszych premier wystawy High End 2024

Odbywający się tradycyjnie na początku maja High End to impreza, w trakcie której oczy i uszy całej społeczności audiofilskiej zwrócone są w kierunku Monachium. Jak informują organizatorzy, wystawa ta jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o imponujące nadawanie tonu najwyższej klasy reprodukcji muzyki. Od czterech dekad High End dostarcza pomysłów i...

Korekcja sygnału audio - grzech, czy przydatne narzędzie?

Korekcja sygnału audio - grzech, czy przydatne narzędzie?

Podczas jednej z ostatnich rodzinnych wizyt prezentowałem zainteresowanemu członkowi rodziny swój zestaw grający. Usłyszałem wtedy dość intrygujące pytania: "A wzmacniacz nie powinien mieć korektora? Ma tylko pokrętło głośności?". Padły one z ust osoby, dla której czymś całkowicie naturalnym jest, że nawet współczesny amplituner kina domowego, z którego zresztą obecnie korzysta,...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Auralic Vega S1 + PSU S1

Auralic Vega S1 + PSU S1

Strumieniowe odtwarzacze audio to gorący towar. Chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że ponad połowa zapytań, jakie otrzymujemy od czytelników na redakcyjną skrzynkę mailową i przez różnego rodzaju komunikatory, dotyczy właśnie...

Pylon Audio Diamond Monitor 18 mkII

Pylon Audio Diamond Monitor 18 mkII

Producenci sprzętu grającego lubią chwalić się swoimi szczytowymi osiągnięciami, jednak w ofercie każdej firmy kluczową rolę pełnią modele, które po prostu najlepiej się sprzedają. To one zapewniają fundusze na dalszy...

Astell&Kern Kann Ultra

Astell&Kern Kann Ultra

Koreańska marka Astell&Kern wyspecjalizowała się w zaskakiwaniu audiofilów luksusowymi odtwarzaczami przenośnymi. Kiedy na rynku debiutowały jej pierwsze hi-endowe playery, miałem wątpliwości, czy nie będzie to krótkoterminowa, jednorazowa akcja, ponieważ ceny...

Komentarze

stereolife
@Garfield - Faktycznie, dziękujemy za komentarz. Dopisaliśmy tę informację do testu. Jak przystało na użytkowników sprzętu Apple'a, często zapominamy, że istnie...
Garfield
Może coś mi umknęło, ale nie widzę w artykule żadnej wzmianki o tym, że firmowa aplikacja działa tylko na platformie firmy Apple. Ja to wiem i większość czyteln...
Piotr
Posłuchałem tego wydania na TIDAL-u i muszę stwierdzić, że wokal zupełnie nie pasuje do wyglądu tej kobiety z okładki (jak mniemam to ona śpiewa?) Obstawiałbym ...
Jurek
Dla mnie korekcja tylko na źródle, wzmacniacz to ma być "drut ze wzmocnieniem". Pozdrawiam!
Tomasz
@stereolife - Ja to nigdy nie zrozumiem, jak można testować taki produkt, nie zapewniając sobie takiej samej jakości ze źródła - po to Sennheiser ma w ofercie a...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Bluetooth w sprzęcie audio - wersje, kodeki, ustawienia

Bluetooth w sprzęcie audio - wersje, kodeki, ustawienia

W dobie niesamowitej popularności bezprzewodowego sprzętu audio trudno zaprzeczyć, że jest to przyszłość. I to nie tylko jeśli chodzi o urządzenia mobilne, ale także te, z których korzystamy w domu. Trzymając w ręku smartfon czy tablet, potrzebujemy przecież tylko kompatybilnej z nimi elektroniki, aby móc wygodnie odtwarzać muzykę z ulubionego...

Nowości ze świata

 • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

 • Sonus Faber announced the launch of Suprema, a groundbreaking loudspeaker system rooted in luxury, unparalleled audio excellence and meticulous craftsmanship. Marking the brand's 40th anniversary, the Suprema system, featuring two main columns, two subwoofers and one electronic crossover, represents the...

 • Naim unveils Uniti Nova Power Edition, an all-in-one player that drives Hi-Fi loudspeakers with power and musical resonance Uniti Nova Power Edition is the new all-in-one player from Naim, the British brand that excels in the creation of high-end Hi-Fi...

Prezentacje

Brytyjskie podejście do oryginalnego brzmienia - Quad

Brytyjskie podejście do oryginalnego brzmienia - Quad

Jak podaje popularna internetowa encyklopedia, Quad, inaczej wszędołaz, to pojazd czterokołowy przeznaczony głównie do sportu i rekreacji. Zwykle jest to coś w rodzaju czterokołowego motocykla, który doskonale nadaje się do jazdy poza drogami utwardzonymi. Ze względu na walory napędowe znajduje zastosowanie w wojsku, ratownictwie górskim i rolnictwie. Dla audiofila ten...

Poradniki

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Callisto - Ewolucja post metalu

Callisto - Ewolucja post metalu

Skandynawia od lat słynie przede wszystkim z ekstremalnych odmian metalu, głównie z przedrostkiem "black". Jednak raz na jakiś czas trafiają...

Wywiady

Tomasz Karasiński - StereoLife

Tomasz Karasiński - StereoLife

Chcąc poznać ludzi zajmujących się sprzętem audio, związanych z tą branżą zawodowo, natkniemy się na wywiady z konstruktorami, przedsiębiorcami, sprzedawcami,...

Vintage

Denon PMA-850

Denon PMA-850

W porównaniu z różnymi staroświeckimi cudeńkami prezentowanymi przez nas w tym dziale, Denon PMA-850 prezentuje się całkiem nowocześnie. Ciekawy zabieg...

Słownik

Poprzedni Następny

Bluetooth

Bluetooth jest technologią bezprzewodowej transmisji danych. W sprzęcie audio najcześciej korzysta się z niego podczas strumieniowania muzyki z urządzeń mobilnych oraz laptopów. Sygnał ten jest dość trwały i dociera do...

Cytaty

AdamNeste.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.