Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

  • Kategoria: Reportaże
  • Wojciech Cicherski

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

W tym roku na Audio Video Show miała swój debiut strefa słuchawek - obszerny, samodzielny segment, gdzie swoje produkty mogli zaprezentować wystawcy skupiający się na bardzo bliskim mi rejonie rynku audio. W specjalnie przygotowanych do tego salach i na korytarzach PGE Narodowego zgromadzono setki nauszników i urządzeń z nimi współpracujących - zarówno tych bardziej stacjonarnych, jak i typowo przenośnych. W targach, w różnym charakterze, biorę udział praktycznie od początku. Jestem zachwycony ich rozwojem i uważam, że w tym roku przeżyliśmy jak na razie najlepszą edycje imprezy. Tym, co szczególnie mnie cieszy jest równouprawnienie, jakim zwiedzający sale wystawową przyjaciele - bo przecież każdy amator audio powinien nim być - obdarzyli słuchawki i dedykowany im sprzęt. Jeszcze do niedawna audiofile traktowali nauszniki jako zło konieczne, później jako kompromis, a teraz - jako poważną alternatywę czy nawet zamiennik dla kolumn.

Wprowadzenie oddzielnej strefy słuchawkowej to chyba nie tylko wymysł organizatora, ale krok odzwierciedlający realne zainteresowanie melomanów tym tematem. Hole, korytarze i duże sale PGE Narodowego są idealną lokalizacją dla tego typu imprezy, szczególnie jeśli zależy nam na tym, aby w komfortowych warunkach porównać wiele nauszników różnych firm, nieraz stojących tuż obok siebie. Oprócz słuchawek dane nam było posłuchać masy dedykowanych im wzmacniaczy, odtwarzaczy przenośnych, przetworników i praktycznie wszystkiego, co nadawało się do podłączenia słuchawek - kończąc na piankach Comply. Ogrom stoisk i oferowanych urządzeń wręcz przytłaczał. Choć moim zadaniem było zdanie relacji tylko ze strefy słuchawkowej, opisanie wszystkich modeli przy takiej skali wydarzenia najzwyczajniej w świecie nie wchodzi w grę. Postaram się zatem wymienić wszystkie ciekawostki, które przykuły moją uwagę.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Największą gwiazdą strefy słuchawek był legendarny model Sennheisera - Orpheus, czyli elektrostatyczne słuchawki prezentowane wraz z dedykowanym wzmacniaczem. Zestaw prezentował się i grał przecudnie, ale czas biegnie nieubłaganie i w tej chwili rośnie Orpheusowi mocna konkurencja. Ciekaw jestem jak zagrałyby z tym lampowym wzmacniaczem najwyższe modele Audeze, Fostexa, AKG czy HiFiMAN-a. Nie chcę przez to powiedzieć, że flagowiec niemieckiej firmy mocno się zestarzał albo że coś z nim jest nie tak, ale 25 lat technologicznego rozwoju pozwoliło niektórym firmom niebezpiecznie zbliżyć się do tego ideału. Dziś można nawet znaleźć na rynku słuchawki znacznie tańsze i bardziej uniwersalne, a przy tym niewiele - jeśli w ogóle - ustępujące niemieckim klasykom w dziedzinie jakości brzmienia. Sennheiser pewnie też zauważył to już jakiś czas temu, bo właśnie zaprezentował światu nową wersję Orpheusa, z obudową wykonaną z kamienia, kryjącą najlepsze z nowoczesnych technologii. Nowy flagowiec wciąż będzie zestawem słuchawkowym złożonym z elektrostatycznych nauszników i lampowego wzmacniacza. Firma zapowiada niesamowite wrażenia i po raz kolejny szokuje ceną - 50000 euro. Na pierwsze egzemplarze trzeba będzie jednak trochę poczekać. Może uda się zorganizować porównanie nowego i starego flagowca w ramach przyszłorocznej, dwudziestej edycji AVS?

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Bezpośrednim sąsiadem niemieckich flagowców było stoisko sieci sklepów MP3store. Królowały tu wszelkiego rodzaju rozwiązania przenośne, a swoją polską premierę miały urządzenia marki Questyle - odtwarzacz plików DSD i wzmacniacz pracujący w czystej klasie A, w niewielkiej, kieszonkowej obudowie. Tuż obok dumnie prezentowały się inne, już znacznie większe modele tej firmy - wzmacniacze, przedwzmacniacze i przetworniki. Na stoisku MP3store miała również miejsce premiera kombajnu ADL Stratos. Jest to urządzenie, które w jednej obudowie mieści wzmacniacz słuchawkowy, przedwzmacniacz, phono stage dla wkładek MM i MC oraz DAC. Ofertę uzupełniły produkty marki Astell&Kern prezentowane w parach z najlepszymi słuchawkami - Beyerdynamic T1P, AKG K812, Sennheiser HD 800, Grado GS1000 oraz Fostex TH-900. Zapamiętajcie tą ostatnią nazwę - dla mnie to jedne z trzech najlepszych słuchawek tej edycji AVS. Nie zabrakło oczywiście flagowego produktu Koreańczyków - odtwarzacza AK380.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Na jednym z sąsiednich stoisk królowały najnowsze, również flagowe HiFiMAN-y HE-1000. Powiem krótko - to może być sprzęt docelowy jeśli chodzi o nauszniki typu otwartego, bezpośrednia konkurencja dla Orpheusa. HE-1000 grały bez kompromisów, z najwyższą klasą. Polecam ich odsłuch wszystkim miłośnikom sprzętu audio, bo są to jedne z hi-endowych nauszników, które mogą spodobać się od razu, w zasadzie po kilku pierwszych sekundach. Trochę inną estetykę pokazały słuchawki Stax-a. Te wymagają od słuchacza nieco cierpliwości, uwagi i czasu na przyzwyczajenie do odmiennego sposobu grania. Wyróżniający się model to oczywiście SR-009 z dedykowanym wzmacniaczem SRM-727 II. Zestaw był zapowiadany jako jedna z największych atrakcji wystawy i rzeczywiście tak było. Żywa legenda i kolejny konkurent dla najlepszych. Trzeba jednak posłuchać ich samemu, bo jest to sprzęt z kategorii kochaj albo rzuć. Innej opcji nie ma.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Następna rakieta znajdowała się na stoisku firmy Final Audio Design. To chyba najbardziej uśmiechnięta i wyluzowana ekipa na całych targach. Japońska firma pokazała znane już modele Sonorous IV i Sonorous VI oferujące świetną jakość w dobrych cenach, a także najwyższy model w ofercie - Sonorous X. To ekstremalnie drogie, ale świetne słuchawki - znów jedne z najlepszych na imprezie. Warto zainteresować się tą marką, bo produkty naszych japońskich przyjaciół wprowadziły na rynku spory powiew świeżości. Jeśli do tej pory nie znaleźliście słuchawek dla siebie, to właśnie produkty Final Audio Design mogą okazać się tym czymś - czymś wyjątkowym.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Chcąc posłuchać kilku modeli Ultrasone, natknąłem się niestety na przeszkodę, której na takiej wystawie się nie spodziewałem, a mianowicie ponurą i obojętną obsługę. Bardzo dobre skądinąd słuchawki mocno traciły przez to w oczach melomanów, którzy przyjechali na targi z całej Polski. Nie chcę się znęcać ani nad marką, ani nad ludźmi którzy ją reprezentowali, ale w przyszłym roku proponuję wybrać się do kilku innych wystawców na szkolenie z tego, jak się przygotowuje stoisko i zachęca zwiedzających do wypróbowania produktów danej marki. Wystarczy spojrzeć na zaangażowane w swoją pracę ekipy MIP-u czy Final Audio Design lub nawet urocze dziewczęta reklamujące słuchawki Audio-Technica. Każdy może mieć gorszy dzień, ale na czas wystawy można spróbować to ukryć. Niepoprawnie podłączony model Edition 5 brzmiał tragicznie, a wiem, że to bardzo dobre słuchawki. Szkoda.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Amerykańska firma Audeze zaprezentowała nowy model LCD-4. Słuchawki owszem mogą się podobać, ale przy bardzo wysokiej cenie i małym postępie względem LCD-3 nie zachwyciły mnie tak, jak właśnie "trójki" lub "dwójki". Można było odnieść wrażenie, że konstruktorom zaczyna powoli brakować pomysłów. Zainteresowaniem zwiedzających cieszyły się natomiast flagowe, otwarte słuchawki firmy AudioQuest - model NightHawk. Nauszniki te naprawdę mogły się spodobać, szczególnie jeśli ktoś preferuje nieco ciemniejsze brzmienie. Swoją barwą przypominają poniekąd Sennheisery HD 650, jednak z odmienną prezentacją basu, który jest bardziej napompowany i schodzi po prostu niżej.

Duże wrażenie zrobiły na mnie słuchawki OPPO PM-1, które wyglądają i brzmią rewelacyjnie. Pierwszorzędna jakość wykonania, luksusowe materiały, świetne spasowanie i konstrukcja, która nie budzi żadnych zastrzeżeń - to z pewnością droga do sukcesu. Brzmienie tych słuchawek jest bardzo relaksujące i moim zdaniem nie odbiega znacznie od tego, co zaprezentowały legendarne Orpheusy. Bas jest bardzo sprężysty i dobitny, a górne pasmo niesamowicie rozdzielcze i szczegółowe. Słuchawki potrzebują jednak porządnego wzmocnienia i z byle czego nie zagrają. Z odtwarzaczem Astell&Kern AK380 brzmiały bardzo obiecująco, natomiast ze wzmacniaczem HA-1, do którego były podłączone pokazały już pełnię swoich możliwości.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

McIntosh to firma, która kojarzy się głównie ze wzmacniaczami. Tak już chyba zostanie, choć na tegorocznych targach firma pokazała słuchawki MHP1000, które były napędzane przez dedykowany wzmacniacz MHA100. Wzmacniacz prezentuje się rewelacyjnie, choć nie każdemu musi się podobać choinkowy przedni panel. Jakość wykonania zarówno w przypadku słuchawek, jak i wzmacniacza nie budzi zastrzeżeń. MHP1000 wyglądają dość przeciętnie, ale po założeniu ich na uszy zaczynamy o tym zapominać. Amerykańskie nauszniki brzmią angażująco i są bardzo szybkie. Nie pogubiły się nawet w mocniejszych kawałkach metalowych. Bas jest raczej monitorowy i pewnie przez to część osób skreśli te słuchawki ze swojej listy. Można się także przyczepić do sposobu prezentacji tego zestawu, ponieważ był on schowany w rogu i nigdzie nie zamieszczono informacji na ten temat. Cała uwaga była skierowana na wzmacniacze i kolumny tej firmy.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Warto wspomnieć również o modelach dla mniej zamożnych melomanów i audiofilów, bo przecież Audio Video Show to nie tylko sprzęt z najwyższej półki cenowej, ale także coś dla każdego. Warte uwagi są przenośne słuchawki Soundmagic HP55, które dobrze brzmiały nawet podłączone do telefonu. Brzmienie tych słuchawek to typowy korektor w kształcie litery "V", jednak czegoś takiego bardzo przyjemnie słucha się poza domem. Kolejny ciekawy model to Master & Dynamic MH40 - dynamiczne słuchawki z dobrą rozdzielczością. Cechuje je bardzo dobry bas, niezła przestrzeń i bardzo dobra muzykalność. Bas wybrzmiewa szybko i ładnie różnicuje fakturę, górne pasmo jest dobrze zaakcentowane i nie ma mowy o wyostrzaniu. Pochwalić można także jakość wykonania, z małym minusem w postaci stosunkowo wysokiej masy. Na wystawie nie zabrakło także słuchawek dousznych. Tutaj prym wiodły marki Weston, Phonak, Sennheiser, Etymotic oraz jedyny przedstawiciel w tej kategorii od Astell&Kern czyli model T8i stworzony w kooperacji z Beyerdynamic. Cena na poziomie pięciu tysięcy złotych szokowała, ale w trakcie targów znalazło się kilka osób, które zdecydowały się na zakup tych mikrusów. Oczywiście wszystkich modeli można było odsłuchać na swoim lub dedykowanym sprzęcie z zachowaniem wszelkich zasad higieny, co jest bardzo ważne w przypadku słuchawek dousznych i dokanałowych.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Nie wszystkie słuchawki, jakie można było wypróbować podczas wystawy zostały zgromadzone w strefie słuchawek na stadionie. W szczególności dotyczy to pokoi i stoisk dystrybutorów, którzy zajmują się przede wszystkim dużymi komponentami hi-fi, a nauszniki są dla nich pewnym elementem pobocznym, uzupełnieniem oferty. Na tej zasadzie w hotelu Radisson Blu Sobieski można było zobaczyć słuchawki Sonus Faber Pryma czy Audeze LCD-XC z przetwornikiem Soul Note SD300, a w Golden Tulipie - kilka systemów STAX-a, Final Audio Design Sonorous VIII z odtwarzaczem Atolla i wzmacniaczem Divaldi AMP 01 oraz Audeze EL-8 z urządzeniami iFi Audio. Szkoda, że nie przeniesiono ich na stadion, tym bardziej, że możliwość odsłuchu Sonorousów VIII w Golden Tulipie była czysto teoretyczna - zestaw byl elementem dekoracji sali, w której pokazywano najdroższy system wystawy. Nawet tak ekskluzywne słuchawki nie mogły konkurować z Living Voice'ami w kategoriach atrakcji.

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show 2015 - Słuchawki

Audio Video Show to już nie tylko jedna z największych wystaw sprzętu audio na świecie, ale także zdecydowanie największa impreza słuchawkowa w Polsce, może nawet jedna z największych w Europie. Na brak wrażeń na pewno nie można było narzekać. Stoiska przeznaczone dla nauszników zostały obładowane sprzętem do tego stopnia, że aż trudno było to wszystko ogarnąć, zapamiętać konkretne modele i systemy w jakich grały, a co dopiero - posłuchać. Dlatego najlepszym sposobem na sensowne zapoznanie się z taką masą produktów było ograniczenie się do tych najbardziej interesujących. Ja tak zrobiłem, dlatego być może moja relacja różni się od tego, co zobaczyli i usłyszeli inni zwiedzający stoiska. Strefa słuchawkowa to przecież tylko mała część imprezy, podczas której każdego dziennikarza i wystawcę goniły jakieś terminy, spotkania i inne obowiązki. Jeżeli coś mi umknęło, to przepraszam i zapraszam wszystkich do komentowania.

Zdjęcia: Małgorzata Karasińska, Marcin Jaworski, StereoLife. Pozostałe części relacji: Audio Video Show 2015 - Hi-End, Audio Video Show 2015 - Hi-Fi, Audio Video Show 2015 - Lifestyle.

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Bannery boczne

Komentarze

a.s.
Nasz zmysł słuchu nie ma "liniowej charakterystyki przetwarzania". Sygnały o takim samym natężeniu, ale o różnej częstotliwości, wywołują wrażenia różnej głośno...
Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Obudowy głośnikowe w praktyce - rodzaje, właściwości, brzmienie

Obudowy głośnikowe w praktyce - rodzaje, właściwości, brzmienie

Zapewne niejedno z nas próbowało kiedyś przestawiać swoje kolumny głośnikowe w różne miejsca w mieszkaniu lub domu, aby sprawdzić, gdzie będą najlepiej grały. Oczywiście ma to sens, ponieważ rozmiar, akustyka pomieszczenia czy rozstawienie kolumn względem słuchacza i ścian mają kluczowe znaczenie dla ich brzmienia. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

Bez szumów, bez kabli, bez kompromisów - Sennheiser

Bez szumów, bez kabli, bez kompromisów - Sennheiser

Czy znasz firmę Sennheiser? Na to pytanie twierdząco odpowie niemal każdy, kto interesuje się szeroko pojętym sprzętem audio. DJ, prezenter radiowy, producent muzyczny, artysta, gwiazda estrady, kierownik sceny, zapalony gracz, audiofil, a nawet zwyczajny słuchacz mający chrapkę na porządne słuchawki jednej z prestiżowych marek - wszyscy oni prawdopodobnie choć raz...

Poradniki

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Budgie - Zapomniany gatunek

Budgie - Zapomniany gatunek

Deski skrzypiały pod nogami, kiedy wchodził na strych. Strach jednak tłumiła fascynacja nowym, nieznanym wcześniej miejscem. Spróchniałe schody nie miały...

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Vintage

Nakamichi Dragon

Nakamichi Dragon

Czy smoki żyją tylko w legendach? Niekoniecznie. Niektóre smoki stają się legendami. Tak właśnie było z magnetofonem Nakamichi Dragon, przez...

Słownik

Poprzedni Następny

Próbkowanie

Proces pomiaru sygnału w określonych odstępach czasowych. Przyjmuje się, że częstotliwość próbkowania powinna być co najmniej dwa razy większa od największej częstotliwości składowej obecnej w próbkowanym sygnale. W przeciwnym razie...

Cytaty

TheodorFontane.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.