Nowy strumieniowiec za "piątaka" - NuPrime Stream-9
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Stream-9 to kolejna interesująca propozycja od producenta z Tajwanu - kompaktowy transport sieciowy, który możemy podłączyć do wzmacniacza z wejściami cyfrowymi lub przetwornika cyfrowo-analogowego. Opatentowany przez firmę NuPrime układ konwertera częstotliwości próbkowania (SRC), liniowy zasilacz oraz obwód zasilania o niskim poziomie szumów, a także inne komponenty klasy audiofilskiej mają zapewnić nowemu modelowi wydajność światowej klasy.
Jak informuje producent, Stream-9 bez problemu łączy się z wszystkimi głównymi serwisami przesyłania strumieniowego, takimi jak Spotify, TIDAL, TuneIn, Deezer, a także iHeartRadio, Qobuz i QQ Music. Wygodne sterowanie inteligentnym systemem muzycznym i wybieranie muzyki źródłowej oraz docelowych głośników możliwe jest poprzez bezpłatną aplikację kompatybilną z systemami iOS i Android. Bluetooth 5.0 HD-Qualcomm aptX HD obsługuje 24-bitową jakość muzyki przez Bluetooth do 30 metrów. Duża liczba wyjść cyfrowych ułatwia podłączenie nowego NuPrime'a do każdego zewnętrznego przetwornika cyfrowo-analogowego lub wzmacniacza. Urządzenie umożliwia re-streaming po złączach optycznym i koaksjalnym.
Sercem urządzenia jest 64-bitowy, czterordzeniowy procesor Arm Cortex-A53, który zapewnia stabilne działanie, nawet przy wysokiej rozdzielczości streamingu. NuPrime Stream-9 oferuje przesył Wi-Fi 24 bit/192 kHz, a także Bluetooth 5.0 aptX HD, AirPlay 2 oraz sieciowe DLNA. Unikalny konwerter częstotliwości próbkowania daje użytkownikowi możliwość upsamplingu sygnałów PCM i DSD z 44,1 kHz do 768 kHz lub DSD64 do DSD256, i to z zachowaniem bardzo niskiego jittera. NuPrime Stream-9 powinien być już dostępny w sklepach. Jego cenę ustalono na 4995 zł.
Źródło: Rafko
-
Piotr
Dość osobliwą cechą w takim sprzęcie jest regulacja głośności. W sumie ciekawą, bo na ogół powierza się to DAC-om - ta nieskończona ilość podobnych do siebie Toppingów, Matrixów, Gustardów czy innych Sabajów zawsze to ma i zawsze działa to podobnie słabo - po prostu wykorzystuje się (tanio) natywne właściwość chipa do cyfrowego tłumienia, prawie nikt (poza może NuPrime) nie wysila się na kość najprostszego, ale realnego preampa w swoich DAC-ach. Są wszakże przetworniki, które nawet tego nie mają i być może głośność po stronie streamera ma jakiś sens - np. jak ktoś to podłączy do Chorda Qutest, a go do końcówki, to można mieć dość ciekawy system. Jakkolwiek moje doświadczenia z cyfrowym ściszaniem nie są najlepsze, nie chodzi nawet o straty dynamiki czy szczegółowości (nie wydawało mi się to bardzo dokuczliwe), ale bardziej o to, że czymś takim na ogół nie da się porządnie wysterować większości końcówek. Mogą sobie mieć i 300 W, skala na takim ściszaczu dochodzi do końca i nadal jest dychawicznie. Chociaż akurat wspomniany Qutest ma opcję ustawiania napięcia wyjściowego, więc akurat on z takim "ściszanym" streamerem mógłby zagrać, warto by spróbować.
0 Lubię -
Zainteresowany
@Piotr - Rozumiem, że proponujesz jakiś przedwzmacniacz z porządną regulacją głośności?
0 Lubię -
Korektor
Piotrze, przeczytaj jeszcze raz tytuł - te urządzenie nie ma PRE. To jest wyspecjalizowany transport - streamer.
0 Lubię -
Piotr
Niczego nie proponuję, każdy może sobie wybrać z dużej rynkowej oferty, a taki streamer z założenia powinien być raczej elementem toru połączonym z DAC i przedwzmacniaczem lub integrą, nie "preampem". Zwracam tylko uwagę że zastosowano dość nietypowe rozwiązanie, by cyfrowo ściszać dźwięk od razu w straemerze. A swoją drogą to istotna luka rynkowa, że mało jest sensownych DAC-ów streamujących, a już chyba żaden z nich nie ma porządnie zrobionego aktywnego pre. NAD C 658 trochę tę lukę wypełnia, ale to w sumie żadna filozofia dodać sekcję sensownego przedwzmacniacza z drabinką do jakiegoś streamera z DAC, by tym sterować końcówką lub kolumnami aktywnymi. Dość dobrze w tej roli sprawdza się np. Cambridge serii EVO, sprawdziłem, ale szkoda marnować potencjału końcówek Hypex w nim. CA mogłoby wypuścić coś z tej serii, ale tylko w roli streamera z pre, nieco taniej :)
1 Lubię
Komentarze (4)