Odrobinę mniejsze, ale wciąż imponujące - PS Audio FR20
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Kolumny głośnikowe są bez wątpienia najważniejszym elementem zestawu hi-fi. Aby spełnić wszystkie muzyczne wymagania, projektanci przez lata stosowali wszelkie możliwe sztuczki - elektrostaty są szczegółowe, konwencjonalne przetworniki mają dobrą dynamikę, głośniki planarne są transparentne, oprócz tego są jeszcze wstęgi, kopułki, tuby, odgrody, głośniki bipolarne, dipolarne... Lista się nie kończy, a nieuniknione kompromisy foniczne mogą zniechęcać. Strategia PS Audio to łączenie wszystkich najlepszych technologii tworzenia głośników i zwrotnic w jednym spójnych projekcie. Pierwszy, bezkompromisowy projekt nosił nazwę FR30, a teraz dołączył do niego ciut mniejszy zestaw podłogowy FR20. Amerykanie twierdzą, że oba modele mogą pochwalić się świetną dynamiką i pełnym rozciągnięciem pasma, a do tego mogą być z łatwością napędzane przez niemal każdy wzmacniacz. Przetworniki wysokotonowe mają masę mniejszą niż powietrze, którym poruszają, a mimo mniejszej liczby wooferów mają także FR20 śmiało poczynać sobie w najniższym zakresie pasma akustycznego. W końcu cztery woofery wspomagane przed cztery membrany bierne o dużej podatności to też nie przelewki.
Sercem i duszą każdej kolumny są przetworniki, które na żądanie wzmacniacza wprawiają powietrze w drgania i generują muzykę. Każdy głośnik musi być zoptymalizowany pod kątem zadania, które jest mu powierzone. Inżynierowie PS Audio szybko doszli do wniosku, że nie mogą skorzystać z gotowych głośników, nawet tych wytwarzanych przez najlepszych producentów. Aby osiągnąć ultraniskie zniekształcenia i wysoką dynamikę, należało stworzyć własne przetworniki. Rozpoczęto od głośników wysokotonowych i średniotonowych. Zdecydowano się na zastosowanie rozwiązania, które łączy szybkość elektrostatów z dynamiką membrany - magnetyczne głośniki planarne. Przetworniki te napędzane są przez struktury magnetyczne umieszczone z przodu i z tyłu. Liniowość uzyskiwana jest poprzez symetryczne neodymowe struktury push-pull, które bezpośrednio napędzają membrany o ultraniskiej masie, bez charakterystycznej dla kopułek i membran stożkowych modulacji indukcyjności czy histerezy magnetycznej. Na drugim końcu pasma pracują woofery o dużych wychyleniach membrany, wyposażone w magnesy ważące 5,5 kg, doskonale dopasowane do swobody i przejrzystości przetworników planarnych. Aby obniżyć zniekształcenia, zastosowano szczelinę dzielącą magnesy, podwójny pierścień Faradaya i podwójne symetryczne kosze. W ten sposób utrzymano również liniowość indukcyjności i poszerzono pasmo przenoszenia. Ponadto, aby osiągnąć maksymalną liniowość i najniższy bas bez kompresji i zniekształceń wprowadzanych przez bass-reflex, zastosowano własnej produkcji membrany bierne o dużej podatności.
Wewnątrz obudowy FR20 znajduje się rozbudowany system wzmocnień minimalizujący zewnętrzne wibracje, które mogą potencjalnie podbarwiać brzmienie. Jak pisze PS Audio, kolumny zajmują w naszych wnętrzach honorowe miejsce, dlatego muszą cechować się elegancją. Z zewnątrz skrzynie pokryte są więc starannie dwudziestoma warstwami najwyższej jakości błyszczącego lakieru fortepianowego. Chociaż korpus obudowy i wewnętrzne przegrody wykonane są z MDF-u, przednia ścianka uformowana została z gęstej, sztywnej i dobrze wytłumionej termoutwardzalnej kompozytowej żywicy włókna szklanego ze zintegrowanym falowodem dla wysokich częstotliwości. Pomimo sporej masy kolumny wyglądają jak zawieszone w powietrzu, a to dzięki zaokrąglonej w dolnej części obudowie opartej na wytrzymałej aluminiowej bazie z dużymi frezowanymi mosiężnymi kolcami o wymiennych końcówkach. PS Audio dostępne są w wersji czarnej i białej, a cena wynosi 108000 zł za parę.
Źródło: Audio System
Komentarze