Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Nameless Black Classic Line mkII

Nameless Black Classic Line mkII

Testowanie interkonektów audio to delikatna sprawa. Niby wszyscy wiedzą o ich wpływie na brzmienie całego systemu, ale często słychać pytanie, ile powinien kosztować kabel w stosunku do wartości pozostałych elementów toru. Czy w ogóle jest sens określać jakikolwiek przedział? Może do niedrogiego wzmacniacza i odtwarzacza nie warto kupować drogich kabli, bo nie zostanie wykorzystany ich potencjał? Może z drogimi urządzeniami nie warto używać tanich interkonektów, bo będą stanowić wąskie gardło całego systemu? Ale znowu gdzie leży granica pomiędzy drogimi a niedrogimi? Prawdziwe szaleństwo... A może istnieje przewód oferujący wyjątkowe właściwości przy niewysokiej cenie? Jedną z firm starających się połączyć te dwie cechy jest manufaktura pana Daniela Osucha ręcznie składająca przewody o dosyć przewrotnej nazwie Nameless. Okablowanie reklamowane jest jako "prawdopodobnie najlepsze na świecie" z małą gwiazdką na końcu, która wyjaśnia, że chodzi o stosunek jakości brzmienia do ceny.

W ofercie firmy znajdziemy zarówno przewody głośnikowe i zasilające, jak i interkonekty podzielone na cztery linie: Black Reference Line, Black Custom Line, Black Classic Line oraz najtańszą Black Standard Line. Do naszych testów trafił przewód RCA Nameless Black Classic Line mkII o długości 80 centymetrów. Oficjalnie kosztuje 270 złotych, więc z której strony by nie patrzeć - jest to niedrogie rozwiązanie. Czy za takie pieniądze można dostać kabel, który nada naszemu systemowi ostateczny szlif i podkreśli jego zalety?

Wygląd i funkcjonalność

Nameless dotarł do nas w zwykłej kopercie bąbelkowej. Bez pudełka, bez etykietki, bez broszury informacyjnej. Nic. Po prostu goły kabel oznaczony jedynie nazwą firmy oraz jej mottem - "Tylko i wyłącznie do słuchania muzyki". Dopiero kontakt z producentem pozwolił na dotarcie do informacji, który model dostaliśmy do testów. Sam przewód jest wykonany dosyć nietypowo, ponieważ wykończony jest z zewnątrz płatem czarnej skóry złożonej w ten sposób, że kabel można wygiąć tylko w jednej płaszczyźnie. Końce są zabezpieczone koszulką termokurczliwą nachodzącą aż do samego końca wtyków RCA. Jedyne, co można o nich powiedzieć to to, że są pozłacane. Bolec sygnałowy z jednej strony kabla jest oznaczony czerwonym lakierem. Można założyć, że przewód jest kierunkowy, a wtyk oznaczony czerwonym kolorem powinien znaleźć się od strony źródła sygnału. Kable nie są jednak oznaczane jako lewy i prawy, więc najbezpieczniej jest podłączyć najpierw jeden, a potem drugi - również ze względów praktycznych.

O budowie samego przewodnika możemy napisać jedynie tyle, że powstał on przy wykorzystaniu autorskiej technologii wytwarzania opartej na geometrii fraktalnej nazwanej przez producenta NFG czyli Nameless Fractal Geometry. Cóż to oznacza? Nie mamy pojęcia... Sama instalacja tego kapryśnego, płaskiego węża nie jest prosta... Jeśli wyobrażacie sobie, że wystarczy włożyć wtyki w odpowiednie gniazda w urządzeniach, a kabel jakoś się za nimi ułoży, to jesteście w błędzie. Nawet jeżeli macie urządzenia ustawione w jedynie słuszny sposób, to Nameless uświadomi Wam, że niestety wspomniane wyżej urządzenia muszą być poustawiane tak, jak chce kabel. Aby go podłączyć do naszego systemu, musieliśmy praktycznie poprzestawiać wszystko na półce ze sprzętem grającym! Jedynym pocieszeniem może być fakt, iż kabel możemy zamówić w odcinkach o długości od 60 cm do 1 metra, w krokach co 10 centymetrów. Teoretycznie można tak dobrać długość interkonektu, żeby przemeblowanie nie było konieczne. Ale tylko teoretycznie.

Nameless Black Classic Line mkII

Brzmienie

Zanim zdecydowaliśmy się coś napisać na temat brzmienia jakie oferuje Nameless, kabel pracował w redakcyjnym systemie ponad dwa tygodnie. Grał sobie tak po prostu, a my zachodziliśmy w głowę, co w nim jest takiego rewelacyjnego. Jakoś nic nam nie przychodziło do głowy, a sprzęt po prostu sobie grał. W końcu postanowiliśmy wrócić do wcześniejszej konfiguracji. I wtedy dopiero okazało się, co Nameless robił z muzyką w tym całym czasie. Niby nic nie zmieniając, po jakimś czasie tak zgrał się z systemem, że powrót do wcześniejszego okablowania spowodował wyraźny spadek jakościowy. Szybciutko wpięliśmy Namelessa z powrotem w tor audio i wszystko wróciło do normy - znów dało się normalnie słuchać.

Black Classic Line mkII to ciekawy produkt. Długo aklimatyzuje się w systemie, powolutku i delikatnie wprowadzając "swoje". Mimo stosunkowo płaskiej charakterystyki brzmienia, można go określić jako delikatnie chłodny kabel, nadający brzmieniu nieco analityczny charakter. Ważnym atutem, wyjątkowo dobrze słyszalnym na płycie "Sin" Grzecha Piotrowskiego było wygenerowanie głębokiej, aczkolwiek niezbyt szerokiej sceny wypełnionej powietrzem, w którym doskonale umiejscowione były pozorne źródła dźwięku. Interkonekt jest dynamiczny i szybki. Świetnie sprawuje się w każdym rodzaju muzyki. Potrafi zarówno przywalić ciężką gitarą, jak i delikatnie popieścić ucho jazzowym saksofonem. Jeżeli komuś może się nie spodobać, to chyba tylko fanom stereotypowego lampowego ciepła.

Budowa i parametry

Kable Nameless powstają przy wykorzystaniu autorskiej technologii opartej na geometrii fraktalnej Nameless Fractal Geometry, czyli w skrócie NFG. Kabel jest konfekcjonowany złoconymi wtykami RCA i wykańczany płatem czarnej, naturalnej skóry, co nadaje mu specyficzny i jedyny w swoim rodzaju wygląd. Testowany interkonekt miał długość 80 centymetrów, aczkolwiek można go zakupić w długościach z zakresu 60-100 centymetrów w skoku długości co 10 centymetrów.

Konfiguracja

Podczas testu Black Classic Line mkII był podłączony do systemu słuchawkowego złożonego z odtwarzacza CD Pioneer PD-8700, wzmacniacza słuchawkowego Edgar SH-1 i trzech par słuchawek - Ultrasone PROLine 2500, Sennheiser HD 570 i Kruger&Matz KM665.

Nameless Black Classic Line mkII

Werdykt

Gdybyśmy mieli oceniać samo brzmienie tego kabla w naszym systemie, to nie wypadałoby napisać o nim złego słowa. To dobry interkonekt, nadający muzyce trochę analitycznego chłodu. Jedynym problemem jest dosyć sztywna konstrukcja, która sprawia sporo kłopotu przy instalacji. Pocieszeniem może być fakt, że w końcu kabli nie przepina się codziennie, więc kłopot jest niejako jednorazowy. Potem pozostaje tylko cieszyć się muzyką.

Dane techniczne

Rodzaj kabla: interkonekt analogowy
Rodzaj wtyków: RCA
Materiał: miedź poddana obróbce NFG
Cena: 270 zł (0,8 m)

Sprzęt do testu dostarczyła firma Nameless.

Zdjęcia: Jarosław Święcicki, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga5Rownowaga5Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4RownowagaStop

Dynamika
Poziomy6

Rozdzielczość
Poziomy6

Barwa dźwięku
Barwa3

Szybkość
Poziomy6

Spójność
Poziomy6

Muzykalność
Poziomy4

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo13

Jakość wykonania
Poziomy4

Funkcjonalność
Poziomy2

Cena
Poziomy6


Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Bannery boczne

Komentarze

a.s.
Nasz zmysł słuchu nie ma "liniowej charakterystyki przetwarzania". Sygnały o takim samym natężeniu, ale o różnej częstotliwości, wywołują wrażenia różnej głośno...
Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Magiczny świat potencjometrów, czyli wszystko o regulacji głośności w sprzęcie audio

Magiczny świat potencjometrów, czyli wszystko o regulacji głośności w sprzęcie…

Regulacja głośności jest jedną z najważniejszych funkcji każdego systemu audio. Prawidłowe działanie tego elementu naszego sprzętu ma ogromny wpływ na przyjemność płynącą z jego użytkowania. Kiedy potencjometr zaczyna tracić swoją funkcjonalność, nawet w niewielkim stopniu, jest to niezwykle kłopotliwe, a może też być niebezpieczne dla innych elementów zestawu, takich jak...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Dual to jedna z marek, do których audiofile, a w szczególności miłośnicy czarnych płyt, odnoszą się z wielkim szacunkiem. Ma to swoje uzasadnienie. Niemiecka manufaktura wydała na świat tyle znakomitych gramofonów, że aż ciężko je policzyć. Dobrze zachowana szlifierka tej marki to sprzęt, który po renowacji można bez kompleksów podłączyć...

Poradniki

Podstawowa konfiguracja gramofonu od A do Z

Podstawowa konfiguracja gramofonu od A do Z

Zarówno zakup, jak i użytkowanie gramofonu oraz płyt winylowych wymaga od właściciela pewnej wiedzy o sprzęcie analogowym. Należy znać chociażby...

Listy

Galerie

Dyskografie

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Popularne artykuły

Vintage

Nakamichi TX-1000

Nakamichi TX-1000

Japońska firma znana przede wszystkim z produkcji bardzo dobrych magnetofonów kasetowych swego czasu zaznaczyła także swoją obecność na rynku gramofonów...

Słownik

Poprzedni Następny

Ramię gramofonowe

Element gramofonu, do którego końca przymocowana jest wkładka gramofonowa - przetwornik dokonujący faktycznego odczytu i przetwarzający ruch igły na sygnał elektryczny. Zadaniem ramienia jest właściwe naprowadzenie wkładki na płytę, zapewnienie...

Cytaty

ClaudeDebussy.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.