Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Sennheiser MM 70i

Sennheiser MM 70i

Po modelach CX 985 i CX 275s przyszła pora na kolejne dokanałowe słuchawki Sennheisera. Tym razem wzięliśmy na warsztat model przeznaczony głównie dla posiadaczy urządzeń firmy Apple - MM 70i. Litera "i" w zasadzie mówi wszystko, aczkolwiek w wielu przypadkach jest używana tylko dla szpanu, w symbolach urządzeń nie mających nic wspólnego z iPodami, iPadami i iPhone'ami. Sennheiser nie dokleja tej litery ot tak sobie - tutaj zawsze oznacza ona, że dane słuchawki zaprojektowano z myślą o współpracy ze sprzętem z nadgryzionym jabłuszkiem. Co ciekawe, model ten występuje także w wersji z literą "s", a więc uniwersalnej - nadającej się do prawie wszystkich urządzeń mobilnych takich, jak smartfony czy tablety. Kiedy wprowadzano słuchawki uniwersalne, niektórzy przepowiadali śmierć modeli oznaczonych literą "i", a jednak niemiecki producent wciąż oferuje klientom obie wersje. Mimo, że "eski" także bezproblemowo współpracują ze sprzętem marki Apple.

Wydaje się, że firma z Cupertino zawsze będzie miała swych zagorzałych fanów, których nie będzie obchodziło to, że wybierając wersję "s" będą mogli w przyszłości zamienić iPhone'a na najnowszego Samsunga Galaxy, Nexusa 4 lub Nokię z systemem Windows Phone. Oni będą zainteresowani tylko sprzętem Apple'a, a jeśli będą chcieli wymienić iPhone'a 5, to tylko na iPhone'a 6. Rychła śmierć słuchawek oznaczonych literą "i" wydaje nam się mało prawdopodobna, nawet pomimo obecności w katalogu modeli "s", które Sennheiser przetestował na milionach urządzeń mobilnych i dokłada wszelkich starań, aby te słuchawki rzeczywiście działały ze sprzętem wszystkich marek.

Sennheiser MM 70i

Wygląd i funkcjonalność

W ofercie niemieckiej firmy można znaleźć znacznie droższe rarytasy, ale MM 70i jest podobno jednym z najlepiej sprzedających się modeli. Miłym gestem ze strony producenta jest komplet przydatnych akcesoriów dołączany do opakowania. Mamy tu etui z ekologicznej skóry przypominające małą portmonetkę, zestaw gumeczek w różnych rozmiarach, klips pozwalający przymocować kabel do ubrania oraz coś, co firma opisuje jako zwijarkę do kabla – listek z gumy lub gęstej pianki z wgłębieniami na słuchawki i wcięciami, w które można wsunąć przewód. Może rzeczywiście jest to jakieś rozwiązanie, ponieważ w kieszeni lub torebce przewód może się splątać. Nie został specjalnie wzmocniony lub usztywniony, ale znajdziemy na nim pilota z trzema przyciskami (wiadomo do czego) i mikrofonem. Nie jest to maleńka dziurka, ale coś w rodzaju mikrofonu od małego dyktafonu. Można mieć nadzieję, że dzięki temu rozmówcy będą nas lepiej słyszeć.

Same douszniki wyglądają całkiem normalnie. W materiałach informacyjnych nie znaleźliśmy żadnych szczegółów technicznych poza tym, że przetworniki wyposażono w neodymowe magnesy. Przewód o długości 1,4 m zakończono 3,5-mm wtykiem. Wśród znajdujących się na wyposażeniu gumeczek każdy powinien znaleźć takie, które idealnie dopasują się do jego uszu. Musimy przyznać, że tych słuchawek używało nam się całkiem wygodnie. Izolacja od zewnętrznego hałasu jest nie gorsza, niż w zamkniętych słuchawkach wokółusznych. We znaki dają się tylko odgłosy pocierania kabla o ubranie. O jakości wykonania nie ma się co rozpisywać, bo wszystko wydaje się być w najlepszym porządku. Na pewno w trakcie kilkutygodniowego testu nie jesteśmy w stanie zafundować słuchawkom wszystkiego, na co mogą być narażone podczas dłuższego użytkowania, ale nie odnieśliśmy wrażenia, jakby zaraz coś miało się w nich zepsuć. Słuchawki są dostępne zarówno w widocznym na zdjęciach kolorze białym, jak i w klasycznej czerni.

Sennheiser MM 70i

Brzmienie

MM 70i to jedne z niewielu znanych nam słuchawek dousznych, które nie kosztują jeszcze majątku, a można rzeczywiście używać ich na co dzień. Ich brzmienie zostało wprawdzie nastrojone bardziej pod kątem efektowności przekazu niż bezwzględnej wierności oryginałowi, ale na szczęście wszystko odbywa się w granicach rozsądku. Bas jest odrobinę pogrubiony, średnica delikatnie wycofana, ale góra pasma to w tej cenie prawdziwa rozkosz. Jest czysta, błyszcząca, elegancka i wcale nie agresywna. Ten dźwięk jest trochę „loudnessowy”, ale po prostu dobry. MM 70i prezentują też bardzo ciekawą przestrzeń. Starają się rozciągać dźwięk na boki, przez co nie mamy wrażenia, że muzyka siedzi nam tylko wewnątrz czaszki.

Słuchawki są w ogólnym rozrachunku bardziej neutralne, niż CX 275s, ale mają tę samą przypadłość - na dobrych nagraniach, szczególnie tych w których głównym elementem jest średnica, grają świetnie. Kiedy w materiale pojawia się więcej basu i wysokich tonów, zakresy te stają się wyraźniejsze, bardziej ostre, mocniej zaakcentowane, ale wciąż słucha się tego dobrze. Natomiast w kiepsko zrealizowanych nagraniach wszystkie niedociągnięcia, brudy, nierówności itd. Dowodzi to wysokiej przezroczystości tych douszników i jednocześnie pozwala nam szybko odróżnić dobry materiał od kiepskiego. Jak zwykle w takich sytuacjach ma to swoje plusy i minusy. Ucieszą się na pewno zwolennicy muzycznej szczerości, którzy nie lubią być okłamywani przez sprzęt grający i wolą nawet brutalną prawdę, niż słodki obraz namalowany bardziej przez słuchawki, niż muzyków i realizatorów nagrań.

Brzmienie MM 70i może się nie spodobać jedynie tym, którzy wybierają słabo zrealizowane nagrania, kompresują pliki do podłych empetrójek lub podłączają słuchawki do kiepskich smartfonów lub odtwarzaczy przenośnych, a potem oczekują, że dobre słuchawki nadrobią te wszystkie niedoskonałości. Niestety, nie ma czarów - dobre słuchawki właśnie pokażą wszystkie wady nagrań, plików i sprzętu. Tego właśnie można się spodziewać po kontakcie z MM 70i. Z drugiej jednak strony, jeśli zadbacie o te wszystkie "szczegóły", dostaniecie dźwięk, który można już porównywać z tym, co oferują duże słuchawki audiofilskie.

Sennheiser MM 70i

Budowa i parametry

Sennheiser MM 70i to zestaw słuchawkowy przeznaczony do współpracy z urządzeniami firmy Apple. Pod względem konstrukcyjnym są to dynamiczne słuchawki dokanałowe wyposażone w mikrofon dookólny i przyciski sterujące zawieszone na przewodzie jednego z elementów dousznych. Przewód o długości 1,4 metra zakończono wtykiem jack 3,5 mm. Słuchawki są leciutkie, gdyż ważą tylko 13 gramów. Przewody prawego i lewego kanału są asymetryczne, co pozwala owinąć jeden z nich wokół szyi. Producent podaje, że ich efektywność wynosi 106 dB, a impedancja - 16 omów.

Sennheiser MM 70i

Konfiguracja

Zgodnie ze swoim przeznaczeniem, MM 70i zostały przetestowane z odtwarzaczami Apple iPod Classic iPod Shuffle. Zostały również podłączone do komputera wyposażonego w przetwornik USB Meridian Explorer, co pozwoliło nam odkryć, na co naprawdę je stać.

Werdykt

Sennheiser MM 70i to bardzo dobre słuchawki do urządzeń mobilnych, a tak naprawdę - bardzo dobre słuchawki dokanałowe w ogóle. Możliwość wyboru wersji przeznaczonej do urządzeń marki Apple lub jeszcze bardziej uniwersalnej - z literą "s" - sprawia, że zainteresują się nimi nie tylko posiadacze jakichś konkretnych smartfonów, ale właściwie wszyscy melomani szukający wygodnych i rzetelnie grających dokanałówek. Spodobała nam się ich szczerość oraz fakt, że można ich używać zdecydowanie dłużej, niż kilkanaście minut.

Dane techniczne

Typ słuchawek: dynamiczne, dokanałowe
Pasmo przenoszenia: 18 Hz - 22 kHz
Impedancja: 16 omów
Czułość: 106 dB
Długość kabla: 1,4 m
Rodzaj wtyku: 3,5 mm
Masa: 13 g
Cena: 349 zł

Sprzęt do testu udostępniła firma Aplauz.

Zdjęcia: Sennheiser, Tomasz Karasiński, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga5Rownowaga5Rownowaga5Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga5Rownowaga5Rownowaga5RownowagaStop

Dynamika
Poziomy6

Rozdzielczość
Poziomy7

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy6

Spójność
Poziomy4

Muzykalność
Poziomy5

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo2

Jakość wykonania
Poziomy6

Funkcjonalność
Poziomy6

Tłumienie hałasu
Poziomy7

Cena
Poziomy6


Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wygrzewanie sprzętu audio - fakty i mity

Wygrzewanie sprzętu audio - fakty i mity

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem sprzętu grającego mamy do czynienia, w jego instrukcji obsługi, recenzjach publikowanych w specjalistycznych magazynach, a nawet w opiniach użytkowników często można zetknąć się z jednym niezwykle istotnym pojęciem - wygrzewanie. Warto o nim pamiętać, ponieważ zdaniem wielu audiofilów ów proces ma niebagatelny wpływ na...

Anssi Hyvönen - Amphion

Anssi Hyvönen - Amphion

Założona w 1998 roku firma Amphion od samego początku projektuje oraz konstruuje kolumny głośnikowe wyróżniające się czymś, czego brakuje wielu dostępnym na rynku konstrukcjom - niezwykle niską wrażliwością na niedoskonałości akustyki pomieszczenia odsłuchowego. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom technicznym zestawy tej marki potrafią wypełnić dowolną przestrzeń wysokiej jakości dźwiękiem, a przynajmniej tak...

Wszystko o subwooferach

Wszystko o subwooferach

Jeżeli interesujecie się sprzętem audio, możliwe, że co najmniej raz zastanawialiście się nad zakupem subwoofera. W dzisiejszych czasach takiego urządzenia potrzebuje praktycznie każdy prawidłowo skonfigurowany system kina domowego, a i w konfiguracjach dwukanałowych takie basowe wspomaganie kolumn głównych potrafi przynieść wiele korzyści. Zamiast zastanawiać się, czy nasze kolumny nie są...

Jak wybrać wzmacniacz zintegrowany

Jak wybrać wzmacniacz zintegrowany

Każdy, kto zapragnął złożyć porządny system stereo, prędzej czy później stanie przed wyborem wzmacniacza. Urządzenie to jest niezbędnym elementem zestawu audio - wszystko jedno, czy mówimy o audiofilskich konfiguracjach za setki tysięcy złotych, czy o kolumnach aktywnych, soundbarach, a nawet głośnikach lub słuchawkach bezprzewodowych - wszędzie czai się element, który...

Roger Kessler - Piega

Roger Kessler - Piega

Piega to prawdopodobnie najsłynniejszy szwajcarski producent zestawów głośnikowych. Firma założona w 1986 roku przez Leo Greinera i Kurta Scheucha początkowo była typowo hobbystyczną, garażową manufakturą. Kurt skupił się na opracowywaniu pionierskich przetworników, natomiast Leo wziął na siebie sprawy związane z wzornictwem oraz finansami spółki. W pewnym momencie znakiem rozpoznawczym Piegi...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Melodika BSSC95xx

Melodika BSSC95xx

Melodika to polska marka, która od samego początku działalności opowiadała się za zdroworozsądkowym podejściem do sprzętu audio. Trzonem oferty są kable i akcesoria, jednak firma kojarzona jest też z bardzo...

JBL Tour One M2

JBL Tour One M2

Kupowanie słuchawek bezprzewodowych przypomina rozwiązywanie skomplikowanej łamigłówki. Wybór zestawów głośnikowych, wzmacniacza, streamera czy gramofonu to przy tym bułka z masłem. Zacznijmy od tego, że sprzęt stacjonarny nie musi pasować do...

Focal Bathys

Focal Bathys

Kilkukrotnie podczas swojej przygody z testowaniem i użytkowaniem słuchawek dochodziłem do punktu, w którym stwierdzałem, że to już opus magnum, punkt kulminacyjny i apogeum tego, czego potrzebuję. Wydawało mi się,...

Komentarze

a.s.
Cieszą mnie te nazwy jak Zen Hologram, audiofil wtedy już jest podjarany.
Andrew
@Lucas 688 - Chyba lepiej wybrać Denka, mam Onkyo A-9050 i po modyfikacjach gra lepiej niż wcześniej. ale wydaje mi się. że Denon 900NE gra ładniej. Najlepiej p...
właściciel
Hologram II to nieco inna półka - jednak wyższa. Ale Melodika też gra bardzo zacnie, tylko bez tego mięsistego basu Acoustic Zenów i bez aż takiej głębi sceny.
Przemek
Porównanie flagowca Melodika do z tego co pamiętam Ultra Blue 2 jest drugim modelem Tellurium Q od dołu ma się nijak, bo to nie ta klasa. Przy tej cenie BS wtyk...
Wojciech Lisowski
Nie wiem, nie słyszałem, ale wygląda trochę badziewnie. Szczególnie CD lichutko.

Płyty

Riverside - ID.Entity

Riverside - ID.Entity

W ubiegłym roku minęło sporo czasu, zanim pojawił się jakiś album, na który naprawdę czekałem. W bieżącym sytuacja jest zgoła...

Newsy

Tech Corner

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Czym powinien kierować się miłośnik sprzętu audio przy wyborze wzmacniacza? Gdyby na tak postawione pytanie można było udzielić prostej i zwięzłej odpowiedzi, pewnie nikt nie zawracałby sobie głowy testami i odsłuchami. Przyjmijmy jednak, że mamy już pewne rozeznanie w temacie, a z długiej listy dostępnych na rynku modeli chcemy wybrać...

Nowości ze świata

  • Founded in 1998, Amphion has been designing and constructing loudspeakers from the very beginning, distinguished by something that many commercially available designs lack - extremely low sensitivity to imperfections in the acoustics of the listening room. Thanks to well-thought-out technical...

  • Thuono Audio arose and grew out of a passion for high-fidelity sound with the intention of creating products that guarantee the highest quality analog reproduction. After more than five years of study and prototype development, three different turntable models are...

  • Following the ongoing popularity of the Brown Sugar series, the Polish manufacturer, Melodika, decided to expand the offer with a flagship speaker cable. Melodika Brown Sugar BSSC95xx is the result of Polish technical thought and the culmination of 7 years of research,...

Prezentacje

Historia ma znaczenie - Marantz

Historia ma znaczenie - Marantz

Marantz to jedna z tych firm, które powinien znać każdy miłośnik muzyki i dobrego brzmienia. Jeden z wielkich graczy, którym na przestrzeni lat udało się zachować swój wizerunek i opowiadać swoją historię nie inaczej, jak poprzez kolejne urządzenia zyskujące status kultowych. Może to trochę odważne stwierdzenie, ale wystarczy prześledzić internetowe...

Poradniki

Listy

Galerie

Dyskografie

The Grand Astoria - Miszmasz po rosyjsku

The Grand Astoria - Miszmasz po rosyjsku

The Grand Astoria to grupa zwariowanych Rosjan z Petersburga. Zespół powstał w 2009 roku z inicjatywy Kamille Sharapodinova - gitarzysty...

Wywiady

Anssi Hyvönen - Amphion

Anssi Hyvönen - Amphion

Założona w 1998 roku firma Amphion od samego początku projektuje oraz konstruuje kolumny głośnikowe wyróżniające się czymś, czego brakuje wielu...

Popularne artykuły

Vintage

Tefifon

Tefifon

Cóż to za przedziwna nazwa? Nie uważacie, że brzmi to co najmniej komicznie? Gdyby ktoś mi powiedział, że istnieje urządzenie...

Słownik

Poprzedni Następny

Głośnik elektrostatyczny

Rodzaj głośnika o budowie zasadniczo różniącej się od najpopularniejszych głośników elektrodynamicznych. W konstrukcji elektrostatycznej zamiast membrany napędzanej przez cewkę poruszającą się w polu utworzonym przez magnes, dźwięk jest emitowany przez...

Cytaty

HarukiMurakami.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.