Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Sennheiser PXC 550

Sennheiser PXC 550

W ostatnich latach można dostrzec coraz szybszy rozwój różnego rodzaju rozwiązań mobilnych dedykowanych fanom muzyki. Archaiczne walkmany i discmany już dawno odeszły do lamusa i ustąpiły miejsca odtwarzaczom plików, które z kolei w codziennym życiu zostały praktycznie wyparte przez smartfony. Do tych nie musimy już podpinać okablowanych nauszników ponieważ bezprzewodowe przesyłanie dźwięku umożliwia nam technologia Bluetooth. Same słuchawki zostały zaś uzbrojone we własne źródło zasilania, dzięki czemu akumulator smartfona nie jest dodatkowo obciążony. Rynek słuchawek został dodatkowo podzielony na kilka segmentów i tak możemy już bez problemu nabyć sprzęt zaprojektowany na przykład do użytku w czasie wysiłku fizycznego lub dłuższych podróży. Podobna sytuacja ma miejsce z głośnikami przenośnymi, gdzie jeszcze kilka lat temu mieliśmy do czynienia z rozwiązaniami prowizorycznymi, a dziś takie urządzenie może obsłużyć nam imprezę w plenerze lub zastąpić domową wieżę stereo. Ktoś powie, że nie jest to rozwiązanie audiofilskie, że nie ma wiele wspólnego z prawdziwą muzyką. Tak, ale spójrzmy prawdzie w oczy - w czasach dominacji smartfonów i serwisów streamingowych jest to najłatwiejszy sposób na dotarcie do naszych ulubionych wykonawców. Dla większości społeczeństwa jest to droga wystarczająca, chociażby ze względu na łatwy dostęp i cenę, jak i to, że nie wszyscy przywiązują największą wagę do jakości brzmienia. A może to wszystko da się jednak połączyć?

Rozwój rozwiązań mobilnych, podobnie jak wszystkich innych, niesie za sobą dużo dobrego ponieważ mamy ogromny wybór i teoretycznie każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Ale jak sprzętowy laik ma sobie poradzić z tym ogromem dostępnego sprzętu? Wiadomo, że cena nie jest najlepszym wyznacznikiem. Może zatem decydująca powinna być marka? Też niekoniecznie, bo nawet najlepszym producentom zdarzają się wpadki. Ufanie ich zapewnieniom na ślepo może być równoznaczne z wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Czym zatem, będąc przeciętnym Kowalskim, kierować się przy zakupie? Przede wszystkim musimy sprecyzować do czego słuchawki mają nam służyć. Tu nie ma miejsca na oszukiwanie się i twierdzenie, że douszne słuchawki sportowe równie doskonale sprawdzą się podczas wielogodzinnego słuchania w domowym zaciszu, podróży czy przemieszczania się w ulicznym zgiełku. W tych sytuacjach zdecydowanie powinniśmy kierować się w stronę słuchawek nausznych, które zapewnią nam wyższy komfort słuchania na dłuższych dystansach. Propozycji jest wiele, a ostatni, gorący trend polega na uzupełnianiu słuchawek bezprzewodowych różnymi systemami wspomagającymi walkę z zewnętrznym hałasem, nie mówiąc już o dodatkach w rodzaju kompatybilności z asystentami głosowymi. Jeżeli najnowsze modele znanych producentów są odbiciem potrzeb klientów, wszystko jest jasne - idziemy w stronę komfortu i nowoczesności. Chcemy, aby słuchawki dużo dla nas robiły. Komunikowały się z naszym smartfonem, izolowały nas od świata zewnętrznego, a także pozwalały na wygodne sterowanie odtwarzaniem i prowadzenie rozmów telefonicznych. Poza tym, jak to w życiu bywa, muszą być ładne, wygodne i wytrzymałe. Jeszcze coś? Hmm... Ach tak, brzmienie! Jak wcisnąć je na tę listę życzeń? I czy w ogóle jest to możliwe, jeśli rozmawiamy o bezprzewodowych słuchawkach za tysiąc, może półtora tysiąca złotych? Swoją propozycję ma dla nas Sennheiser, a nazywa się ona PXC 550.

Sennheiser PXC 550

Wygląd i funkcjonalność

Zostańmy na chwilę w świecie rozważań typowego klienta szukającego takich słuchawek. Laika, który na sprzęcie audio nie zna się w ogóle. Wie tylko, że potrzebuje "dobrych" słuchawek do użytku codziennego, które będą bezprzewodowo łączyły się z jego smartfonem. Z taką wiedzą udajemy się do sklepu ze sprzętem hi-fi. Zakładając, że większość ludzi jest wzrokowcami, istniałaby niewielka szansa na to, że wybierzemy akurat opisywany model. Na sklepowej półce, pudełko z Sennheiserami PXC 550 nie wyróżnia się niczym szczególnym, może poza stosunkowo niewielkimi gabarytami. Jest utrzymane w stonowanych kolorach, a uwagę potencjalnego odbiorcy może przykuć chyba tylko informacja o tym, że akumulator zastosowany w tym modelu wystarcza na godzin pracy. Aby zobaczyć kolejną ciekawą informację, należy już chwycić pudełko w dłoń. Na boku opakowania producent chwali się zastosowaniem panelu dotykowego na jednej z muszli słuchawek. Poza tym, wszystko wygląda standardowo. Ot, kolejne normalne słuchawki do sprzętu mobilnego.

Po otwarciu pudełka nadal nie ma żadnych fajerwerków. W zestawie oprócz słuchawek znajdziemy ładowarkę, kabel USB i mini jack ze zintegrowanym mikrofonem, adapter 6,3 mm oraz instrukcję obsługi, której w egzemplarzu testowym nie było. Nie stanowi to jednak żadnego problemu, bo znalezienie manuala na stronie producenta jest banalne i - jak się okazało w moim przypadku - nie do końca konieczne. Zestaw zapakowany jest w zamykany na suwak pokrowiec, w którym znajdziemy również przegródki na kable i akcesoria. Na stronie producenta mowa jest o futerale premium, jednak nie wiem czy używanie takich słów jest do końca uzasadnione. To po prostu etui, w którym możemy schować nasze słuchawki na czas transportu lub gdy wjeżdżamy windą do pracy. Nie uświadczymy tu jednak żadnych hi-endowych materiałów. Na szczęście ogólne wrażenie bardzo szybko poprawiają same słuchawki, których jakość wykonania jest zdecydowanie wyższa.

Pierwsze, co rzuca się w oczy to skórzane nauszniki oraz stosunkowo duża liczba elementów metalowych, odpowiadających za regulację rozmiaru nauszników. Pałąk jest pokryty materiałem skóropodobnym, natomiast muszle zbudowane są z matowego plastiku. Zawiasy, dzięki którym można je złożyć także sprawiają wrażenie solidnych. I tu dochodzimy do pierwszego „kontrowersyjnego” momentu. Obie muszle przekręcane są o 90 stopni i w takiej formie po złożeniu mieszczą się w pokrowcu. Włączenie słuchawek następuje w momencie przekręcenia prawej muszli do standardowej pozycji. Jeżeli po skończonym odsłuchu nie wykonamy operacji odwrotnej, czyli nie złożymy muszli na płasko, przewożenie słuchawek w takiej formie nie będzie miało większego sensu ponieważ będą one cały czas włączone. Jeśli ktoś wcześniej nie miał do czynienia z innymi rozwiązaniami i poza słuchaniem planuje przechowywać sprzęt w pokrowcu, nie będzie miał z tym żadnego problemu. Ja natomiast potrzebowałem trochę czasu, aby przyzwyczaić się do każdorazowego przekręcania muszli zamiast odkładania ich w standardowy dla mnie sposób. Osobiście wolałbym klasyczny przycisk lub suwak. A przycisków w PXC 550 jest wyjątkowo mało. Zasadniczo mamy tylko jeden, odpowiedzialny za zmianę efektów brzmieniowych. Pozostałe mechaniczne części to dwa suwaki - jeden z nich zarządza redukcją dźwięków otoczenia, natomiast drugi obsługuje łączność Bluetooth.

Wychodzę z założenia, że najlepiej nie czytać instrukcji, tylko do wszystkiego dojść samemu, jednak w przypadku tego przycisku zwyczajnie poległem i musiałem zajrzeć na stronę producenta w poszukiwaniu porady. Suwak od łączności bezprzewodowej został sprytnie ukryty pod zawiasem w górnej części muszli i na pierwszy rzut oka zwyczajnie go nie widać. Gdy już wiadomo gdzie się znajduje, sparowanie słuchawek ze smartfonem zajmuje raptem kilkanaście sekund. Wróćmy jednak do przycisków i suwaków. Większość z nich zastąpiono panelem dotykowym umieszczonym na prawej muszli. Dzięki niemu za pomocą jednego stuknięcia możemy włączyć lub wyłączyć muzykę, odebrać lub zakończyć połączenie, ustawić głośność albo zmienić odtwarzany utwór. W teorii to rozwiązanie idealne, jednak w praktyce wielokrotnie zdarzyło mi się wyłączyć muzykę poprawiając słuchawki na głowie. Panel jest tak czuły, że kilka razy podobną sytuację wywołałem kołnierzem swej kurtki. Są to jednak sporadyczne przypadki, a do samego rozwiązania można się przyzwyczaić eliminując nawyk łapania muszli gdzie popadnie.

W materiałach producenta znajdziemy informację, że pełne ładowanie słuchawek zajmuje 3 godziny. Deklaracja ta mniej więcej pokrywa się z czasem rzeczywistym, po którym możemy zacząć test sprzętu. Pierwszy szok pojawia się już w momencie założenia słuchawek. Miałem do czynienia z wieloma modelami z różnych przedziałów cenowych, ale chyba żaden z nich tak dobrze nie leżał na głowie. PXC 550 są lekkie i delikatne. Nie odczułem w nich żadnego dyskomfortu, nawet po kilku godzinach słuchania. Muszle są na tyle duże, że zakrywają ucho ze sporym zapasem, zatem nigdzie nie cisną i nie powodują bólu głowy. W temperaturze pokojowej nie ma też mowy o poceniu się skóry. Mimo delikatnego ułożenia na głowie, słuchawki trzymają się solidnie i trzeba naprawdę gwałtownego ruchu, aby się przesunęły.

Na potrzeby użytku mobilnego Sennheiser stworzył aplikację CapTune (dostępną na urządzenia z systemem Android i iOS), która oprócz standardowej funkcji odtwarzania muzyki posłuży nam też do zmiany ustawień dotyczących między innymi języka, w jakim odtwarzane są komunikaty głosowe. Mamy też możliwość ich ograniczenia lub całkowitego wyłączenia, a wisienką na torcie jest opcja zdefiniowania własnej charakterystyki brzmieniowej w korektorze oraz zmiana ustawień predefiniowanego trybu Director, w zależności własnych potrzeb. Firmowa aplikacja może nam także zastąpić standardowy odtwarzacz muzyki ze smartfona ponieważ współpracuje również z innymi urządzeniami podłączonymi przez Bluetooth. W przypadku streamingu, na przykład z serwisu Spotify, ta funkcja raczej nie będzie nam potrzebna. CapTune pokazuje również informację o stanie naładowania słuchawek. Podczas testu raz zdarzyła mi się sytuacja, kiedy przy stanie naładowania 40%, słuchawki rozładowały się całkowicie po kilkunastu minutach. Nie należy zatem całkowicie opierać się na aplikacji, a raczej na diodach umieszczonych na prawej muszli.

W ulicznym zgiełku NoiseGard sprawdził się bardzo dobrze, skutecznie wygłuszając świat zewnętrzny. Kilkukrotnie podczas codziennego użytkowania przydała mi się także funkcja Talk Through pozwalająca na komunikację z innymi osobami bez zdejmowania słuchawek.

W opisywanym modelu producent zastosował rozwiązanie o nazwie NoiseGard czyli adaptacyjny system redukcji szumów, który według deklaracji niemieckiej firmy ma się doskonale sprawdzać na przykład w samolocie, pociągu czy ulicznym zgiełku. Przyznam, że w dwóch pierwszych sytuacjach nie było mi dane przetestować słuchawek, jednak w ulicznym zgiełku NoiseGard sprawdził się bardzo dobrze, skutecznie wygłuszając świat zewnętrzny. Kilkukrotnie podczas codziennego użytkowania przydała mi się także funkcja Talk Through pozwalająca na komunikację z innymi osobami bez zdejmowania słuchawek. Po dwukrotnym puknięciu w panel dotykowy muzyka jest zatrzymywana, a system ukrytych w muszlach mikrofonów przekazuje nam dźwięk z zewnątrz. Nie jest to oczywiście rzecz niezbędna, bez której nie dałoby się żyć, ale po kilkukrotnym użyciu człowiek przyzwyczaja się do takiego rozwiązania i odzwyczaja się od ściągania nauszników z głowy. W pakiecie z PXC 550 dostajemy więc sporo nowoczesnej technologii. Na koniec muszę poruszyć kwestię ceny. Na polskiej stronie Sennheisera i w materiałach dystrybutora widnieje kwota 1479 zł, która jest rekomendowaną ceną detaliczną na naszym rynku. Sęk w tym, że duże sieci handlowe najwyraźniej mają te rekomendacje w głębokim poważaniu i wszystkie, jak jeden mąż, sprzedają te słuchawki za 999 zł. W naszych testach zazwyczaj opieramy się na cenach podawanych przez dystrybutora, bo rozbieżności - nawet jeśli istnieją - zwykle nie są aż tak duże. Jeżeli jednak w pierwszym lepszym sklepie internetowym można kupić PXC 550 za 999 zł z dostawą na jutro i nie jest to żadna promocja ani jednorazowy przypadek, pozwolę sobie przyjąć właśnie tę kwotę za podstawę moich dalszych rozważań. Mając to na uwadze, czas sprawdzić jak prezentują się opisywane słuchawki w kontekście ich podstawowego zastosowania.

Sennheiser PXC 550

Brzmienie

Sprzęt naładowany, sparowany z telefonem, zatem zaczynamy odsłuch. I to od razu z grubej rury, bo od ciężkich brzmień. Odpaliłem "Vacuum" Entropii i od razu zrozumiałem o co w tych słuchawkach chodzi. Od samego początku rzuca się w oczy (a właściwie uszy) ich obszerna, trójwymiarowa przestrzeń. Nawet przy wysokim poziomie głośności dźwięk nie przytłacza. Nie czujemy się jakbyśmy przystawili sobie głośniki do głowy. PXC 550 dają nam trochę luzu, dzięki czemu czujemy się jak w dobrze nagłośnionej sali odsłuchowej, a czasami nawet jakbyśmy stali gdzieś pośrodku całego wydarzenia. Takie właśnie odczucia miałem słuchając serii "Unplugged", gdzie w przypadku koncertu Hey nagranego w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie po zamknięciu oczu czułem się jakbym siedział w pierwszym rzędzie. W innym przypadku znajdowałem się praktycznie pod samą sceną. Z błędu wyprowadza nas tylko dodatkowy ciężar na głowie. Czego jak czego, ale takiej przestrzeni nigdy nie spodziewałbym się po bezprzewodowych słuchawkach przeznaczonych wcale nie dla audiofilów, ale tak zwanych normalnych użytkowników, cokolwiek by to nie znaczyło.

PXC 550 zaskoczyły mnie nie tylko stereofonią. Ich dźwięk jest bardzo dynamiczny, przez co nawet po dłuższym słuchaniu nie odczuwa się znużenia. Wszystkie instrumenty brzmią czysto i klarownie. W przypadku kilku albumów udało mi się bez problemu wyodrębnić wszystkie instrumenty, co dla wielu bezprzewodowych nauszników w zbliżonej cenie jest praktycznie nieosiągalne. Przy domyślnych ustawieniach równowaga tonalna jest zupełnie prawidłowa. Na tle instrumentów bardzo dobrze prezentują się partie wokalne, które również nie są w żaden sposób pokrzywdzone. Spośród kilkudziesięciu albumów z różnych gatunków, które przesłuchałem w czasie testu, najlepiej wypadła elektronika. I znów momentami powalała otaczającą mnie przestrzenią. Niezależnie czy był to Jean Michel Jarre czy The Prodigy. Świetnie wypadła też rockowa klasyka i - co jest nawet trochę dziwne - muzyka ekstremalna z okolic thrash i death metalu. Standardowo najgorzej radził sobie stoner rock, który w kilku przypadkach wymagał podbicia w CapTune, aby udało się osiągnąć zamierzony efekt. Chociaż w przypadku tych albumów winą obarczyłbym raczej ich produkcję, ponieważ taki klasyk gatunku, jak "Welcome to Sky Valley" Kyussa obronił się bez żadnych wspomagaczy i przytłoczył mnie ścianą przesterowanych gitar.

Ze względu na dynamikę dźwięku mogłoby się wydawać, że w opisywanym modelu najlepiej brzmieć będzie muzyka szybka i żywiołowa. I faktycznie tak jest, chociaż... Równie dobrze w niemieckich słuchawkach brzmi granie zdecydowanie wolniejsze i stonowane, z okolic chociażby post rocka. Niejednokrotnie swoim wokalem zachwycili mnie Leonard Cohen i Mark Lanegan. Ktoś powie, że to zasługa produkcji. Po części pewnie tak, ale w żadnych innych słuchawkach z tej półki cenowej ich muzyka nie brzmiała tak wyraźnie i potężnie. Co ciekawe, w PXC 550 wytrzymałem nawet niemal godzinną sesję z muzyką ambientową, której fanem zdecydowanie nie jestem. Wychodzi na to, że Sennheiserowi po raz kolejny udało się stworzyć słuchawki uniwersalne i odporne na różnego rodzaju warunki środowiskowe - od otaczającego nas hałasu po rodzaj odtwarzanej muzyki. W razie problemów z jakością realizacji nagrania, zawsze można skorzystać z firmowej aplikacji, pobawić się nią trochę i podbić to i owo dla lepszego efektu.

Spośród dziesięciu modeli słuchawek bezprzewodowych z podobnej półki cenowej, jakimi bawiłem się w ostatnim czasie, Sennheisery wypadły zdecydowanie najlepiej.

Na koniec wrócę jeszcze na chwilę do kwestii praktycznych. Dwutygodniowy, naprawdę intensywny test tych nauszników przeprowadziłem w zasadzie na dwóch ładowaniach, przy czym słuchawki przyjechały do mnie nieżywe, kompletnie rozładowane. Być może udałoby mi się wycisnąć z nich jeszcze więcej gdybym dostał egzemplarz fabrycznie nowy. Deklarowanych na pudełku 30 godzin raczej nie osiągnąłem, ale wynik był zbliżony, co jest w przypadku takiego sprzętu bardzo dużym atutem. Jednak największym plusem PXC 550 jest bez dwóch zdań jakość dźwięku. Spośród dziesięciu modeli słuchawek bezprzewodowych z podobnej półki cenowej, jakimi bawiłem się w ostatnim czasie, Sennheisery wypadły zdecydowanie najlepiej. I to nie tylko pod samym kątem brzmienia, ale również komfortu noszenia oraz czasu pracy. Świetnie sprawdzają się zarówno na co dzień, jak i podczas dłuższych podróży. W końcu do tego zostały stworzone.

Sennheiser PXC 550

Budowa i parametry

Sennheiser PXC 550 to bezprzewodowe słuchawki nauszne o konstrukcji zamkniętej. Jak zapewnia producent, opracowano je w taki sposób, by zagwarantować wrażenia brzmieniowe na najwyższym poziomie bez względu na warunki otoczenia. Jedną z atrakcji tego modelu jest system NoiseGard, który pozwala uzyskać zaskakująco mocne tłumienie hałasu. Funkcja Talk Through pozwala na oddzielenie ludzkiej mowy i przepuszczenie jej przez zaporę dokładnie wtedy, kiedy jest to nam potrzebne. Słuchawki wyposażono także w dotykowy panel sterujący umieszczony na prawym nauszniku, łączność Bluetooth z kodekiem aptX i pojemny akumulator, dzięki któremu możemy cieszyć się muzyką nawet do 30 godzin na jednym ładowaniu. Wysoką jakość brzmienia mają zapewniać przetworniki z membranami duopol (niwelujące zniekształcenia i eliminujące fale stojące). Jeśli chodzi o parametry, słuchawki charakteryzują się szerokim pasmem przenoszenia (17 Hz - 23 kHz) oraz impedancją na poziomie 46 Ω dla trybu pasywnego i 490 Ω w trybie aktywnym. Informacja ta przyda nam się jednak jedynie w przypadku konieczności zastosowania połączenia przewodowego. Przyjemnym dodatkiem jest firmowa aplikacja CapTune (dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS) pozwalająca dostosować brzmienie PXC 550 do naszych preferencji.

Werdykt

Fajny, nowoczesny, funkcjonalny i uniwersalny brzmieniowo sprzęt. Jeżeli z tego lub innego powodu przypomnieliście sobie, że słuchawki powinny przede wszystkim dobrze grać, musicie je wypróbować. Ze słabszych stron należy wspomnieć o wykończeniu pałąka i nauszników - producent deklaruje, że wszystkie te elementy obito naturalną skórą, jednak w dotyku jest ona trochę inna, a ta zastosowana na padach wydaje się delikatniejsza. Mam również mieszane odczucia co do panelu dotykowego, który dla mnie pozostanie niepotrzebnym bajerem. Sprawdza się kiedy chcemy zmienić poziom głośności lub odebrać połączenie bez wyciągania telefonu z kieszeni, jednak lata używania sprzętu bez sterowania dotykowego sprawiły, że spokojnie jestem w stanie poradzić sobie inaczej. Być może podszedłbym do tego inaczej gdyby test odbył się w lecie, kiedy zupełnie nic nie przeszkadza nam w obsługiwaniu słuchawek w ten sposób. Powyższe wątpliwości nie są jednak w stanie przesłonić bardzo dobrego odbioru modelu PXC 550, który w swojej kategorii cenowej wydaje się być jednym z lepszych, jeśli nie najlepszym na rynku.

Sennheiser PXC 550

Dane techniczne

Typ słuchawek: dynamiczne, zamknięte, wokółuszne, bezprzewodowe
Technologie: NoiseGard, Talk Through, CapTune
Łączność: Bluetooth 4.2
Maksymalny poziom ciśnienia akustycznego: 110 dB
Impedancja: 46 Ω (tryb pasywny), 490 Ω (tryb aktywny)
Pasmo przenoszenia: 17 Hz - 23 kHz
Zniekształcenia: <0,5%
Czas pracy: do 30 h
Masa: 227 g
Cena: 1479 zł

Konfiguracja

Samsung Galaxy S7 Edge, Lenovo Ideapad 300s.

Sprzęt do testu dostarczyła firma Aplauz. W artykule wykorzystano zdjęcia dostarczone przez firmę Sennheiser.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4RownowagaStop

Dynamika
Poziomy7

Rozdzielczość
Poziomy7

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy6

Spójność
Poziomy6

Muzykalność
Poziomy7

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo2

Jakość wykonania
Poziomy6

Funkcjonalność
Poziomy8

Tłumienie hałasu
Poziomy7

Cena
Poziomy6

Nagroda
sl-rekomendacja


Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

No i jak tu - w kilku akapitach - opisać zespół takiego kalibru jak Led Zeppelin? Grupa, która dosłownie wstrząsnęła światem muzycznym niczym ciężkie kroki tytana z mitologii greckiej i uwiodła serca milionów słuchaczy jak nimfa leśna uwodzi maluczkich w dawnych klechdach. Pioruny perkusyjnych uderzeń sprowadzane na ten świat przez...

TIDAL rozstaje się z MQA i 360 Reality Audio. Jedni: &quot;O, nie, moja muzyka zniknie!&quot;. Drudzy: &quot;No i dobrze, koniec z tym oszustwem!&quot;

TIDAL rozstaje się z MQA i 360 Reality Audio. Jedni:…

Wreszcie stało się to, co zdaniem wielu audiofilów stać się musiało, a może nawet nastąpiło to odrobinę za późno. Serwis strumieniowy TIDAL poinformował swoich użytkowników o "nadchodzących zmianach w formatach audio", a treść zamieszczonego na stronie serwisu komunikatu jest w gruncie rzeczy bardzo prosta - TIDAL "wychodzi" z formatów MQA...

Mark Levinson: Branża audio to pazerna mafia. Też Mark Levinson: Kupcie mój system za milion złotych

Mark Levinson: Branża audio to pazerna mafia. Też Mark Levinson:…

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata hi-endowego sprzętu audio, konstruktor znany jako pionier wysokiej klasy technologii od wczesnych lat siedemdziesiątych, Mark Levinson, w gorzkich słowach skrytykował rynek luksusowej aparatury hi-fi i kierunek, w którym jego zdaniem branża ta zdaje się podążać. W wywiadzie dla youtube'owego kanału Audiophile Junkie Levinson podzielił...

20 najciekawszych premier wystawy High End 2024

20 najciekawszych premier wystawy High End 2024

Odbywający się tradycyjnie na początku maja High End to impreza, w trakcie której oczy i uszy całej społeczności audiofilskiej zwrócone są w kierunku Monachium. Jak informują organizatorzy, wystawa ta jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o imponujące nadawanie tonu najwyższej klasy reprodukcji muzyki. Od czterech dekad High End dostarcza pomysłów i...

Korekcja sygnału audio - grzech, czy przydatne narzędzie?

Korekcja sygnału audio - grzech, czy przydatne narzędzie?

Podczas jednej z ostatnich rodzinnych wizyt prezentowałem zainteresowanemu członkowi rodziny swój zestaw grający. Usłyszałem wtedy dość intrygujące pytania: "A wzmacniacz nie powinien mieć korektora? Ma tylko pokrętło głośności?". Padły one z ust osoby, dla której czymś całkowicie naturalnym jest, że nawet współczesny amplituner kina domowego, z którego zresztą obecnie korzysta,...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Auralic Vega S1 + PSU S1

Auralic Vega S1 + PSU S1

Strumieniowe odtwarzacze audio to gorący towar. Chyba nie przesadzę, jeśli powiem, że ponad połowa zapytań, jakie otrzymujemy od czytelników na redakcyjną skrzynkę mailową i przez różnego rodzaju komunikatory, dotyczy właśnie...

Pylon Audio Diamond Monitor 18 mkII

Pylon Audio Diamond Monitor 18 mkII

Producenci sprzętu grającego lubią chwalić się swoimi szczytowymi osiągnięciami, jednak w ofercie każdej firmy kluczową rolę pełnią modele, które po prostu najlepiej się sprzedają. To one zapewniają fundusze na dalszy...

Astell&Kern Kann Ultra

Astell&Kern Kann Ultra

Koreańska marka Astell&Kern wyspecjalizowała się w zaskakiwaniu audiofilów luksusowymi odtwarzaczami przenośnymi. Kiedy na rynku debiutowały jej pierwsze hi-endowe playery, miałem wątpliwości, czy nie będzie to krótkoterminowa, jednorazowa akcja, ponieważ ceny...

Komentarze

stereolife
@Garfield - Faktycznie, dziękujemy za komentarz. Dopisaliśmy tę informację do testu. Jak przystało na użytkowników sprzętu Apple'a, często zapominamy, że istnie...
Garfield
Może coś mi umknęło, ale nie widzę w artykule żadnej wzmianki o tym, że firmowa aplikacja działa tylko na platformie firmy Apple. Ja to wiem i większość czyteln...
Piotr
Posłuchałem tego wydania na TIDAL-u i muszę stwierdzić, że wokal zupełnie nie pasuje do wyglądu tej kobiety z okładki (jak mniemam to ona śpiewa?) Obstawiałbym ...
Jurek
Dla mnie korekcja tylko na źródle, wzmacniacz to ma być "drut ze wzmocnieniem". Pozdrawiam!
Tomasz
@stereolife - Ja to nigdy nie zrozumiem, jak można testować taki produkt, nie zapewniając sobie takiej samej jakości ze źródła - po to Sennheiser ma w ofercie a...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Najbardziej intrygujące technicznie i koncepcyjnie gramofony w historii

Najbardziej intrygujące technicznie i koncepcyjnie gramofony w historii

Gramofony, szlifierki, odtwarzacze czarnych płyt, adaptery, patefony, odtwarzacze analogowe, fonografy... Jakkolwiek byśmy nie nazwali tych poczciwych urządzeń, które są z nami już od ponad 130 lat, możemy zawsze powiedzieć o nich to samo - od dziesięcioleci dostarczają nam niezapomnianych przeżyć związanych z odtwarzaniem ukochanych utworów. Wielu melomanów pamięta o ich...

Nowości ze świata

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

  • Sonus Faber announced the launch of Suprema, a groundbreaking loudspeaker system rooted in luxury, unparalleled audio excellence and meticulous craftsmanship. Marking the brand's 40th anniversary, the Suprema system, featuring two main columns, two subwoofers and one electronic crossover, represents the...

  • Naim unveils Uniti Nova Power Edition, an all-in-one player that drives Hi-Fi loudspeakers with power and musical resonance Uniti Nova Power Edition is the new all-in-one player from Naim, the British brand that excels in the creation of high-end Hi-Fi...

Prezentacje

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Polski sprzęt audio - to hasło przeciętnemu obywatelowi naszego kraju kojarzy się ze wzmacniaczami, kolumnami głośnikowymi i gramofonami sprzed kilku dekad. Większość z nas wyobraża sobie piękne wieże Unitry, Diory czy Radmora, kultowe Altusy lub gramofony takie, jak Daniel, Adam czy Bernard. Jeżeli myślicie, że to wszystko relikty minionego systemu,...

Poradniki

Wygrzewanie sprzętu audio - fakty i mity

Wygrzewanie sprzętu audio - fakty i mity

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem sprzętu grającego mamy do czynienia, w jego instrukcji obsługi, recenzjach publikowanych w specjalistycznych magazynach,...

Listy

Galerie

Dyskografie

Budgie - Zapomniany gatunek

Budgie - Zapomniany gatunek

Deski skrzypiały pod nogami, kiedy wchodził na strych. Strach jednak tłumiła fascynacja nowym, nieznanym wcześniej miejscem. Spróchniałe schody nie miały...

Wywiady

Tomasz Karasiński - StereoLife

Tomasz Karasiński - StereoLife

Chcąc poznać ludzi zajmujących się sprzętem audio, związanych z tą branżą zawodowo, natkniemy się na wywiady z konstruktorami, przedsiębiorcami, sprzedawcami,...

Popularne artykuły

Vintage

Sony MDR-R10

Sony MDR-R10

Długo szukałem w Internecie symbolu tych słuchawek. Pamiętam, jak wiele lat temu kolega przytargał do mnie katalog Sony i wskazując...

Słownik

Poprzedni Następny

Kolumna

Inaczej zestaw głośnikowy. Niektórzy uważają, że kolumnami można nazywać tylko wolnostojące (podłogowe) zestawy głośnikowe, inni rozszerzają ten termin na wszystko, co stoi, gra i cieszy ucho. Lub prościej - wszystko,...

Cytaty

AdamNeste.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.