Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Siemen Algra - Primare

  • Kategoria: Wywiady
  • Tomasz Karasiński

Siemen Algra - Primare

Primare to jedna z marek, które w świadomości polskich audiofilów są obecne od dawna. Firma została założona w połowie lat osiemdziesiątych przez Benta Nielsena. Jego celem było udowodnienie, że wysokiej klasy sprzęt audio może nie tylko dobrze grać, ale też znakomicie wyglądać. Oba te postulaty zawsze w historii firmy znakomicie się uzupełniały. W Polsce marka przez długi czas była kojarzona z innym skandynawskim producentem elektroniki - Coplandem. To pewnie dlatego, że obie firmy współpracowały z koncernem Xena Audio, a przez dłuższy czas miały również tego samego dystrybutora. W 1996 roku siedziba Primare została przeniesiona do Szwecji, a do załogi dołączył Lars Pedersen. W dużej mierze to właśnie on był odpowiedzialny za narodziny serii 20 i 30, które - w odmłodzonych wersjach - do dziś stanowią trzon oferty skandynawskiej firmy. Trzy lata później zespół powołał kolejnego zawodnika - Björn Holmqvista. Od tego momentu dzieje marki usłane są już samymi premierami nowych produktów. Tak przynajmniej wygląda to z zewnątrz, a jak sytuacja prezentuje się od środka?

O to postanowiliśmy zapytać menedżera do spraw sprzedaży - Siemena Algrę. Współpracuje on z firmą już kilkanaście lat, a formalnie został przez nią zwerbowany w 2008 roku. Jest więc człowiekiem, który z pewnością może powiedzieć coś ciekawego o najnowszych produktach, firmowej filozofii i o tym, jak Primare postrzega zmiany zachodzące na rynku audio. Na nasze pytania odpowiadał z typowo skandynawską skromnością. Zapraszamy do lektury!

Jedną z najgorętszych wiadomości ostatnich dni było pojawienie się serii 60. Jak długo trwało projektowanie tych urządzeń?

Całkowity czas pracy nad komponentami naszej flagowej serii to jakieś trzy lata. Należy jednak pamiętać, że na razie mówimy o tylko dwóch urządzeniach - przedwzmacniaczu PRE60 i końcówce mocy A60. Nasi inżynierowie mieli jednak trochę więcej pracy, ponieważ postanowiliśmy stworzyć audiofilski przedwzmacniacz stereofoniczny, przetwornik cyfrowo-analogowy oraz streamer, a następnie wrzucić je wszystkie do jednej obudowy. Nie zapominając rzecz jasna o tym, że każdy z wymienionych elementów musi oferować brzmienie na odpowiednio wysokim poziomie.

Jak bardzo flagowe modele różnią się od pozostałych urządzeń? Czy to tylko kwestia gabarytów, czy może jakichś nowych rozwiązań technicznych, których nie widzieliśmy wcześniej?

Najkrócej można powiedzieć, że w całej serii 60 zastosowaliśmy elementy bardzo wysokiej jakości, wliczając w to detale takie, jak terminale głośnikowe WBT NextGen, gniazda RCA czy przewody Van den Hula izolowane teflonem. Łączą one płytki drukowane z gniazdami wszędzie tam, gdzie płynie właściwy sygnał audio. Oprócz tego we flagowych produktach wykorzystaliśmy niektóre sprawdzone rozwiązania takie, jak wysokiej jakości przetwornik zapożyczony z modelu DAC30.

Siemen Algra - Primare

Czy w ślad za dzieloną kombinacją pójdą inne modele takie, jak odtwarzacz CD, oddzielny streamer lub DAC?

Nie, nie mamy w planach wprowadzenia samodzielnego źródła w tej serii. Uważamy, że użytkownicy będą wiedzieli, jak zrobić użytek z funkcji sieciowych i przetwornika obecnego na pokładzie przedwzmacniacza. PRE60 i A60 są jednymi z tych urządzeń, które kupuje się na długie lata, a przewidujemy, że w niedalekiej przyszłości wszyscy będą zainteresowani niemal wyłącznie słuchaniem muzyki z plików, serwisów streamingowych, komputerów lub nawet internetowych stacji radiowych. Odtwarzacz płyt kompaktowych jest w tej sytuacji zbędny.

Na pierwszy rzut oka urządzenia z serii 60 nie odcinają się od estetyki znanej z innych modeli. To wzornictwo jest już z nami od dawna, ale wciąż wygląda świeżo i nowocześnie. Jak udało się to osiągnąć?

Od wielu lat za wygląd zewnętrzny naszych produktów odpowiedzialni są ci sami ludzie. To specjaliści od wzornictwa przemysłowego, którzy naprawdę znają się na swoim fachu. Korzenie tych kształtów sięgają lat dziewięćdziesiątych, kiedy to zaprezentowane zostały pierwsze produkty z serii 300.

Siemen Algra - Primare

Primare jest firmą otwartą na przetworniki i streamery, czego dowodem jest chociażby wprowadzenie karty MM30, którą można zainstalować we wzmacniaczu I32 i przedwzmacniaczu PRE32. Czy to dobre rozwiązanie, czy może lepiej jest kupić osobny streamer? A może chcieliście po prostu dać klientom wybór?

Dokładnie. Jedni wolą wsadzić wszystko do jednego pudełka, natomiast innym bardziej pasuje kupno osobnego urządzenia, co oczywiście powinno przekładać się na nieco wyższą jakość brzmienia. Funkcjonalność w obu przypadkach będzie natomiast taka sama - zarówno jeśli chodzi o funkcje streamingowe, jak i o sam przetwornik.

Czy takie samo rozszerzenie będzie dostępne również dla modelu I22?

Nie, nie mamy takich planów.

Siemen Algra - Primare

Przechodząc do bardziej audiofilskich tematów, wielu ludzi krytykowało Primare za odejście od klasycznych wzmacniaczy tranzystorowych w kierunku klasy D. Niektórzy twierdzą, że jedyna zaleta tego rozwiązania to wysoka wydajność energetyczna. Czy to prawda?

Oczywiście, że nie. Podstawową przyczyną, jaka zadecydowała o rozwijaniu przez nas technologii UFPD, czyli autorskiego pomysłu na wzmacniacze pracujące w klasie D, była możliwość osiągnięcia wysokiej jakości brzmienia - w przypadku prawidłowego zaimplementowania tego rozwiązania. Weszliśmy w ten temat już w 2007 roku, wprowadzając model CD110. Technologia, której używamy dzisiaj, jest w prostej linii rozwinięciem tamtych pomysłów. W międzyczasie opracowaliśmy metodę użycia pętli sprzężenia zwrotnego z wykorzystaniem filtra wyjściowego. Jest to banalnie proste w zwykłym wzmacniaczu tranzystorowym, natomiast w konstrukcjach pracujących w klasie D stanowi spore wyzwanie dla inżynierów. Poradziliśmy sobie z tym zadaniem, przy okazji uniezależniając większość parametrów od charakterystyki obciążenia i częstotliwości. Chciałbym też zaznaczyć, że klasa D to nie to samo, co wzmacniacz cyfrowy. Wzmacniacze marki Primare nie są cyfrowe - w żadnym momencie sygnał nie jest zamieniany z postaci analogowej na cyfrową lub odwrotnie. Jakość brzmienia takiego urządzenia zależy jednak od wielu czynników. Składa się na nią moc wyjściowa, technologia sprzężenia zwrotnego, jakość zasilacza i wiele innych parametrów. Ostateczny rezultat jest kombinacją wszystkich tych czynników. Nie można po prostu wybrać sobie jednej rzeczy i koncentrować się tylko na niej.

Wielu osobom wydawało się, że pojawienie się przetworników i streamerów będzie oznaczało całkowity upadek płyt i odtwarzaczy CD, jednak nie tak dawno w ofercie Primare pojawił się model CD32, następca bardzo udanego CD31. Czy maszyny tego typu wciąż mają potencjał i stałą grupę odbiorców?

CD32 pojawił się w naszym katalogu w 2010 roku, kiedy odtwarzacze sieciowe dopiero się pojawiały i zyskiwały popularność. A odpowiadając na pytanie - tak, rynek wciąż potrzebuje wysokiej jakości odtwarzaczy CD. Oczywiście widzimy tutaj pewien trend spadkowy, proporcjonalny do rosnącego zainteresowania streamerami i przetwornikami, ale fizyczne nośniki prawdopodobnie nie odejdą jeszcze tak szybko.

A co z plikami wysokiej rozdzielczości i audiofilskimi formatami DSD? Czy rzeczywiście mają one szansę zawojować rynek, czy zawsze będą swego rodzaju ciekawostką dla wtajemniczonych?

Muszę powiedzieć, że bardzo wierzymy w pliki wysokiej rozdzielczości i wiemy, jak ważne są dla miłośników słuchania muzyki w najwyższej możliwej jakości. Tego rodzaju pliki i formaty bezstratne są dziś absolutną podstawą posiadania audiofilskiego systemu zbudowanego na bazie odtwarzaczy strumieniowych.

Siemen Algra - Primare

Wiele firm zdecydowało się na wejście do świata nauszników, wprowadzając na przykład małe przetworniki z wyjściem słuchawkowym. Czy przygotowujecie coś podobnego?

Jak sami zauważyliście, wiele firm wprowadziło już tego typu produkty, więc w tym momencie nie chcemy podążać za nimi.

Plany na najbliższą przyszłość?

Przede wszystkim kontynuowanie prac nad flagową serią 60, w następnej kolejności rozwijanie aplikacji Primare App na urządzenia mobilne, a jeszcze później prawdopodobnie odświeżenie oferty urządzeń przeznaczonych do systemów kina domowego, z naciskiem na sprzęt video.

Zdjęcia: Primare

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
David Nauber - Classé

David Nauber - Classé

Nikogo nie powinno dziwić, że najbardziej rozpoznawalne marki w świecie sprzętu audio są zwykle tymi, które mogą wyznaczać trendy i koncentrować na sobie uwagę audiofilskiego środowiska, a czasami szokować oryginalnymi pomysłami lub produktami lepszymi i droższymi niż wszystko, co widzieliśmy wcześniej. Istnieje jednak jeszcze jedna grupa firm, które robią to...

Sunny Chang - Soundgil

Sunny Chang - Soundgil

Soundgil to jedna z firm, które skupiają się na jednej, jedynej rzeczy, ale robią ją wyjątkowo dobrze. W tym przypadku mówimy o kompaktowych zestawach głośnikowych będących w istocie miniaturowymi odpowiednikami hi-endowego systemu stereo. Jak na maleńkie, aktywne kolumienki, są projektowane i budowane w całkowicie bezkompromisowy sposób. Ich konstruktorzy chcieli skopiować...

Mads Klifoth - Audiovector

Mads Klifoth - Audiovector

Audiovector to jedna z firm, których kariera na polskim rynku wyraźnie przyspieszyła w ciągu kilku ostatnich lat. Teoretycznie nic nie stało na przeszkodzie, aby ta skromna, rodzinna manufaktura założona w 1979 roku stała się u nas jednym z ważniejszych graczy zaraz po transformacji ustrojowej, kiedy to głodni nowości i ciekawi...

Audiofil - jednostka chora i społecznie niebezpieczna

Audiofil - jednostka chora i społecznie niebezpieczna

Bycie audiofilem to świetna sprawa. Człowiek słucha sobie muzyki i dąży do tego, aby robić to w jak najlepszy sposób - wyciskać z niej jak najwięcej. Relaksujące zajęcie, które wzmacnia kontakt ze sztuką, zachęca do pogłębiania wiedzy, pobudza wyobraźnię i pozwala rozwijać się na wielu różnych płaszczyznach. Będąc audiofilem, można...

Gustavo Pires - Vicoustic

Gustavo Pires - Vicoustic

Gdybyśmy spytali audiofilów, który element systemu stereo jest ich zdaniem najważniejszy, większość z pewnością postawiłaby na kolumny, wzmacniacz lub źródło, ewentualnie - w przypadku tych najbardziej zakręconych - na coś takiego, jak kable, akcesoria zasilające lub podkładki antywibracyjne. Spora grupa odpowie jednak, że największy wpływ na ostateczny rezultat brzmieniowy ma...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Audio-Technica ATH-AWAS

Audio-Technica ATH-AWAS

Audio-Technica to jedna z firm, z której produktami stykam się wyjątkowo regularnie. Nie chodzi nawet o to, że pałam do tej marki jakąś nieuzasadnioną miłością. Japończycy po prostu wprowadzają na...

Naim Uniti Nova

Naim Uniti Nova

Patrząc na ostatnie poczynania Naima i popularność, jaką cieszą się głośniki sieciowe oraz systemy all-in-one tej marki, śmiało można powiedzieć, że świat klasycznych systemów audio dla zatwardziałych konserwatystów poniósł druzgocącą...

Yamaha A-S1200

Yamaha A-S1200

Yamaha to firma, której działalność wykracza daleko poza produkcję sprzętu audio. Jej historia zaczyna się na drugim końcu tego łańcucha - od organów, fortepianów i innych instrumentów muzycznych, a kończy...

Bannery boczne

Komentarze

Darek
Wypożyczony do przetestowania we własnych warunkach odsłuchowych. Uczciwie wyceniony. Oferuje sporo emocji biorąc pod uwagę tak małą konstrukcje. Może pozostani...
...
Gramofon z pierwowzorem ma tylko jedno wspólne - nazwę i ogólny wygląd. Cały gramofon jest produkowany na Tajwanie w Hanpinie. Jakość pewnie też Made in Hanpin....
A was?
Konstantin Stiepanowicz... A was? Konstantin Stiepanowicz...
Marek
Jestem ciekaw, czy w przedziale cenowym do 20000 zł byłby liderem. I jak by wypadł przy Moonie 390. Ktoś może ma doświadczenie w tej materii?
Cliff
Fajny, ale dźwięk wyprany z barw. Autor zwrócił na to uwagę w teście, ale tak delikatnie. Jeżeli chodzi o mój gust, to wielka szkoda, że tych barw nie ma, bo re...

Płyty

The Ocean - Phanerozoic II: Mesozoic | Cenozoic

The Ocean - Phanerozoic II: Mesozoic | Cenozoic

Prawie dwa lata przyszło nam czekać na drugą część historii zapoczątkowanej przez The Ocean na poprzednim albumie. Pierwszą część fanerozoiku...

Newsy

Devialet Gemini

Devialet Gemini

Francuski producent hi-endowych głośników sieciowych i elektroniki audio zaprezentował właśnie swoje pierwsze słuchawki bezprzewodowe. Devialet twierdzi, że jest to po...

Tech Corner

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Czy to w domowym zaciszu, na koncercie, podczas pracy w studiu czy w samochodzie - wzmacniacz jest jednym z kluczowych elementów każdego systemu stereo. Czym właściwie jest? Najprościej można powiedzieć, że jest to układ elektroniczny, którego zadaniem jest wytworzenie na wyjściu sygnału analogowego będącego wzmocnioną kopią sygnału podanego na wejście....

Prezentacje

Elektryczna podróż młodego geniusza - JBL

Elektryczna podróż młodego geniusza - JBL

Nie istnieje pewnie na świecie miłośnik dobrego dźwięku, którego nie interesowałaby geneza znanych marek zajmujących się produkcją sprzętu hi-fi. Niewątpliwie jedną z nich jest JBL - legendarna, amerykańska firma, której korzenie sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Marka, którą powinien kojarzyć każdy, kto choć raz z ciekawości przyglądał się głośnikom na...

Poradniki

Galerie

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Większość audiofilów ceni gramofony za wyjątkowe, analogowe brzmienie. Uważają, że muzyka płynąca z winylowych płyt jest cieplejsza, bardziej wielowymiarowa i...

Popularne testy

Dyskografie

Gentle Giant - W szklanym domu

Gentle Giant - W szklanym domu

Przyjęło się mówić o wielkiej szóstce rocka progresywnego. W skład jej wchodzą zespoły Pink Floyd, King Crimson, Genesis, Yes, Jethro...

Vintage

Nakamichi 700II

Nakamichi 700II

W ramach tegorocznego Międzynarodowego Tygodnia Słuchania Kaset Magnetofonowych najlepiej byłoby odkurzyć swoją kolekcję taśm, podłączyć magnetofon i przypomnieć sobie klimat...

Słownik

Poprzedni Następny

Ferrofluid

Ciecz magnetyczna - substancja o właściwościach możliwie zbliżonych do cieczy, która w odróżnieniu od typowych cieczy jest w warunkach pokojowych dobrym paramagnetykiem i ulega silnej polaryzacji magnetycznej w obecności zewnętrznych...

Cytaty

FrankZappa.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.