Heed Abacus
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Kilka miesięcy po premierze podobno bardzo udanego, niedrogiego i nowoczesnego wzmacniacza zintegrowanego Elixir, węgierska firma Heed Audio wprowadza dopasowany do niego gabarytowo i brzmieniowo przetwornik cyfrowo-analogowy o nazwie Abacus. W języku angielskim słowo to oznacza liczydło. Jak tłumaczą konstruktorzy, było ono zawsze jednym z podstawowych, prostych i skutecznych narzędzi znanych ludzkości. Jest używane od tysięcy lat ze względu na swą prostotę i powszechną akceptację, która łączy ludzi różnych kultur i wierzeń. Podobną uniwersalnością ma się wykazać cyfrowe liczydełko Heeda.
Niezależnie od tego, co do niego podepniemy i jaki sygnał dostarczymy (z gęstymi formatami PCM i DSD włącznie), wynikiem operacji obliczeniowych ma być znany z pozostałych klocków Heeda naturalny, przyjazny dla ucha i pełnopasmowy dźwięk na wyjściu analogowym. Urządzenie będzie oczywiście współpracowało z dowolnym wzmacniaczem, przedwzmacniaczem lub zestawem kolumn aktywnych wyposażonych w regulację głośności. Abacus wyposażony jest także w pięć wejść cyfrowych - koaksjalne, BNC, asynchroniczne USB oraz dwa optyczne. Producent przewidział także wolne miejsce na opcjonalną kartę z dodatkowym wejściem. Gniazdo USB obsługuje sygnały PCM do 32 bit/384 kHz oraz DSD128, a pozostałe - PCM 24 bit/192 kHz.
Jeśli chodzi o wnętrze, układy dokonujące obliczeń kontrolowane są przez kwarcowe zegary z dedykowanymi zasilaczami liniowymi, które dostarczają stabilizowany prąd w sposób ciągły. Sekcja cyfrowa jest całkowicie odseparowana od analogowej, a w buforach wyjściowych zastosowano elementy dyskretne. Jak tłumaczy producent, będąc bramą między światami cyfrowymi i analogowymi, Abacus to nie tylko maszyna komputerowa, ale samo źródło analogowego dźwięku wzmacnianego przez nasz system. A ten dźwięk musi być fascynujący od samego początku. Teoria się zgadza, a jak jest w praktyce - może się przekonamy. Nowy przetwornik Heeda powinien być już dostępny w sprzedaży u autoryzowanych dealerów. Jego cenę ustalono na 4990 zł.
Źródło: Nautilus
Komentarze