Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

JBL Jembe Wireless

JBL Jembe Wireless

Ostatnie trendy jasno pokazują, że PC Audio staje się coraz bardziej dopracowanym segmentem sprzętu i warto przyglądać mu się z uwagą. Dzięki staraniom producentów zwykłe głośniki komputerowe potrafią już zaoferować brzmienie, które nie tylko nie rani uszu, ale wielu osobom zastępuje duży system stereo. Purystom zapewne burzy się krew w żyłach na takie stwierdzenia, ale fakty są takie, że poważni gracze na rynku audio coraz częściej decydują się na wprowadzenie do swojej oferty stacji dokujących, słuchawek czy właśnie głośników komputerowych. Wystarczy wspomnieć chociażby o niepozornym zestawie Bowers & Wilkins MM-1 czy też kanadyjskich Paradigm Millenia CT.

Harman Kardon już jakiś czas temu znalazł swoją niszę na rynku PC Audio, wypuszczając nowe wersje kultowych już SoundSticków. Tym razem mamy do czynienia ze świeżym produktem spod - jeśli można tak powiedzieć - tego samego dachu. Będący częścią amerykańskiego koncernu JBL wypuścił produkt nazywany "dwuczęściowym systemem rozrywkowym". Pod tym nieco tajemniczym określeniem kryje się zestaw małych, bezprzewodowych monitorów komputerowych - JBL Jembe. Nie jest to produkt flagowy, ale dla wielu osób - szczególnie przed świętami - bardzo interesujący, również z uwagi na niską cenę. Czy JBL-owi udało się stworzyć głośniki, których dźwięk konkurować będzie z audiofilskimi zestawami?

JBL Jembe Wireless

Wygląd i funkcjonalność

Już sama nazwa modelu daje pewne wyobrażenie czego można się spodziewać po otwarciu pudełka. Pochodzi ona bowiem od afrykańskiego instrumentu muzycznego djembe, zwanego również jembe. Jest to rodzaj jednomembranowego bębna o kształcie kielicha. Dokładnie tak prezentują się same głośniki. Ich wygląd utrzymany jest w charakterystycznej dla produktów firmy JBL stylistyce Weave Design. Matowa czerń i oszczędność kształtu tworzą tu eleganckie połączenie. Co ciekawe, próżno szukać tu gały czy innych wystających form potencjometru. Został on bardzo sprytnie ukryty w membranie bębna. A dokładnie - "wieczko" jednego z głośników posiada delikatne zagłębienie na palec. Obracając powierzchnią można włączać i wyłączać urządzenie, a także zmieniać głośność.

Przetworniki zostały przykryte czarnymi, połyskującymi maskownicami w kształcie trójkąta. Siatki są widoczne zarówno z przodu, jak i z tyłu głośnika. Co ciekawe, w firmowych materiałach można znaleźć informację, iż jest to pierwszy projekt JBL Weave z metalowymi maskownicami. Pod nimi znajduje się srebrne logo producenta. Trzeba przyznać, że dobrze wpasowuje się w przyjętą koncepcję stylistyczną.

Aby nie komplikować sprawy, tylko jeden z głośników został wyposażony w dodatkowe elementy. Poza wyżej opisanym potencjometrem, zobaczymy na nim również dyskretną diodę, której kolor zależy od trybu pracy zestawu. Gdy zaczynamy odtwarzać muzykę przez Bluetooth, biała barwa zmienia się na niebieską. Po prawej stronie znajdziemy dwa użyteczne gniazda. Jedno z nich pozwala na podpięcie słuchawek, drugie zaś jest dodatkowym wejściem AUX. Dzięki temu nawet, gdy zestaw połączony jest z desktopem czy laptopem, możemy odtwarzać muzykę z innego urządzenia, chociażby przenośnego. Z tyłu umieszczono wejście kabla zasilającego, wyjście przewodu zasilającego drugi głośnik, a także wyjście kabla sygnałowego z wtykiem minijack 3,5 mm. Spód monitorów wyposażono w antypoślizgowe okręgi.

Należy przyznać, że obrana koncepcja kształtu i wyglądu zestawu jest nie tylko przyjemna dla oka, ale również funkcjonalna. Monitory nie zajmują zbyt wiele miejsca na biurku czy stole. Są również całkiem stabilne i solidnie wykonane. Już na tym etapie można nabrać do nich przekonania. Jako, że jest to zestaw bezprzewodowy, możemy połączyć z nim źródła dźwięku korzystając z technologii Bluetooth. W tym przypadku jest to dużo wygodniejsze, niż obwiązywanie się niepotrzebnymi kablami. Podczas testów nie było żadnego problemu z parowaniem urządzeń i przesyłaniem muzyki. Wystarczy wybrać z listy znalezionych urządzeń "Jembe Wireless" i gotowe.

JBL Jembe Wireless

Brzmienie

Trudno byłoby oczekiwać od głośników tej wielkości subwooferowego basu. Takie sztuczki dostaniemy tylko w najlepszych, w domyśle także najdroższych monitorach komputerowych. Jest więc oczywiste, że tego najniższego dołu tutaj po prostu nie ma. Ale, ale... Średni i wyższy bas już jest, a co ważniejsze - amerykańscy inżynierowie nie postanawiali nadrabiać za jego pomocą żadnych zaległości. W tym zakresie częstotliwości, który istnieje, dostajemy więc całkiem równe pasmo. Brzmienie głośników JBL-a jest szczere, prawdziwe, nie wyciągane na siłę. A mimo to i tak wystaje ponad poziom, jakiego byśmy się spodziewali po zestawie za 369 zł.

Co nam się najbardziej spodobało? Chyba właśnie naturalność i uniwersalność tych głośników. Poza oczywistymi ograniczeniami w zakresie niskich tonów nie kryją one żadnych większych niespodzianek, dzięki czemu nadają się do słuchania praktycznie każdej muzyki. Drugą wielką zaletą amerykańskiego zestawu jest - i to pewnie będzie dla niektórych niespodzianka - przestrzeń. Nawet ustawiając głośniki na biurku można osiągnąć taką konfigurację, w której między nimi pojawia się zarys prawdziwej sceny stereofonicznej. Mimo skromnych rozmiarów, Jembe potrafią też wypełnić dźwiękiem kilkunastometrowy pokój. Przy rozsądnych poziomach głośności naprawdę dają radę. Dopiero kiedy postanowiliśmy przeprowadzić na nich próbę ognia, dobiliśmy do poziomu, który najwyraźniej im nie odpowiadał. Imprezy w domku jednorodzinnym się tym nie nagłośni, ale małe spotkanie w gronie przyjaciół - spokojnie.

Na pewno nie warto przeciążać tych monitorków ani w kwestii dynamiki ani basu. Pewnych rzeczy tam po prostu nie ma. Natomiast to co jest, jest bardzo przyjemne. Nie ma piszczenia, dudnienia ani innych tanich efektów. Słychać, że projektantom zależało na osiągnięciu brzmienia neutralnego. I wykonali plan tak dobrze, jak tylko pozwalał im na to budżet.

JBL Jembe Wireless

Budowa i parametry

JBL Jembe to dwuczęściowy system głośnikowy z wbudowanym wzmacniaczem, zaprojektowany z myślą o komputerach i urządzeniach przenośnych. Połączenie ze źródłem dźwięku można uzyskać zarówno poprzez kabel sygnałowy z końcówką minijack 3,5 mm, jak i sparowanie za pomocą technologii Bluetooth. Producent nie podaje jednak zasięgu takiego połączenia. Głośniki napędzane są zasilaczem wtyczkowym, zużywając 0,5 W w trybie standby i maksymalnie 20 W podczas pracy. Jeden z monitorów wyposażono w dodatkowe wejście AUX oraz wyjście słuchawkowe.

JBL Jembe Wireless

Konfiguracja

MacBook Pro, Samsung Galaxy S4, Asus Nexus 7.

Werdykt

Po wyjęciu z pudełka kompaktowych, niepozornych monitorów trudno było pozbyć się wrażenia, że pewnie jest to kolejny zestaw głośników komputerowych, jakich pełno w supermarketach. Okazało się jednak, że JBL Jembe proponują dźwięk czysty, dynamiczny i głęboki, o jakim wiele innych modeli w tej cenie może jedynie pomarzyć. Świetnie sprawdziły się w swojej roli, a w żadnym momencie testu nie narzekaliśmy na ich funkcjonalność. Nie jest to rzecz jasna jakiś szczyt marzeń audiofila. Nie jest to też produkt mogący zagrozić dominacji dużego systemu hi-fi w domu. Ale jako głośniki komputerowe lub sposób na odtwarzanie muzyki z tabletu czy smartfona sprawdzają się dobrze. Polubiliśmy je i uważamy, że w swojej cenie są naprawdę rozsądną propozycją. Szczególnie, że gwiazdka za pasem, a zestaw tych rozmiarów zmieści się pod każdą choinką;-)

Dane techniczne

Wejście: 3,5 mm
Pasmo przenoszenia: 80 Hz - 20 kHz
Moc: 2 x 6 W
Zasilanie: 12V DC, 1,5 A
Wymiary (W/S/G): 10,6/10,6/13,5 cm
Cena: 369 zł

Sprzęt do testu dostarczyła firma JBL.

Zdjęcia: JBL, Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga0Rownowaga3Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga3RownowagaStop

Dynamika
Poziomy3

Rozdzielczość
Poziomy5

Barwa dźwięku
Barwa5

Szybkość
Poziomy4

Spójność
Poziomy6

Muzykalność
Poziomy5

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo23

Jakość wykonania
Poziomy4

Funkcjonalność
Poziomy5

Cena
Poziomy6


Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak wybrać wzmacniacz zintegrowany

Jak wybrać wzmacniacz zintegrowany

Każdy, kto zapragnął złożyć porządny system stereo, prędzej czy później stanie przed wyborem wzmacniacza. Urządzenie to jest niezbędnym elementem zestawu audio - wszystko jedno, czy mówimy o audiofilskich konfiguracjach za setki tysięcy złotych, czy o kolumnach aktywnych, soundbarach, a nawet głośnikach lub słuchawkach bezprzewodowych - wszędzie czai się element, który...

Roger Kessler - Piega

Roger Kessler - Piega

Piega to prawdopodobnie najsłynniejszy szwajcarski producent zestawów głośnikowych. Firma założona w 1986 roku przez Leo Greinera i Kurta Scheucha początkowo była typowo hobbystyczną, garażową manufakturą. Kurt skupił się na opracowywaniu pionierskich przetworników, natomiast Leo wziął na siebie sprawy związane z wzornictwem oraz finansami spółki. W pewnym momencie znakiem rozpoznawczym Piegi...

Cena wygody, czyli maleńki problem ze sprzętem bezprzewodowym

Cena wygody, czyli maleńki problem ze sprzętem bezprzewodowym

Słuchawki i głośniki bezprzewodowe to szczególna kategoria sprzętu grającego, niesłychanie ważna dla milionów ludzi, którzy chcą słuchać muzyki w wygodny sposób. Z punktu widzenia dziennikarza jest to także - obok streamerów, głośników sieciowych i nowoczesnych systemów all-in-one - wyjątkowo interesująca grupa urządzeń, w której widać postęp, świeżość, innowacyjność i walkę...

Bob Surgeoner - Neat Acoustics

Bob Surgeoner - Neat Acoustics

Audiofile zainteresowani niebanalnymi zestawami głośnikowymi często zwracają uwagę na zestawy Neat Acoustics - firmy założonej w 1989 roku przez Boba Surgeonera, który spędził większość swojego życia grając muzykę w różnych stylach, takich jak blues, rock, jazz, folk, country i bluegrass. Neat Acoustics posiada własne studio nagraniowe, w którym można nagrywać...

Czy ludzie... Czy my naprawdę nie słuchamy już muzyki?

Czy ludzie... Czy my naprawdę nie słuchamy już muzyki?

Jeśli zapytacie audiofilów, z jakimi problemami boryka się ta branża i co zagraża dalszemu rozwijaniu pasji, której oddają się od wielu lat, usłyszycie mnóstwo historii krążących wokół dwóch kwestii - pieniędzy i technologii. Aby słuchać muzyki, trzeba bowiem posiadać jakikolwiek sprzęt grający i wykupić dostęp do jednego z popularnych serwisów...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Audio Physic Spark 6

Audio Physic Spark 6

Muszę przyznać, że od pewnego czasu nie jestem na bieżąco z poczynaniami Audio Physica. Był taki moment, kiedy wiedziałem niemal wszystko na temat każdej nowej konstrukcji niemieckiej marki, a kiedy...

Sennheiser Momentum 4 Wireless

Sennheiser Momentum 4 Wireless

Po niespełna dwudziestu latach recenzowania sprzętu audio rzadko kiedy odwiedzam sklepy z taką aparaturą, aby coś kupić. Jeśli już, najczęściej brakuje mi jakiegoś kabla albo czegoś w rodzaju płynu do...

Final Audio Design ZE8000

Final Audio Design ZE8000

Można powiedzieć, że jeszcze niespełna półtora roku temu byłem nausznikowym ortodoksem, który nie uznawał słuchawek dokanałowych. Moje podejście zmieniło się diametralnie, gdy w moje ręce wpadły "pchełki" AG TWS04K. Okazało...

Komentarze

Mariuisz
Brakuje tu jednego aspektu, który omijają również producenci. Chodzi o regulację barwy i balans. Nie każdy ma super słuch, nie w każdym wieku dobrze słyszymy wy...
Sebastian
Mam u siebie ten streamer podłączony od 2 dni optykiem do Topping DX3Pro+ i powiem, że w porównaniu ze źródłem jakim był laptop daje się usłyszeć większą głębie...
Daniel
A gdzie gramofony Pre-Audio? Czemu wszystkie są dobre, tylko nie nasze Polskie...
a.s.
Na Amazon Music Unlimited jest dużo muzyki w jakości lepszej od CD, mam wrażenie że większość, nie potrzeba do tego MQA.
Mike
Nawet to dobre, ale gdzie prawdziwe radio FM/DAB i Bluetoth LDAC bezstratny od Sony?

Płyty

Riverside - ID.Entity

Riverside - ID.Entity

W ubiegłym roku minęło sporo czasu, zanim pojawił się jakiś album, na który naprawdę czekałem. W bieżącym sytuacja jest zgoła...

Newsy

Tech Corner

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Czym powinien kierować się miłośnik sprzętu audio przy wyborze wzmacniacza? Gdyby na tak postawione pytanie można było udzielić prostej i zwięzłej odpowiedzi, pewnie nikt nie zawracałby sobie głowy testami i odsłuchami. Przyjmijmy jednak, że mamy już pewne rozeznanie w temacie, a z długiej listy dostępnych na rynku modeli chcemy wybrać...

Nowości ze świata

  • Internationally acclaimed, high-end audio brand Cyrus Audio announces the most intelligent power supply it has ever designed; the long-awaited PSU-XR. The PSU-XR is the first power supply from Cyrus to have its own built-in microprocessor, enabling it to talk to...

  • FiiO launches the M11S hi-res portable music player. Featuring dual ES9038Q2M DACs, the M11S is able to decode up to 384kHz/DSD256 audio. The versatile M11S builds upon the success of previous award-winning portable audio players from FiiO. Alongside its 3.5mm...

  • Piega is probably Switzerland's most famous loudspeaker manufacturer. Founded in 1986 by Leo Greiner and Kurt Scheuch, the company was initially a typical hobbyist, garage-based manufactory. Kurt concentrated on developing transducers, while Leo took on design matters and the company's...

Prezentacje

W sto lat od mono do multiroomu - Denon

W sto lat od mono do multiroomu - Denon

O historii sprzętu audio można się wiele nauczyć przeglądając dzieje firm, które tworzą go od wielu, wielu lat. Korzeni większości wynalazków stanowiących swoiste kamienie milowe w rozwoju technologii nagrywania i odtwarzania dźwięku należy oczywiście szukać w Europie i USA, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że życie dzisiejszych audiofilów nie...

Poradniki

Wszystko o akustyce pomieszczenia odsłuchowego

Wszystko o akustyce pomieszczenia odsłuchowego

Który element systemu audio jest najważniejszy? Większość audiofilów z pewnością wskazałoby na zestawy głośnikowe. Inni powiedzą, że pierwszeństwo powinien mieć...

Listy

Galerie

Dyskografie

Wywiady

Popularne artykuły

Vintage

NAD Model 90

NAD Model 90

NAD był jedną z pierwszych firm zlecających produkcję swoich urządzeń dalekowschodnim fabrykom. Opisywany wzmacniacz był na przykład produkowany w Japonii...

Słownik

Poprzedni Następny

Bluetooth

Bluetooth jest technologią bezprzewodowej transmisji danych. W sprzęcie audio najcześciej korzysta się z niego podczas strumieniowania muzyki z urządzeń mobilnych oraz laptopów. Sygnał ten jest dość trwały i dociera do...

Cytaty

WieslawMysliwski.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.