Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

JBL Jembe Wireless

JBL Jembe Wireless

Ostatnie trendy jasno pokazują, że PC Audio staje się coraz bardziej dopracowanym segmentem sprzętu i warto przyglądać mu się z uwagą. Dzięki staraniom producentów zwykłe głośniki komputerowe potrafią już zaoferować brzmienie, które nie tylko nie rani uszu, ale wielu osobom zastępuje duży system stereo. Purystom zapewne burzy się krew w żyłach na takie stwierdzenia, ale fakty są takie, że poważni gracze na rynku audio coraz częściej decydują się na wprowadzenie do swojej oferty stacji dokujących, słuchawek czy właśnie głośników komputerowych. Wystarczy wspomnieć chociażby o niepozornym zestawie Bowers & Wilkins MM-1 czy też kanadyjskich Paradigm Millenia CT.

Harman Kardon już jakiś czas temu znalazł swoją niszę na rynku PC Audio, wypuszczając nowe wersje kultowych już SoundSticków. Tym razem mamy do czynienia ze świeżym produktem spod - jeśli można tak powiedzieć - tego samego dachu. Będący częścią amerykańskiego koncernu JBL wypuścił produkt nazywany "dwuczęściowym systemem rozrywkowym". Pod tym nieco tajemniczym określeniem kryje się zestaw małych, bezprzewodowych monitorów komputerowych - JBL Jembe. Nie jest to produkt flagowy, ale dla wielu osób - szczególnie przed świętami - bardzo interesujący, również z uwagi na niską cenę. Czy JBL-owi udało się stworzyć głośniki, których dźwięk konkurować będzie z audiofilskimi zestawami?

JBL Jembe Wireless

Wygląd i funkcjonalność

Już sama nazwa modelu daje pewne wyobrażenie czego można się spodziewać po otwarciu pudełka. Pochodzi ona bowiem od afrykańskiego instrumentu muzycznego djembe, zwanego również jembe. Jest to rodzaj jednomembranowego bębna o kształcie kielicha. Dokładnie tak prezentują się same głośniki. Ich wygląd utrzymany jest w charakterystycznej dla produktów firmy JBL stylistyce Weave Design. Matowa czerń i oszczędność kształtu tworzą tu eleganckie połączenie. Co ciekawe, próżno szukać tu gały czy innych wystających form potencjometru. Został on bardzo sprytnie ukryty w membranie bębna. A dokładnie - "wieczko" jednego z głośników posiada delikatne zagłębienie na palec. Obracając powierzchnią można włączać i wyłączać urządzenie, a także zmieniać głośność.

Przetworniki zostały przykryte czarnymi, połyskującymi maskownicami w kształcie trójkąta. Siatki są widoczne zarówno z przodu, jak i z tyłu głośnika. Co ciekawe, w firmowych materiałach można znaleźć informację, iż jest to pierwszy projekt JBL Weave z metalowymi maskownicami. Pod nimi znajduje się srebrne logo producenta. Trzeba przyznać, że dobrze wpasowuje się w przyjętą koncepcję stylistyczną.

Aby nie komplikować sprawy, tylko jeden z głośników został wyposażony w dodatkowe elementy. Poza wyżej opisanym potencjometrem, zobaczymy na nim również dyskretną diodę, której kolor zależy od trybu pracy zestawu. Gdy zaczynamy odtwarzać muzykę przez Bluetooth, biała barwa zmienia się na niebieską. Po prawej stronie znajdziemy dwa użyteczne gniazda. Jedno z nich pozwala na podpięcie słuchawek, drugie zaś jest dodatkowym wejściem AUX. Dzięki temu nawet, gdy zestaw połączony jest z desktopem czy laptopem, możemy odtwarzać muzykę z innego urządzenia, chociażby przenośnego. Z tyłu umieszczono wejście kabla zasilającego, wyjście przewodu zasilającego drugi głośnik, a także wyjście kabla sygnałowego z wtykiem minijack 3,5 mm. Spód monitorów wyposażono w antypoślizgowe okręgi.

Należy przyznać, że obrana koncepcja kształtu i wyglądu zestawu jest nie tylko przyjemna dla oka, ale również funkcjonalna. Monitory nie zajmują zbyt wiele miejsca na biurku czy stole. Są również całkiem stabilne i solidnie wykonane. Już na tym etapie można nabrać do nich przekonania. Jako, że jest to zestaw bezprzewodowy, możemy połączyć z nim źródła dźwięku korzystając z technologii Bluetooth. W tym przypadku jest to dużo wygodniejsze, niż obwiązywanie się niepotrzebnymi kablami. Podczas testów nie było żadnego problemu z parowaniem urządzeń i przesyłaniem muzyki. Wystarczy wybrać z listy znalezionych urządzeń "Jembe Wireless" i gotowe.

JBL Jembe Wireless

Brzmienie

Trudno byłoby oczekiwać od głośników tej wielkości subwooferowego basu. Takie sztuczki dostaniemy tylko w najlepszych, w domyśle także najdroższych monitorach komputerowych. Jest więc oczywiste, że tego najniższego dołu tutaj po prostu nie ma. Ale, ale... Średni i wyższy bas już jest, a co ważniejsze - amerykańscy inżynierowie nie postanawiali nadrabiać za jego pomocą żadnych zaległości. W tym zakresie częstotliwości, który istnieje, dostajemy więc całkiem równe pasmo. Brzmienie głośników JBL-a jest szczere, prawdziwe, nie wyciągane na siłę. A mimo to i tak wystaje ponad poziom, jakiego byśmy się spodziewali po zestawie za 369 zł.

Co nam się najbardziej spodobało? Chyba właśnie naturalność i uniwersalność tych głośników. Poza oczywistymi ograniczeniami w zakresie niskich tonów nie kryją one żadnych większych niespodzianek, dzięki czemu nadają się do słuchania praktycznie każdej muzyki. Drugą wielką zaletą amerykańskiego zestawu jest - i to pewnie będzie dla niektórych niespodzianka - przestrzeń. Nawet ustawiając głośniki na biurku można osiągnąć taką konfigurację, w której między nimi pojawia się zarys prawdziwej sceny stereofonicznej. Mimo skromnych rozmiarów, Jembe potrafią też wypełnić dźwiękiem kilkunastometrowy pokój. Przy rozsądnych poziomach głośności naprawdę dają radę. Dopiero kiedy postanowiliśmy przeprowadzić na nich próbę ognia, dobiliśmy do poziomu, który najwyraźniej im nie odpowiadał. Imprezy w domku jednorodzinnym się tym nie nagłośni, ale małe spotkanie w gronie przyjaciół - spokojnie.

Na pewno nie warto przeciążać tych monitorków ani w kwestii dynamiki ani basu. Pewnych rzeczy tam po prostu nie ma. Natomiast to co jest, jest bardzo przyjemne. Nie ma piszczenia, dudnienia ani innych tanich efektów. Słychać, że projektantom zależało na osiągnięciu brzmienia neutralnego. I wykonali plan tak dobrze, jak tylko pozwalał im na to budżet.

JBL Jembe Wireless

Budowa i parametry

JBL Jembe to dwuczęściowy system głośnikowy z wbudowanym wzmacniaczem, zaprojektowany z myślą o komputerach i urządzeniach przenośnych. Połączenie ze źródłem dźwięku można uzyskać zarówno poprzez kabel sygnałowy z końcówką minijack 3,5 mm, jak i sparowanie za pomocą technologii Bluetooth. Producent nie podaje jednak zasięgu takiego połączenia. Głośniki napędzane są zasilaczem wtyczkowym, zużywając 0,5 W w trybie standby i maksymalnie 20 W podczas pracy. Jeden z monitorów wyposażono w dodatkowe wejście AUX oraz wyjście słuchawkowe.

JBL Jembe Wireless

Konfiguracja

MacBook Pro, Samsung Galaxy S4, Asus Nexus 7.

Werdykt

Po wyjęciu z pudełka kompaktowych, niepozornych monitorów trudno było pozbyć się wrażenia, że pewnie jest to kolejny zestaw głośników komputerowych, jakich pełno w supermarketach. Okazało się jednak, że JBL Jembe proponują dźwięk czysty, dynamiczny i głęboki, o jakim wiele innych modeli w tej cenie może jedynie pomarzyć. Świetnie sprawdziły się w swojej roli, a w żadnym momencie testu nie narzekaliśmy na ich funkcjonalność. Nie jest to rzecz jasna jakiś szczyt marzeń audiofila. Nie jest to też produkt mogący zagrozić dominacji dużego systemu hi-fi w domu. Ale jako głośniki komputerowe lub sposób na odtwarzanie muzyki z tabletu czy smartfona sprawdzają się dobrze. Polubiliśmy je i uważamy, że w swojej cenie są naprawdę rozsądną propozycją. Szczególnie, że gwiazdka za pasem, a zestaw tych rozmiarów zmieści się pod każdą choinką;-)

Dane techniczne

Wejście: 3,5 mm
Pasmo przenoszenia: 80 Hz - 20 kHz
Moc: 2 x 6 W
Zasilanie: 12V DC, 1,5 A
Wymiary (W/S/G): 10,6/10,6/13,5 cm
Cena: 369 zł

Sprzęt do testu dostarczyła firma JBL.

Zdjęcia: JBL, Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga0Rownowaga3Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga3RownowagaStop

Dynamika
Poziomy3

Rozdzielczość
Poziomy5

Barwa dźwięku
Barwa5

Szybkość
Poziomy4

Spójność
Poziomy6

Muzykalność
Poziomy5

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo23

Jakość wykonania
Poziomy4

Funkcjonalność
Poziomy5

Cena
Poziomy6


Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Liczy się muzyka, czyli o kupowaniu sprzętu audio z umiarem

Liczy się muzyka, czyli o kupowaniu sprzętu audio z umiarem

Z muzyką i sprzętem grającym jestem związany od zawsze, a wszystko za sprawą prowadzonego przez mojego ojca sklepu z płytami i komponentami stereo. Przez nasz dom przewinęły się setki wzmacniaczy, magnetofonów, odtwarzaczy CD, gramofonów, tunerów, kolumn głośnikowych, albumów, koncertów i boxów płytowych z najróżniejszych epok. Każdego dnia obcowałem z rozmaitym...

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Wyobraźcie sobie, że siedzicie w przyciemnionym klubie jazzowym w latach czterdziestych XX wieku. Mężczyźni noszą eleganckie, dopasowane garnitury, we włosach mają brylantynę, a w dłoniach dzierżą cygara lub papierosy. Kobiety ubrane są w wytworne suknie, ich fryzury i makijaże powalają, a niektóre z nich palą papierosy w lufkach. Dym unosi...

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

No i jak tu - w kilku akapitach - opisać zespół takiego kalibru jak Led Zeppelin? Grupa, która dosłownie wstrząsnęła światem muzycznym niczym ciężkie kroki tytana z mitologii greckiej i uwiodła serca milionów słuchaczy jak nimfa leśna uwodzi maluczkich w dawnych klechdach. Pioruny perkusyjnych uderzeń sprowadzane na ten świat przez...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Revival Audio Sprint 4

Revival Audio Sprint 4

Rynek sprzętu audio jest wypełniony towarem niczym dyskonty przed świętami. Wybór jest przeogromny, chwilami wręcz przytłaczający. Na półkach dominują produkty uznanych, znanych audiofilom marek, których historia sięga nieraz czasów przedwojennych....

Escape Speakers P9

Escape Speakers P9

Myśląc o nowoczesnym sprzęcie audio, takim jak streamery, słuchawki bezprzewodowe czy głośniki sieciowe, zwykle mamy z tyłu głowy jedną myśl - aby był to produkt na poziomie, lepiej trzymać się...

Rega Aethos

Rega Aethos

Rega to brytyjska firma, która zdobyła uznanie melomanów głównie dzięki produkcji wysokiej jakości gramofonów. Klienci czasami zapominają jednak, że jej katalog obejmuje znacznie szerszy asortyment komponentów stereo, takich jak wzmacniacze,...

Komentarze

a.s.
Miękka kopułka nie działa jak tłok przy niższych częstotliwościach (1 - 8 kHz) - po to wymyślono twarde kopułki aluminiowo magnezowe i jeszcze lepsze berylowe, ...
Piotr
Dla mnie to rewelacyjny odtwarzacz - idealny stosunek jakości do ceny. Uwielbiam funkcję Pure Direct - w połączeniu z włączoną tę samą funkcją w amplitunerze Ya...
Tomasz
Dizajn rodem z PRL-u. Wyglądają jak obite tanim skajem. Musieliby dopłacić, żebym wstawił coś takiego do pokoju.
a.s.
Jeśli to 2,5-drożna, powinny być chyba częstotliwości podziału 1600/220 Hz, a nie 1600/2200 Hz.
Garfield
Tego modelu jeszcze nie słyszałem, ale każdy poprzedni model Revivala podobał mi się bardzo. Panowie wiedzą, co robią.

Płyty

Sólstafir - Hin Helga Kvöl

Sólstafir - Hin Helga Kvöl

W tym roku mija dziesięć lat mojej przygody z ekipą Sólstafir. Wszystko zaczęło się od albumu "Otta", na który trafiłem...

Newsy

Tech Corner

Krótka historia płyty kompaktowej

Krótka historia płyty kompaktowej

Jak wyglądał świat w marcu 1979 roku? Andrzej Wajda kręcił "Panny z Wilka". Jan Paweł II był papieżem niecałe pół roku. Prezydentem USA był Jimmy Carter. W Nowym Jorku urodziła się Norah Jones. Atari wypuściło na rynek komputery Model 400 i Model 800. W salonach samochodowych pojawiły się Peugeot 505,...

Nowości ze świata

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

  • Sonus Faber announced the launch of Suprema, a groundbreaking loudspeaker system rooted in luxury, unparalleled audio excellence and meticulous craftsmanship. Marking the brand's 40th anniversary, the Suprema system, featuring two main columns, two subwoofers and one electronic crossover, represents the...

Prezentacje

Elektryczna podróż młodego geniusza - JBL

Elektryczna podróż młodego geniusza - JBL

Nie istnieje pewnie na świecie miłośnik dobrego dźwięku, którego nie interesowałaby geneza znanych marek zajmujących się produkcją sprzętu hi-fi. Niewątpliwie jedną z nich jest JBL - legendarna, amerykańska firma, której korzenie sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Marka, którą powinien kojarzyć każdy, kto choć raz z ciekawości przyglądał się głośnikom na...

Poradniki

Listy

Galerie

Dyskografie

Callisto - Ewolucja post metalu

Callisto - Ewolucja post metalu

Skandynawia od lat słynie przede wszystkim z ekstremalnych odmian metalu, głównie z przedrostkiem "black". Jednak raz na jakiś czas trafiają...

Wywiady

Tomasz Karasiński - StereoLife

Tomasz Karasiński - StereoLife

Chcąc poznać ludzi zajmujących się sprzętem audio, związanych z tą branżą zawodowo, natkniemy się na wywiady z konstruktorami, przedsiębiorcami, sprzedawcami,...

Popularne artykuły

Vintage

Nakamichi 700II

Nakamichi 700II

W ramach tegorocznego Międzynarodowego Tygodnia Słuchania Kaset Magnetofonowych najlepiej byłoby odkurzyć swoją kolekcję taśm, podłączyć magnetofon i przypomnieć sobie klimat...

Słownik

Poprzedni Następny

Kolumna

Inaczej zestaw głośnikowy. Niektórzy uważają, że kolumnami można nazywać tylko wolnostojące (podłogowe) zestawy głośnikowe, inni rozszerzają ten termin na wszystko, co stoi, gra i cieszy ucho. Lub prościej - wszystko,...

Cytaty

SakaguchiAngo.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.