Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

JBL Jembe Wireless

JBL Jembe Wireless

Ostatnie trendy jasno pokazują, że PC Audio staje się coraz bardziej dopracowanym segmentem sprzętu i warto przyglądać mu się z uwagą. Dzięki staraniom producentów zwykłe głośniki komputerowe potrafią już zaoferować brzmienie, które nie tylko nie rani uszu, ale wielu osobom zastępuje duży system stereo. Purystom zapewne burzy się krew w żyłach na takie stwierdzenia, ale fakty są takie, że poważni gracze na rynku audio coraz częściej decydują się na wprowadzenie do swojej oferty stacji dokujących, słuchawek czy właśnie głośników komputerowych. Wystarczy wspomnieć chociażby o niepozornym zestawie Bowers & Wilkins MM-1 czy też kanadyjskich Paradigm Millenia CT.

Harman Kardon już jakiś czas temu znalazł swoją niszę na rynku PC Audio, wypuszczając nowe wersje kultowych już SoundSticków. Tym razem mamy do czynienia ze świeżym produktem spod - jeśli można tak powiedzieć - tego samego dachu. Będący częścią amerykańskiego koncernu JBL wypuścił produkt nazywany "dwuczęściowym systemem rozrywkowym". Pod tym nieco tajemniczym określeniem kryje się zestaw małych, bezprzewodowych monitorów komputerowych - JBL Jembe. Nie jest to produkt flagowy, ale dla wielu osób - szczególnie przed świętami - bardzo interesujący, również z uwagi na niską cenę. Czy JBL-owi udało się stworzyć głośniki, których dźwięk konkurować będzie z audiofilskimi zestawami?

JBL Jembe Wireless

Wygląd i funkcjonalność

Już sama nazwa modelu daje pewne wyobrażenie czego można się spodziewać po otwarciu pudełka. Pochodzi ona bowiem od afrykańskiego instrumentu muzycznego djembe, zwanego również jembe. Jest to rodzaj jednomembranowego bębna o kształcie kielicha. Dokładnie tak prezentują się same głośniki. Ich wygląd utrzymany jest w charakterystycznej dla produktów firmy JBL stylistyce Weave Design. Matowa czerń i oszczędność kształtu tworzą tu eleganckie połączenie. Co ciekawe, próżno szukać tu gały czy innych wystających form potencjometru. Został on bardzo sprytnie ukryty w membranie bębna. A dokładnie - "wieczko" jednego z głośników posiada delikatne zagłębienie na palec. Obracając powierzchnią można włączać i wyłączać urządzenie, a także zmieniać głośność.

Przetworniki zostały przykryte czarnymi, połyskującymi maskownicami w kształcie trójkąta. Siatki są widoczne zarówno z przodu, jak i z tyłu głośnika. Co ciekawe, w firmowych materiałach można znaleźć informację, iż jest to pierwszy projekt JBL Weave z metalowymi maskownicami. Pod nimi znajduje się srebrne logo producenta. Trzeba przyznać, że dobrze wpasowuje się w przyjętą koncepcję stylistyczną.

Aby nie komplikować sprawy, tylko jeden z głośników został wyposażony w dodatkowe elementy. Poza wyżej opisanym potencjometrem, zobaczymy na nim również dyskretną diodę, której kolor zależy od trybu pracy zestawu. Gdy zaczynamy odtwarzać muzykę przez Bluetooth, biała barwa zmienia się na niebieską. Po prawej stronie znajdziemy dwa użyteczne gniazda. Jedno z nich pozwala na podpięcie słuchawek, drugie zaś jest dodatkowym wejściem AUX. Dzięki temu nawet, gdy zestaw połączony jest z desktopem czy laptopem, możemy odtwarzać muzykę z innego urządzenia, chociażby przenośnego. Z tyłu umieszczono wejście kabla zasilającego, wyjście przewodu zasilającego drugi głośnik, a także wyjście kabla sygnałowego z wtykiem minijack 3,5 mm. Spód monitorów wyposażono w antypoślizgowe okręgi.

Należy przyznać, że obrana koncepcja kształtu i wyglądu zestawu jest nie tylko przyjemna dla oka, ale również funkcjonalna. Monitory nie zajmują zbyt wiele miejsca na biurku czy stole. Są również całkiem stabilne i solidnie wykonane. Już na tym etapie można nabrać do nich przekonania. Jako, że jest to zestaw bezprzewodowy, możemy połączyć z nim źródła dźwięku korzystając z technologii Bluetooth. W tym przypadku jest to dużo wygodniejsze, niż obwiązywanie się niepotrzebnymi kablami. Podczas testów nie było żadnego problemu z parowaniem urządzeń i przesyłaniem muzyki. Wystarczy wybrać z listy znalezionych urządzeń "Jembe Wireless" i gotowe.

JBL Jembe Wireless

Brzmienie

Trudno byłoby oczekiwać od głośników tej wielkości subwooferowego basu. Takie sztuczki dostaniemy tylko w najlepszych, w domyśle także najdroższych monitorach komputerowych. Jest więc oczywiste, że tego najniższego dołu tutaj po prostu nie ma. Ale, ale... Średni i wyższy bas już jest, a co ważniejsze - amerykańscy inżynierowie nie postanawiali nadrabiać za jego pomocą żadnych zaległości. W tym zakresie częstotliwości, który istnieje, dostajemy więc całkiem równe pasmo. Brzmienie głośników JBL-a jest szczere, prawdziwe, nie wyciągane na siłę. A mimo to i tak wystaje ponad poziom, jakiego byśmy się spodziewali po zestawie za 369 zł.

Co nam się najbardziej spodobało? Chyba właśnie naturalność i uniwersalność tych głośników. Poza oczywistymi ograniczeniami w zakresie niskich tonów nie kryją one żadnych większych niespodzianek, dzięki czemu nadają się do słuchania praktycznie każdej muzyki. Drugą wielką zaletą amerykańskiego zestawu jest - i to pewnie będzie dla niektórych niespodzianka - przestrzeń. Nawet ustawiając głośniki na biurku można osiągnąć taką konfigurację, w której między nimi pojawia się zarys prawdziwej sceny stereofonicznej. Mimo skromnych rozmiarów, Jembe potrafią też wypełnić dźwiękiem kilkunastometrowy pokój. Przy rozsądnych poziomach głośności naprawdę dają radę. Dopiero kiedy postanowiliśmy przeprowadzić na nich próbę ognia, dobiliśmy do poziomu, który najwyraźniej im nie odpowiadał. Imprezy w domku jednorodzinnym się tym nie nagłośni, ale małe spotkanie w gronie przyjaciół - spokojnie.

Na pewno nie warto przeciążać tych monitorków ani w kwestii dynamiki ani basu. Pewnych rzeczy tam po prostu nie ma. Natomiast to co jest, jest bardzo przyjemne. Nie ma piszczenia, dudnienia ani innych tanich efektów. Słychać, że projektantom zależało na osiągnięciu brzmienia neutralnego. I wykonali plan tak dobrze, jak tylko pozwalał im na to budżet.

JBL Jembe Wireless

Budowa i parametry

JBL Jembe to dwuczęściowy system głośnikowy z wbudowanym wzmacniaczem, zaprojektowany z myślą o komputerach i urządzeniach przenośnych. Połączenie ze źródłem dźwięku można uzyskać zarówno poprzez kabel sygnałowy z końcówką minijack 3,5 mm, jak i sparowanie za pomocą technologii Bluetooth. Producent nie podaje jednak zasięgu takiego połączenia. Głośniki napędzane są zasilaczem wtyczkowym, zużywając 0,5 W w trybie standby i maksymalnie 20 W podczas pracy. Jeden z monitorów wyposażono w dodatkowe wejście AUX oraz wyjście słuchawkowe.

JBL Jembe Wireless

Konfiguracja

MacBook Pro, Samsung Galaxy S4, Asus Nexus 7.

Werdykt

Po wyjęciu z pudełka kompaktowych, niepozornych monitorów trudno było pozbyć się wrażenia, że pewnie jest to kolejny zestaw głośników komputerowych, jakich pełno w supermarketach. Okazało się jednak, że JBL Jembe proponują dźwięk czysty, dynamiczny i głęboki, o jakim wiele innych modeli w tej cenie może jedynie pomarzyć. Świetnie sprawdziły się w swojej roli, a w żadnym momencie testu nie narzekaliśmy na ich funkcjonalność. Nie jest to rzecz jasna jakiś szczyt marzeń audiofila. Nie jest to też produkt mogący zagrozić dominacji dużego systemu hi-fi w domu. Ale jako głośniki komputerowe lub sposób na odtwarzanie muzyki z tabletu czy smartfona sprawdzają się dobrze. Polubiliśmy je i uważamy, że w swojej cenie są naprawdę rozsądną propozycją. Szczególnie, że gwiazdka za pasem, a zestaw tych rozmiarów zmieści się pod każdą choinką;-)

Dane techniczne

Wejście: 3,5 mm
Pasmo przenoszenia: 80 Hz - 20 kHz
Moc: 2 x 6 W
Zasilanie: 12V DC, 1,5 A
Wymiary (W/S/G): 10,6/10,6/13,5 cm
Cena: 369 zł

Sprzęt do testu dostarczyła firma JBL.

Zdjęcia: JBL, Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga0Rownowaga3Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga3RownowagaStop

Dynamika
Poziomy3

Rozdzielczość
Poziomy5

Barwa dźwięku
Barwa5

Szybkość
Poziomy4

Spójność
Poziomy6

Muzykalność
Poziomy5

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo23

Jakość wykonania
Poziomy4

Funkcjonalność
Poziomy5

Cena
Poziomy6


Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy ludzie... Czy my naprawdę nie słuchamy już muzyki?

Czy ludzie... Czy my naprawdę nie słuchamy już muzyki?

Jeśli zapytacie audiofilów, z jakimi problemami boryka się ta branża i co zagraża dalszemu rozwijaniu pasji, której oddają się od wielu lat, usłyszycie mnóstwo historii krążących wokół dwóch kwestii - pieniędzy i technologii. Aby słuchać muzyki, trzeba bowiem posiadać jakikolwiek sprzęt grający i wykupić dostęp do jednego z popularnych serwisów...

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Dual to jedna z marek, do których audiofile, a w szczególności miłośnicy czarnych płyt, odnoszą się z wielkim szacunkiem. Ma to swoje uzasadnienie. Niemiecka manufaktura wydała na świat tyle znakomitych gramofonów, że aż ciężko je policzyć. Dobrze zachowana szlifierka tej marki to sprzęt, który po renowacji można bez kompleksów podłączyć...

Jak zarobić na audiofilskim sprzęcie, nie robiąc zupełnie nic?

Jak zarobić na audiofilskim sprzęcie, nie robiąc zupełnie nic?

Tytuł tego artykułu brzmi jak chamski clickbait albo reklama cudownego sposobu na zdobycie fortuny w pół godziny, ale to nie tak. Nie chodzi mi ani o to, aby pochwalić się swoim geniuszem lub zachęcić kogokolwiek do "zarabiania pieniędzy" w sposób, który za chwilę opiszę, a jeśli moim celem miało być...

Słuchaj, testuj, baw się! - Bartłomiej Szymański

Słuchaj, testuj, baw się! - Bartłomiej Szymański

Wydawałoby się, że zamiłowanie do wysokiej klasy sprzętu audio powinno w wielu przypadkach łączyć się z ukierunkowaną na muzykę ścieżką zawodową. Ostatecznie każdy profesjonalny muzyk powinien być wyjątkowo wrażliwy na jakość dźwięku, a stąd już tylko krok do świata wymuskanych kolumn, wzmacniaczy lampowych, zaawansowanych technicznie streamerów i srebrnych kabli. W...

Steve Shade - MoFi Electronics

Steve Shade - MoFi Electronics

Podczas jednej z nielicznych konferencji prasowych zorganizowanych ostatnio w formie klasycznego spotkania na żywo, a nie telekonferencji albo wręcz filmu, który ogląda się jak długą reklamę, nie mogąc zadać żadnego pytania dotyczącego premierowych produktów, moją uwagę przykuła prezentacja MoFi Electronics - producenta gramofonów i akcesoriów związanych z odtwarzaniem płyt winylowych,...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Rockna Audio Wavelight DAC

Rockna Audio Wavelight DAC

Rockna Audio to firma założona w 1999 roku przez rumuńskiego konstruktora Nicolae Jitariu, który ma na koncie współpracę z takimi markami jak MSB, PS Audio czy Goldmund. Jak sam wielokrotnie...

Octavio Stream

Octavio Stream

Na przestrzeni ostatniego roku miałem okazję testować wiele wzmacniaczy oraz systemów all-in-one dających możliwość odtwarzania muzyki z serwisów streamingowych. Sam jestem szczęśliwym posiadaczem należącego do tej grupy urządzeń Audiolaba 6000A...

NAD AMP1

NAD AMP1

Kilka miesięcy temu miałem przyjemność testować NAD-a M10 V2, który w kontekście odtwarzania muzyki z serwisów streamingowych jest dla mnie sprzętem kompletnym, praktycznie pozbawionym wad. Wiem, że istnieją lepsze systemy...

Komentarze

stereolife
@Artur - Tak, możemy to potwierdzić. Jeżeli brak odtwarzania bez przerw podczas słuchania muzyki z TIDAL-a jest wystarczającym powodem, aby wstrzymać się z zaku...
as
Nie słyszeliście nigdy o Raspberry Pi 4 z HiFiBerry Digi2 Pro i Volumio, który to zestaw ma wszystko i pięknie odtwarza TIDAL Connect?
Paweł
Boże, dokładnie czegoś takiego szukałem! Myślałem już o zakupie Primare NP5 Prisma MK2, ale po pierwsze 2890 zł za takie plastikowe pudełko to trochę dużo, a po...
Artur
Witam. Ostatnio rozglądam się za tanim ale sensownym streamerem. Głównie do TIDAL-a (w jakości CD) i radia internetowego (np. Radio Paradise które nadaje w form...
Artur
Witam. Utopia z 2016 roku jedne z najlepszych na świecie. Muszę się nie zgodzić. Porównałem z Focal Clear, Clear MG czyli w cenie o połowę niższej. Z Meze Empyr...

Płyty

Megadeth - The Sick, The Dying... And The Dead!

Megadeth - The Sick, The Dying... And The Dead!

Najnowszy i poprzedni album Megadeth dzieli najdłuższa w historii zespołu przerwa wydawnicza. Przez sześć lat w ekipie Mustaine'a wydarzyło się...

Newsy

Tech Corner

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Wielu audiofilów, a także niektórych ludzi mających niewielkie pojęcie na temat sprzętu stereo, fascynuje temat kabli używanych do łączenia zestawów głośnikowych ze wzmacniaczem, wzmacniacza z odtwarzaczem, a nawet tych odpowiadających za dostarczenie prądu do naszych urządzeń. Zanim jednak zagłębimy się w dywagacje na temat wyższości srebra nad miedzią czy sensu...

Nowości ze świata

  • Meze Audio announces its first pair of dynamic open-back headphones - the 109 PRO. Made from carefully curated and responsibly sourced materials, including walnut wood, zinc, manganese steel, and vegan leather, the 109 PRO is a comfortable, lightweight, yet highly...

  • Designed from the ground up, featuring several new audio innovations, the new range of speakers from the renowned French manufacturer is limited to 500 pairs per model. The Magellan 40th Anniversary range comprises two floor-standing speakers, the Quatuor 40th and...

  • The Swiss speaker specialist expands its successful Coax series with four brand new models and, at the same time, presents a technically refined limited edition of the already well-known Coax floor-standing and bookshelf speakers. "Noble aluminum enclosures and ribbon loudspeakers"...

Prezentacje

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Polski sprzęt audio - to hasło przeciętnemu obywatelowi naszego kraju kojarzy się ze wzmacniaczami, kolumnami głośnikowymi i gramofonami sprzed kilku dekad. Większość z nas wyobraża sobie piękne wieże Unitry, Diory czy Radmora, kultowe Altusy lub gramofony takie, jak Daniel, Adam czy Bernard. Jeżeli myślicie, że to wszystko relikty minionego systemu,...

Poradniki

Jak dobrać kolumny do wzmacniacza i odwrotnie

Jak dobrać kolumny do wzmacniacza i odwrotnie

To pytanie zadają sobie praktycznie wszyscy audiofile. Początkujący miłośnicy dobrego brzmienia muszą znaleźć na nie odpowiedź podczas kupna pierwszego poważnego...

Listy

Galerie

Dyskografie

Wywiady

Popularne artykuły

Vintage

Sansui QRX-9001

Sansui QRX-9001

Na początku lat siedemdziesiątych XX wieku pojawiło się na rynku audio rozwiązanie, które można uznać za pradziadka współczesnych systemów dźwięku...

Słownik

Poprzedni Następny

Wkładka gramofonowa

Element gramofonu przetwarzający ruch igły na sygnał elektryczny. Igła, umieszczona w rowku płyty, wprawiana jest w ruch przez nierówności rowka w obracającej się płycie. Drgania te przenoszone są na wkładkę...

Cytaty

ClaudeDebussy.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.