Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Z wizytą w AudioSource

Z wizytą w AudioSource

W postpandemicznej rzeczywistości nawet życie dziennikarza opisującego sprzęt stereo wygląda trochę inaczej. Niby robota taka sama, ale nagle zabrakło w niej bezpośredniego kontaktu z ludźmi, a obecnie, choć czasy noszenia maseczki w każdej kieszeni wydają się odległe, branża przywykła do innego trybu funkcjonowania. Jeśli z kimś rozmawiam, to raczej przez telefon, a jeśli mam dostać nowy sprzęt do przetestowania, na dziewięćdziesiąt procent zostanie on przywieziony przez kuriera, a nie dostarczony osobiście lub odebrany przeze mnie z salonu. Różnego rodzaju spotkania, premiery, konferencje prasowe, majówki i wieczorki z muzyką przed pandemią były normą. Czasami kilka razy w miesiącu pakowałem aparat i jechałem gdzieś, gdzie pokazywano nowe kolumny albo odbywała się prezentacja prowadzona przez gościa z dalekiego kraju. Teraz dostaję głównie zaproszenia na webinary, które zwykle olewam, bo za chwilę i tak otrzymam pełną notkę informacyjną ze zdjęciami i wszystko przeczytam sobie po polsku. Niestety, albo właśnie stety, nie wszystko można zrobić zdalnie. Znacznie lepiej jest czasami wybrać się w jakieś ciekawe miejsce, spotkać zarażonych tą samą pasją ludzi, obejrzeć sprzęt na żywo, a przede wszystkim posłuchać go w komfortowych warunkach. I właśnie w taki sposób spędziłem ubiegłą sobotę, a to dzięki prezentacji zorganizowanej przez firmę Audio Atelier i salon AudioSource

Od pewnego czasu docierały do mnie różne przecieki, że niebawem pod warszawą zostanie otwarty nowy salon z hi-endowymi zabawkami. Chociaż "salon" to właściwie kiepskie określenie, bowiem słowo to kojarzy mi się ze sklepem zlokalizowanym w centrum handlowym lub przy ruchliwej ulicy, a spokojna okolica w Łazach, przy wylotówce na Grójec, to przecież zupełnie inny, znacznie spokojniejszy klimat. Jeżeli pomyśleliście, że nawet w takim miejscu można postawić budynek z przeszklonymi witrynami, za którymi już z parkingu widać ogromne kolumny i wzmacniacze lampowe, znów pudło. AudioSource to właściwie dom, który niemal po brzegi wypełniono elektroniką audio. I to nie byle jaką. Od razu widać, że są to urządzenia wybrane przez specjalistów pracujących w tej branży od dawna.

Kiedy wszedłem na poddasze, gdzie znakomita większość tej aparatury jest "magazynowana", byłem oczarowany jej różnorodnością. Triangle, Gradient, Buchardt Audio, Diapason, JBL, Franco Serblin, JMR, Naim, Unison Research, Jadis, Audio Analogue, Ars-Sonum, Accuphase, Waversa Systems, DIMD, Roksan, Musical Fidelity, Norma, Marantz, TEAC, Mark Levinson, Aqua, PrimaLuna, Kuzma, J. Sikora - to tylko początek wyliczanki. Urządzeń wielu z tych marek w Warszawie zwyczajnie brakowało, a teraz można zapoznać się z nimi bez najmniejszego problemu. Co więcej, audiofile regularnie odwiedzający stołeczne salony hi-fi doskonale wiedzą, że panuje w nich dość ostry podział na marki "swoje" i "nieobecne". Czasami dochodzi do kuriozalnych sytuacji, gdy posiadacz wzmacniacza danej marki słyszy, że trzeba go będzie zmienić, bo nawet w zbliżonej cenie można kupić coś znacznie lepszego (oczywiście chodzi o to "swoje"), a później macierzysta firma przejmuje dystrybucję, sprzęt tego producenta ląduje na półkach i nagle staje się super. Mam wrażenie, że w AudioSource tak nie będzie. Tutaj nie ma chłopców do bicia. Są tylko i wyłącznie urządzenia, które, zwykle na podstawie odsłuchów, wybrali założyciele tego "domku ze sprzętem". Klimat tego miejsca znakomicie oddaje plakat wiszący w kuchni. Krótko mówiąc, nie jest to sklep, w którym czujemy się jak pacjenci czekający w kolejce do lekarza, a raczej coś w rodzaju audiofilskiego klubu prowadzonego przez pasjonatów. Jestem pewien, że jeszcze nie raz w nim zagoszczę.

Główną atrakcją sobotniego spotkania była prezentacja systemu włoskiej marki Grandinote, którą poprowadził zresztą jej założyciel, Massimiliano Magri. Zestaw składał się z gramofonu J. Sikora Initial Max z wkładką Miyajima Shilabe, przedwzmacniacza gramofonowego Grandinote Celio, streamującego przetwornika Volta, wzmacniaczy zintegrowanych Shinai i Supremo, okablowania marek Hijiri i Luna oraz potężnych kolumn Grandinote Mach 8 XL. Początkowo byłem pełen obaw, ponieważ sala odsłuchowa w AudioSource nie jest gigantyczna. Czułem się tam prawie jak w domu, no ale do własnego salonu na pewno nie wstawiłbym podłogówek wielkości dorosłego chłopa. Mach 8 XL nie są jednak kolejnymi wielkimi kolumnami stworzonymi tylko po to, aby leczyć męskie kompleksy. Wyposażono je w osiem głośników nisko-średniotonowych, ale nie po to, aby dźwięk był potężniejszy, a raczej po to, aby... wyeliminować klasyczną zwrotnicę. Massimiliano Magri doszedł do wniosku, że w każdych klasycznych zestawach głośnikowych to właśnie ten element jest najsłabszym ogniwem, i to bez względu na to, z jak złotych kondensatorów, audiofilskich rezystorów i kosmicznych cewek by się nie składał. Założyciel Grandinote'a uznał, że trzeba się go pozbyć, ale jak? Rozwiązaniem ma być zastosowanie "zwrotnicy mechanicznej", czyli odpowiednio strojonych komór, w których zamontowany jest każdy z przetworników (od wewnątrz jest to coś pomiędzy między bass-refleksem a linią transmisyjną). W systemie nazwanym SRT (Semi Resonant Tube) woofery są więc niefiltrowane, a w modelu Mach 8 XL towarzyszy im tubowy głośnik wysokotonowy kompresyjny.

Efekt? Cóż, ponieważ nie spędziłem w sali odsłuchowej całego dnia (a niektórzy zalegli w niej na długie godziny), mogę tylko powiedzieć, że zagrało to spektakularnie. Widząc potężne kolumny wstawione do całkiem normalnego, dobrze zaadaptowanego pokoju, spodziewałem się dźwięku rodem z pokazów sprzętu car audio, gdzie do względnie małych aut pakuje się szesnaście subwooferów. Otóż nie. Zagrało czysto, energicznie, żwawo, z odpowiednim wykopem i trójwymiarową przestrzenią. Czego jak czego, ale tak przekonującej, ostro naszkicowanej, pełnej świeżego powietrza sceny stereofonicznej mogą podłogówkom Grandinote'a pozazdrościć najlepsze monitory w zbliżonej cenie. Co do elektroniki, wiem tylko tyle, że na pierwszy rzut oka jest mało włoska, bo... Ech, co tu dużo gadać, brzydkie toto strasznie. Dobra, wiem, że piękno jest w oku patrzącego, że o gustach się nie dyskutuje, że każda potwora i tak dalej, ale nie chodzi mi nawet o to, że nie podoba mi się wzornicza koncepcja Massimiliano Magriego, tylko o to, że tej koncepcji tutaj po prostu nie ma. Ot, czarne klocki z białymi napisami i przyciskami w losowych miejscach. Wierzę, że pod względem elektronicznym urządzenia Grandinote'a są naprawdę dopracowane, bo było to słychać, ale przydałaby się tu kuracja upiększająca w stylu tego, co zrobiła ostatnio firma Fezz Audio. Było brzydko, a teraz, za sprawą dobrych specjalistów od dizajnu, jest tak pięknie, że klocki Fezza zgarniają nagrody za sam wygląd. Massimiliano, przyjacielu, nie boisz się, że zainteresuje się tym jakiś włoski urząd do spraw estetyki? Spójrz na swoje klocki, a następnie na sprzęt takich marek jak Unison Research, Pathos, Audio Analogue, Aqua czy nawet Norma. Porównaj swoje kolumny z Sonusami, Operami, Audelami, Chario i Diapasonami. Nic? W takim razie wyobraź sobie, że przyjechałeś do Polski, a tu pogoda paskudna, wszędzie brzydko, jedzenie niedobre, a ludzie mało gościnni i zwyczajnie niemili. Tak się czuję, gdy słyszę hasło "włoski sprzęt audio", a widzę to, co zobaczyłem. Ale grało cudownie. Podobno to liczy się najbardziej, choć patrząc na zakupowe decyzje audiofilów - nawet tych, którzy twierdzą, że słyszą pierdnięcie komara w domu na drugim końcu ulicy - dawno włożyłem takie opowieści między bajki. W tym miejscu pozwolę sobie postawić kropkę. Resztę, mam nadzieję, opowiedzą zdjęcia. Dziękuję organizatorom za zaproszenie i mam nadzieję, że nie było to ostatnie tego typu spotkanie w AudioSource.

Komentarze (3)

  • Marek

    Będąc we Włoszech w czasach pandemii właściwie bez zapowiedzi odwiedziłem Massimiliano (Maxa) w fabryce, gdzie produkuje swoje kolumny. Poczęstował kawą, posłuchaliśmy razem muzyki. Znajomość pozostała do dzisiaj, a ja cieszę się zakupionym Celio.

    1
  • Ja

    Mam elektronikę od tego brzydactwa:) Wzmacniacz i streamerodaca. Powiem tak, dla mnie to sprzęt na lata. Niesamowicie muzykalny, po prostu nie mam potrzeby czegokolwiek poprawiać. Miałem w swojej karierze wiele utytułowanych urządzeń, ale po tygodniach czy miesiącach szukałem dalej. Teraz zapominam o sprzęcie. Tylko muzyka. Polecam spróbować, najlepiej w domu. Dystrybutor nie robi z tym problemu. Ale ostrzegam, może to być chwila o decyzji sprzedaży tego, co masz... Jeszcze jedno zastrzeżenie. To gra bardzo analogowo, organicznie. Raczej nie polecam miłośnikom audiofilskich oscyloskopów.

    0
  • a.s.

    Jeśli jest wysokotonowy musi być filtrowany, więc nie można mówić o braku zwrotnicy, a jest to jeszcze gorsze, bo w zakresie największej czułości ucha mamy zniekształcenia fazowe w miejscu łączenia się pasm wysokotonowego i wysokich tonów szerokopasmowego. Dla niektórych audiofilów hasło złote kondensatory albo brak zwrotnicy powoduje, że słyszą, co chcą słyszeć. Zwrotnica to zło konieczne i najdokładniejsza jest cyfrowa, wtedy rzeczywiście miedzy wzmacniaczem a głośnikiem jest kawałeczek przewodu. Ale jak tu postawiać klocuszki pod przewody pytony.

    0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Liczy się muzyka, czyli o kupowaniu sprzętu audio z umiarem

Liczy się muzyka, czyli o kupowaniu sprzętu audio z umiarem

Z muzyką i sprzętem grającym jestem związany od zawsze, a wszystko za sprawą prowadzonego przez mojego ojca sklepu z płytami i komponentami stereo. Przez nasz dom przewinęły się setki wzmacniaczy, magnetofonów, odtwarzaczy CD, gramofonów, tunerów, kolumn głośnikowych, albumów, koncertów i boxów płytowych z najróżniejszych epok. Każdego dnia obcowałem z rozmaitym...

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Wyobraźcie sobie, że siedzicie w przyciemnionym klubie jazzowym w latach czterdziestych XX wieku. Mężczyźni noszą eleganckie, dopasowane garnitury, we włosach mają brylantynę, a w dłoniach dzierżą cygara lub papierosy. Kobiety ubrane są w wytworne suknie, ich fryzury i makijaże powalają, a niektóre z nich palą papierosy w lufkach. Dym unosi...

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

No i jak tu - w kilku akapitach - opisać zespół takiego kalibru jak Led Zeppelin? Grupa, która dosłownie wstrząsnęła światem muzycznym niczym ciężkie kroki tytana z mitologii greckiej i uwiodła serca milionów słuchaczy jak nimfa leśna uwodzi maluczkich w dawnych klechdach. Pioruny perkusyjnych uderzeń sprowadzane na ten świat przez...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Revival Audio Sprint 4

Revival Audio Sprint 4

Rynek sprzętu audio jest wypełniony towarem niczym dyskonty przed świętami. Wybór jest przeogromny, chwilami wręcz przytłaczający. Na półkach dominują produkty uznanych, znanych audiofilom marek, których historia sięga nieraz czasów przedwojennych....

Escape Speakers P9

Escape Speakers P9

Myśląc o nowoczesnym sprzęcie audio, takim jak streamery, słuchawki bezprzewodowe czy głośniki sieciowe, zwykle mamy z tyłu głowy jedną myśl - aby był to produkt na poziomie, lepiej trzymać się...

Rega Aethos

Rega Aethos

Rega to brytyjska firma, która zdobyła uznanie melomanów głównie dzięki produkcji wysokiej jakości gramofonów. Klienci czasami zapominają jednak, że jej katalog obejmuje znacznie szerszy asortyment komponentów stereo, takich jak wzmacniacze,...

Komentarze

Dariusz
Apple Music ma 3 poziomy jakości. Stratna, bezstratna (jakość CD) i hi-res (tylko część utworów). Ostatnio mocno promuje dźwięk przestrzenny. Wszystko to w pods...
Radek
Obecna cena H95 zatrzymała się na kwocie 5555 zł, dlatego postanowiłem zdecydować się na ten model. Jestem na etapie odkrywania jego możliwości w warunkach domo...
Piotr
TIDAL za 21,99 zł. to chyba obecnie najlepsza opcja. Pliki Hi-Res FLAC. Spotify od co najmniej dwóch lat zapowiada ze za pół roku uruchomi streaming właśnie z p...
Garfield
@a.s. - Może i tak, ale nie znam kolumn z kopułką aluminiową czy magnezową, których góra odpowiadałaby mi bardziej niż z Esotara. Berylowych i diamentowych parę...
a.s.
Miękka kopułka nie działa jak tłok przy niższych częstotliwościach (1 - 8 kHz) - po to wymyślono twarde kopułki aluminiowo magnezowe i jeszcze lepsze berylowe, ...

Płyty

Sólstafir - Hin Helga Kvöl

Sólstafir - Hin Helga Kvöl

W tym roku mija dziesięć lat mojej przygody z ekipą Sólstafir. Wszystko zaczęło się od albumu "Otta", na który trafiłem...

Newsy

Tech Corner

Krótka historia płyty kompaktowej

Krótka historia płyty kompaktowej

Jak wyglądał świat w marcu 1979 roku? Andrzej Wajda kręcił "Panny z Wilka". Jan Paweł II był papieżem niecałe pół roku. Prezydentem USA był Jimmy Carter. W Nowym Jorku urodziła się Norah Jones. Atari wypuściło na rynek komputery Model 400 i Model 800. W salonach samochodowych pojawiły się Peugeot 505,...

Nowości ze świata

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

  • Sonus Faber announced the launch of Suprema, a groundbreaking loudspeaker system rooted in luxury, unparalleled audio excellence and meticulous craftsmanship. Marking the brand's 40th anniversary, the Suprema system, featuring two main columns, two subwoofers and one electronic crossover, represents the...

Prezentacje

Bez szumów, bez kabli, bez kompromisów - Sennheiser

Bez szumów, bez kabli, bez kompromisów - Sennheiser

Czy znasz firmę Sennheiser? Na to pytanie twierdząco odpowie niemal każdy, kto interesuje się szeroko pojętym sprzętem audio. DJ, prezenter radiowy, producent muzyczny, artysta, gwiazda estrady, kierownik sceny, zapalony gracz, audiofil, a nawet zwyczajny słuchacz mający chrapkę na porządne słuchawki jednej z prestiżowych marek - wszyscy oni prawdopodobnie choć raz...

Poradniki

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Dirge - Metalowy collage

Dirge - Metalowy collage

Dirge to po angielsku lament, zawodzenie, elegia, pieśń żałobna. Jest to również nazwa francuskiej grupy założonej w 1994 roku, niedaleko...

Wywiady

Tomasz Karasiński - StereoLife

Tomasz Karasiński - StereoLife

Chcąc poznać ludzi zajmujących się sprzętem audio, związanych z tą branżą zawodowo, natkniemy się na wywiady z konstruktorami, przedsiębiorcami, sprzedawcami,...

Vintage

Luxman C-1010

Luxman C-1010

Patrząc na ten klasyczny przedwzmacniacz łatwo wyobrazić sobie, że projektanci produkowanego obecnie wzmacniacza SQ38 nie musieli wzorować się na urządzeniach...

Słownik

Poprzedni Następny

Bluetooth

Bluetooth jest technologią bezprzewodowej transmisji danych. W sprzęcie audio najcześciej korzysta się z niego podczas strumieniowania muzyki z urządzeń mobilnych oraz laptopów. Sygnał ten jest dość trwały i dociera do...

Cytaty

AldousHuxley.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.