Final Audio Design A8000
- Kategoria: Newsy sprzętowe
- Tomasz Karasiński
Japoński specjalista od słuchawek wprowadza na rynek dokanałówki oznaczone symbolem A8000. Jak informuje producent, prace nad tym modelem rozpoczęły się od zmian w metodologii badań z zakresu analizy psychoakustycznej oraz sposobu pomiarów wartości fizycznych. Obie metody wymyślono i zastosowano podczas prac nad konstrukcją słuchawek planarnych D8000 oraz słuchawek dousznych z serii E. Konstruując słuchawki A8000, do wspomnianej metody analizy psychoakustycznej wprowadzono dodatkowe współczynniki, dzięki czemu powstała w zasadzie nowa metoda pomiarów zwana PTM (Perceptional Transparency Measurement), mająca na celu uzyskanie jak najwyższej transparentności przekazu. Symbol nowych dokanałówek nie bez powodu nawiązuje do planarnego modelu D8000. Podobnie, jak w dużych słuchawkach wokółusznych, mamy bowiem otrzymać wysokiej jakości sprzęt wykonany z egzotycznych i kosztownych materiałów.
Japończycy twierdzą, że główny czynnik decydujący o jakości brzmienia to szerokie pasmo przenoszenia, jednak nie wszystkie wrażenia muzyczne można opisać w ten sposób. Widać to na przykładzie nagrań muzyki klasycznej, gdzie mamy do czynienia z dźwiękiem transparentnym, wyrazistym, klarownym i dokładnie umiejscowionym. Celem projektantów Finala było więc uzyskanie brzmienia na tyle transparentnego, aby nowe słuchawki sprawdzały się w każdym gatunku muzycznym. Zastosowanie zaawansowanych sposobów pomiarowych w słuchawkach D8000 wpłynęło na rozwój tego rodzaju transparentności. Do tej pory, w celu osiągnięcia zmian dźwiękowych zajmowano się modyfikacją zmian w odtwarzanym zakresie częstotliwości czyli dostrajaniem. Nie miało to jednak wpływu na odpowiedź impulsową i nie prowadziło do powstania pożądanego dźwięku. Jak informuje producent, pożądaną transparentność uzyskano dopiero dzięki nowej metodzie PTM. Rezultatem badań nad relacją głównych komponentów dźwiękowych przy pomocy tej metody było wykorzystanie ekstremalnie lekkiego, dającego wyjątkowo szybki przekaz muzyczny przetwornika z membraną wykonaną z czystego berylu.
Beryl wydaje się idealnym materiałem ze względu na dużą sztywność i niską gęstość. Dzięki niemu można uzyskać fenomenalną szybkość przekazu. Zastosowanie berylu poprawia także odpowiedź impulsową - brzmienie się wyostrza, rezonanse są wyraźnie wyczuwalne, cisza pomiędzy dźwiękami jest słyszalna. Produkcja przetwornika z berylu jest jednak dość trudnym zadaniem. Wymaga dużego zaangażowania ze strony inżynierów, a proces dostosowania takiego materiału do obróbki jest trudny. Japońscy specjaliści twierdzą jednak, że warto podjąć się tego wyzwania ze względu na wspaniałe możliwości dźwiękowe. Aby uzyskać transparentny dźwięk z tak wspaniałego materiału, wszystkie elementy składowe - zarówno te związane z budową przetwornika, jak i dizajnem oraz procesem wytwarzania - muszą spełniać wysokie wymagania jakościowe. Do tej pory membrana z berylu powstawała poprzez napylanie cienkiej warstwy berylu na inny materiał. Było to efektywne, lecz nie zmieniało właściwości samej membrany. Dopiero użycie berylu w całości jako jedynego materiału dla membrany zmieniło całkowicie właściwości i możliwości dźwiękowe przetwornika.
Dobre przetworniki to nie wszystko. Słuchawki Final Audio Design A8000 wykorzystują również czterokomorowe obudowy ze stali nierdzewnej. Jak tłumaczą przedstawiciele japońskiej firmy, wielkość i kształt komór z przodu i z tyłu przetwornika dynamicznego ma ogromny wpływ na jakość dźwięku. Przetworniki z membranami wykonanymi z czystego berylu są szczególnie delikatne, a ich działanie jest w jeszcze większym stopniu uzależnione od przestrzeni przed i za elementem drgającym. Projekt wewnętrznych komór może być do pewnego stopnia oszacowany na drodze symulacji, ale w rzeczywistości na każdym produkcie trzeba przeprowadzić wiele prób, aż do osiągnięcia zadowalających rezultatów. Aby zapewnić optymalne działanie przetwornika w słuchawkach A8000, wnętrze obudowy podzielono na 4 części - komorę przednią czyli część obudowy znajdującą się przed przetwornikiem, podwójną komorę tylną i ostatnią część łączącą się z wtykiem MMCX. Przetwornik umieszczony jest w ramie przedniej komory w taki sposób, aby zapewnić znoszenie zbędnych rezonansów w celu uzyskania wyrazistego dźwięku. Producent twierdzi, że zastosowanie czterech komór skutkuje dodatkowo większą równowagą pomiędzy natężeniem dźwięku a gęstością niskich tonów. Słuchawki Final Audio Design A8000 będą sprzedawane w komplecie z twardym etui, posrebrzanym przewodem z końcówkami MMCX, kompletem tipsów dousznych w pięciu rozmiarach i wymiennymi filtrami. Cenę nowego modelu ustalono na 8800 zł.
Źródło: Fonnex
Komentarze