Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

5 minut dla Kraftwerk

5 minut dla Kraftwerk

Trudno w historii współczesnej muzyki rozrywkowej znaleźć zespół, który nie będąc nigdy w czołówce list przebojów, tak bardzo wpłynął na twórczość innych artystów oraz uzyskał status kultowego. Ba, pisano o nim, że stworzył podwaliny takich stylów muzycznych, jak techno, new age czy też synth-pop. A co najciekawsze, jego założyciele i główni twórcy repertuaru, Florian Schneider i Ralf Hutter nigdy nie zabiegali o sławę i popularność - wręcz przeciwnie. Unikali wywiadów, chyba nikogo postronnego nie wpuścili w mury kultowego studia Kling-Klang, a koncerty to do dziś występy kilku panów stojących nieruchomo przy klawiaturach. Szał, prawda?

Kraftwerk powstał pod koniec lat sześćdziesiątych i początkowo tworzył muzykę instrumentalną bez udziału elektronicznych urządzeń. Z tego okresu pochodzą dwie pierwsze płyty zespołu nazwane po prostu "Kraftwerk" i "Kraftwerk 2". W tamtych czasach skład grupy ulegał częstym rotacjom, wynikiem czego w składzie pozostali... Tylko jej założyciele. Co zresztą dało tytuł następnej płyty "Rafl und Florian".

Ruckzuck
Co ciekawe, dziś w oficjalnej dyskografii Kraftwerku te pierwsze trzy albumy w ogóle nie są uwzględniane! Po prostu nie zostały uznane za wystarczająco dobre, żeby się nimi chwalić. Z debiutanckiego krążka pochodzi na przykład "Ruckzuck".

Autobahn
Pierwszą płytą z oficjalnej dyskografii, a jednocześnie tą, która przyniosła zespołowi sławę był wydany w 1974 roku "Autobahn" z tytułową, ponad 20 minutową suitą, której wielu nie jest w stanie wysłuchać do końca;-) Cóż, elektroniczne kawałki mają to do siebie, że nie są krótkie, a na dodatek mogą wydawać się wyjątkowo monotonne - zupełnie jak jazda pustą autostradą. Przy produkcji tego albumu duetowi pomagał inżynier dźwięku Conny Plank, postać o tyle ważna, że przypisuje mu się duży udział w tworzeniu "Autobahn". Niestety, jego nazwisko nie ukazało się przy żadnym z nagrań, za co miał on duże pretensje do zespołu (tak, poszło także o kasę). Poniżej całe dwadzieścia dwie minuty spokojnej przejażdżki autostradą.

Kometenmelodie 2
W okresie promocji albumu wyklarował się skład zespołu, który miał przetrwać aż do roku 1987 i uważany jest za klasyczny - Ralf Hutter, Florian Schneider, Karl Bartos i Wolfgang Flur. W czasie działania tego kwartetu powstały najważniejsze dzieła grupy. Warto zaznaczyć, że kolejne płyty Kraftwerk były albumami koncepcyjnymi, poświęconymi jakiemuś konkretnemu tematowi.

Geigerzahler + Radioaktivitat
Następnym tematem, z którym postanowili zmierzyć się chłopaki z Elektrowni była energia jądrowa, więc płyta nie mogła się nazywać inaczej jak "Radioaktivitat". Tutaj wypada zaznaczyć, że późniejsze albumy wydawane były zarówno pod niemieckimi tytułami, jak i angielskimi. Jednakże z uwagi na to, że zespół jest niemiecki, to tytuły ich płyt wypada podawać także po niemiecku. "Radioaktivitat" z roku 1975 rozpoczynało się dźwiękiem licznika Geigera-Mullera, który to służy do detekcji promieniowania jądrowego, a potem przechodzi do tytułowego utworu w którym Ralf śpiewa o promieniowaniu unoszącym się w powietrzu. Co ciekawe, w czasach powstania tej płyty zespół był raczej pozytywnie nastawiony do tego rodzaju energii, a na współczesnych koncertach przy wykonywaniu "Radioaktivitat" straszy Fukushimą.

Atherwellen
Jeden z lepszych kawałków z albumu "Radioaktivitat".

Trans Europ Express + Metall auf Metall + Abzug
O ile "Radioaktivitat" nie został zbyt dobrze przyjęty, to następny "Trans-Europa Express" jest uznawany za jeden z najlepszych w dyskografii. Zgodnie z tradycją album jest tematyczny - tym razem chłopcy z Kraftwerk wsiedli do pociągu (ale nie byle jakiego). Myślą przewodnią była podróż pociągiem linii TEE, czyli Trans Europ Express, który to był raczej ekskluzywnym sposobem na podróżowanie. Muzycy w wywiadach żałowali, że podróż pociągiem przestaje być ekscytującą przygodą w luksusowych warunkach, a staje się zwykłym sposobem na przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Z albumu powstały dwa single "Showroom Dummies", raczej nie związany z tematyką płyty, ale odniósł pewien sukces komercyjny, oraz "Trans Europa Express", który tak naprawdę według mnie jest częścią większej całości, co możecie usłyszeć poniżej. Słuchać tylko i wyłącznie w całości!

Die Roboter
W 1978 roku cała czwórka ubrała czerwone koszule, czarne krawaty i czarne spodnie - strój, który od tej pory miał stać się znakiem rozpoznawczym zespołu i jego fanów. A wszystko za sprawą następnego albumu grupy - "Der Mensch-Maschine". To pierwsza płyta Kraftwerk, która została nagrana równolegle w dwóch wersjach językowych - po niemiecku i po angielsku. Wersja angielska poszła na Europę, a niemiecka pozostała w Niemczech. I szkoda, bo według mnie ta nagrana w ojczystym języku grupy jest o wiele ciekawsza. Po prostu język niemiecki bardziej pasuje do "technologicznego" brzmienia i przesłania Kraftwerk. Tym razem tematem przewodnim była robotyzacja i jej wpływ na ludzkość. Panowie tak bardzo wczuli się w klimat, że podczas koncertów pojawiały się ich manekiny, a publiczność czasem nawet nie zauważała, że za klawiaturami nie stoją prawdziwi muzycy! Cóż, świadczy to również o zachowaniu artystów na scenie. Nie zachwycali raczej układami choreograficznymi i myślę, że marnie by wyglądali w "Tańcu z gwiazdami". Z tej płyty pochodzi największy przebój grupy - "Das Modell", ale zapewniam, że każdy jeden kawałek na "Die Mensch-Maschine" jest tysiąc razy lepszy od tego hitu! Dlatego też odpuszczę sobie prezentowanie piosenki o modelce, bo lepiej posłuchać tego, co stanowi clou tego albumu.

Die Mensch-Maschine
Logicznym rozwinięciem płyty o robotach był następny w kolejności, powstały w 1981 roku "Computerwelt". Czy ktoś może nie wie o czym jest ta płyta? Wszyscy wiedzą? No to dobrze! "Komuterowy Świat" można nazwać proroczą płytą - w 1981 roku przewidzieć ogromny wpływ cyfrowych maszyn na życie człowieka jaki jest obecnie można nazwać wręcz futurystyczną wizją. Cała płyta ma bardzo chłodny, wręcz kliniczno-laboratoryjny wydźwięk, to właśnie z niej pochodzi słynny "Taschenrechner" z którego linijka "Ich bin der Musikant mit Taschenrechner in der Hand" jest obecnie na koncertach śpiewana w języku kraju, w którym występ się odbywa.

Taschenrechner
Czyli piosenka o operatorze maszyny liczącej.

Nummern + Computerwelt 2
Po wydaniu "Computerwelt" kariera zespołu trochę zastopowała. Były plany wydania albumu "Techno Pop", do którego nawet nagrano cały materiał, ale dwaj główni członkowie grupy, Hutter i Schneider, oddali się swojej nowej pasji - kolarstwu. Muzyka zeszła na dalszy plan, a na dodatek Ralf Hutter tak się wyłożył podczas jednej ze swoich kolarskich eskapad, że wylądował w szpitalu z rozwaloną głową. Gdy po kilku dniach lekarze wybudzili go ze śpiączki, pierwsze co powiedział to - "Gdzie jest mój rower?". Finalnie, zamiast nowej płyty, Kraftwerk wydał w 1983 roku jedynie singiel "Tour de France" będący pochwałą kolarstwa. Sytuacja w grupie nie była ciekawa. Pozostali członkowie, Karl Bartos i Wolfgang Flur, nie pałali taką ogromną miłością do rowerów, jak Ralf i Florian i po prostu zbijali bąki. Dopiero w 1986 roku została wydana płyta "Electric Cafe" na której znalazł się materiał, który miał się ukazać jako "Techno Pop". Była to pierwsza płyta zespołu nagrana w technice samplingu, lecz, szczerze powiedziawszy, była najgorsza ze wszystkich dotychczasowych. Muzyka stała się bardziej dyskotekowo-rozrywkowa, brakowało ducha poszukiwań i eksperymentu. Najlepsze czasy zespołu minęły...

Musique Non Stop
Muzyka, jak muzyka, ale teledysk! Twarze muzyków zostały cyfrowo zrenderowane. Pamiętajmy, że był to rok 1986! Po wydaniu "Electric Cafe" z zespołu odszedł najpierw Wolfgang Flur, a w 1991 roku Karl Bartos - mieli już dosyć patrzenia na kolarskie wyczyny kolegów i postanowili zająć się własnymi karierami, z których zresztą niewiele wyszło. Na ich miejsce wskoczyli Fritz Hilpert oraz Henning Schmitz, jednak nie mieli oni żadnego wpływu na tworzoną muzykę. Wypada tutaj zaznaczyć, że praktycznie od samego początku istnienia zespołu niepodzielną władzę sprawowali w nim Ralf i Florian. Nawet w klasycznym składzie jedynie Karl Bartos miał coś do powiedzenia i był twórcą pewnej części muzyki. A co dalej z Kraftwerkiem? No cóż, w 1991 roku wydali swój pierwszy album z największymi przebojami zatytułowany "The Mix", ale jest on po prostu do niczego. Grupa postanowiła "odświeżyć" brzmienie swoich klasycznych kawałków i zrobiła z nich dyskotekowe wersje. Zapewniam, że nie da się tego słuchać na trzeźwo. Grupa wydała jeszcze dwie płyty - w 2003 roku "Tour de France", która na pewno jest jakaś, ale nie taka jak wcześniejsze dokonania, oraz w 2005 roku "Minimum-Maximum", który jest pierwszym albumem koncertowym. Od tamtej pory Kraftwerk praktycznie tylko koncertuje. Ze stałego składu został tylko Ralf Hutter, bo w 2009 roku odszedł Florian Schneider. Rozstanie duetu pracującego razem od ponad czterdziestu lat było lekkim zaskoczeniem, a jego kulisy do dziś nie są jasne. Panowie są powściągliwi w komentarzach, ale podobno nie rozstali się w przyjaźni. Trzeba jednak przyznać, że koncerty Kraftwerk są do dziś uznawane za bardzo ciekawe. Muzyka jest wciąż żywa, mimo swojego bardzo zdehumanizowanego charakteru i cieszy się niesłabnącą popularnością.

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak wybrać wzmacniacz zintegrowany

Jak wybrać wzmacniacz zintegrowany

Każdy, kto zapragnął złożyć porządny system stereo, prędzej czy później stanie przed wyborem wzmacniacza. Urządzenie to jest niezbędnym elementem zestawu audio - wszystko jedno, czy mówimy o audiofilskich konfiguracjach za setki tysięcy złotych, czy o kolumnach aktywnych, soundbarach, a nawet głośnikach lub słuchawkach bezprzewodowych - wszędzie czai się element, który...

Roger Kessler - Piega

Roger Kessler - Piega

Piega to prawdopodobnie najsłynniejszy szwajcarski producent zestawów głośnikowych. Firma założona w 1986 roku przez Leo Greinera i Kurta Scheucha początkowo była typowo hobbystyczną, garażową manufakturą. Kurt skupił się na opracowywaniu pionierskich przetworników, natomiast Leo wziął na siebie sprawy związane z wzornictwem oraz finansami spółki. W pewnym momencie znakiem rozpoznawczym Piegi...

Cena wygody, czyli maleńki problem ze sprzętem bezprzewodowym

Cena wygody, czyli maleńki problem ze sprzętem bezprzewodowym

Słuchawki i głośniki bezprzewodowe to szczególna kategoria sprzętu grającego, niesłychanie ważna dla milionów ludzi, którzy chcą słuchać muzyki w wygodny sposób. Z punktu widzenia dziennikarza jest to także - obok streamerów, głośników sieciowych i nowoczesnych systemów all-in-one - wyjątkowo interesująca grupa urządzeń, w której widać postęp, świeżość, innowacyjność i walkę...

Bob Surgeoner - Neat Acoustics

Bob Surgeoner - Neat Acoustics

Audiofile zainteresowani niebanalnymi zestawami głośnikowymi często zwracają uwagę na zestawy Neat Acoustics - firmy założonej w 1989 roku przez Boba Surgeonera, który spędził większość swojego życia grając muzykę w różnych stylach, takich jak blues, rock, jazz, folk, country i bluegrass. Neat Acoustics posiada własne studio nagraniowe, w którym można nagrywać...

Czy ludzie... Czy my naprawdę nie słuchamy już muzyki?

Czy ludzie... Czy my naprawdę nie słuchamy już muzyki?

Jeśli zapytacie audiofilów, z jakimi problemami boryka się ta branża i co zagraża dalszemu rozwijaniu pasji, której oddają się od wielu lat, usłyszycie mnóstwo historii krążących wokół dwóch kwestii - pieniędzy i technologii. Aby słuchać muzyki, trzeba bowiem posiadać jakikolwiek sprzęt grający i wykupić dostęp do jednego z popularnych serwisów...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Audio Physic Spark 6

Audio Physic Spark 6

Muszę przyznać, że od pewnego czasu nie jestem na bieżąco z poczynaniami Audio Physica. Był taki moment, kiedy wiedziałem niemal wszystko na temat każdej nowej konstrukcji niemieckiej marki, a kiedy...

Sennheiser Momentum 4 Wireless

Sennheiser Momentum 4 Wireless

Po niespełna dwudziestu latach recenzowania sprzętu audio rzadko kiedy odwiedzam sklepy z taką aparaturą, aby coś kupić. Jeśli już, najczęściej brakuje mi jakiegoś kabla albo czegoś w rodzaju płynu do...

Final Audio Design ZE8000

Final Audio Design ZE8000

Można powiedzieć, że jeszcze niespełna półtora roku temu byłem nausznikowym ortodoksem, który nie uznawał słuchawek dokanałowych. Moje podejście zmieniło się diametralnie, gdy w moje ręce wpadły "pchełki" AG TWS04K. Okazało...

Komentarze

Mariuisz
Brakuje tu jednego aspektu, który omijają również producenci. Chodzi o regulację barwy i balans. Nie każdy ma super słuch, nie w każdym wieku dobrze słyszymy wy...
Sebastian
Mam u siebie ten streamer podłączony od 2 dni optykiem do Topping DX3Pro+ i powiem, że w porównaniu ze źródłem jakim był laptop daje się usłyszeć większą głębie...
Daniel
A gdzie gramofony Pre-Audio? Czemu wszystkie są dobre, tylko nie nasze Polskie...
a.s.
Na Amazon Music Unlimited jest dużo muzyki w jakości lepszej od CD, mam wrażenie że większość, nie potrzeba do tego MQA.
Mike
Nawet to dobre, ale gdzie prawdziwe radio FM/DAB i Bluetoth LDAC bezstratny od Sony?

Płyty

Riverside - ID.Entity

Riverside - ID.Entity

W ubiegłym roku minęło sporo czasu, zanim pojawił się jakiś album, na który naprawdę czekałem. W bieżącym sytuacja jest zgoła...

Newsy

Tech Corner

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Czym powinien kierować się miłośnik sprzętu audio przy wyborze wzmacniacza? Gdyby na tak postawione pytanie można było udzielić prostej i zwięzłej odpowiedzi, pewnie nikt nie zawracałby sobie głowy testami i odsłuchami. Przyjmijmy jednak, że mamy już pewne rozeznanie w temacie, a z długiej listy dostępnych na rynku modeli chcemy wybrać...

Prezentacje

40 lat głośnikowego modernizmu - Focal

40 lat głośnikowego modernizmu - Focal

Co przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o Francji? Wiadomo - świetna kuchnia, doskonałe wina i sery, luksusowe perfumy, nowoczesna architektura, pokazy mody, festiwale filmowe, słynni malarze i wiecznie zakorkowane uliczki Paryża. Dla amatorów sprzętu hi-fi jest to także jeden z najważniejszych krajów na audiofilskiej mapie świata. To właśnie tutaj...

Poradniki

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

The Grand Astoria - Miszmasz po rosyjsku

The Grand Astoria - Miszmasz po rosyjsku

The Grand Astoria to grupa zwariowanych Rosjan z Petersburga. Zespół powstał w 2009 roku z inicjatywy Kamille Sharapodinova - gitarzysty...

Wywiady

Vintage

Sony TA-N7B

Sony TA-N7B

Szukając informacji o starym sprzęcie który nie dość, że dobrze grał kiedyś, to na dodatek nie stracił tej opinii do...

Słownik

Poprzedni Następny

Ferrofluid

Ciecz magnetyczna - substancja o właściwościach możliwie zbliżonych do cieczy, która w odróżnieniu od typowych cieczy jest w warunkach pokojowych dobrym paramagnetykiem i ulega silnej polaryzacji magnetycznej w obecności zewnętrznych...

Cytaty

HarukiMurakami.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.