Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Bartolomeo Nasta - Unison Research

 • Kategoria: Wywiady
 • Tomasz Karasiński

Bartolomeo Nasta - Unison Research

[English version] W dobie galopującej cyfryzacji i pogoni za coraz gęstszymi, bardziej doskonałymi formatami zapisu dźwięku, dobrze jest od czasu do czasu przypomnieć sobie o rozwiązaniach, które skutecznie opierają się próbom spychania ich do lamusa. Wręcz przeciwnie - codzienna gonitwa stwarza coraz większą potrzebę ucieczki do świata, w którym najbardziej docenia się to, co szlachetne, sprawdzone i nieziemsko dopracowane. Audiofile mają co najmniej kilka bram do takich bajek - jedną z nich jest szeroko pojęty vintage, inną - świat gramofonów i płyt winylowych, a jeszcze inną - wzmacniacze lampowe. Niewielu jest melomanów, którzy spróbowali kontaktu ze szklanymi bańkami i odeszli od nich bez jakichkolwiek emocji. Z jednej strony technologia lampowa oferuje jedyne w swoim rodzaju brzmienie, z drugiej natomiast trudno jest zaprzeczyć, że urządzenia te mają w sobie jakiś czar. Większość z nich przyciąga wzrok i wygląda pięknie, a jeśli do tej układanki dodamy jeszcze włoskie wyczucie stylu, otrzymujemy coś, co od wielu lat funduje nam Unison Research.

Firma ta bez wątpienia jest jedną z największych i najlepiej rozpoznawalnych na świecie jeśli chodzi o wzmacniacze lampowe, a przecież jest także odpowiedzialna za hybrydową serię Unico i mocno powiązana z wytwórnią zestawów głośnikowych Opera Loudspeakers. Jeżeli jest ktoś, kto o funkcjonowaniu tych firm wie praktycznie wszystko, to jest to właśnie ten uśmiechnięty facet na zdjęciu - Bartolomeo Nasta. Podczas jego wizyty w Warszawie postanowiłem zadać mu kilka pytań. Oto zapis naszej rozmowy.

Widzę, że sporo Pan podróżuje, zajmując się szeroko rozumianym marketingiem i wizerunkiem firmy. Jak opisałby Pan swoją pracę w Unison Research?

Zacząłem pracę w firmie w 2004 roku, przejmując obowiązki w zakresie kontaktów z jednym krajem - Niemcami. Teraz obsługuję 37 krajów, ale sprawia mi to dużą radość, ponieważ nie jest to stresująca praca, a przynajmniej nie dla mnie.

Dziś Unison Research jest jednym z największych producentów wzmacniaczy lampowych, znanym na całym świecie. Jak wyglądały początki funkcjonowania fabryki i czyj był to pomysł?

Firma została założona w 1987 roku przez grupę zapalonych audiofilów pod wodzą Giovanni Marii Sacchettiego. Urodzony w 1945 roku Sacchetti już w młodym wieku poświęcił się badaniu i projektowaniu systemów hi-fi, łącząc swoje zainteresowanie elektroniką z pasją do muzyki, którą odziedziczył po ojcu - pianiście. Po ukończeniu studiów w dziedzinie elektroniki, Giovanni poświęcił dwadzieścia pięć lat na nauczanie innych, jednocześnie projektując wzmacniacze Unison Research. Pierwszym wzmacniaczem zintegrowanym naszej firmy był model Triode 20. Jego następca, Simply Two, był kluczowym krokiem w historii firmy - ten legendarny wzmacniacz przyczynił się do rozsławienia marki Unison Research na całym świecie w stosunkowo krótkim czasie. Nasze doświadczenie w ciągu zaledwie jednego roku znacząco wzrosło, wraz z ciągłym badaniem wysokiej wydajności i standardów jakości. Doprowadziło to firmę do kilku historycznych osiągnięć i pozwoliło ustabilizować wysoką wartość jej produktów. Z czego jesteśmy najbardziej dumni, to że wszystko to udało się osiągnąć dzięki stuprocentowo włoskiej pracy - od projektu do produkcji. Unison Research jest obecnie uznawany za lidera w produkcji wzmacniaczy lampowych we Włoszech, a także wymieniany wśród dziesięciu najlepszych w Europie.

Bartolomeo Nasta - Unison Research

Jak fabryka wygląda teraz? Ile osób pracuje obecnie w Unison Research i ile wzmacniaczy produkowanych jest co miesiąc?

Rośniemy praktycznie z roku na rok. W zeszłym tygodniu sprawdziłem kilka dokumentów dotyczących modelu Simply Italy i okazało się, że do tego momentu sprzedaliśmy prawie 1000 sztuk. Uważam, że jest to wielkie osiągnięcie ponieważ produkt ten wyszedł na rynek niecałe trzy lata temu. Ostatnio kupiliśmy jeden dodatkowy budynek w pobliżu fabryki ponieważ potrzebujemy trochę więcej miejsca. Poszukujemy również zdolnych elektroników do pracy przy montażu naszych urządzeń. Może zna Pan jakichś dobrych techników, którzy chcieliby przenieść się do Włoch?

Wielu ludzi wyobraża sobie, że włoska fabryka wzmacniaczy lampowych to po prostu kilku gości siedzących w słońcu, pijących wino i strugających jakieś drewniane elementy tak, aby z grubsza przypominały wzmacniacz. Ale to nie do końca tak, prawda?

To by była najlepsza praca na świecie! Jednak stworzenie czegoś dobrego jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Potrzeba do tego nie tylko wiele pasji, ale też konkretnej, sprawdzonej wiedzy. Na zwykłe testy odsłuchowe można poświęcić tygodnie, a nawet miesiące - wszystko po to, aby ostateczny produkt zapewniał jak najlepsze brzmienie. Przemyślę jednak Pański pomysł, aby przeprowadzić się z fabryką nad morze.

Bartolomeo Nasta - Unison Research

Muszę przyznać, że byliśmy zaskoczeni, kiedy powiedział Pan, że za projekty wizualne wzmacniaczy Unison Research nie są odpowiedzialne profesjonalne studia takie, jak Pininfarina czy Bertone, ale pracownicy Państwa firmy. Czy naprawdę robicie to wszystko sami? Jak rodzą się tak oryginalne kształty?

Kiedyś współpracowaliśmy z zewnętrznym studiem projektowym, jednak cztery lata temu postanowiliśmy zacząć wszystko od nowa pod własnym dachem, z pomocą mojego brata - Riccardo Nasty. W ten sposób możemy szybciej reagować na zmiany w projekcie i dopasować wszystkie elementy do siebie praktycznie od razu.

Bartolomeo Nasta - Unison Research

Wygląd tych produktów bez wątpienia robi wrażenie, jednak co z niezawodnością? Czy jesteście w stanie przekonać klientów, że wzmacniacz wykonany w dużej mierze ręcznie może być nie tylko ładny, ale też perfekcyjnie zmontowany? Jak zapewnić takiemu urządzeniu długie i bezproblemowe życie?

Niezawodność urządzenia elektronicznego, a w tym konkretnym przypadku naszego wzmacniacza, uzależniona jest w głównej mierze od jakości komponentów użytych do jego budowy. Trzeba upewnić się, że wszystkie kluczowe elementy takie, jak transformatory zasilające i wyjściowe, będą produkowane na zamówienie firmy lub selekcjonowane przez jej pracowników. W ten sposób można zapewnić długie i bezawaryjne działanie nawet tak skomplikowanego urządzenia, jakim jest wzmacniacz lampowy. Na każdym etapie budowania naszych produktów zachęcamy naszych inżynierów do dokonywania skrupulatnej kontroli jakości pojedynczych elementów. Gdyby nasz sprzęt był produkowany zagranicą, w zewnętrznych fabrykach, moim zdaniem natychmiast utracilibyśmy tę wysoką jakość. Jeśli natomiast chodzi o lampy, istnieją dwa czynniki gwarantujące długie użytkowanie - renoma ich dostawcy i projekt samej lampy, gwarantujący bezawaryjność. Bierzemy pod uwagę oba te elementy, kiedy wybieramy firmy zaopatrujące naszą fabrykę w lampy.

Bartolomeo Nasta - Unison Research

Jesteście znani przede wszystkim z produkcji wzmacniaczy lampowych, ale znaczną część oferty stanowi też hybrydowa seria Unico. Skąd wzięło się to zamiłowanie do lamp?

Mogę tylko powiedzieć, że nie jest to jedynie nostalgia. My naprawdę kochamy nasze produkty - nie stare wzmacniacze lampowe, ale nowe urządzenia wykorzystujące tę technologię i zdolne do odtworzenia prawdziwego spektaklu muzycznego. Pod tym względem lampy wciąż nie mają konkurencji, nawet w dzisiejszych czasach i w wielu różnych zastosowaniach. Używamy lamp ponieważ wierzymy, że potrafią one zapewnić najwyższą jakość dźwięku.

Niektórzy ludzie twierdzą, że zaprojektowanie i wykonanie wzmacniacza lampowego wcale nie jest trudne, ponieważ w sieci można znaleźć mnóstwo schematów elektronicznych, a sama technologia została już przećwiczona na tysiąc sposobów, w związku z czym nie ma tu już miejsca na innowacyjność. Czy zgodzi się Pan z tą tezą?

Rzeczywiście w sieci można znaleźć tysiące schematów wzmacniaczy, nie tylko lampowych, ale także tranzystorowych. Jednak każda z firm działających w branży audio ma zespół inżynierów pracujących każdego dnia, aby znaleźć najlepsze możliwe rozwiązania, poprawić jakość brzmienia nawet poprzez bardzo drobne elementy, co składa się na ich własną technologię. Przykładowo ten sam schemat elektroniczny zmontowany na dwóch różnych płytkach drukowanych będzie brzmiał zupełnie inaczej. To wszystko nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Obecnie jesteśmy zalewani tonami tanich, plastikowych pudełek, jednak w urządzeniach Unison Research stosujecie niemalże wyłącznie stal, aluminium, drewno, szkło i inne szlachetne materiały. A to kosztuje... Czy nie obawiacie się, że pewnego dnia nawet najprostszy, najtańszy wzmacniacz w ofercie Unison Research będzie poza zasięgiem większości melomanów?

Cóż, nawet obudowa wzmacniacza ma wpływ na jego brzmienie. Charakterystyki magnetyczne i elektryczne, współczynnik tłumienia drgań mechanicznych, giętkość, odporność na korozję, i wiele innych czynników musi być brane pod uwagę, jeżeli chce się stworzyć naprawdę dobry produkt. Nie tylko ze względu na jego wygląd, ale też funkcjonalność. To wszystko wymaga poświęceń.

Bartolomeo Nasta - Unison Research

Jednym z najbardziej modnych sektorów rynku audio są obecnie przetworniki, streamery i serwery muzyczne. Jakie jest Pana zdanie na ich temat? Czy planujecie wprowadzić wzmacniacz lampowy z funkcją streamera lub AirPlayem?

Stale prowadzimy badania i pracujemy nad nowymi rozwiązaniami, a w tym roku pokażemy naprawdę wiele nowych produktów, jednak na razie nie będzie wśród nich streamera.

Oprócz urządzeń elektronicznych tworzycie także kolumny pod marką Opera, nawet w tej samej fabryce. Czy to nie za wiele jak na jedną firmę? Czy produkty te są projektowane wspólnie, czy jednak należy traktować te marki jako dwa samodzielne twory?

Marki Opera Loudspeakers i Unison Research rzeczywiście działają w tym samym budynku, jednak pracownicy są zupełnie inni. Tylko kwestiami eksportu zajmuje się ta sama osoba, czyli ja - reszta jest całkowicie rozdzielona. Oczywiście testujemy kolumny Opery ze wzmacniaczami Unisona i odwrotnie, jednak nie należy odczytywać z tego zbyt wiele.

Bartolomeo Nasta - Unison Research

Powiedział Pan, że musi dziś lecieć z powrotem do Włoch, ponieważ w poniedziałek trzeba stawić się w pracy. Czy to dlatego, że chce Pan dawać przykład swoim pracownikom?

Nie jestem szefem, jestem również jednym z pracowników. Nie jest to dla mnie żaden problem, ponieważ lubię swoją robotę. Ale, jak każdy, lubię też od czasu do czasu zrobić sobie wolne.

Co ciekawego zobaczymy w najbliższej przyszłości w katalogu Unison Research?

Przede wszystkim pracujemy nad trzema nowymi produktami z serii Unico. Do tego dojdą nowe modele z serii lampowej. Myślę, że zobaczy je Pan w ciągu kilku miesięcy. Będziemy naprawdę podekscytowani, kiedy wreszcie będziemy mogli pokazać światu te produkty.

Zdjęcia: Unison Research

Komentarze (1)

 • prinz_eugen

  Ciekawy wywiad, miło poczytać o niszowych markach od kuchni, czekam na więcej takich wywiadów.

  0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Niesłyszalne częstotliwości, czyli jak psy stały się krytykami hi-endowego sprzętu audio

Niesłyszalne częstotliwości, czyli jak psy stały się krytykami hi-endowego sprzętu…

Świat naszych szczekających i merdających ogonami przyjaciół uwolnił swoje niezrównane zdolności słuchowe na scenie high-end audio. Na rynku nasyconym ludzkimi opiniami, psy wyłoniły się jako ostateczni koneserzy dźwięku, zbierając pochwały za ich niezrównane ucho do szczegółów i znacznie szerszy niż u nas zakres rejestrowanych częstotliwości. Wszystko zaczęło się od Bustera,...

Ciemniejsza strona streamingu - subiektywny (anty)poradnik

Ciemniejsza strona streamingu - subiektywny (anty)poradnik

Streaming, czyli możliwość przesyłania sygnałów audio przez Internet w czasie rzeczywistym, nie dziwi już absolutnie nikogo. Czasy zgrywania wątpliwie pozyskanych "empetrójek" w byle jakiej jakości na plastikowe, często tandetne odtwarzacze i wpychanie sobie w uszy pchełek na nieustannie plączącym się przewodzie dawno minęły. Obecnie możemy cieszyć się strumieniowaniem muzyki w...

Najbardziej intrygujące technicznie i koncepcyjnie gramofony w historii

Najbardziej intrygujące technicznie i koncepcyjnie gramofony w historii

Gramofony, szlifierki, odtwarzacze czarnych płyt, adaptery, patefony, odtwarzacze analogowe, fonografy... Jakkolwiek byśmy nie nazwali tych poczciwych urządzeń, które są z nami już od ponad 130 lat, możemy zawsze powiedzieć o nich to samo - od dziesięcioleci dostarczają nam niezapomnianych przeżyć związanych z odtwarzaniem ukochanych utworów. Wielu melomanów pamięta o ich...

Wszystko o wzmacniaczach lampowych

Wszystko o wzmacniaczach lampowych

W świecie melomanów i audiofilów wzmacniacze lampowe obrosły wieloma legendami, a pośród laików owiane są wręcz gęstą mgłą tajemnicy. Wielu uważa je za absurdalnie drogie urządzenia o wręcz magicznych właściwościach. Jak to zwykle bywa w przypadku charakterystycznych konstrukcji, zarówno wśród ekspertów, jak i osób średnio zainteresowanych tematem funkcjonuje wiele krzywdzących...

Królowa gramofonów - Rega

Królowa gramofonów - Rega

Rega - nazwa znana i ceniona w całym świecie audio, głównie z powodu znakomitych gramofonów, ale także innych komponentów hi-fi. Każdy, kto choć trochę interesuje się sprzętem grającym, doskonale woe, że produkty brytyjskiej legendy są uważane za jedne z najlepszych na świecie i chyba każdy marzy, aby chociaż raz sprawdzić...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Focal Aria Evo X N°1

Focal Aria Evo X N°1

Zwyczajny styczniowy wieczór. Spokój, cisza, człowiek nawet chciałby gdzieś wyjść, ale pogoda do niczego. Nie dość, że temperatura w okolicach zera, to jeszcze wieje i pada, a potem zamarza. Z...

Tellurium Q Statement II

Tellurium Q Statement II

Wojna, pandemia, kryzys, katastrofa klimatyczna, wszechobecna zgnilizna, korupcja, zapaść ekonomiczna, degrengolada moralna, złodziejstwo, upadek autorytetów, instytucji, rządów, cywilizacja śmierci. Jeśli wierzyć mediom głównego nurtu, tak w dużym skrócie wygląda świat,...

Final Audio Design A5000

Final Audio Design A5000

Japońską firmę Final Audio Design kojarzymy niemal wyłącznie ze słuchawkami, ale kiedy prześledziłem jej historię, zrobiło mi się przykro, że manufaktura mająca swoją siedzibę w mieście Kawasaki zajmuje się obecnie...

Komentarze

Jacek
Drodzy audiofile, wystrzegajcie się pana Piotra Kwiatkowskiego, bo to czarodziej, szatan i kusiciel. Skontaktowałem się z nim po wystawie Audio Video Show, bo s...
Garfield
@Krzysztof - Accuphase E-280?
Maciej
Szkoda, że nie ma już Waszej oficjalnej sali odsłuchowej w Warszawie. To było fajne, klimatyczne miejsce.
Adam
Czyli zajęło Wam jedenaście lat, żeby zrobić jakikolwiek krok w tym kierunku? Nieźle... Polecam spojrzeć na to, co dzieje się na YouTubie, Instagramie, TikToku ...
Krzysztof
Witam, postaram się krótko i zwięźle ale w temat. Osobiście uważam, że w zbliżonej kwocie do electro ECI 6 nie ma nic ciekawszego, wliczając w to najmocniejsze ...

Płyty

Organek - MTV Unplugged

Organek - MTV Unplugged

Chyba nie będzie dużym nadużyciem stwierdzenie, że seria MTV Unplugged najlepsze lata ma już za sobą. Wszystkie największe koncerty, do...

Newsy

Tech Corner

Obudowy głośnikowe w praktyce - rodzaje, właściwości, brzmienie

Obudowy głośnikowe w praktyce - rodzaje, właściwości, brzmienie

Zapewne niejedno z nas próbowało kiedyś przestawiać swoje kolumny głośnikowe w różne miejsca w mieszkaniu lub domu, aby sprawdzić, gdzie będą najlepiej grały. Oczywiście ma to sens, ponieważ rozmiar, akustyka pomieszczenia czy rozstawienie kolumn względem słuchacza i ścian mają kluczowe znaczenie dla ich brzmienia. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad...

Prezentacje

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Polski sprzęt audio - to hasło przeciętnemu obywatelowi naszego kraju kojarzy się ze wzmacniaczami, kolumnami głośnikowymi i gramofonami sprzed kilku dekad. Większość z nas wyobraża sobie piękne wieże Unitry, Diory czy Radmora, kultowe Altusy lub gramofony takie, jak Daniel, Adam czy Bernard. Jeżeli myślicie, że to wszystko relikty minionego systemu,...

Poradniki

Jak dbać o płyty winylowe

Jak dbać o płyty winylowe

W końcu nadchodzi ten piękny moment - gramofon skompletowany, odpowiednio ustawiony, podłączony i skalibrowany. Teraz tylko słuchać. Winylowa zabawa coraz...

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Callisto - Ewolucja post metalu

Callisto - Ewolucja post metalu

Skandynawia od lat słynie przede wszystkim z ekstremalnych odmian metalu, głównie z przedrostkiem "black". Jednak raz na jakiś czas trafiają...

Vintage

Sony MDR-R10

Sony MDR-R10

Długo szukałem w Internecie symbolu tych słuchawek. Pamiętam, jak wiele lat temu kolega przytargał do mnie katalog Sony i wskazując...

Słownik

Poprzedni Następny

Głośnik elektrostatyczny

Rodzaj głośnika o budowie zasadniczo różniącej się od najpopularniejszych głośników elektrodynamicznych. W konstrukcji elektrostatycznej zamiast membrany napędzanej przez cewkę poruszającą się w polu utworzonym przez magnes, dźwięk jest emitowany przez...

Cytaty

LudwikJerzyKern.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.