Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Denon Urban Raver AH-D321

Denon Urban Raver AH-D321

Urban Raver to seria słuchawek z nowoczesnym podejściem do muzyki. Modele te zostały zaprojektowane dla osób często korzystających z przenośnych odtwarzaczy lub smartfonów czy też tabletów. Prawdopodobnie dlatego producent przygotował dla nich specjalną aplikację Denon Club App dostępną dla urządzeń z systemem operacyjnym iOS lub Android. Cała seria składa się z czterech modeli. Mamy tu dokanałowe AH-C101 dla entuzjastów mocnego basu, opisywane AH-D321, droższe dokanałówki AH-C301 z miniaturowymi pokrętłami i topowe AH-D401, które testowaliśmy jakiś czas temu. Prawdę powiedziawszy, to one sprawiły, że zainteresowaliśmy się modelem AH-D321. Wygląda on bardzo podobnie, ale został pozbawiony kilku gadżetów. Przede wszystkim nie mamy gniazda USB pozwalającego na ładowanie wewnętrznego akumulatora. A ten w wyższym modelu był potrzebny do zasilania wbudowanego wzmacniacza, dzięki któremu słuchawki grały bardziej dynamicznie i pozwalały na dłuższą pracę z odtwarzaczem przenośnym czy smartfonem. To na pewno ciekawy bajer, ale wiele osób uzna go za kompletnie niepotrzebny.

Żeby jeszcze ładować słuchawki po to, aby przesyłać do nich sygnał bezprzewodowo... Ale zarówno w opisywanym modelu, jak i topowym AH-D401 sygnał płynie do nauszników odłączanym kablem z wtyczkami 3,5 mm po obu stronach. Wprawdzie na polskiej stronie Denona napisano, że AH-D321 to słuchawki ze wzmacniaczem, ale w żadnym innym miejscu ta informacja się nie pojawia, a słuchawki nie mają jakiegokolwiek gniazda do ładowania. Wydaje się więc, że to typowy chochlik drukarski, tudzież internetowy. Opisywane słuchawki nie mają także efektownego podświetlania nauszników. Są natomiast kompatybilne ze sprzętem firmy Apple i mają pokrętło Mini Control Wheel do sterowania odtwarzaczem lub smartfonem tej firmy. Zintegrowany mikrofon pozwala na prowadzenie rozmów bez konieczności manipulowania pilotem na kablu. Dostajemy też pentagonalne nauszniki z poduchami wypełnionymi pianką z efektem pamięci. Najważniejszą różnicą między tymi dwoma modelami jest jednak cena. AH-D321 kosztują 699 zł, co wobec 1199 zł za AH-D401 wydaje się nie lada okazją. Czy rzeczywiście tak jest? Tego właśnie postanowiliśmy się dowiedzieć.

Denon Urban Raver AH-D321

Wygląd i funkcjonalność

Gdyby nie podświetlane obręcze pokręteł w topowych Denonach z serii Urban Raver, bardzo trudno byłoby odróżnić oba modele od siebie. Nawet opakowanie jest bardzo podobne - solidne pudełko przypominające dużą książkę w twardej okładce. Wewnątrz znajdziemy wyłożoną śliskim, lśniącym materiałem wytłoczkę idealnie dopasowaną do kształtu słuchawek, a pod nią dwa mniejsze pudełka z akcesoriami - odłączanym kablem i eleganckim pokrowcem z karabińczykiem. Przewód wystarczy podpiąć do gniazda znajdującego się w dolnej części prawego nausznika. Wtyk nie jest w żaden sposób blokowany, więc przy mocniejszym pociągnięciu zwyczajnie się odłączy. Może się to wydawać niepotrzebne, ale amatorzy słuchawek wiedzą, jak nieprzyjemne lub wręcz kosztowne może być gwałtowne szarpnięcie za kabel podczas zdejmowania plecaka na przykład. Niejedne nauszniki wylądowały w serwisie dlatego, że komuś zaczepiły się na przykład w tramwaju i przewód zwyczajnie nie wytrzymał. Przy normalnym użytkowaniu nie ma natomiast siły, żeby wtyczka tak po prostu sama wyleciała z gniazda.

Co poza tym? Muszle wydają się trochę mniejsze, niż w AH-D401, ale niezależnie od rozmiaru małżowin słuchawki powinny być bardzo wygodne, ponieważ same pady są dość miękkie i szybko dopasowują się do kształtu głowy. Błyszczące plastiki mogą na pierwszy rzut oka wydawać się trochę tandetne, ale wewnętrzna konstrukcja pałąka jest metalowa, co widać po jego rozsunięciu. Pentagonalny kształt nauszników to rozwiązanie, z którego Denon jest bardzo dumny. Rzeczywiście coś w tym jest, bo słuchawki leżą na głowie znakomicie. Co warte podkreślenia, mogą z korzystać zarówno osoby o małych, jak i dużych baniakach. To nie tylko zasługa wystarczającego zakresu regulacji pałąka, ale też kąta ustawienia muszli względem głowy. Poza tym możemy powtórzyć tutaj wszystkie obserwacje z testu droższego modelu z serii Urban Raver. Nie będziemy jednak klepać literek bez potrzeby, bo każdy może otworzyć sobie tamtą recenzję w nowej karcie i porównać oba modele nawet na zdjęciach. Zamiast tego przejdziemy od razu do najważniejszej kwestii - czy AH-D321 można porównywać z droższymi Denonami również pod kątem jakości i charakteru brzmienia?

Denon Urban Raver AH-D321

Brzmienie

Okazuje się, że tak. Ale to mało powiedziane! AH-D321 to jedne z pierwszych testowanych przez nas słuchawek Denona, w których niskie tony nie dominują wyraźnie nad całością przekazu. Jest ich może odrobinę więcej, niż norma przewiduje, ale to zupełnie nie jest ten subwooferowy bas, który audiofilom kojarzy się z zestawami kina domowego, a nie wysmakowanymi systemami stereo. Ten jest głęboki, nasycony i mięsisty, ale także pulsujący i żwawy. Jednocześnie jego ilość sprawia, że brzmienie odbieramy jako tylko trochę podrasowane, podkręcone w stopniu nie wpływającym na ogólną naturalność przekazu. Niskie tony nie są atrakcją samą w sobie, ale płynnie łączą się ze środkowym zakresem częstotliwości. Tu do gry wchodzi czystość i precyzja, a muzyka zaczyna być traktowana coraz bardziej po audiofilsku.

W zakresie średnich i wysokich tonów liczy się przede wszystkim wierność wobec odtwarzanego materiału, czytelność i neutralna barwa. Brzmienie jest więc równe, spójne i naładowane informacjami. Chwilami może nawet wydawać się zbyt sterylne, ale trzeba przyznać, że w połączeniu z efektownym, dyktującym rytm basem robi to naprawdę znakomite wrażenie. Dawno nie testowaliśmy słuchawek, którym udałoby się w tak elegancki sposób połączyć audiofilskie dążenie do jak najwyższej wierności z pewną dozą fantazji, kontrolowanego szaleństwa. Brzmienie AH-D321 to połączenie dwóch światów - brzmienia studyjnego, które jest nastawione na czytelność i chwilami nawet trochę suche oraz dyskotekowego - dynamicznego, gęstego, z mięsistym basem i wysokim wskaźnikiem przytupywania.

Bardzo podobny charakter zaprezentowały testowane przez nas w czerwcu Sennheisery Momentum Black. Niemieckie nauszniki są jednak niemal dwukrotnie droższe od opisywanych Denonów. Nie będziemy sugerować, że AH-D321 są obiektywnie lepsze, ale to ten sam charakter, co pewnie będzie wyraźnie widać także na naszych wykresach. Bardzo nam się podoba takie połączenie hi-fi z hi-fun. To brzmienie po prostu wciąga i wcale tak szybko się nie nudzi!

Denon Urban Raver AH-D321

Budowa i parametry

Denon Urban Raver AH-D321 to nowocześnie wyglądające słuchawki o konstrukcji zamkniętej. Dzięki obrotowemu kontrolerowi na prawym nauszniku pozwalają na łatwą obsługę urządzeń iPod, iPhone czy iPad, a wbudowany mikrofon zapewnia czysty dźwięk podczas rozmów telefonicznych. Firma udostępnia dedykowaną aplikację do odtwarzania muzyki na urządzenia z systemami iOS i Android. Na działające sterowanie i mikrofon możemy jednak liczyć tylko w przypadku korzystania z tego pierwszego. Słuchawki wyposażono w 40-mm przetworniki, regulowany pałąk i poduszki wypełnione pianką dopasowującą się do kształtu głowy. Impedancja podawana przez producenta to 26 omów, a skuteczność - 104 dB. AH-D321 ważą 250 gramów, co w połączeniu z wygodnymi, pentagonalnymi nausznikami czyni je bardzo komfortowymi, nawet podczas dłuższych sesji odsłuchowych.

Konfiguracja

Denonów zaczęliśmy słuchać w połączeniu z tabletem Asus Nexus 7, na którym testowaliśmy różne aplikacje muzyczne, w tym oczywiście Spotify w wersji premium. Drugim źródłem był laptop Asus Zenbook UX31A z systemem Windows 8 i odtwarzaczem Foobar 2000 - najpierw solo, potem z przetwornikiem Meridian Explorer. Ostatnim etapem były testy z iPodem Classic i smartfonem Sony Xperia S. AH-D321 pracowały też przez chwilę podłączone do stacjonarnego systemu stereo złożonego z odtwarzacza Naim CD 5XS i wzmacniacza Creek Destiny 2, połączonych kablem Albedo Geo i zasilanych listwą Gigawatt PF-2 z kompletem kabli LC-2 mkII.

Denon Urban Raver AH-D321

Werdykt

Fajnie jest opisywać drogie i dobre słuchawki. Kiedy jednak dostajemy do testu produkty bardzo dobre, a nie aż tak kosztowne, radość jest jeszcze większa. Tym razem mamy wrażenie, że upolowaliśmy coś wyjątkowo godnego uwagi. AH-D321 to słuchawki, których brzmienie powinno spodobać się wszystkim melomanom. Nie osiągnięto tego jednak eliminując wszelkie przejawy własnego charakteru. Lekko kosmiczna stylistyka nie każdemu będzie pasowała, pokrętło do sterowania iPodem nie każdemu się przyda, ale każdy powinien docenić podejście Denonów do muzyki. Świetny, uniwersalny dźwięk, który nie jest ani trochę nudny. Do tego opakowanie i wyposażenie godne luksusowego produktu. Rekomendacja!

Dane techniczne

Typ słuchawek: dynamiczne, wokółuszne, zamknięte
Pasmo przenoszenia: 6 Hz - 37 kHz
Impedancja: 26 omów
Czułość: 104 dB
Długość kabla: 1,4 m
Rodzaj wtyku: 3,5 mm
Masa: 250 g
Cena: 699 zł

Sprzęt do testu dostarczył sklep Q21.

Zdjęcia: Denon, Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga5Rownowaga5Rownowaga5Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4RownowagaStop

Dynamika
Poziomy6

Rozdzielczość
Poziomy7

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy5

Spójność
Poziomy6

Muzykalność
Poziomy7

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Jakość wykonania
Poziomy5

Funkcjonalność
Poziomy6

Tłumienie hałasu
Poziomy6

Cena
Poziomy7

Nagroda
sl-rekomendacja


Komentarze (2)

  • Bartek

    Jakie jest pasmo przenoszenia tych słuchawek. Na stronie producenta i w user manual widnieje 6-67 kHz.

    0
  • stereolife

    W tabelce nad wykresami widnieje 6 Hz - 37 kHz. Prawdopodobnie spisaliśmy to z opakowania słuchawek.

    1

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Bannery boczne

Komentarze

a.s.
Nasz zmysł słuchu nie ma "liniowej charakterystyki przetwarzania". Sygnały o takim samym natężeniu, ale o różnej częstotliwości, wywołują wrażenia różnej głośno...
Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Obudowy głośnikowe w praktyce - rodzaje, właściwości, brzmienie

Obudowy głośnikowe w praktyce - rodzaje, właściwości, brzmienie

Zapewne niejedno z nas próbowało kiedyś przestawiać swoje kolumny głośnikowe w różne miejsca w mieszkaniu lub domu, aby sprawdzić, gdzie będą najlepiej grały. Oczywiście ma to sens, ponieważ rozmiar, akustyka pomieszczenia czy rozstawienie kolumn względem słuchacza i ścian mają kluczowe znaczenie dla ich brzmienia. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się nad...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Dual to jedna z marek, do których audiofile, a w szczególności miłośnicy czarnych płyt, odnoszą się z wielkim szacunkiem. Ma to swoje uzasadnienie. Niemiecka manufaktura wydała na świat tyle znakomitych gramofonów, że aż ciężko je policzyć. Dobrze zachowana szlifierka tej marki to sprzęt, który po renowacji można bez kompleksów podłączyć...

Poradniki

Listy

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Popularne artykuły

Vintage

Denon PMA-850

Denon PMA-850

W porównaniu z różnymi staroświeckimi cudeńkami prezentowanymi przez nas w tym dziale, Denon PMA-850 prezentuje się całkiem nowocześnie. Ciekawy zabieg...

Cytaty

LudwikJerzyKern.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.