Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Denon Urban Raver AH-D321

Denon Urban Raver AH-D321

Urban Raver to seria słuchawek z nowoczesnym podejściem do muzyki. Modele te zostały zaprojektowane dla osób często korzystających z przenośnych odtwarzaczy lub smartfonów czy też tabletów. Prawdopodobnie dlatego producent przygotował dla nich specjalną aplikację Denon Club App dostępną dla urządzeń z systemem operacyjnym iOS lub Android. Cała seria składa się z czterech modeli. Mamy tu dokanałowe AH-C101 dla entuzjastów mocnego basu, opisywane AH-D321, droższe dokanałówki AH-C301 z miniaturowymi pokrętłami i topowe AH-D401, które testowaliśmy jakiś czas temu. Prawdę powiedziawszy, to one sprawiły, że zainteresowaliśmy się modelem AH-D321. Wygląda on bardzo podobnie, ale został pozbawiony kilku gadżetów. Przede wszystkim nie mamy gniazda USB pozwalającego na ładowanie wewnętrznego akumulatora. A ten w wyższym modelu był potrzebny do zasilania wbudowanego wzmacniacza, dzięki któremu słuchawki grały bardziej dynamicznie i pozwalały na dłuższą pracę z odtwarzaczem przenośnym czy smartfonem. To na pewno ciekawy bajer, ale wiele osób uzna go za kompletnie niepotrzebny.

Żeby jeszcze ładować słuchawki po to, aby przesyłać do nich sygnał bezprzewodowo... Ale zarówno w opisywanym modelu, jak i topowym AH-D401 sygnał płynie do nauszników odłączanym kablem z wtyczkami 3,5 mm po obu stronach. Wprawdzie na polskiej stronie Denona napisano, że AH-D321 to słuchawki ze wzmacniaczem, ale w żadnym innym miejscu ta informacja się nie pojawia, a słuchawki nie mają jakiegokolwiek gniazda do ładowania. Wydaje się więc, że to typowy chochlik drukarski, tudzież internetowy. Opisywane słuchawki nie mają także efektownego podświetlania nauszników. Są natomiast kompatybilne ze sprzętem firmy Apple i mają pokrętło Mini Control Wheel do sterowania odtwarzaczem lub smartfonem tej firmy. Zintegrowany mikrofon pozwala na prowadzenie rozmów bez konieczności manipulowania pilotem na kablu. Dostajemy też pentagonalne nauszniki z poduchami wypełnionymi pianką z efektem pamięci. Najważniejszą różnicą między tymi dwoma modelami jest jednak cena. AH-D321 kosztują 699 zł, co wobec 1199 zł za AH-D401 wydaje się nie lada okazją. Czy rzeczywiście tak jest? Tego właśnie postanowiliśmy się dowiedzieć.

Denon Urban Raver AH-D321

Wygląd i funkcjonalność

Gdyby nie podświetlane obręcze pokręteł w topowych Denonach z serii Urban Raver, bardzo trudno byłoby odróżnić oba modele od siebie. Nawet opakowanie jest bardzo podobne - solidne pudełko przypominające dużą książkę w twardej okładce. Wewnątrz znajdziemy wyłożoną śliskim, lśniącym materiałem wytłoczkę idealnie dopasowaną do kształtu słuchawek, a pod nią dwa mniejsze pudełka z akcesoriami - odłączanym kablem i eleganckim pokrowcem z karabińczykiem. Przewód wystarczy podpiąć do gniazda znajdującego się w dolnej części prawego nausznika. Wtyk nie jest w żaden sposób blokowany, więc przy mocniejszym pociągnięciu zwyczajnie się odłączy. Może się to wydawać niepotrzebne, ale amatorzy słuchawek wiedzą, jak nieprzyjemne lub wręcz kosztowne może być gwałtowne szarpnięcie za kabel podczas zdejmowania plecaka na przykład. Niejedne nauszniki wylądowały w serwisie dlatego, że komuś zaczepiły się na przykład w tramwaju i przewód zwyczajnie nie wytrzymał. Przy normalnym użytkowaniu nie ma natomiast siły, żeby wtyczka tak po prostu sama wyleciała z gniazda.

Co poza tym? Muszle wydają się trochę mniejsze, niż w AH-D401, ale niezależnie od rozmiaru małżowin słuchawki powinny być bardzo wygodne, ponieważ same pady są dość miękkie i szybko dopasowują się do kształtu głowy. Błyszczące plastiki mogą na pierwszy rzut oka wydawać się trochę tandetne, ale wewnętrzna konstrukcja pałąka jest metalowa, co widać po jego rozsunięciu. Pentagonalny kształt nauszników to rozwiązanie, z którego Denon jest bardzo dumny. Rzeczywiście coś w tym jest, bo słuchawki leżą na głowie znakomicie. Co warte podkreślenia, mogą z korzystać zarówno osoby o małych, jak i dużych baniakach. To nie tylko zasługa wystarczającego zakresu regulacji pałąka, ale też kąta ustawienia muszli względem głowy. Poza tym możemy powtórzyć tutaj wszystkie obserwacje z testu droższego modelu z serii Urban Raver. Nie będziemy jednak klepać literek bez potrzeby, bo każdy może otworzyć sobie tamtą recenzję w nowej karcie i porównać oba modele nawet na zdjęciach. Zamiast tego przejdziemy od razu do najważniejszej kwestii - czy AH-D321 można porównywać z droższymi Denonami również pod kątem jakości i charakteru brzmienia?

Denon Urban Raver AH-D321

Brzmienie

Okazuje się, że tak. Ale to mało powiedziane! AH-D321 to jedne z pierwszych testowanych przez nas słuchawek Denona, w których niskie tony nie dominują wyraźnie nad całością przekazu. Jest ich może odrobinę więcej, niż norma przewiduje, ale to zupełnie nie jest ten subwooferowy bas, który audiofilom kojarzy się z zestawami kina domowego, a nie wysmakowanymi systemami stereo. Ten jest głęboki, nasycony i mięsisty, ale także pulsujący i żwawy. Jednocześnie jego ilość sprawia, że brzmienie odbieramy jako tylko trochę podrasowane, podkręcone w stopniu nie wpływającym na ogólną naturalność przekazu. Niskie tony nie są atrakcją samą w sobie, ale płynnie łączą się ze środkowym zakresem częstotliwości. Tu do gry wchodzi czystość i precyzja, a muzyka zaczyna być traktowana coraz bardziej po audiofilsku.

W zakresie średnich i wysokich tonów liczy się przede wszystkim wierność wobec odtwarzanego materiału, czytelność i neutralna barwa. Brzmienie jest więc równe, spójne i naładowane informacjami. Chwilami może nawet wydawać się zbyt sterylne, ale trzeba przyznać, że w połączeniu z efektownym, dyktującym rytm basem robi to naprawdę znakomite wrażenie. Dawno nie testowaliśmy słuchawek, którym udałoby się w tak elegancki sposób połączyć audiofilskie dążenie do jak najwyższej wierności z pewną dozą fantazji, kontrolowanego szaleństwa. Brzmienie AH-D321 to połączenie dwóch światów - brzmienia studyjnego, które jest nastawione na czytelność i chwilami nawet trochę suche oraz dyskotekowego - dynamicznego, gęstego, z mięsistym basem i wysokim wskaźnikiem przytupywania.

Bardzo podobny charakter zaprezentowały testowane przez nas w czerwcu Sennheisery Momentum Black. Niemieckie nauszniki są jednak niemal dwukrotnie droższe od opisywanych Denonów. Nie będziemy sugerować, że AH-D321 są obiektywnie lepsze, ale to ten sam charakter, co pewnie będzie wyraźnie widać także na naszych wykresach. Bardzo nam się podoba takie połączenie hi-fi z hi-fun. To brzmienie po prostu wciąga i wcale tak szybko się nie nudzi!

Denon Urban Raver AH-D321

Budowa i parametry

Denon Urban Raver AH-D321 to nowocześnie wyglądające słuchawki o konstrukcji zamkniętej. Dzięki obrotowemu kontrolerowi na prawym nauszniku pozwalają na łatwą obsługę urządzeń iPod, iPhone czy iPad, a wbudowany mikrofon zapewnia czysty dźwięk podczas rozmów telefonicznych. Firma udostępnia dedykowaną aplikację do odtwarzania muzyki na urządzenia z systemami iOS i Android. Na działające sterowanie i mikrofon możemy jednak liczyć tylko w przypadku korzystania z tego pierwszego. Słuchawki wyposażono w 40-mm przetworniki, regulowany pałąk i poduszki wypełnione pianką dopasowującą się do kształtu głowy. Impedancja podawana przez producenta to 26 omów, a skuteczność - 104 dB. AH-D321 ważą 250 gramów, co w połączeniu z wygodnymi, pentagonalnymi nausznikami czyni je bardzo komfortowymi, nawet podczas dłuższych sesji odsłuchowych.

Konfiguracja

Denonów zaczęliśmy słuchać w połączeniu z tabletem Asus Nexus 7, na którym testowaliśmy różne aplikacje muzyczne, w tym oczywiście Spotify w wersji premium. Drugim źródłem był laptop Asus Zenbook UX31A z systemem Windows 8 i odtwarzaczem Foobar 2000 - najpierw solo, potem z przetwornikiem Meridian Explorer. Ostatnim etapem były testy z iPodem Classic i smartfonem Sony Xperia S. AH-D321 pracowały też przez chwilę podłączone do stacjonarnego systemu stereo złożonego z odtwarzacza Naim CD 5XS i wzmacniacza Creek Destiny 2, połączonych kablem Albedo Geo i zasilanych listwą Gigawatt PF-2 z kompletem kabli LC-2 mkII.

Denon Urban Raver AH-D321

Werdykt

Fajnie jest opisywać drogie i dobre słuchawki. Kiedy jednak dostajemy do testu produkty bardzo dobre, a nie aż tak kosztowne, radość jest jeszcze większa. Tym razem mamy wrażenie, że upolowaliśmy coś wyjątkowo godnego uwagi. AH-D321 to słuchawki, których brzmienie powinno spodobać się wszystkim melomanom. Nie osiągnięto tego jednak eliminując wszelkie przejawy własnego charakteru. Lekko kosmiczna stylistyka nie każdemu będzie pasowała, pokrętło do sterowania iPodem nie każdemu się przyda, ale każdy powinien docenić podejście Denonów do muzyki. Świetny, uniwersalny dźwięk, który nie jest ani trochę nudny. Do tego opakowanie i wyposażenie godne luksusowego produktu. Rekomendacja!

Dane techniczne

Typ słuchawek: dynamiczne, wokółuszne, zamknięte
Pasmo przenoszenia: 6 Hz - 37 kHz
Impedancja: 26 omów
Czułość: 104 dB
Długość kabla: 1,4 m
Rodzaj wtyku: 3,5 mm
Masa: 250 g
Cena: 699 zł

Sprzęt do testu dostarczył sklep Q21.

Zdjęcia: Denon, Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga5Rownowaga5Rownowaga5Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4RownowagaStop

Dynamika
Poziomy6

Rozdzielczość
Poziomy7

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy5

Spójność
Poziomy6

Muzykalność
Poziomy7

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Jakość wykonania
Poziomy5

Funkcjonalność
Poziomy6

Tłumienie hałasu
Poziomy6

Cena
Poziomy7

Nagroda
sl-rekomendacja


Komentarze (2)

  • Bartek

    Jakie jest pasmo przenoszenia tych słuchawek. Na stronie producenta i w user manual widnieje 6-67 kHz.

    0
  • stereolife

    W tabelce nad wykresami widnieje 6 Hz - 37 kHz. Prawdopodobnie spisaliśmy to z opakowania słuchawek.

    1

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wygrzewanie sprzętu audio - fakty i mity

Wygrzewanie sprzętu audio - fakty i mity

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem sprzętu grającego mamy do czynienia, w jego instrukcji obsługi, recenzjach publikowanych w specjalistycznych magazynach, a nawet w opiniach użytkowników często można zetknąć się z jednym niezwykle istotnym pojęciem - wygrzewanie. Warto o nim pamiętać, ponieważ zdaniem wielu audiofilów ów proces ma niebagatelny wpływ na...

Anssi Hyvönen - Amphion

Anssi Hyvönen - Amphion

Założona w 1998 roku firma Amphion od samego początku projektuje oraz konstruuje kolumny głośnikowe wyróżniające się czymś, czego brakuje wielu dostępnym na rynku konstrukcjom - niezwykle niską wrażliwością na niedoskonałości akustyki pomieszczenia odsłuchowego. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom technicznym zestawy tej marki potrafią wypełnić dowolną przestrzeń wysokiej jakości dźwiękiem, a przynajmniej tak...

Wszystko o subwooferach

Wszystko o subwooferach

Jeżeli interesujecie się sprzętem audio, możliwe, że co najmniej raz zastanawialiście się nad zakupem subwoofera. W dzisiejszych czasach takiego urządzenia potrzebuje praktycznie każdy prawidłowo skonfigurowany system kina domowego, a i w konfiguracjach dwukanałowych takie basowe wspomaganie kolumn głównych potrafi przynieść wiele korzyści. Zamiast zastanawiać się, czy nasze kolumny nie są...

Jak wybrać wzmacniacz zintegrowany

Jak wybrać wzmacniacz zintegrowany

Każdy, kto zapragnął złożyć porządny system stereo, prędzej czy później stanie przed wyborem wzmacniacza. Urządzenie to jest niezbędnym elementem zestawu audio - wszystko jedno, czy mówimy o audiofilskich konfiguracjach za setki tysięcy złotych, czy o kolumnach aktywnych, soundbarach, a nawet głośnikach lub słuchawkach bezprzewodowych - wszędzie czai się element, który...

Roger Kessler - Piega

Roger Kessler - Piega

Piega to prawdopodobnie najsłynniejszy szwajcarski producent zestawów głośnikowych. Firma założona w 1986 roku przez Leo Greinera i Kurta Scheucha początkowo była typowo hobbystyczną, garażową manufakturą. Kurt skupił się na opracowywaniu pionierskich przetworników, natomiast Leo wziął na siebie sprawy związane z wzornictwem oraz finansami spółki. W pewnym momencie znakiem rozpoznawczym Piegi...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Melodika BSSC95xx

Melodika BSSC95xx

Melodika to polska marka, która od samego początku działalności opowiadała się za zdroworozsądkowym podejściem do sprzętu audio. Trzonem oferty są kable i akcesoria, jednak firma kojarzona jest też z bardzo...

JBL Tour One M2

JBL Tour One M2

Kupowanie słuchawek bezprzewodowych przypomina rozwiązywanie skomplikowanej łamigłówki. Wybór zestawów głośnikowych, wzmacniacza, streamera czy gramofonu to przy tym bułka z masłem. Zacznijmy od tego, że sprzęt stacjonarny nie musi pasować do...

Focal Bathys

Focal Bathys

Kilkukrotnie podczas swojej przygody z testowaniem i użytkowaniem słuchawek dochodziłem do punktu, w którym stwierdzałem, że to już opus magnum, punkt kulminacyjny i apogeum tego, czego potrzebuję. Wydawało mi się,...

Komentarze

a.s.
Cieszą mnie te nazwy jak Zen Hologram, audiofil wtedy już jest podjarany.
Andrew
@Lucas 688 - Chyba lepiej wybrać Denka, mam Onkyo A-9050 i po modyfikacjach gra lepiej niż wcześniej. ale wydaje mi się. że Denon 900NE gra ładniej. Najlepiej p...
właściciel
Hologram II to nieco inna półka - jednak wyższa. Ale Melodika też gra bardzo zacnie, tylko bez tego mięsistego basu Acoustic Zenów i bez aż takiej głębi sceny.
Przemek
Porównanie flagowca Melodika do z tego co pamiętam Ultra Blue 2 jest drugim modelem Tellurium Q od dołu ma się nijak, bo to nie ta klasa. Przy tej cenie BS wtyk...
Wojciech Lisowski
Nie wiem, nie słyszałem, ale wygląda trochę badziewnie. Szczególnie CD lichutko.

Płyty

Riverside - ID.Entity

Riverside - ID.Entity

W ubiegłym roku minęło sporo czasu, zanim pojawił się jakiś album, na który naprawdę czekałem. W bieżącym sytuacja jest zgoła...

Newsy

Tech Corner

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Czy to w domowym zaciszu, na koncercie, podczas pracy w studiu czy w samochodzie - wzmacniacz jest jednym z kluczowych elementów każdego systemu stereo. Czym właściwie jest? Najprościej można powiedzieć, że jest to układ elektroniczny, którego zadaniem jest wytworzenie na wyjściu sygnału analogowego będącego wzmocnioną kopią sygnału podanego na wejście....

Nowości ze świata

  • Founded in 1998, Amphion has been designing and constructing loudspeakers from the very beginning, distinguished by something that many commercially available designs lack - extremely low sensitivity to imperfections in the acoustics of the listening room. Thanks to well-thought-out technical...

  • Thuono Audio arose and grew out of a passion for high-fidelity sound with the intention of creating products that guarantee the highest quality analog reproduction. After more than five years of study and prototype development, three different turntable models are...

  • Following the ongoing popularity of the Brown Sugar series, the Polish manufacturer, Melodika, decided to expand the offer with a flagship speaker cable. Melodika Brown Sugar BSSC95xx is the result of Polish technical thought and the culmination of 7 years of research,...

Prezentacje

Elektryczna podróż młodego geniusza - JBL

Elektryczna podróż młodego geniusza - JBL

Nie istnieje pewnie na świecie miłośnik dobrego dźwięku, którego nie interesowałaby geneza znanych marek zajmujących się produkcją sprzętu hi-fi. Niewątpliwie jedną z nich jest JBL - legendarna, amerykańska firma, której korzenie sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Marka, którą powinien kojarzyć każdy, kto choć raz z ciekawości przyglądał się głośnikom na...

Poradniki

Jak wybrać wzmacniacz zintegrowany

Jak wybrać wzmacniacz zintegrowany

Każdy, kto zapragnął złożyć porządny system stereo, prędzej czy później stanie przed wyborem wzmacniacza. Urządzenie to jest niezbędnym elementem zestawu...

Listy

Galerie

Dyskografie

Wywiady

Anssi Hyvönen - Amphion

Anssi Hyvönen - Amphion

Założona w 1998 roku firma Amphion od samego początku projektuje oraz konstruuje kolumny głośnikowe wyróżniające się czymś, czego brakuje wielu...

Popularne artykuły

Vintage

Sony CDP-101

Sony CDP-101

Stare, chińskie przysłowie mówi, że nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Takim właśnie krokiem było dla firmy Sony...

Słownik

Poprzedni Następny

Kolumna zamknięta

Rodzaj zestawu głośnikowego, w którym przetworniki pracują w zamkniętej, szczelnej obudowie. Do słuchacza dociera więc tylko sygnał emitowany przez przednią stronę membrany, a dźwięki promieniowane przez głośnik do tyłu są...

Cytaty

HonoreDeBalzac.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.