Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Audiomica Laboratory Pirop Reference

Audiomica Laboratory Pirop Reference

Audiomica Laboratory to polska firma specjalizująca się w produkcji audiofilskiego okablowania. W jej katalogu znajdziemy najróżniejsze przewody, zaczynając od najbardziej popularnych kabli głośnikowych, interkonektów i sieciówek, a kończąc na cyfrowych interkonektach USB czy FireWire i akcesoriach takich, jak zworki kolumnowe. Rozrzut cenowy także jest znaczny. Osoby nie mające ochoty wydawać dużych pieniędzy na okablowanie mogą wybrać coś z podstawowej serii Black lub ewentualnie kolejnej linii w firmowej hierarchii - Gray. Najlepiej rozpoznawalne są jednak nieco droższe kable tej marki - modele z serii Red i Excellence. Dla amatorów jeszcze mocniejszych doznań przewidziano natomiast kable z serii Ultra Reference i Consequence. Tutaj za komplet kabli głośnikowych można zapłacić już kilkanaście tysięcy złotych. Wszystkie nowe przewody przechodzą kilkuetapowy proces dostrajania, którego częścią są testy u zaufanych klientów. Jest to ciekawy sposób zbierania doświadczeń z odsłuchów na różnych systemach i w różnych warunkach akustycznych. Testy pozwalają też zebrać wstępne opinie na temat nowych produktów, co świadczy o tym, że firma liczy się ze zdaniem potencjalnych odbiorców. Niedawno dotarła do nas informacja o nowym kablu, który miał być w pewnym sensie wyjątkowy. Mało tego - nowy model został do nas wysłany jakiś miesiąc temu, a zawartość opakowania naprawdę nas zaskoczyła. W pudełku spoczywał stosunkowo długi odcinek czerwonego kabla zakończonego... Niczym!

Zastanawiając się, co mamy z tym faktem zrobić, skontaktowaliśmy się z producentem. Okazało się, że w Gorlicach opracowano przewód, który równie dobrze sprawdza się jako kabel głośnikowy, zasilający, a nawet interkonekt. Pirop Reference może więc pełnić różne funkcje, a tylko od nas zależy, w jakiej roli zechcemy go wykorzystać. Czuliśmy się jednak średnio komfortowo z takim produktem DIY, tym bardziej, że w redakcji nie mamy na podorędziu audiofilskich wtyczek ani nawet lutownicy. Poprosiliśmy więc producenta o przygotowanie wszystkich trzech wersji Piropa i ponowne przesłanie go do testu.

Audiomica Laboratory Pirop Reference

Wygląd i funkcjonalność

Wielu producentów kabli powiedziałoby zapewne, że wykorzystywanie jednego kabla w roli interkonektu, kabla głośnikowego i zasilającego to kiepski pomysł. Każdy przewód pełni przecież inną funkcję i przesyła zupełnie inne sygnały, a konstrukcja musi być dokładnie dostosowana do konkretnej sytuacji. No i pewnie coś w tym jest, ale czy to oznacza, że nie da się zaprojektować kabla, który równie dobrze sprawdzi się we wszystkich trzech przypadkach? Konstruktorzy Audiomiki są przekonani, ze stworzyli taki właśnie kabel. Co ciekawe, doszły nas słuchy, że jest on chętnie wykorzystywany także przez firmy specjalizujące się w instalacjach car audio. Może niedługo okaże się, że Pirop sprawdza się też jako kabel gramofonowy, cyfrowy albo słuchawkowy;-) Chociaż z tym ostatnim byłoby ciężko, bo przewód jest gruby i ciężki, choć - na szczęście - dość elastyczny.

Dostarczone do testu wersje bardzo nam się spodobały z jednego powodu - nie ma tu żadnych ozdóbek, puszek, breloczków, naklejek ani innych - jak mówi jeden z naszych kolegów - siurów ogórów. W każdej z wersji jest tylko czerwony kabel z napisami na koszulce i wtyczki zabezpieczone na końcach czarnymi koszulkami termokurczliwymi. Bardzo to wygodne, dorodne i poniekąd modne. Sieciówkę wyposażono w grube, mocne wtyki typu audiofilskiego, głośnikowe zakończono bananami w formie tulejek z zygzakowatym rozcięciem, a interkonekt zakończono bardzo ciekawymi wtyczkami RCA, które bardzo dobrze trzymają się gniazd mimo, że nie są zakręcane. I bardzo dobrze - kolejny plus do wygody użytkowania. Z uwagi na stosowną masę kabli, należy jednak zachować ostrożność przy ich montażu. Dobrze jest najpierw wpiąć interkonekt do gniazda, a następnie delikatnie pozwolić mu opaść czy oprzeć się o krawędź stolika. Z kwestii optycznych i praktycznych to chyba wszystko.

Audiomica Laboratory Pirop Reference

Brzmienie

Wielu producentów kabli ma konkretną wizję zarówno jeśli chodzi o zastosowane w nich rozwiązania techniczne, jak i charakter dźwięku. Chyba zresztą muszą coś takiego mieć, bo kto by kupił kable, które są po prostu zwykłe i nijakie? Audiofile często za pomocą okablowania starają się poprawić coś w brzmieniu swojego systemu albo po prostu wyciągnąć z niego wszystko, co najlepsze. Po ich wpięciu musimy więc słyszeć jakąś poprawę lub choćby zmianę. Bez tego cała ta zabawa nie miałaby sensu. Audiomica też najwyraźniej wyrobiła sobie pewien rozpoznawalny sound, który słyszeliśmy wcześniej w kablach z wyższych serii Excellence i Consequence, a teraz doświadczyliśmy go również podczas testu Piropa, tudzież Piropów. Podłączyliśmy nimi od razu cały system, z wyjątkiem zasilania, bo do dyspozycji mieliśmy tylko jedną sieciówkę i nakarmiliśmy nią wzmacniacz. Dźwięk stał się większy, a jednocześnie bardziej nasycony detalami. Można powiedzieć, że wynika to z delikatnego podbicia skrajów pasma i będzie to prawda, jednak w trakcie dalszych odsłuchów zaobserwowaliśmy kolejne cechy, które dają wrażenie tej obfitości. Przede wszystkim stereofonia. Pirop Reference delikatnie rozepchnął scenę na boki, zachowując przy tym właściwe wypełnienie w środku bazy. W połączeniu z rozdzielczą i lotną górą pasma daje to bardzo fajny efekt.

Niskie tony były natomiast bardzo "miedziane", czyli głębokie, sprężyste i gęste. Można sobie wmawiać, że to nie do końca naturalne, ale uśmiechu na twarzy nie da się oszukać. Szczególnie, gdy atmosferę podkręca Maya Jane Coles (znakomita płyta "Comfort"), Massive Attack lub Trentemøller. W tej muzyce basu wprawdzie nie brakuje, ale to nie oznacza, że do jej słuchania najlepiej nadają się jakieś liche monitorki, które ten dół uciszą, wytną i zrównają z ziemią. Z kablami Audiomiki każda płyta dostaje małego kopa. Trochę więcej niskich i wysokich tonów, odrobina przyjemnego ciepła w środku pasma, a do tego bardzo dobra przestrzeń i dynamika. Czy to nie brzmi jak przepis na frajdę ze słuchania muzyki?

Budowa i parametry

Pirop Reference został zbudowany z ośmiu numerowanych żył wykonanych z miedzi o czystości 6N (99,99997%). Oznacza to, że zanieczyszczenia materiału to zaledwie 20 części na milion. Miedziany przewodnik i ekran wielodrutowy zostały zabezpieczone stopem cyny, co spowalnia utlenianie się miedzi i podnosi walory instalacyjne kabla (łatwiejsze lutowanie). Przewód posiada system podwójnego ekranowania, przy czym pierwszy ekran to folia aluminiowa o stuprocentowym pokryciu, a drugi zbudowany jest z plecionki o pokryciu 70%. Dielektrykiem jest spienione PVC o doskonałych walorach tłumiących. Dzięki odpowiednio dobranej izolacji i wplecionym tekstylnym włóknom, przewód jest bardzo elastyczny przy dużej średnicy zewnętrznej.

Audiomica Laboratory Pirop Reference

Konfiguracja

Piropy wylądowały w systemie złożonym z odtwarzacza Naim CD 5XS, wzmacniacza Creek Destiny 2 i kolumn Divine Acoustics Proxima. Do porównań wykorzystaliśmy interkonekty Argentum Sw-0,5/1 i KBL Sound Hologram, kable głośnikowe Sevenrods ROD4 i Equilibrium String oraz sieciówki Audioquest NRG-2 i Gigawatt LC-2 mkII. Sprzęt zasilały na zmianę listwy Gigawatt PF-2 i Enerr Power Point R3, której test będzie można przeczytać jeszcze w tym miesiącu.

Audiomica Laboratory Pirop Reference

Werdykt

Jeśli kable kupuje się do konkretnego systemu, to Pirop Reference najlepiej sprawdzi się w systemach, którym brakuje charakteru, werwy i - co tu owijać w bawełnę - jaj. Tu coś podkręci, tam da lekkiego kopa i muzyka zacznie nabierać życia. Obserwacje te powtarzały się w przypadku wszystkich trzech wersji, przy czym szczególnie dobre wrażenie zrobił na nas kabel głośnikowy. Dodatkowe korzyści czekają na tych, którzy mają żyłkę majsterkowicza i wymienią od razu kilka kabli w swoim systemie lub potrzebują długich odcinków z uwagi na ustawienie sprzętu i kolumn. Dysponując umiejętnością obsługi lutownicy i suszenia koszulek termokurczliwych można we własnym zakresie przyciąć kable do wymaganych długości i zaoszczędzić trochę grosza. Przy cenie 150 zł/m Pirop Reference może być ciekawą alternatywą dla gotowych kabli konfekcjonowanych. Jeśli potrzebna nam standardowa para kabli głośnikowych o długości 2,5 metra, to nawet kupując dobre wtyczki powinniśmy się zmieścić w kwocie 1000 zł. Do tego można się jeszcze poczuć jak bohater w swoim domu;-)

Dane techniczne

Rodzaj kabla: sygnałowy, głośnikowy, zasilający
Materiał przewodników: OFC 6N
Przekrój sumaryczny przewodników: 6 mm2
Dielektryk: PVC
Cena: 150 zł/m

Sprzęt do testu dostarczyła firma Audiomica Laboratory.

Zdjęcia: Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga5Rownowaga5Rownowaga5Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga5Rownowaga5RownowagaStop

Dynamika
Poziomy6

Rozdzielczość
Poziomy6

Barwa dźwięku
Barwa5

Szybkość
Poziomy6

Spójność
Poziomy5

Muzykalność
Poziomy7

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo2

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo13

Jakość wykonania
Poziomy5

Funkcjonalność
Poziomy7

Cena
Poziomy7

Nagroda
sl-rekomendacja


Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Bannery boczne

Komentarze

a.s.
Nasz zmysł słuchu nie ma "liniowej charakterystyki przetwarzania". Sygnały o takim samym natężeniu, ale o różnej częstotliwości, wywołują wrażenia różnej głośno...
Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Wielu audiofilów, a także niektórych ludzi mających niewielkie pojęcie na temat sprzętu stereo, fascynuje temat kabli używanych do łączenia zestawów głośnikowych ze wzmacniaczem, wzmacniacza z odtwarzaczem, a nawet tych odpowiadających za dostarczenie prądu do naszych urządzeń. Zanim jednak zagłębimy się w dywagacje na temat wyższości srebra nad miedzią czy sensu...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

40 lat głośnikowego modernizmu - Focal

40 lat głośnikowego modernizmu - Focal

Co przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o Francji? Wiadomo - świetna kuchnia, doskonałe wina i sery, luksusowe perfumy, nowoczesna architektura, pokazy mody, festiwale filmowe, słynni malarze i wiecznie zakorkowane uliczki Paryża. Dla amatorów sprzętu hi-fi jest to także jeden z najważniejszych krajów na audiofilskiej mapie świata. To właśnie tutaj...

Poradniki

Listy

Galerie

Dyskografie

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Popularne artykuły

Vintage

Luxman PD-300

Luxman PD-300

Producenci gramofonów od lat starają się zminimalizować wpływ drgań zewnętrznych na odczyt sygnału z płyty, który - bądź co bądź...

Słownik

Poprzedni Następny

HDCD

High Definition Compatibile Digital to format skupiający się na poprawie niektórych elementów zapisu na płycie kompaktowej. Jeśli chodzi o kompatybilność, każdą płytę z logiem HDCD odtworzymy na dowolnym odtwarzaczu CD,...

Cytaty

AdamNeste.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.