Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Z wizytą w Hegel Music Systems

 • Kategoria: Reportaże
 • Tomasz Karasiński

Z wizytą w Hegel Music Systems

Pod koniec maja w siedzibie firmy Hegel Music Systems w Oslo odbyła się prapremiera dwóch nowych modeli, połączona ze spotkaniem i prezentacją dla małej grupki dziennikarzy. Ekipa była rzeczywiście kameralna, bo Norwegowie zaprosili do siebie przedstawicieli tylko trzech magazynów - brytyjskiego Hi-Fi Choice'a, norweskiego Lyd & Bilde oraz StereoLife. Dla mnie oznaczało to dwie bardzo pozytywne rzeczy. Pierwszą było to, że zamiast standardowych wykładów połączonych z komputerowymi prezentacjami, pokaz odbył się w całkowicie normalnej, wręcz domowej atmosferze. W odróżnieniu od konferencji prasowych na kilkadziesiąt osób, gdzie człowiek czuje się trochę jak na przedstawieniu w teatrze, tutaj toczyły się normalne rozmowy, a zamiast filmu wyświetlanego na projektorze dostaliśmy pokaz prawdziwych możliwości sprzętu. Drugim pozytywnym aspektem takiego kameralnego spotkania było to, że mieliśmy okazję zobaczyć siedzibę Hegla podczas typowego dnia pracy.

Norwegowie nie poczynili jakichś specjalnych przygotowań, nie sprzątnęli wszystkiego ze stolików ani nie naznosili do swojego laboratorium rzeczy, których normalnie tam nie ma. Kiedy nasza trójka słuchała nowych modeli, reszta zespołu pracowała jak zwykle - Anders Ertzeid odpowiadał na maile, Fredrik Johnsen odbierał telefony od dystrybutorów i dealerów, a Bent Holter wpadł na chwilę po paczkę tranzystorów i jakieś schematy, po czym udał się na kolejne spotkania. Ot, dzień jak co dzień.

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Przeglądając zdjęcia zapewne zrozumiecie, co miałem na myśli pisząc, że firma nie była jakoś specjalnie szykowana na nasz przyjazd. Czy był to celowy zabieg, czy nie - nie potrafię powiedzieć, bo załoga Hegla nie przejmuje się tym, co ludzie mają do powiedzenia na temat ich podejścia do pracy. Oni wiedzą, że wykonują swoją robotę jak należy, czego potwierdzeniem jest rosnąca popularność produktów i takie drobiazgi, jak ponad dwadzieścia tysięcy fanów marki na Facebooku. Zresztą tuż po tym, jak trafiło tam zdjęcie z naszej prezentacji wrzucone przez Lyd & Bilde, od razu pojawiły się komentarze hejterów... Że jak to, cóż to za bałagan, jak można słuchać muzyki w takich warunkach i tak dalej... Zatem pozwolę sobie od razu wytłumaczyć, co się "dzieje" na poniższych fotografiach. Hegel jest firmą, która w swoim działaniu kieruje się najlepiej pojętą zasadą "no-nonsense". Absolutnym priorytetem i rdzeniem działalności jest tutaj technologia i wszystko, co stoi za dobrym, konkurencyjnym produktem. A więc głównie własne układy elektroniczne, charakterystyczne wzornictwo i brzmienie, za które wielu audiofilów tak pokochało norweski sprzęt. Dalej w hierarchii ważności są badania nad nowymi technologiami, ludzie tworzący to wszystko, kontakty z dystrybutorami i dealerami, a dopiero na samym końcu ładna siedziba czy firmowy samochód. Norwegowie uważają, że skromne biuro, do którego prawie wszyscy dojeżdżają podmiejskimi pociągami, jest tylko potwierdzeniem tego, jak bardzo dbają o swoich klientów i ich portfele.

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Jak tłumaczył nam Anders Ertzeid, priorytetem dla Hegla jest zapewnienie rewelacyjnego stosunku jakości do ceny, a gdyby firma miała wybudować piękną, szklaną siedzibę, zapłaciliby za to klienci. Norwegowie nie chcą fundować sobie żadnych luksusów, bo w ich mniemaniu klient chce kupić jak najlepszy wzmacniacz lub przetwornik, a nie wzmacniacz którego projektanci siedzą w nowoczesnym budynku nad brzegiem morza. Ta filozofia przekłada się na wszystko, co widziałem w siedzibie Hegla. To, co stanowi sedno działalności firmy, jak własne technologie, pracownicy czy klienci, jest chronione i pielęgnowane. Natomiast na rzeczach stanowiących zdecydowanie mniejszą wartość, Hegel stara się oszczędzać, aby audiofile mogli kupić wzmacniacz H80 za 6790 zł, a nie 9990 zł. Wiem, że niektóre ze zdjęć na pierwszy rzut oka nie wyglądają imponująco, ale polecam przyjrzeć się im dokładniej. W tym skromnym budynku na przedmieściach Oslo przedmioty kosztowne mieszają się z tymi totalnie budżetowymi. Są więc porządne komponenty elektroniczne, pudełka z drogimi, selekcjonowanymi tranzystorami, wysokiej klasy lutownice i sprzęt pomiarowy, a nawet hi-endowe kolumny Magico, a tuż obok na mocno wyrobionych fotelach siedzą uśmiechnięci goście w najzwyklejszych na świecie bluzach i przetartych jeansach.

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Przesłanie jest proste - wszystko, co klient dostaje w pudełku u swojego dealera, ma być dobre, porządne i zrobione "na wypasie". Natomiast to, co znajduje się w Norwegii i służy tylko szefom i pracownikom firmy, nie musi być drogie i szpanerskie. Właściwie jedynym hi-endowym elementem wyposażenia dodatkowego, jaki zauważyłem, były Sennheisery HD 600 na biurku Fredrika, ale założę się, że były to jego prywatne słuchawki. Ktoś może spytać, czy biuro pełne kartonów i segregatorów z dokumentami jest dobrym miejscem do prowadzenia odsłuchów, ale widoczny na zdjęciu system jest tylko kolejnym narzędziem, jakiego Norwegowie używają podczas pracy. W jednym, długim pomieszczeniu zamawia się części, lutuje prototypowe płytki, organizuje dostawy i słucha nowych wzmacniaczy. Na drodze ostatecznych prób odsłuchowych powstaje jedno urządzenie, które otrzymuje naklejkę z napisem "reference". Wszystkie egzemplarze produkowane seryjnie są następnie porównywane z tym wzorcem, aby powtarzalność wyrobu była zachowana. W wielu miejscach można też znaleźć karteczki z napisem "crap", co dla wszystkich członków załogi oznacza mniej więcej "nie ruszać". Dowiedziałem się tego, kiedy moja torba ze sprzętem fotograficznym otrzymała taką naklejkę;-)

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Norweska firma stanowi żywy dowód na to, że ciekawe pomysły i śmiałe plany wdrażania ich w życie potrafią zdziałać więcej, niż walizki pieniędzy przeznaczane na marketing. Przystępując do projektowania i wdrażania nowych produktów, konstruktorzy kierują się zdrowym rozsądkiem wspomaganym odrobiną wizjonerstwa, które rodzi się podczas firmowych spotkań przy piwie. Ekipa Hegla wydaje się być rewelacyjnie zgrana i chyba nie jest to tylko powierzchowne wrażenie. W biurze w Oslo obowiązuje nie tylko luźny strój, ale także swobodne zachowanie i całkowita otwartość jeśli chodzi o pomysły na przyszłość. Regularnie odbywają się tu także wieczorne spotkania podczas których, przy piwie i dobrej muzyce, cała załoga debatuje o tym, w którą stronę firma powinna zmierzać. Zastanawiają się, w jaki sposób ludzie będą słuchali muzyki za kilka lat, jak będą używali sprzętu audio i jakich urządzeń będą potrzebowali. Każdy ma głos, od szefa i konstruktorów po ludzi od sprzedaży i marketingu, bo wszyscy doskonale rozumieją dziedzinę, w której się poruszają. Między innymi podczas takich spotkań zdecydowano o tym, aby wyposażać wzmacniacze we wbudowane przetworniki, a następnie - łączność z domową siecią i funkcje typu AirPlay. Norwegowie stwierdzili, że streamery i firmowe aplikacje do odtwarzania muzyki, jakie oferuje Naim, Cyrus czy Linn, są tylko etapem przejściowym. Ich zdaniem ostatecznie będziemy mieli wyraźny podział na interfejsy zarządzające samym odtwarzaniem muzyki (serwisy streamingowe, komputerowe odtwarzacze plików, internetowe sklepy z muzyką) oraz sam sprzęt zajmujący się przetwarzaniem sygnału na dźwięk w głośnikach (a więc w tym przypadku na przykład wzmacniacz z gniazdem USB lub LAN i kolumny). Muszę przyznać, że coś w tym jest, bo łatwość z jaką Anders przeprowadzał prezentację zrobiła na wszystkich duże wrażenie.

Najważniejszym punktem programu był pokaz możliwości nowego wzmacniacza H360 i przetwornika HD30. Oba urządzenia są flagowymi modelami w swoich kategoriach i zostaną formalnie wprowadzone do sprzedaży w ciągu kilku miesięcy. Ich lokalne premiery będą sukcesywnie odbywały się we wszystkich krajach, w których urządzenia Hegla są oficjalnie dystrybuowane, jednak na to trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Odsłuchy w kameralnym gronie dziennikarskim były w zasadzie ostatnim testem przed wprowadzeniem obu modeli do produkcji. Ponieważ wnioski były jak najbardziej pozytywne, norwescy konstruktorzy będą musieli jedynie dopracować kilka szczegółów funkcjonalnych i być może jeszcze w trakcie wakacji pierwsze dostawy dotrą do dealerów.

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Opisując wrażenia odsłuchowe, zacznę od nowej, flagowej integry. H360 to z jednej strony najmocniejszy wzmacniacz zintegrowany w historii Hegla, a z drugiej - pierwszy model, w którym zaimplementowano nową wersję najsłynniejszego rozwiązania Benta Holtera - systemu SoundEngine. To właśnie od tej technologii wszystko się zaczęło, to nią zainteresował się telekomunikacyjny gigant Telenor, i to właśnie jej wpływ na brzmienie sprzętu audio sprawia, że dziś wzmacniacze Hegla są tym, czym są. Niektórym wydawało się, że od tego momentu firma produkowała tylko coraz większe wzmacniacze wykorzystujące ten system, przy okazji śmiało penetrując też rynek przetworników cyfrowo-analogowych, a ostatnio także wzmacniaczy słuchawkowych. Bent Holter nie zamierzał jednak spocząć na laurach. Jako człowiek szczerze zafascynowany techniką tranzystorową, bada on różne zjawiska zachodzące w tych elementach i testuje różne układy, badając ich właściwości soniczne. Chęć wyeliminowania zniekształceń będących bolączką wzmacniaczy tranzystorowych doprowadziła założyciela Hegla do opracowania systemu SoundEngine, a teraz - usprawnienia go i zakończenia prac nad tak zwaną drugą generacją. Nawiasem mówiąc, w niektóych urządzeniach Hegla takich, jak na przykład najdroższa końcówka mocy H30, stosowane są wyselekcjonowane, nieprodukowane już tranzystory, które Norwegowie gromadzą w specjalnych pudełeczkach. Od czasu do czasu uda im się kupić dosłownie garść takich komponentów, jednak ostatecznie do montażu nadaje się tylko część, ponieważ wszystkie muszą przejść rygorystyczna kontrolę jakości i parowanie. Jest więc nieuniknione, że kiedyś tam wyprodukowany zostanie ostatni egzemplarz i ten ekskluzywny produkt zostanie wycofany z oferty. Aby upewnić się, że najnowsze modele nie będą skazane na taki los, każdy jeden element od tranzystora po kondensator musi przejść pewną wstępną selekcję. Dopiero z takich sprawdzonych części budowane są prototypy.

Z wizytą w Hegel Music Systems

Moje tłumaczenie może być nieco lakoniczne, ale nie chciałbym się w tej chwili rozwodzić nad całą historią wzmacniaczy półprzewodnikowych, a tylko nakreślić mechanizm działania drugiej generacji systemu SoundEngine. W większości wzmacniaczy tranzystorowych mamy do czynienia z tak zwaną pętlą sprzężenia zwrotnego. Krótko mówiąc, jakaś część sygnału podawanego na wyjście jest przekazywana znów na wejście, co zwiększa moc i poprawia szereg innych parametrów, jak chociażby współczynnik tłumienia. Niestety, wadą takiego rozwiązania są zniekształcenia generowane przez takie kontrolowane "zapętlanie" dźwięku. Pół biedy jeśli są to parzyste harmoniczne - wówczas są to zakłócenia, które ludzkie ucho traktuje jako coś przyjemnego. Nieparzyste harmoniczne, a takie zwykle pojawiają się we wzmacniaczach tranzystorowych, są natomiast odbierane jako dysonans i, co ciekawe, nawet bardzo mała ich ilość sprawia, że brzmienie staje się dla nas nieprzyjemne. Pogodzenie tych dwóch rzeczy - wysokiej mocy i braku zniekształceń - jest zadaniem bardzo trudnym, jednak Bent Holter twierdzi, że SoundEngine robi dokładnie to - daje wysoką moc przy jednoczesnym wyeliminowaniu zniekształceń.

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Jak to działa? Krótko mówiąc, przed "zapętleniem" sygnał jest analizowany tak, aby oddzielić na wyjściu to, co jest faktycznie wzmocnionym, oryginalnym sygnałem od tego, co stanowi jego zniekształcenie. Następnie owe oddzielone zniekształcenia są odwracane w fazie i dopiero w takiej formie całość jest przesyłana z powrotem na wejście. Zasada działania technologii SoundEngine przypomina systemy aktywnej redukcji hałasu w słuchawkach. Nauszniki wyłapują szum otoczenia, odwracają go i dodają do sygnału płynącego z odtwarzacza lub smartfona po to, aby do naszych uszu dotarła sama muzyka, a niepożądany hałas został wykasowany. Dzięki systemowi SoundEngine wprowadzanie pętli sprzężenia zwrotnego praktycznie nie powoduje typowych dla tego rozwiązania skutków ubocznych. Co dokładnie daje to we wzmacniaczu? Wysoką moc i niesamowicie wysoki współczynnik tłumienia przy minimalnym poziomie zniekształceń. Model H360 jest oczywiście odrobinę potężniejszy od obecnego flagowca - H300 - a do tego został wyposażony w szereg udogodnień, które widzieliśmy już na przykład w H160, w tym możliwość podłączenia integry do sieci Wi-Fi i streamowania muzyki przez AirPlay.

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Kolejną nowością, na którą z pewnością czeka wielu fanów Hegla na całym świecie, jest flagowy przetwornik HD30. O tym modelu nie mogę na razie napisać tyle, co o H360. Częściowo dlatego, że konstruktorzy nie odkryli jeszcze przed nami wszystkich kart, ale też dlatego, że konstrukcja nie jest jeszcze w pełni ukończona. Wiadomo na pewno, że będzie to pierwszy przetwornik Hegla w pełnowymiarowej obudowie. Urządzenie wygląda praktycznie jak jeden z odtwarzaczy CD, tylko bez szuflady. Ale większe pudło to nie wszystko. Klienci od dawna pytali przedstawicieli firmy o możliwość sprowadzenia totalnie hi-endowego przetwornika, ale Norwegowie odpowiadali prosto - nie będziemy produkowali DAC-a w dużej obudowie tylko po to, żeby w środku był HD25 i odrobina powietrza. Dlatego po kolejnej wystawie w trakcie której zasypywano ich pytaniami o lepszy, droższy i większy przetwornik, postanowili podejść do tematu na poważnie. HD30 musiał przewyższać obecnego flagowca pod każdym względem, i podobno po wielu próbach udało się to osiągnąć. Co ciekawe, kluczem do sukcesu nie miały być tylko lepsze "kości", ale przede wszystkim przeprojektowane układy zasilające rozdzielone na kilka czy kilkanaście zupełnie odseparowanych od siebie bloków. Szczegółów jeszcze nie znam, ale słyszałem, co ten w 95% ukończony HD30 potrafi zrobić z muzyką. Spodziewałem się kolejnego kroku w stronę większej szczegółowości i dynamiki, a okazało się, że nowy, flagowy DAC Hegla gra bardzo... Analogowo. Wszystkie zalety modelu HD25 zostały tutaj uzupełnione lepszą spójnością, muzykalnością i umiejętnością fantastycznego odwzorowania barw. HD30 pokazał brzmienie bardzo przyjemne, naturalne, a nawet odrobinę "lampowe", choć szklanych baniek w nim nie uświadczymy. W komplecie z H360 i kolumnami Magico zagrało to naprawdę wybornie.

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Naszą wizytę kończymy przy czymś, co można nazwać ścianą historii Hegla. Gromadzone są tutaj wszystkie urządzenia, które wyszły już z produkcji, a także te, które nigdy owej produkcji się nie doczekały. Można tu znaleźć nawet jeden z siedmiu pierwszych wzmacniaczy zbudowanych przez Benta Holtera jeszcze za czasów studenckich. Co ciekawe, wylądował tutaj w dość przypadkowy sposób - jeden z pierwszych klientów uszkodził go i skontaktował się z Bentem celem naprawy urządzenia, ale ponieważ w tym momencie firma już całkiem dynamicznie się rozwijała, jej założyciel stwierdził, że ten pierwszy model jest dla niego zbyt cenny, aby po naprawie odesłać go do klienta. Odesłano więc zupełnie nowy wzmacniacz, a ten pierwszy ustawiono na honorowej półce. Dziś jest to już cała szafa zabudowana od góry do dołu. Dla audiofilów z Polski widok szczególnie ciekawy, ponieważ norweska firma jest u nas reprezentowana dopiero od kilku lat, więc większości z tych historycznych urządzeń tak naprawdę nigdy nie widzieliśmy. Ich wygląd zewnętrzny raczej się nie zmieniał, natomiast układy elektroniczne stopniowo ewoluowały aby osiągnąć stadium, które widzimy dzisiaj.

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Urządzenia Hegla są znane wielu polskim audiofilom - z wystaw, sklepowych półek, a w wielu przypadkach także z codziennych odsłuchów we własnym domu. Jestem przekonany, że po wizycie w Oslo wszyscy właściciele sprzętu tej marki polubiliby go jeszcze bardziej i nabrali pewności, że kupili kawał porządnego hi-fi, a nie pudełko pełne pustych sloganów. Za Heglem naprawdę stoi poważna technologia i godna naśladowania filozofia prowadzenia biznesu, nakierowana na poszanowanie klienta. Najlepsze jest jednak to, że wszystko odbywa się tu na dużym luzie. Choć biuro nie przypomina wnętrz z reklam nowoczesnych apartamentowców, wielu ludzi chciałoby tu pracować ze względu na genialną atmosferę. Czy można przyjść do pracy w bluzie i trampkach? Och, nawet jest to wskazane. Czy można wyskoczyć na obiad o dowolnej porze? Nie ma najmniejszego problemu. Można nawet wypić sobie piwo, jeśli to komuś potrzebne lub po prostu brakuje inspiracji do pracy. Kiedy rozkładałem statyw i przymierzałem się do obfotografowania całego miejsca, spytałem czy aby nie ma tam czegoś, co nie powinno znaleźć się w relacji. W odpowiedzi usłyszałem - "Hmm... Fredrik nie jest zbyt przystojny, więc może tylko jego nie rób", co wywołało śmiech całej załogi. Wobec tego pokazujemy wszystko - cały świat Hegla. A jak ktoś zechce podrobić jego sprzęt - śmiało!

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Z wizytą w Hegel Music Systems

Zdjęcia: Tomasz Karasiński, StereoLife.

Komentarze (1)

 • pchmielarski

  Następny rewelacyjny reportaż! Gratuluję. Tylko w taki sposób można poznać fajnie takie miejsca, ideę producenta i jego "flow". Można tylko pozazdrościć ekipie Hegla że mogą robić to co robią w takim klimacie.

  0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
40 lat głośnikowego modernizmu - Focal

40 lat głośnikowego modernizmu - Focal

Co przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o Francji? Wiadomo - świetna kuchnia, doskonałe wina i sery, luksusowe perfumy, nowoczesna architektura, pokazy mody, festiwale filmowe, słynni malarze i wiecznie zakorkowane uliczki Paryża. Dla amatorów sprzętu hi-fi jest to także jeden z najważniejszych krajów na audiofilskiej mapie świata. To właśnie tutaj...

Audiofilska harmonizacja umysłu

Audiofilska harmonizacja umysłu

Nieustannie fascynuje mnie to, jak miłośnicy wysokiej klasy sprzętu audio są postrzegani przez ludzi z zewnątrz, a w szczególności jak osoby nienależące do tego grona próbują ugryźć całe to zjawisko zwane audiofilizmem. Wiele z nich automatycznie stara się doszukać w nim czegoś ekstremalnie dziwnego i nieuzasadnionego. No bo skoro ich...

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Czym powinien kierować się miłośnik sprzętu audio przy wyborze wzmacniacza? Gdyby na tak postawione pytanie można było udzielić prostej i zwięzłej odpowiedzi, pewnie nikt nie zawracałby sobie głowy testami i odsłuchami. Przyjmijmy jednak, że mamy już pewne rozeznanie w temacie, a z długiej listy dostępnych na rynku modeli chcemy wybrać...

Krótka historia płyty kompaktowej

Krótka historia płyty kompaktowej

Jak wyglądał świat w marcu 1979 roku? Andrzej Wajda kręcił "Panny z Wilka". Jan Paweł II był papieżem niecałe pół roku. Prezydentem USA był Jimmy Carter. W Nowym Jorku urodziła się Norah Jones. Atari wypuściło na rynek komputery Model 400 i Model 800. W salonach samochodowych pojawiły się Peugeot 505,...

Alex Munro - Q Acoustics

Alex Munro - Q Acoustics

[English version] Q Acoustics to jedna z marek, które moim zdaniem wciąż są trochę niedoceniane. Założona w 2006 roku firma zaczynała od audiofilskich, ale przystępnych cenowo głośników, które zarówno w swojej ojczyźnie, jak i na całym świecie otrzymały wiele nagród i wyróżnień. Brytyjczycy mocno flirtują z zestawami skierowanymi do szerszego...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Graham Audio LS5/9

Graham Audio LS5/9

Testowanie sprzętu stereo to całkiem ciekawe zajęcie. Choć nie polega wyłącznie na słuchaniu urządzeń, które chciałoby się mieć w domu na co dzień, uwielbiam chwile, kiedy mogę poświęcić się wyłącznie...

Audio-Technica ATH-A1000Z

Audio-Technica ATH-A1000Z

Audio-Technica to japońska firma specjalizująca się w produkcji sprzętu wymagającego niesamowitej precyzji i zaawansowanej technologii - słuchawek, mikrofonów i wkładek gramofonowych. Manufaktura założona w 1962 roku przez Hideo Matsushitę szybko...

Rotel CD11 + A11

Rotel CD11 + A11

Gdybym w późnych latach dziewięćdziesiątych wynalazł wehikuł czasu i przeniósł się dwadzieścia lat później, prawdopodobnie doszedłbym do wniosku, że w wielu dziedzinach naszego życia sprawy mocno się skomplikowały. Naturalnie, świat...

Bannery boczne

Komentarze

kissmygrass
Zmieniać wkładkę w te pędy. Nie wiem kto wpadł na pomysł takiej wkładki startowej, to po prostu nie gra... Moja "paździerzowa" Rega Queen z Elys 2 brzmiała o ni...
enter
Hmmm... Tylko dlaczego po przeczytaniu recenzji i odsłuchach mało kto go kupuje? Mimo, że cena jest bardzo atrakcyjna. Jeden z powodów? Prozaiczny - brak regula...
Piotr
Witam. Posiadam stary gramofon z prostym ramieniem który nie ma nawet regulacji siły nacisku. Ogólne kiedy słucham nie za głośno, wszystko jest w porządku, ale ...

Płyty

Run The Jewels - Run The Jewels

Run The Jewels - Run The Jewels

Powstanie formacji Run The Jewels było efektem bardzo udanej współpracy dwóch znanych na amerykańskiej scenie raperów - El-P i Killer...

Newsy

Auralic Sirius G2

Auralic Sirius G2

Auralic zaprezentował nowy dodatek do hi-endowej serii G2. Po trzech latach projektowania i testów, firma wprowadziła długo zapowiadany i oczekiwany...

Tech Corner

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Czy to w domowym zaciszu, na koncercie, podczas pracy w studiu czy w samochodzie - wzmacniacz jest jednym z kluczowych elementów każdego systemu stereo. Czym właściwie jest? Najprościej można powiedzieć, że jest to układ elektroniczny, którego zadaniem jest wytworzenie na wyjściu sygnału analogowego będącego wzmocnioną kopią sygnału podanego na wejście....

Prezentacje

W sto lat od mono do multiroomu - Denon

W sto lat od mono do multiroomu - Denon

O historii sprzętu audio można się wiele nauczyć przeglądając dzieje firm, które tworzą go od wielu, wielu lat. Korzeni większości wynalazków stanowiących swoiste kamienie milowe w rozwoju technologii nagrywania i odtwarzania dźwięku należy oczywiście szukać w Europie i USA, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że życie dzisiejszych audiofilów nie...

Poradniki

Galerie

50 hitów wystawy High End 2019

50 hitów wystawy High End 2019

W ubiegły weekend w Monachium odbyła się najważniejsza wystawa sprzętu audio w Europie. Impreza organizowana przez High End Society przyciąga...

Popularne testy

Dyskografie

Budgie - Zapomniany gatunek

Budgie - Zapomniany gatunek

Deski skrzypiały pod nogami, kiedy wchodził na strych. Strach jednak tłumiła fascynacja nowym, nieznanym wcześniej miejscem. Spróchniałe schody nie miały...

Wywiady

Vintage

Sony EL-7

Sony EL-7

Muszę przyznać, że nigdy nie byłem wielkim fanem kaset magnetofonowych ani magnetofonów. Patrząc na nie odczuwam oczywiście pewną nostalgię i...

Słownik

Poprzedni Następny

DLNA

Wykorzystawany przez coraz większą liczbę producentów protokół umożliwiający współdzielenie zasobów multimedialnych w ramach wewnętrznej, lokalnej sieci bezprzewodowej WiFi. Każde urządznie wyposażone w standard DLNA może stać się swoistym serwerem, który...

Partnerzy

Music On The Head
Muzyczny blog naszego redakcyjnego kolegi, Jarka Święcickiego. O płytach, sprzęcie i ciekawostkach z życia audiofila.
Sidemainstream
Muzyczny blog Jędrzeja Dobosza. Jak twierdzi sam autor, nieważne czy podąża się autostradą głównego nurtu, czy też pobocznymi, alternatywnymi dróżkami - ważne, aby muzyka była dobra.
Rolowy Świat Muzyki
Blog prowadzącego nasz dział muzyczny Karola Otkały, w skrócie Rola. Mnóstwo dobrej muzyki i nie zawsze poprawnych politycznie komentarzy.
The Rockferry
Blog Zuzanny Janickiej o muzyce i wszystkim, co z nią związane. Nowości, płyty, wydarzenia, zestawienia, wywiady... Prawdziwa kopalnia wiedzy o muzyce.
Rock'n'Roll Will Never Die!
Tytuł mówi w zasadzie wszystko. Blog prowadzony przez naszego specjalistę od szeroko pojętej muzyki rockowej - Pawła Pałasza. Mamy nadzieję, że nie zginie nigdy!

Cytaty

AdamNeste.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.