Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Audiomica Laboratory Europa Ultra Reference M3

Audiomica Laboratory Europa Ultra Reference M3

W kablowym światku jest kilka firm stosujących tak zagmatwane nazewnictwo serii i modeli, że zupełnie tego nie ogarniam. Weźmy na przykład amerykańskiego Transparenta. Czy bez cennika w ręku jesteście w stanie powiedzieć, czy lepszy jest interkonekt Premium Ultra, Reference XL czy może Opus MM2? Na pierwszy rzut oka nie jest to takie oczywiste. Jedna z moich ulubionych kompilacji to Siltech Royal Signature Double Crown. Ciekawe, jakie dopiski pojawią się w jeszcze wyższym modelu, a nie mam wątpliwości co do tego, że w końcu taki powstanie. Nazewnictwo o podobnym stopniu złożoności stosuje także polska firma Audiomica Laboratory. Nigdy nie przyswoiłem sobie tego, czy wyżej w hierarchii stoi seria Excellence, Consequence czy Ultra Reference.

W takim przypadku najlepiej jest chyba przyjąć sobie kryterium cenowe. Dopiero wtedy sytuacja staje się jasna. Tym razem nie musiałem sobie zaprzątać głowy podobnymi sprawami, ponieważ firma z Gorlic skontaktowała się z nami w celu przetestowania jednego, podobno bardzo wyjątkowego interkonektu. Z entuzjastycznego tonu głosu w słuchawce wynikało, że konstruktorzy dokonali jakiegoś przełomu, a ich nowy kabel zasuwa jak nieszczęście. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że chodzi o jeden ze szczytowych modeli w cenniku. Trudno mi było odmówić, więc kilka dni później miałem już na biurku eleganckie, drewniane pudełeczko.

Wygląd i funkcjonalność

Spodziewałem się, że nowy model będzie czymś rewolucyjnym lub przynajmniej nowym dla tej manufaktury. Audiomica Laboratory produkuje grube, sztywne i ciężkie druty, w których stosuje się najczęściej przewodniki z miedzi (w wyższych modelach nawet monokrystalicznej) lub srebra, do tego szczelne ekranowanie i autorskie filtry. Otwierając drewnianą skrzyneczkę pomyślałem, że być może tym razem zobaczę jakąś ażurową konstrukcję z cienkich taśm umieszczonych w izolacji powietrznej, bez jakiegokolwiek ekranowania. Fantazjowanie okazało się jednak bezzasadne, ponieważ firma pozostała wierna swojej koncepcji projektowania kabli. Europa Ultra Reference M3 to interkonekt tak gruby i sztywny, jak można się było spodziewać. Może więc zmienił się materiał, z którego wykonano przewodniki lub ich izolację? Też nie. Trzecia wersja tego modelu różni się od poprzedniej tylko konfekcją. Zamiast posrebrzanych wtyków RCA zastosowano tu zakręcane, pozłacane wtyki WBT. Konstrukcja samego kabla nie uległa zmianie. Nie przeczę, że rodzaj wtyków może sporo zmienić, ale czy jest to wystarczający powód, aby wprowadzać kolejną wersję danego produktu oznaczoną nowym dopiskiem? Odpowiedzi na to pytanie może udzielić chyba tylko test odsłuchowy.

Do montażu tej łączówki radzę podchodzić z należytą powagą. Zakręcane wtyki z reguły wymagają pewnej wprawy, ale kiedy są przymocowane do kabla tak masywnego i sztywnego, sytuacja robi się jeszcze trudniejsza. Dobrą metodą jest wpięcie interkonektów z jednej strony, na przykład do źródła, z mocno poluzowanymi zakrętkami, aby przewody nie zwisały luźno w powietrzu. Drugą parę wtyków można wtedy spokojnie podłączyć do wzmacniacza i powoli je zakręcać. Na koniec wystarczy zakręcić te w odtwarzaczu i sprawa załatwiona. Europa Ultra Reference M3 to łączówka, która bardzo niechętnie się zgina, więc próby upchnięcia jej w ciasnych zakamarkach meblościanki mogą się skończyć kiepsko. W cały proces należy raczej wliczyć sobie 20-30 cm wolnego miejsca za sprzętem.

Oprócz samego interkonektu, w opakowaniu znajdziemy certyfikat autentyczności z numerem seryjnym oraz imionami pracowników, którzy wykonali i przetestowali nasze kable. Do testowanego egzemplarza dołączony był także zestaw płynów czyszczących Mica Clear - dwie butelki z aplikatorami i gumowe rękawiczki. Oczywiście świeżo upieczonym nabywcom średnio się to przyda, ale dobrze wiedzieć, że nawet po kilku latach użytkowania kabli będziemy mogli doprowadzić ich wtyki do pierwotnego wyglądu, o ile oczywiście w tym czasie coś się porysuje i utleni. Złocone wtyki WBT mogą być na to odporne, ale sam mogłem sprawdzić płyny na kilkuletnim interkonekcie DIN, którego końcówki w kilku miejscach przybrały już kolor czarny. Sposób użycia jest wyjątkowo prosty, a to dzięki butelkom zaopatrzonym w atomizery. Wystarczy spryskać powierzchnię czyszczoną płynem Mica Clear One, odczekać do wyschnięcia, następnie czynność powtórzyć płynem Mica Clear Two, znowu odczekać i gotowe. Przy dużych zabrudzeniach zaleca się przetarcie powierzchni szczoteczką. Płyny nie przewodzą prądu, więc ich używanie jest całkowicie bezpieczne i nie powoduje zwierania styków. System czyszczący Mica Clear można stosować też na potencjometry i igły gramofonowe. Wtryskiwanie płynu ułatwia dotarcie do wtyków o skomplikowanej budowie. Bardzo fajny wynalazek.

Audiomica Laboratory Europa Ultra Reference M3

Brzmienie

Do tej pory przerobiłem już trochę przewodów z Gorlic i zawsze prezentowały one wysoki poziom, choć - muszę to powiedzieć - żaden nie zachwycił mnie do tego stopnia, żebym chciał włączyć go do swojego systemu odniesienia lub przynajmniej polecać znajomym audiofilom na wszystkich odpustach. Może ich charakter nie był do końca zbieżny z tym, czego potrzebowałem. Europa Ultra Reference M3 trochę przełamała ten schemat. Po wpięciu tego interkonektu chciałem dać mu trochę czasu na oswojenie się ze sprzętem i starałem się nie wysnuwać pochopnych wniosków na podstawie pierwszych minut słuchania. Jednak głowa swoje, a uszy swoje. Szybko zauważyły, że brzmienie zmieniło się i to nie w tym kierunku, na który były przygotowane. Dźwięk wyraźnie przyspieszył, stał się nieco lżejszy i zdecydowanie bardziej rozdzielczy. Towarzyszyła temu poprawa dynamiki, szczególnie w skali mikro. Wrażenia przypominały odsłuchy kabli Nordosta i wysokich modeli Audioquesta. Może wcale nie jest to przypadek, ponieważ ta ostatnia firma w swoich najwyższych modelach również stosuje czyste srebro i to w dużych ilościach.

Polskiemu producentowi udało się uniknąć pewnych cech kojarzonych ze stereotypowym brzmieniem srebrnych kabli. Dźwięk nie był wyraźnie schłodzony, nie brakowało w nim też niskich tonów. Moje początkowe wrażenie lekkiego odchudzenia nie wynikało więc z zachwiania równowagi tonalnej, ale raczej ze sposobu obchodzenia się z dźwiękami i ciszą pomiędzy nimi. Europa Ultra Reference M3 rysuje wszystko bardzo dokładnie, dlatego instrumenty atakują szybko, a wybrzmienia nie ciągną się dłużej, niż powinny. Wszystko jest mocno trzymane w ryzach, a kiedy nic się nie rozmazuje, w przestrzeni między dźwiękami zostaje sporo wolnego miejsca. Szczególnie słychać to w utworach gęstych i granych w wariackim tempie. To, co na kiepskim sprzęcie brzmi zupełnie chaotycznie i nieprzyjemnie, z odpowiednią aparaturą nabiera wyrazu, sensu i logiki. Wrażenie to często towarzyszy odsłuchom na szybkich, przejrzystych słuchawkach. Nagle odkrywamy, że to, co wydawało nam się być zlepkiem niewyraźnych dźwięków, w rzeczywistości jest całkiem poukładaną kompozycją. Europa Ultra Reference M3 idzie właśnie w tym kierunku. Czy jest on słuszny? Dla mnie tak, bo w prostej linii zmierza do poznania prawdy o muzyce. Swego rodzaju bonusem jest przestrzeń - trójwymiarowa i pełna świeżego powietrza.

Wady? Jak to bywa z kablami, w niektórych systemach opisywany interkonekt może być po prostu zbyt ofensywny. Zestaw wykorzystany w tym teście uważam za neutralny i tutaj problem przeostrzenia nie wystąpił. Mimo to, Europę Ultra Reference M3 widziałbym raczej w kombinacji z Harbethami, niż Audio Physicami. Jest jeszcze jedna wada pozamuzyczna - cena. Ponieważ dyskusje o cenach audiofilskich kabli już dawno przestały na mnie robić wrażenie, po prostu przyjmuję ją do wiadomości. Szczególnie, gdy w sklepach widzę zegarki za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Swoją drogą, wcale bym się nie zdziwił, gdyby w tym kablu było więcej czystego srebra. Szach-mat mugole!

Audiomica Laboratory Europa Ultra Reference M3

Budowa i parametry

Audiomica Laboratory Europa Ultra Reference M3 to interkonekt analogowy przeznaczony do systemów audio klasy średniej i wyższej. W roli przewodnika występuje tu wiązka siedmiu litych drutów wykonanych ze srebra, każdy o średnicy 21 AWG. Bezpośrednim izolatorem jest gruba warstwa teflonu PTFE, na którą nałożono aż dwie warstwy ekranujące o pokryciu 99%. Z zewnątrz widoczna jest szara koszulka z PVC i nieco jaśniejsza siateczka chroniąca przewód przed uszkodzeniem mechanicznym. Całość jest składana ręcznie i konfekcjonowana złoconymi wtykami WBT 0144.

Konfiguracja

Divine Acoustics Proxima, Naim CD5 XS, Naim NAC 152 XS Naim NAP 155 XS, AriniAudio Individual, Enerr Tablette 6S, Gigawatt LC-2 mkII, Audioquest NRG-2, Ostoja T1.

Audiomica Laboratory Europa Ultra Reference M3

Werdykt

Znakomity kabel do systemów neutralnych oraz takich, którym brakuje szybkości i dynamiki. Ma wszystkie zalety stereotypowego srebra, ale nie wprowadza do brzmienia klinicznej sterylności. Dla poszukiwaczy muzycznej prawdy będzie to strzał w dziesiątkę i zakup na długie lata. A że uderzy po kieszeni? Takie już prawo hi-endu.

Dane techniczne

Rodzaj kabla: interkonekt analogowy
Dostępne wtyki: RCA
Materiał przewodników: srebro
Cena: 5950 zł (1 m)

Sprzęt do testu dostarczyła firma Audiomica Laboratory.

Zdjęcia: Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga5RownowagaStop

Dynamika
Poziomy7

Rozdzielczość
Poziomy7

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy7

Spójność
Poziomy6

Muzykalność
Poziomy6

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo2

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo03

Jakość wykonania
Poziomy6

Funkcjonalność
Poziomy6

Cena
Poziomy5

Nagroda
sl-highend


Komentarze (1)

  • Bartosz

    Miałem ten kabel jakiś czas pożyczony od kolegi który też go testował i opisywał. Cena tego kabla jest z kosmosu. Wypadł gorzej od ponad połowę tańszego przewodu konkurencyjnej firmy. Nie wiem czy dobrą polityką firmy Audiomica jest budowanie pozycji przewodu na podstawie jego ceny. Bo cena nie jest adekwatna do jakości niestety, bo moim zdaniem ten kabel nie brzmi high-endowo.

    0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Liczy się muzyka, czyli o kupowaniu sprzętu audio z umiarem

Liczy się muzyka, czyli o kupowaniu sprzętu audio z umiarem

Z muzyką i sprzętem grającym jestem związany od zawsze, a wszystko za sprawą prowadzonego przez mojego ojca sklepu z płytami i komponentami stereo. Przez nasz dom przewinęły się setki wzmacniaczy, magnetofonów, odtwarzaczy CD, gramofonów, tunerów, kolumn głośnikowych, albumów, koncertów i boxów płytowych z najróżniejszych epok. Każdego dnia obcowałem z rozmaitym...

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Wyobraźcie sobie, że siedzicie w przyciemnionym klubie jazzowym w latach czterdziestych XX wieku. Mężczyźni noszą eleganckie, dopasowane garnitury, we włosach mają brylantynę, a w dłoniach dzierżą cygara lub papierosy. Kobiety ubrane są w wytworne suknie, ich fryzury i makijaże powalają, a niektóre z nich palą papierosy w lufkach. Dym unosi...

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

No i jak tu - w kilku akapitach - opisać zespół takiego kalibru jak Led Zeppelin? Grupa, która dosłownie wstrząsnęła światem muzycznym niczym ciężkie kroki tytana z mitologii greckiej i uwiodła serca milionów słuchaczy jak nimfa leśna uwodzi maluczkich w dawnych klechdach. Pioruny perkusyjnych uderzeń sprowadzane na ten świat przez...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Revival Audio Sprint 4

Revival Audio Sprint 4

Rynek sprzętu audio jest wypełniony towarem niczym dyskonty przed świętami. Wybór jest przeogromny, chwilami wręcz przytłaczający. Na półkach dominują produkty uznanych, znanych audiofilom marek, których historia sięga nieraz czasów przedwojennych....

Escape Speakers P9

Escape Speakers P9

Myśląc o nowoczesnym sprzęcie audio, takim jak streamery, słuchawki bezprzewodowe czy głośniki sieciowe, zwykle mamy z tyłu głowy jedną myśl - aby był to produkt na poziomie, lepiej trzymać się...

Rega Aethos

Rega Aethos

Rega to brytyjska firma, która zdobyła uznanie melomanów głównie dzięki produkcji wysokiej jakości gramofonów. Klienci czasami zapominają jednak, że jej katalog obejmuje znacznie szerszy asortyment komponentów stereo, takich jak wzmacniacze,...

Komentarze

Dariusz
Apple Music ma 3 poziomy jakości. Stratna, bezstratna (jakość CD) i hi-res (tylko część utworów). Ostatnio mocno promuje dźwięk przestrzenny. Wszystko to w pods...
Radek
Obecna cena H95 zatrzymała się na kwocie 5555 zł, dlatego postanowiłem zdecydować się na ten model. Jestem na etapie odkrywania jego możliwości w warunkach domo...
Piotr
TIDAL za 21,99 zł. to chyba obecnie najlepsza opcja. Pliki Hi-Res FLAC. Spotify od co najmniej dwóch lat zapowiada ze za pół roku uruchomi streaming właśnie z p...
Garfield
@a.s. - Może i tak, ale nie znam kolumn z kopułką aluminiową czy magnezową, których góra odpowiadałaby mi bardziej niż z Esotara. Berylowych i diamentowych parę...
a.s.
Miękka kopułka nie działa jak tłok przy niższych częstotliwościach (1 - 8 kHz) - po to wymyślono twarde kopułki aluminiowo magnezowe i jeszcze lepsze berylowe, ...

Płyty

Sólstafir - Hin Helga Kvöl

Sólstafir - Hin Helga Kvöl

W tym roku mija dziesięć lat mojej przygody z ekipą Sólstafir. Wszystko zaczęło się od albumu "Otta", na który trafiłem...

Newsy

Tech Corner

Roon - Nowa jakość streamingu

Roon - Nowa jakość streamingu

Z badań i raportów dotyczących udziału poszczególnych nośników i platform w rynku muzycznym wynika, że pliki i serwisy streamingowe wyprzedzają konkurencję o kilka okrążeń. Temat nośników fizycznych wydaje się zamknięty i nawet ogarniająca cały świat moda na winyle i gramofony nie jest w stanie odwrócić losów tej wojny. O ile...

Nowości ze świata

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

  • Sonus Faber announced the launch of Suprema, a groundbreaking loudspeaker system rooted in luxury, unparalleled audio excellence and meticulous craftsmanship. Marking the brand's 40th anniversary, the Suprema system, featuring two main columns, two subwoofers and one electronic crossover, represents the...

Prezentacje

Bez szumów, bez kabli, bez kompromisów - Sennheiser

Bez szumów, bez kabli, bez kompromisów - Sennheiser

Czy znasz firmę Sennheiser? Na to pytanie twierdząco odpowie niemal każdy, kto interesuje się szeroko pojętym sprzętem audio. DJ, prezenter radiowy, producent muzyczny, artysta, gwiazda estrady, kierownik sceny, zapalony gracz, audiofil, a nawet zwyczajny słuchacz mający chrapkę na porządne słuchawki jednej z prestiżowych marek - wszyscy oni prawdopodobnie choć raz...

Poradniki

Listy

Galerie

Dyskografie

Wywiady

Tomasz Karasiński - StereoLife

Tomasz Karasiński - StereoLife

Chcąc poznać ludzi zajmujących się sprzętem audio, związanych z tą branżą zawodowo, natkniemy się na wywiady z konstruktorami, przedsiębiorcami, sprzedawcami,...

Popularne artykuły

Vintage

Tefifon

Tefifon

Cóż to za przedziwna nazwa? Nie uważacie, że brzmi to co najmniej komicznie? Gdyby ktoś mi powiedział, że istnieje urządzenie...

Słownik

Poprzedni Następny

Kolumna zamknięta

Rodzaj zestawu głośnikowego, w którym przetworniki pracują w zamkniętej, szczelnej obudowie. Do słuchacza dociera więc tylko sygnał emitowany przez przednią stronę membrany, a dźwięki promieniowane przez głośnik do tyłu są...

Cytaty

WieslawMysliwski.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.