Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Harmonix HS-101 Improved S + CS-120 Improved Version

Harmonix HS-101 Improved S + CS-120 Improved Version

[English version] Harmonix to marka należąca do japońskiego koncernu Combak Corporation, pod którego szyldem powstaje wiele typów urządzeń audio i rozmaitych akcesoriów. Firma jest odpowiedzialna za hi-endową elektronikę Reimyo, monitory Bravo, filtry Enacom i całą masę gadżetów. W katalogu znajdziemy między innymi różne rodzaje podkładek pod kable, platformy i nóżki antywibracyjne, taśmy poprawiające brzmienie kabli, maty gramofonowe, a nawet specjalne krążki poprawiające akustykę pokoju odsłuchowego. Pikanterii całej sprawie dodają ceny, które jednoznacznie sugerują, że japońskie akcesoria przeznaczone są dla zaawansowanych w swojej chorobie audiofilów. Mata gramofonowa TU-800EXi kosztuje na przykład 1350 zł, ale to jeszcze nic w porównaniu ze wspomnianymi krążkami akustycznymi RFA-7800, których komplet (18 sztuk) wyceniono na 7700 zł. W porównaniu z takimi produktami, kable brzmią całkiem rozsądnie. Żeby było ciekawiej, Harmonix wprowadził niedawno ulepszone wersje niektórych przewodów i przy okazji zmienił ceny. Na niższe.

Po sklepach rozeszła się informacja, że dystrybutor z sobie tylko znanych powodów zrobił promocję na kable, które dopiero co pojawiły się w ofercie, ale zmiana wyszła od samego producenta. Japończycy chcieli w ten sposób przybliżyć swoje przewody szerszemu gronu odbiorców, aby nie były one postrzegane tylko i wyłącznie jako hi-endowe zabawki dla najbardziej zamożnych melomanów. Czy to rzeczywiście promocja, z której warto skorzystać?

Harmonix HS-101 Improved S + CS-120 Improved Version

Harmonix HS-101 Improved S + CS-120 Improved Version

Wygląd i funkcjonalność

Jeśli chcecie kupić kable aby zaimponować znajomym, to z pewnością nie ten adres. Japoński komplet dostaliśmy do testu w najzwyklejszych, kartonowych pudełkach. Co więcej, same przewody także prezentują się dość niepozornie. Nie są to kolorowe warkocze, grube węże ani przezroczyste taśmy. Szczerze mówiąc, wyglądają trochę jak kable od żelazka lub średnio wypasione przewody HDMI, jakie można kupić w supermarkecie. Może trochę przesadzam, ale jeśli Harmonixy robią karierę w świecie hi-endu, na pewno nie jest to spowodowane ich wyglądem zewnętrznym. Idealne kable dla audiofilów, którzy muszą ukrywać swoje wydatki przed rodziną. W interkonekcie HS-101 Improved S uwagę zwracają tylko grube, złocone wtyki z dość nietypowymi, krótkimi zakrętkami. O ile normalnie nie przepadam za tego typu wynalazkami, tak w tym przypadku wtyczki okazały się całkiem wygodne w użyciu. Przy podłączaniu należy tylko zwrócić uwagę na strzałki informujące o kierunkowości.

Głośnikowy CS-120 Improved Version wygląda jeszcze skromniej. Pojedyncze żyły zamknięte w ochronnych oplotach rozdzielają się na dwie, bardziej elastyczne przy samych końcach. Na koszulkach termokurczliwych również naniesiono strzałki wskazujące kierunek podłączenia, a standardowa konfekcja to widełki bez żadnych ozdobnych tulejek, plastikowych osłonek i innych wynalazków. Z tego, co mi wiadomo, jest to jedyny dostępny rodzaj końcówek. Zmusiło mnie to do przetestowania japońskich przewodów w systemie złożonym ze wzmacniacza, który na co dzień nie pracuje w systemie odniesienia. Do końcówki mocy Naima nie mogę podłączyć widełek, więc wykorzystałem kombajn T+A Music Receiver. Aby odsłuchy były bardziej rzetelne, do porównań wykorzystałem chyba wszystkie kable zgromadzone w naszej redakcji. Szczegóły w konfiguracji testowej.

Harmonix HS-101 Improved S + CS-120 Improved Version

Brzmienie

Sprzęt i akcesoria audio można podzielić na trzy grupy. Pierwsza to produkty nakierowane na wzorcową neutralność. Czy radzą sobie z tym zadaniem lepiej czy gorzej, to już zupełnie inna sprawa. Drugą grupę stanowią urządzenia, których brzmienie zmierza w jakimś konkretnym kierunku. Może być na przykład przejrzyste i dynamiczne albo ciepłe i przyciemnione. Grunt, żeby miało niepowtarzalny charakter. To zwykle wybór bardziej ryzykowny, ale w odpowiedniej konfiguracji dający nawet więcej frajdy. Trzecia grupa to produkty, które łączą ze sobą oba światy, mieszają przeciwieństwa, w jakiś sposób grają naturalnie i charakterystycznie zarazem. Ciepłe, ale nie zamulone. Przejrzyste, ale nie agresywne. Uniwersalne, ale nie nudne. Znalezienie takich urządzeń i akcesoriów jest trudne, ale nie niemożliwe. I nie zawsze oznacza poszukiwania w bardzo wysokich przedziałach cenowych. Dla mnie przykładowym produktem z tej trzeciej grupy może być Electrocompaniet ECI-5 MkII za 14800 zł, ale zaliczyłbym do niej także kolumny Pylon Audio Topaz 20 za 2350 zł. Z całą pewnością do tego elitarnego grona należą też opisywane kable. Ostatnio słyszałem coś podobnego, kiedy w moim systemie odniesienia wylądowały na chwilę Fadele z serii Aphrodite. Z jednej strony mamy tu znakomitą dynamikę i szczegółowość, a z drugiej więcej spokoju i przyjemnej barwy w muzyce. Kable, które potrafią przekazać więcej detali, a przy okazji sprawić, że brzmienie wydaje się bardziej spójne i eleganckie, to nie lada rzadkość.

Kiedy piszę o produktach, które przybliżają nas do prawdziwego obrazu muzyki, zazwyczaj wiąże się to z pewnym wyostrzeniem, ochłodzeniem lub nagromadzeniem detali, na dłuższą metę nie zawsze przyjemnym. Audiofilskie pojęcie realizmu w niektórych przypadkach zahacza już o masochizm. Spotkałem już w życiu ludzi, którzy szukali sprzętu grającego jak najbrzydziej, wyciągającego z nagrań najgorsze paskudztwa. Według nich oznacza to, że brzmienie jest prawdziwe. Japońskie kable pokazują, że realistyczne brzmienie może być jednocześnie fajne, przyjemne i wciągające. Nikt przecież nie chodzi na koncerty dlatego, że brzmienie instrumentów na żywo jest brzydkie.

Harmonix HS-101 Improved S + CS-120 Improved Version

Budowa i parametry

Japończycy mają fioła na punkcie rezonansów, czego dowodem jest chociażby ilość akcesoriów antywibracyjnych dostępnych w katalogu Harmonixa. Aby dowiedzieć się więcej o tym zjawisku, przebadali brzmienie najlepszych skrzypiec, mierząc wibracje w różnych punktach. Okazało się, że niezależnie od miejsca pomiaru, dźwięk był doskonale zgrany w jednej częstotliwości. To podobno pozwoliło konstruktorom zapanować nad rezonansami harmonicznymi sprzętu audio. Co to dokładnie oznacza i w jaki sposób przekłada się na budowę wewnętrzną kabli? Tego niestety nie wiem i nie będę rozstrzygał, czy opowieści o mierzeniu skrzypiec mają jakiś sens, czy nie. Z danych producenta wynika, że w interkonekcie HS-101 Improved S przewodnikiem jest wysokiej czystości miedź PCOCC, a wtyki zostały wykonane z tego samego materiału i pokryte rodem (właściwe elementy stykowe) i złotem (zewnętrzna obudowa i nakrętka). W specyfikacji kabla głośnikowego znajdziemy właściwie tylko kwieciste opisy jego właściwości brzmieniowych. Wiadomo, że wtyczki zostały wykonane z miedzi pokrytej podwójną warstwą złota i rodu. Dostępne są komplety o długości od 1 do 3 metrów.

Harmonix HS-101 Improved S + CS-120 Improved Version

Harmonix HS-101 Improved S + CS-120 Improved Version

Konfiguracja

Divine Acoustics Proxima, Naim CD5 XS, T+A E-Serie Music Receiver, Enerr Tablette 6S, Gigawatt LC-2 mkII, Audioquest NRG-2, Ostoja T1, AriniAudio Individual, Sevenrods ROD4, Equilibrium String, Albedo Geo, Argentum Sw-0,5/1, KBL Sound Hologram.

Werdykt

Nie wiem czy sekret japońskich kabli tkwi w mierzeniu rezonansów, czystej miedzi czy dobrych wtyczkach, ale efekt mówi sam za siebie. HS-101 Improved S i CS-120 Improved Version to propozycja nie tylko dla wyrobionych audiofilów, którzy wiedzą, że takie łączenie przeciwieństw to prawdziwa sztuka, ale także dla melomanów, którzy chcą znaleźć się bliżej ulubionej muzyki i jednocześnie czerpać z tego jeszcze więcej przyjemności. Jak się okazuje, można bezboleśnie pogodzić ze sobą te dwie rzeczy. A że dodatkowo producent zarządził promocję? Jego strata.

Dane techniczne

Rodzaj kabla: interkonekt analogowy, kabel głośnikowy
Dostępne wtyki: RCA, widełki
Materiał przewodników: miedź PCOCC
Ceny: 3550 zł (interkonekt 1 m), 3400 zł (głośnikowy 2 x 2,5 m)

Sprzęt do testu dostarczył salon Fusic.

Zdjęcia: Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4RownowagaStop

Dynamika
Poziomy6

Rozdzielczość
Poziomy6

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy6

Spójność
Poziomy7

Muzykalność
Poziomy7

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo13

Jakość wykonania
Poziomy5

Funkcjonalność
Poziomy6

Cena
Poziomy6

 


 

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kupiliście ostatnio wzmacniacz? Szczęściarze...

Kupiliście ostatnio wzmacniacz? Szczęściarze...

Jeżeli dawno nie próbowaliście sprawić sobie nowej integry lub końcówki mocy, prawdopodobnie nie macie pojęcia, że w ciągu ostatniego roku cała ta branża stanęła na głowie, a wiele wskazuje na to, że zamiast powoli obracać się z powrotem na nogi, pozostanie w tej pozycji i poszybuje w kosmos. O co...

The Police - Stać! Policja!

The Police - Stać! Policja!

Nigdy nie miałem problemów z policją. No, może kiedyś, jakiś mandat za przejście na czerwonym świetle, ale to za gówniarza. Teraz, jako dorosły mężczyzna, kontakt z funkcjonariuszami ograniczam do spoglądania na radiowóz jadący po ulicy. Analogicznie mogę powiedzieć, że tak samo przez lata traktowałem grupę The Police. Wybitnie nie było...

Jak podłączyć komputer do systemu stereo

Jak podłączyć komputer do systemu stereo

Jeszcze dziesięć lat temu słuchanie muzyki z komputera uchodziło w audiofilskim środowisku za tanią rozrywkę przeznaczoną raczej dla ludzi nie interesujących się jakością brzmienia i sprzętem audio, niż melomanów traktujących muzykę z szacunkiem. Na takie postrzeganie sprawy nałożyło się kilka czynników. Po pierwsze - jakość plików. Trudno się dziwić temu,...

Jak odtwarzać i chronić płyty CD

Jak odtwarzać i chronić płyty CD

Kiedy w 1982 roku światu została zaprezentowana płyta kompaktowa, była reklamowana jako nośnik niemalże niezniszczalny. Był to pierwszy system odczytu danych, w którym czytnik w żaden sposób nie miał fizycznego kontaktu z krążkiem i nie powodował jego degradacji przy każdym odtworzeniu. Takim atutem nie mógł się pochwalić żaden z wcześniejszych...

Jak wybrać słuchawki

Jak wybrać słuchawki

Słuchawki to najbardziej osobisty rodzaj sprzętu grającego. Oferują bliski kontakt z muzyką i możliwość cieszenia się nią w błogiej ciszy. Ponadto, inwestując już 800 czy 1200 złotych w porządne słuchawki możemy oczekiwać jakości brzmienia, jaką oferują pełnowymiarowe systemy stereo za co najmniej kilka tysięcy. Poza brzmieniem jest jednak wiele innych...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Davis Acoustics Krypton 6

Davis Acoustics Krypton 6

Wśród miłośników aparatury audio nie brakuje osób, których zdaniem największy postęp jakościowy daje wymiana kabli, kupno hi-endowego kondycjonera zasilającego lub stolika z tłumieniem olejowym. Czasami warto jednak zejść na ziemię...

JL Audio Dominion d108

JL Audio Dominion d108

Niezwykle rzadko zdarza mi się testować produkty firm, które klasycznym sprzętem audio właściwie się nie zajmują. Nawet manufaktury specjalizujące się w wytwarzaniu elektroniki dla profesjonalistów mają zazwyczaj dość obszerny katalog...

Wilson Classic

Wilson Classic

W środowisku fanów motoryzacji od pewnego czasu panuje moda na restomody, czyli auta reprezentujące połączenie dwóch zupełnie różnych światów - wiernego odnawiania klasycznych, najczęściej zabytkowych pojazdów oraz modyfikowania, często bardzo...

Bannery boczne

Komentarze

moskit
Najlepszy możliwy gramofon moim zdaniem dla każdego początkującego.
Markopolon
PX7 to moje marzenie od kiedy wyszły, są może już jakieś promki gdzieś?
Girlow
Ktoś posiada? Bo cena nie jest zła, jest spora to fakt, ale gramofon wygląda dobrze i funkcjonalnie. Czy płata "psikusy" przy podpinaniu?
On
Nie wiem jak grają HD 820, ale... Dla mnie bajka to słuchawki Final Sonorous VI, Naim CD5si, wzmacniacz iFi iCan SE, a to połączone kablem za kilka stówek. Wszy...
Marcin
Stare to stare - nie ma możliwości na tym świecie zrobić WE która zagra jak ta babula z 1950 roku i nie chodzi o powietrze (faktycznie już przepadło), tylko o j...

Płyty

Prąd - Octotanker

Prąd - Octotanker

Uwielbiam scenę muzyczną za to, że mimo twierdzeń o wyczerpaniu potencjału i zjadaniu własnego ogona co chwilę pojawiają się zespoły...

Newsy

Tech Corner

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Wielu audiofilów, a także niektórych ludzi mających niewielkie pojęcie na temat sprzętu stereo, fascynuje temat kabli używanych do łączenia zestawów głośnikowych ze wzmacniaczem, wzmacniacza z odtwarzaczem, a nawet tych odpowiadających za dostarczenie prądu do naszych urządzeń. Zanim jednak zagłębimy się w dywagacje na temat wyższości srebra nad miedzią czy sensu...

Nowości ze świata

  • Bryston is one of the companies that use a very logical naming scheme for their products. Thus, amplifier symbols usually contain the letter "B", DACs start with "BDA", network players - "BDP", home theater processors - "SP" and preamplifiers -...

  • The history of Norma Audio began in 1987 in Cremona - the hometown of famous composers, such as Ponchielli and Monteverdi, and great violin masters - Stradivari, Amati, and Guarneri. It was a man with an equally Italian-sounding name -...

  • Fender Musical Instruments Corporation, the world's largest guitar manufacturer, and foremost audio technology company, Mobile Fidelity Electronics, announced today a partnership to develop, produce, and release Fender's first-ever turntable. The Fender x MoFi PrecisionDeck, is a high-performance turntable in every...

Prezentacje

Najeźdźca z północy - Hegel

Najeźdźca z północy - Hegel

Wydawałoby się, że w bardzo gęstej branży audio kompletnie nie ma już miejsca dla nowych graczy. Że wszystkie stołki obsadzone są sztywno, bez szans na zmiany. A jednak od czasu do czasu pojawiają się firmy, które potrafią zaintrygować i porwać audiofilów, odbierając klientów starym wyjadaczom. Jednym z producentów, który wkroczył...

Poradniki

Listy

Galerie

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Większość audiofilów ceni gramofony za wyjątkowe, analogowe brzmienie. Uważają, że muzyka płynąca z winylowych płyt jest cieplejsza, bardziej wielowymiarowa i...

Dyskografie

Budgie - Zapomniany gatunek

Budgie - Zapomniany gatunek

Deski skrzypiały pod nogami, kiedy wchodził na strych. Strach jednak tłumiła fascynacja nowym, nieznanym wcześniej miejscem. Spróchniałe schody nie miały...

Wywiady

Popularne artykuły

Vintage

Nakamichi 700II

Nakamichi 700II

W ramach tegorocznego Międzynarodowego Tygodnia Słuchania Kaset Magnetofonowych najlepiej byłoby odkurzyć swoją kolekcję taśm, podłączyć magnetofon i przypomnieć sobie klimat...

Słownik

Poprzedni Następny

SPDIF

Standard połączenia cyfrowego dla sygnału audio przeznaczony do urządzeń domowych, oparty na opracowanym wcześniej standardzie AES/EBU przeznaczonym raczej do użytku profesjonalnego. SPDIF został wprowadzony przez firmy Sony i Philips, skąd...

Cytaty

OscarWilde.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.