Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Harmonix HS-101 Improved S + CS-120 Improved Version

Harmonix HS-101 Improved S + CS-120 Improved Version

[English version] Harmonix to marka należąca do japońskiego koncernu Combak Corporation, pod którego szyldem powstaje wiele typów urządzeń audio i rozmaitych akcesoriów. Firma jest odpowiedzialna za hi-endową elektronikę Reimyo, monitory Bravo, filtry Enacom i całą masę gadżetów. W katalogu znajdziemy między innymi różne rodzaje podkładek pod kable, platformy i nóżki antywibracyjne, taśmy poprawiające brzmienie kabli, maty gramofonowe, a nawet specjalne krążki poprawiające akustykę pokoju odsłuchowego. Pikanterii całej sprawie dodają ceny, które jednoznacznie sugerują, że japońskie akcesoria przeznaczone są dla zaawansowanych w swojej chorobie audiofilów. Mata gramofonowa TU-800EXi kosztuje na przykład 1350 zł, ale to jeszcze nic w porównaniu ze wspomnianymi krążkami akustycznymi RFA-7800, których komplet (18 sztuk) wyceniono na 7700 zł. W porównaniu z takimi produktami, kable brzmią całkiem rozsądnie. Żeby było ciekawiej, Harmonix wprowadził niedawno ulepszone wersje niektórych przewodów i przy okazji zmienił ceny. Na niższe.

Po sklepach rozeszła się informacja, że dystrybutor z sobie tylko znanych powodów zrobił promocję na kable, które dopiero co pojawiły się w ofercie, ale zmiana wyszła od samego producenta. Japończycy chcieli w ten sposób przybliżyć swoje przewody szerszemu gronu odbiorców, aby nie były one postrzegane tylko i wyłącznie jako hi-endowe zabawki dla najbardziej zamożnych melomanów. Czy to rzeczywiście promocja, z której warto skorzystać?

Harmonix HS-101 Improved S + CS-120 Improved Version

Harmonix HS-101 Improved S + CS-120 Improved Version

Wygląd i funkcjonalność

Jeśli chcecie kupić kable aby zaimponować znajomym, to z pewnością nie ten adres. Japoński komplet dostaliśmy do testu w najzwyklejszych, kartonowych pudełkach. Co więcej, same przewody także prezentują się dość niepozornie. Nie są to kolorowe warkocze, grube węże ani przezroczyste taśmy. Szczerze mówiąc, wyglądają trochę jak kable od żelazka lub średnio wypasione przewody HDMI, jakie można kupić w supermarkecie. Może trochę przesadzam, ale jeśli Harmonixy robią karierę w świecie hi-endu, na pewno nie jest to spowodowane ich wyglądem zewnętrznym. Idealne kable dla audiofilów, którzy muszą ukrywać swoje wydatki przed rodziną. W interkonekcie HS-101 Improved S uwagę zwracają tylko grube, złocone wtyki z dość nietypowymi, krótkimi zakrętkami. O ile normalnie nie przepadam za tego typu wynalazkami, tak w tym przypadku wtyczki okazały się całkiem wygodne w użyciu. Przy podłączaniu należy tylko zwrócić uwagę na strzałki informujące o kierunkowości.

Głośnikowy CS-120 Improved Version wygląda jeszcze skromniej. Pojedyncze żyły zamknięte w ochronnych oplotach rozdzielają się na dwie, bardziej elastyczne przy samych końcach. Na koszulkach termokurczliwych również naniesiono strzałki wskazujące kierunek podłączenia, a standardowa konfekcja to widełki bez żadnych ozdobnych tulejek, plastikowych osłonek i innych wynalazków. Z tego, co mi wiadomo, jest to jedyny dostępny rodzaj końcówek. Zmusiło mnie to do przetestowania japońskich przewodów w systemie złożonym ze wzmacniacza, który na co dzień nie pracuje w systemie odniesienia. Do końcówki mocy Naima nie mogę podłączyć widełek, więc wykorzystałem kombajn T+A Music Receiver. Aby odsłuchy były bardziej rzetelne, do porównań wykorzystałem chyba wszystkie kable zgromadzone w naszej redakcji. Szczegóły w konfiguracji testowej.

Harmonix HS-101 Improved S + CS-120 Improved Version

Brzmienie

Sprzęt i akcesoria audio można podzielić na trzy grupy. Pierwsza to produkty nakierowane na wzorcową neutralność. Czy radzą sobie z tym zadaniem lepiej czy gorzej, to już zupełnie inna sprawa. Drugą grupę stanowią urządzenia, których brzmienie zmierza w jakimś konkretnym kierunku. Może być na przykład przejrzyste i dynamiczne albo ciepłe i przyciemnione. Grunt, żeby miało niepowtarzalny charakter. To zwykle wybór bardziej ryzykowny, ale w odpowiedniej konfiguracji dający nawet więcej frajdy. Trzecia grupa to produkty, które łączą ze sobą oba światy, mieszają przeciwieństwa, w jakiś sposób grają naturalnie i charakterystycznie zarazem. Ciepłe, ale nie zamulone. Przejrzyste, ale nie agresywne. Uniwersalne, ale nie nudne. Znalezienie takich urządzeń i akcesoriów jest trudne, ale nie niemożliwe. I nie zawsze oznacza poszukiwania w bardzo wysokich przedziałach cenowych. Dla mnie przykładowym produktem z tej trzeciej grupy może być Electrocompaniet ECI-5 MkII za 14800 zł, ale zaliczyłbym do niej także kolumny Pylon Audio Topaz 20 za 2350 zł. Z całą pewnością do tego elitarnego grona należą też opisywane kable. Ostatnio słyszałem coś podobnego, kiedy w moim systemie odniesienia wylądowały na chwilę Fadele z serii Aphrodite. Z jednej strony mamy tu znakomitą dynamikę i szczegółowość, a z drugiej więcej spokoju i przyjemnej barwy w muzyce. Kable, które potrafią przekazać więcej detali, a przy okazji sprawić, że brzmienie wydaje się bardziej spójne i eleganckie, to nie lada rzadkość.

Kiedy piszę o produktach, które przybliżają nas do prawdziwego obrazu muzyki, zazwyczaj wiąże się to z pewnym wyostrzeniem, ochłodzeniem lub nagromadzeniem detali, na dłuższą metę nie zawsze przyjemnym. Audiofilskie pojęcie realizmu w niektórych przypadkach zahacza już o masochizm. Spotkałem już w życiu ludzi, którzy szukali sprzętu grającego jak najbrzydziej, wyciągającego z nagrań najgorsze paskudztwa. Według nich oznacza to, że brzmienie jest prawdziwe. Japońskie kable pokazują, że realistyczne brzmienie może być jednocześnie fajne, przyjemne i wciągające. Nikt przecież nie chodzi na koncerty dlatego, że brzmienie instrumentów na żywo jest brzydkie.

Harmonix HS-101 Improved S + CS-120 Improved Version

Budowa i parametry

Japończycy mają fioła na punkcie rezonansów, czego dowodem jest chociażby ilość akcesoriów antywibracyjnych dostępnych w katalogu Harmonixa. Aby dowiedzieć się więcej o tym zjawisku, przebadali brzmienie najlepszych skrzypiec, mierząc wibracje w różnych punktach. Okazało się, że niezależnie od miejsca pomiaru, dźwięk był doskonale zgrany w jednej częstotliwości. To podobno pozwoliło konstruktorom zapanować nad rezonansami harmonicznymi sprzętu audio. Co to dokładnie oznacza i w jaki sposób przekłada się na budowę wewnętrzną kabli? Tego niestety nie wiem i nie będę rozstrzygał, czy opowieści o mierzeniu skrzypiec mają jakiś sens, czy nie. Z danych producenta wynika, że w interkonekcie HS-101 Improved S przewodnikiem jest wysokiej czystości miedź PCOCC, a wtyki zostały wykonane z tego samego materiału i pokryte rodem (właściwe elementy stykowe) i złotem (zewnętrzna obudowa i nakrętka). W specyfikacji kabla głośnikowego znajdziemy właściwie tylko kwieciste opisy jego właściwości brzmieniowych. Wiadomo, że wtyczki zostały wykonane z miedzi pokrytej podwójną warstwą złota i rodu. Dostępne są komplety o długości od 1 do 3 metrów.

Harmonix HS-101 Improved S + CS-120 Improved Version

Harmonix HS-101 Improved S + CS-120 Improved Version

Konfiguracja

Divine Acoustics Proxima, Naim CD5 XS, T+A E-Serie Music Receiver, Enerr Tablette 6S, Gigawatt LC-2 mkII, Audioquest NRG-2, Ostoja T1, AriniAudio Individual, Sevenrods ROD4, Equilibrium String, Albedo Geo, Argentum Sw-0,5/1, KBL Sound Hologram.

Werdykt

Nie wiem czy sekret japońskich kabli tkwi w mierzeniu rezonansów, czystej miedzi czy dobrych wtyczkach, ale efekt mówi sam za siebie. HS-101 Improved S i CS-120 Improved Version to propozycja nie tylko dla wyrobionych audiofilów, którzy wiedzą, że takie łączenie przeciwieństw to prawdziwa sztuka, ale także dla melomanów, którzy chcą znaleźć się bliżej ulubionej muzyki i jednocześnie czerpać z tego jeszcze więcej przyjemności. Jak się okazuje, można bezboleśnie pogodzić ze sobą te dwie rzeczy. A że dodatkowo producent zarządził promocję? Jego strata.

Dane techniczne

Rodzaj kabla: interkonekt analogowy, kabel głośnikowy
Dostępne wtyki: RCA, widełki
Materiał przewodników: miedź PCOCC
Ceny: 3550 zł (interkonekt 1 m), 3400 zł (głośnikowy 2 x 2,5 m)

Sprzęt do testu dostarczył salon Fusic.

Zdjęcia: Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4RownowagaStop

Dynamika
Poziomy6

Rozdzielczość
Poziomy6

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy6

Spójność
Poziomy7

Muzykalność
Poziomy7

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo13

Jakość wykonania
Poziomy5

Funkcjonalność
Poziomy6

Cena
Poziomy6

 


 

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czy ludzie... Czy my naprawdę nie słuchamy już muzyki?

Czy ludzie... Czy my naprawdę nie słuchamy już muzyki?

Jeśli zapytacie audiofilów, z jakimi problemami boryka się ta branża i co zagraża dalszemu rozwijaniu pasji, której oddają się od wielu lat, usłyszycie mnóstwo historii krążących wokół dwóch kwestii - pieniędzy i technologii. Aby słuchać muzyki, trzeba bowiem posiadać jakikolwiek sprzęt grający i wykupić dostęp do jednego z popularnych serwisów...

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Dual to jedna z marek, do których audiofile, a w szczególności miłośnicy czarnych płyt, odnoszą się z wielkim szacunkiem. Ma to swoje uzasadnienie. Niemiecka manufaktura wydała na świat tyle znakomitych gramofonów, że aż ciężko je policzyć. Dobrze zachowana szlifierka tej marki to sprzęt, który po renowacji można bez kompleksów podłączyć...

Jak zarobić na audiofilskim sprzęcie, nie robiąc zupełnie nic?

Jak zarobić na audiofilskim sprzęcie, nie robiąc zupełnie nic?

Tytuł tego artykułu brzmi jak chamski clickbait albo reklama cudownego sposobu na zdobycie fortuny w pół godziny, ale to nie tak. Nie chodzi mi ani o to, aby pochwalić się swoim geniuszem lub zachęcić kogokolwiek do "zarabiania pieniędzy" w sposób, który za chwilę opiszę, a jeśli moim celem miało być...

Słuchaj, testuj, baw się! - Bartłomiej Szymański

Słuchaj, testuj, baw się! - Bartłomiej Szymański

Wydawałoby się, że zamiłowanie do wysokiej klasy sprzętu audio powinno w wielu przypadkach łączyć się z ukierunkowaną na muzykę ścieżką zawodową. Ostatecznie każdy profesjonalny muzyk powinien być wyjątkowo wrażliwy na jakość dźwięku, a stąd już tylko krok do świata wymuskanych kolumn, wzmacniaczy lampowych, zaawansowanych technicznie streamerów i srebrnych kabli. W...

Steve Shade - MoFi Electronics

Steve Shade - MoFi Electronics

Podczas jednej z nielicznych konferencji prasowych zorganizowanych ostatnio w formie klasycznego spotkania na żywo, a nie telekonferencji albo wręcz filmu, który ogląda się jak długą reklamę, nie mogąc zadać żadnego pytania dotyczącego premierowych produktów, moją uwagę przykuła prezentacja MoFi Electronics - producenta gramofonów i akcesoriów związanych z odtwarzaniem płyt winylowych,...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Rockna Audio Wavelight DAC

Rockna Audio Wavelight DAC

Rockna Audio to firma założona w 1999 roku przez rumuńskiego konstruktora Nicolae Jitariu, który ma na koncie współpracę z takimi markami jak MSB, PS Audio czy Goldmund. Jak sam wielokrotnie...

Octavio Stream

Octavio Stream

Na przestrzeni ostatniego roku miałem okazję testować wiele wzmacniaczy oraz systemów all-in-one dających możliwość odtwarzania muzyki z serwisów streamingowych. Sam jestem szczęśliwym posiadaczem należącego do tej grupy urządzeń Audiolaba 6000A...

NAD AMP1

NAD AMP1

Kilka miesięcy temu miałem przyjemność testować NAD-a M10 V2, który w kontekście odtwarzania muzyki z serwisów streamingowych jest dla mnie sprzętem kompletnym, praktycznie pozbawionym wad. Wiem, że istnieją lepsze systemy...

Komentarze

stereolife
@Artur - Tak, możemy to potwierdzić. Jeżeli brak odtwarzania bez przerw podczas słuchania muzyki z TIDAL-a jest wystarczającym powodem, aby wstrzymać się z zaku...
as
Nie słyszeliście nigdy o Raspberry Pi 4 z HiFiBerry Digi2 Pro i Volumio, który to zestaw ma wszystko i pięknie odtwarza TIDAL Connect?
Paweł
Boże, dokładnie czegoś takiego szukałem! Myślałem już o zakupie Primare NP5 Prisma MK2, ale po pierwsze 2890 zł za takie plastikowe pudełko to trochę dużo, a po...
Artur
Witam. Ostatnio rozglądam się za tanim ale sensownym streamerem. Głównie do TIDAL-a (w jakości CD) i radia internetowego (np. Radio Paradise które nadaje w form...
Artur
Witam. Utopia z 2016 roku jedne z najlepszych na świecie. Muszę się nie zgodzić. Porównałem z Focal Clear, Clear MG czyli w cenie o połowę niższej. Z Meze Empyr...

Płyty

Megadeth - The Sick, The Dying... And The Dead!

Megadeth - The Sick, The Dying... And The Dead!

Najnowszy i poprzedni album Megadeth dzieli najdłuższa w historii zespołu przerwa wydawnicza. Przez sześć lat w ekipie Mustaine'a wydarzyło się...

Newsy

Tech Corner

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Czym powinien kierować się miłośnik sprzętu audio przy wyborze wzmacniacza? Gdyby na tak postawione pytanie można było udzielić prostej i zwięzłej odpowiedzi, pewnie nikt nie zawracałby sobie głowy testami i odsłuchami. Przyjmijmy jednak, że mamy już pewne rozeznanie w temacie, a z długiej listy dostępnych na rynku modeli chcemy wybrać...

Nowości ze świata

  • Meze Audio announces its first pair of dynamic open-back headphones - the 109 PRO. Made from carefully curated and responsibly sourced materials, including walnut wood, zinc, manganese steel, and vegan leather, the 109 PRO is a comfortable, lightweight, yet highly...

  • Designed from the ground up, featuring several new audio innovations, the new range of speakers from the renowned French manufacturer is limited to 500 pairs per model. The Magellan 40th Anniversary range comprises two floor-standing speakers, the Quatuor 40th and...

  • The Swiss speaker specialist expands its successful Coax series with four brand new models and, at the same time, presents a technically refined limited edition of the already well-known Coax floor-standing and bookshelf speakers. "Noble aluminum enclosures and ribbon loudspeakers"...

Prezentacje

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Dual to jedna z marek, do których audiofile, a w szczególności miłośnicy czarnych płyt, odnoszą się z wielkim szacunkiem. Ma to swoje uzasadnienie. Niemiecka manufaktura wydała na świat tyle znakomitych gramofonów, że aż ciężko je policzyć. Dobrze zachowana szlifierka tej marki to sprzęt, który po renowacji można bez kompleksów podłączyć...

Poradniki

Listy

Galerie

Dyskografie

Wywiady

Popularne artykuły

Vintage

Infinity Reference Standard

Infinity Reference Standard

Gdy pierwszy raz zobaczyłem zdjęcia tych kolumn, najzwyczajniej w świecie odjęło mi mowę. Szukacie zgrabnych skrzynek do niewielkiego pokoju? A...

Słownik

Poprzedni Następny

Dolby Atmos

Najnowsza technologia dźwięku wykorzystywana w rozbudowanych systemach kina domowego. Jego zaletą może być zastosowanie kilku głośników podwieszonych, służących jako dodatkowe elementy systemu pozwalające na stworzenie wrażenia otoczenia dźwiękiem nie tylko...

Cytaty

OscarWilde.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.