Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Pylon Audio Sapphire 31 StereoLife Edition

Pylon Audio Sapphire 31 StereoLife Edition

Zanim zabiorę się za danie główne, słówko wyjaśnienia. Pewnego dnia zadzwonił do mnie Tomek, z prośbą zawodową. Wiele osób się może zdziwić, no bo jak to tak, dziennikarze konkurują przecież, prześcigają się w premierach nowości, pod względem statystyk i tak dalej. I nagle wydzwaniają do siebie z prośbami? A i owszem. Tak się składa, że nasze zawodowe i jednocześnie rodzime poletko jest dość małe. Ludzie się znają, w większości przypadków żyją ze sobą w zgodzie, wymieniają spostrzeżenia, a nawet współpracują od czasu do czasu. No bo dlaczego nie? Skoro to tak wąskie środowisko, nie ma sensu czynić go toksycznym, bo byśmy się wszyscy szybko podusili. Przynajmniej ja wychodzę z takiego założenia. Tym bardziej, że w ciągu roku okazji, w których na siebie co chwilę wpadamy nie brakuje, a wystawy takie jak High End czy Audio Show to wierzchołek góry lodowej. Dlatego telefon od Tomka odebrałem, a on szybko przeszedł do rzeczy. Jest sprzęt, którego jemu nie wypada testować, bo stoi na nim jak wół, że redakcja StereoLife maczała w nim palce i uszy. Przytaknąłem.

Nie musiał nawet mówić o co chodzi - wiedziałem, że prośba dotyczy testu. Szybko wyszło na jaw o jaki produkt chodzi. Na tapecie były kolumny Pylon Audio Sapphire 31 w specjalnej wersji. Na ich tabliczkach znamionowych znalazła się informacja, że jest to edycja StereoLife. Jak się później okazało, była to pierwsza wyprodukowana para, która już od kilku dni wygrzewała się dla mnie. Zgodziłem się posłuchać i gościnnie przetestować te kolumny, co niniejszym czynię.

Pylon Audio Sapphire 31 StereoLife Edition

Wygląd i funkcjonalność

Przyznaję bez bicia, że nie miałem wcześniej do czynienia z produktami Pylon Audio - po prostu jeszcze nie nadarzyła się okazja. Dla formalności nadmienię też, że standardowa wersja Sapphire 31 była już testowana przez redakcję StereoLife, po czym przez dłuższy czas pracowała w jednym z systemów odsłuchowych i właśnie stąd wziął się pomysł, aby jeszcze trochę poprawić, stuningować tę konstrukcję. Tak narodziła się wersja StereoLife Edition ze wzmocnionymi obudowami, wytłumieniem z owczej wełny, lepszym okablowaniem dobranym na drodze testów odsłuchowych i kilkoma innymi ulepszeniami, dostępna tylko w białym lakierze z kompletem akcesoriów. To naprawdę duże pudła. Pokrywa się to też ze słowami producenta, według którego model Sapphire 31 jest tym największym i najdroższym w ofercie. Jest to konstrukcja trójdrożna, wentylowana tunelem rezonansowym, a zatem nic szalenie innowacyjnego. Niemniej, w przypadku sprawdzonych i popularnych rozwiązań, diabeł tkwi w szczegółach - kluczowych elementach oraz odpowiednio dobrym połączeniu ich ze sobą.

W wersji Sapphire 31 StereoLife Edition, pod względem przetworników nie nastąpiły zmiany w stosunku do bazowego modelu. Wykorzystywane są głośniki Seasa i Visatona. Basowy ma 23 cm średnicy, średniotonowiec - 14,5 cm. Oba mają duże układy magnetyczne bez ekranów, membrany wykonane z powlekanej celulozy oraz metalowe kosze. Wysokotonowiec ma tekstylną kopułkę o średnicy 26 mm. Jest chłodzona ferrofluidem i ma dodatkowo tylną komorę, której zadaniem jest tłumienie rezonansów. Nie napiszę natomiast ani słowa o zwrotnicy i jej elementach, dokładnie z takich samych pobudek, które kierowały Tomkiem w jego recenzji standardowego modelu Sapphire 31. Nie chcę ułatwiać fanom DIY roboty czy dawać instrukcji montażowych. Wiadomo natomiast, że pozmieniały się wartości i marki elementów zwrotnicy, a może nawet częstotliwości podziału.

Kolejna rzecz to jakość wykonania. Pod tym względem dostarczony do mnie produkt wygląda na znacznie droższy, niż jest w rzeczywistości. Aspekt subiektywny to wrażenia czysto estetyczne. Nie brak osób, do których typowe kształty nie przemawiają. Kolumny Pylon Audio takie w sporej części są, jedynie ich front jest przecięty ukośnymi płaszczyznami w kilku miejscach. Ale jakość stolarki i precyzyjne połączenie ze sobą wszystkich elementów to sprawa bezdyskusyjna. Pod tym względem rodzime paczki wypadają bardzo dobrze. Wprawne oko szybko dostrzega idealnie centryczne osadzenie przetworników czy wręcz wzorowy montaż płyty frontowej. Odstępy na całej długości są jednakowe. Wisienką na torcie są wyjątkowo funkcjonalne i solidne przyłącza WBT, których po prostu nie sposób nie lubić. To mnie autentycznie zaskakuje. Nie jestem w stanie ogarnąć jak to jest, że w skrzynkach w okolicach 4000 zł da się zamontować komponenty tej klasy. Jak widać, chcieć to móc, a inni konstruktorzy powinni się tego od Pylon Audio uczyć. Dla formalności jedynie nadmienię, że w wykorzystywanych przeze mnie monitorach Boenicke Audio W5 są terminale WBT NextGen, a jakże. Ale te paczki kosztują blisko... 14000 zł. Do edycji StereoLife modelu Sapphire 31 producent dorzucił kolce i podkładki, choć zdziwiłbym się gdyby ich zbarakło. Wersja produkcyjna ma być także wyposażona w magnetycznie mocowane maskownice, choć nie wiem, kto chciałby zasłaniać takie głośniki.

Pylon Audio Sapphire 31 StereoLife Edition

Brzmienie

Budowa skrzynek tej wielkości, co Sapphire 31 SLE może sugerować dźwiękową potęgę pod wieloma względami, siłę. Z tego założenia wyjdzie zapewne znakomita większość osób. Nasza psychika działa w taki sposób. Natomiast prawdą jest, że kolumny potrafią zaskakiwać. Małe skrzynki są w stanie zabrzmieć w sposób spektakularnie duży, chociażby w sensie stereofonii i gabarytów źródeł pozornych. Ze świeczką szukać takich konstrukcji, ale się trafiają. Dla kontrastu, duże podłogówki z monstrualnymi przetwornikami są w stanie zagrać z wielką kulturą i spokojem, obdarować słuchacza wyrafinowaniem, a nie brutalną siłą. To może wyjaśnijmy to sobie od razu - Sapphire 31 StereoLife Edition czerpie z kilku strumyków. To skrzynki dźwiękowo wyjątkowo mocne (a jakże, tego nie mogło zabraknąć), ale też wyszukane, dopracowane pod wieloma względami. Już spieszę z wyjaśnieniami.

Tomek w swoim materiale nakreślił za pomocą słupków, że podstawowa wersja Sapphire 31 jest tonalnie zrównoważona, z wyjątkiem podbitych wyższych częstotliwości basowych. Na całej rozciągłości się z tym zgadzam. Mało tego, idą za tym pewne następstwa. Ten podzakres w edycji StereoLife jest naprawdę wyraźny, wręcz odczuwalny, daje o sobie znać na różne sposoby. Wyższe częstotliwości basowe działają w taki sposób, że bezpośrednio wpływają na energię w dźwięku. Przekładają się na, moc podczas odsłuchu, atak. Przydają mu impetu, wigoru, sprawiają, że jest rześki. Oczywiście o ile cała reszta jest na odpowiednim poziomie. Natomiast często przykrym następstwem jest nieprzyjemne rezonowanie, a ubierając to w słowa kolokwialnie - dudnienie, buczenie. Moje pomieszczenie odsłuchowe jest mocno wytłumione, ma blisko 30 metrów kwadratowych, a zatem znajduje się niemalże po środku na skali zalecanej przez producenta. Wyposażone jest też w pułapki basowe Goldenote Drum (80 Hz i 40 Hz). W takich warunkach testuję produkty i w tym środowisku Sapphire 31 nie zdradzały najmniejszych oznak nieprzyjemnych rezonansów. Midbasu było dużo, ale nie przeszkadzał, nie dudnił, co zdecydowanie uznaję za plus. Natomiast nie odpowiadam za inne pomieszczenia. A zatem kolumny Pylon Audio biorą z wyższych składowych basu, w należytych warunkach najprawdopodobniej, tylko to co dobre - moc. Przekaz jest wyjątkowo dynamiczny i żywiołowy. To jedna z cech koronnych tych skrzynek. Choć nie przeczę, równie żywiołowa integra H160 Hegla dorzuciła tutaj swoje trzy grosze.

Najniższe składowe mogą sprawiać wrażenie osłabionych, właśnie ze względu na podbite wyższe części. Te kawałki pasma zdecydowanie nie są sobie równe w sensie ilościowym. Ale praktyka pokazuje, że tego najtreściwszego basu jest w sam raz. Gdy trzeba, pojawia się. Rzecz w tym, że nie jest sztucznie pokazywany przy każdej możliwej okazji. Choć niektórym osobom może zająć trochę czasu zauważenie i przyzwyczajenie się do najniższego dołu. Sapphire 31 StereoLife Edition to po prostu nie są basowe potwory w typowym dla tego określenia znaczeniu - dół przykrywający resztę częstotliwości. Te skrzynki mają znacznie więcej do zaoferowania. Średnie części pasma są wyjątkowo czytelne, wyraźne. Nie słychać ich osłabienia, dzięki czemu wokaliści czy partie gitarowe są zawsze podane w sposób namacalny. Nie odnosi się wrażenia, że są przesadnie schowane lub wypchnięte, a tym bardziej oderwane od reszty. Nie przeczę, że miało w tym udział wykorzystane przeze mnie źródło - "siódemka" Łukasza Fikusa. Nieco uwydatnia i przybliża środek pasma, przynajmniej z replikami lamp Western Electric. Ale z drugiej strony to tylko pokazuje, do czego skrzynki Pylon Audio są zdolne - nie mają w tym podzakresie braków, klęska urodzaju też im nie grozi. Nic, tylko się cieszyć.

To może góra przygaszona? Metaliczna? A może przesadzona? Ostra? Nie, nic z tych rzeczy. Nie kaleczy, nie sybiluje, nawet pomimo tego, że jest jej sporo. Natomiast z uwagi na stosowną ilość wysokich tonów, przekaz jest informacyjny, detaliczny, nie uciekają niuanse. Wybrzmienia są należycie długie i mają stosowną masę. Co prawda nie jest to poziom gładkości znany ze znacznie droższych skrzynek. Ale w kontekście ceny Sapphire 31 StereoLife Edition naprawdę bardzo dobrze sobie radzi z wysokimi częstotliwościami.

Pod względem gabarytów sceny wykreowanej przed słuchaczem, też jest dobrze. To właśnie tego człowiek się spodziewa oceniając wstępnie kolumny na podstawie ich niemałego przecież rozmiaru. Przekaz jest rozbudowany zarówno po bokach, jak i w głąb. Ale należy też do bezpośrednich, nie odnosi się wrażenia oddalenia poszczególnych instrumentów od słuchacza. Źródła mają należyte gabaryty, a wokaliści z pewnością nie dają się poznać jako czterometrowi giganci. Przestrzeń przed słuchaczem nie jest też spłaszczona - słychać różnicowanie umiejscowienia muzyków, choć najwyraźniejszy i najdokładniejszy jest pierwszy plan. Co więcej, dźwięk Sapphire 31 SLE wyjątkowo lekko "wchodzi". Na tak stan rzeczy składa się nie tylko spójność poszczególnych składowych pasma i dynamika, ale też ilość powietrza na scenie. Jest go naprawdę sporo. Do tego stopnia, że o tych kolumnach można napisać, że są niekiedy wręcz zwiewne w odbiorze. Bez powietrza dźwięk robi się ospały, a to określenie jest ostatnim, które do skrzynek Pylon Audio pasuje. Jak już pisałem, jest żywiołowo, energetycznie. A na dodatek spójnie.

Gdy zbierze się te wszystkie cechy w całość, kreuje się obraz produktu noszącego znamiona sprzętu audiofilskiego. Aby zweryfikować jak bardzo, z pomocą przychodzą monitory KEF LS50. To jest ciekawa walka, zaręczam. Wydawać się może, że te niepozorne skrzynki KEF-a, choć powszechnie uznawane za wybitne, wypadną w starciu z kolumnami Pylon Audio blado, wręcz na tarczy. No bo gabaryty nie te, nie ta powierzchnia drgająca, duże pomieszczenie... Ale walka była wyrównana, zwłaszcza w dużym pomieszczeniu i z dobrą elektroniką. Niemniej, to zupełnie inne granie niż to, które oferują Sapphire 31 SLE. Jabłka i pomarańcze, praktycznie pod każdym względem. Model LS50 ma więcej najniższego basu, mniej podbity midbas, a cały dół ogólnie jest bardziej owalny, mięsisty, dociążony. Średni podzakres jest zdecydowanie mniej czytelny, niż w polskich paczkach. Góry też jest mniej, choć ma w sobie więcej gładkości. Dlatego LS50 to kolumny, które odbiera się jako te brzmieniowo ciemniejsze, bardziej dociążone. Słychać też, że ogólnie są bardziej wyżyłowane. Jeden koncentryk daje do myślenia. Niemniej, kreślą znakomitą przestrzeń, tego im odmówić nie można. Ich przewagą nad Sapphire 31 SLE jest porządek na scenie, ale to żadna niespodzianka. Układ koncentryczny w znakomitej większości przypadków stworzy bardziej spójną scenę, niż ten trójdrożny - fizyki się po prostu nie oszuka. Sapphire 31 SLE z taką łatwością nie znikają z pomieszczenia. Najczęściej trzeba się będzie nagimnastykować, aby taki efekt uzyskać. Co więcej, polskie kolumny są neutralne w barwie, jedynie lekko ocieplone. Choć to akurat wielu osobom może być w smak. Ale pod wieloma względami większość wybierze atak, lekkość i bardziej bezpośredni charakter właśnie tych skrzynek. Na samym początku ciężko przychodziła mi zamiana na Sapphire 31 SLE po odsłuchu LS50, ale potrzebowałem dosłownie dwóch dni, aby proporcje się wyrównały. Po tym czasie kolumny Pylon Audio zaczęły sprawiać mi naprawdę dużą frajdę. To zupełnie inne, bardziej wyczynowe granie w porównaniu z LS50. Jak już mówiłem, ogólny poziom jest wyrównany, a pod względem charakteru to trochę jak jabłka i pomarańcze, w dodatku konsumowane najczęściej w zupełnie innych warunkach.

Pylon Audio Sapphire 31 StereoLife Edition

Budowa i parametry

Pylon Audio Sapphire 31 StereoLife Edition to zmodyfikowana, fabrycznie ulepszona wersja standardowego modelu, będącego największym zestawem w aktualnej ofercie polskiego producenta. Zmiany w stosunku do oryginału objęły przede wszystkim obudowy, które otrzymały dodatkowe wzmocnienia, wytłumienie z naturalnej, owczej wełny oraz wykończenie białym lakierem o wysokim połysku. Poprawiono także okablowanie wewnętrzne, które zostało dobrane na drodze testów odsłuchowych. O modyfikacjach zwrotnicy producent nie informuje, jednak prawdopodobnie i tam zmieniono to i owo, co widać po niektórych parametrach - w stosunku do oryginału delikatnie zmieniło się pasmo przenoszenia i efektywność kolumn. Co nie zmienia faktu, że Sapphire 31 w wersji SLE wciąż pozostają stosunkowo łatwym obciążeniem dla wzmacniacza.

Konfiguracja

Lampizator Level7 z lampami Psvane WE101D-L, Hegel H160, Gigawatt PF-1, KEF LS50, interkonekty Forza AudioWorks, Foobar2000, Goldenote Drum 80 Hz i 40 Hz, Lavardin K-Rak.

Pylon Audio Sapphire 31 StereoLife Edition

Podsumowanie

Edycja StereoLife kolumn Pylon Audio Sapphire 31 jest bardzo dobra. Dla formalności nadmieniam, że jakością wykonania te skrzynki reprezentują poziom znacznie wyższy, niż sugeruje ich cena. Wtyki WBT przy cenie poniżej 4000 zł? To się raczej nie zdarza w przyrodzie, po prostu nie występuje. Kolumny są dokładnie wykonane, wzorniczo majestatyczne, a cenowo na całej rozpiętości uczciwe. To informacja dla tych, którzy kupują oczami i chcą dostać dobrze grające, umownie niedrogie, ale też duże paczki. Nie znam podstawowej wersji modelu Sapphire 31, natomiast brzmieniowo edycja StereoLife nigdzie nie popełnia błędu. Jej każdy aspekt dźwiękowy trzyma bezpieczny poziom, a w efekcie przekaz jest spójny, żywiołowy, detaliczny i naturalny. Te kolumny po prostu dają masę frajdy. Efektem wysokiego, dźwiękowego poziomu jest wyrafinowanie, które stanowi namiastkę umownie hi-endowego grania. W kontekście niewygórowanej ceny Sapphire 31 StereoLife Edition, to niemałe osiągnięcie.

Dane techniczne

Rodzaj kolumn: podłogowe, trójdrożne
Efektywność: 88 dB
Impedancja: 8 omów
Pasmo przenoszenia: 32 Hz - 20 kHz
Wymiary (W/S/G): 100/24/30 cm
Masa: 23,5 kg/szt
Cena: 3990 zł

Dawid Grzyb jest dziennikarzem specjalizującym się w sprzęcie audio i fotografem na stałe współpracującym z czasopismami "Audio-Video" oraz "Hi-Fi i Muzyka", a także portalami PCLab oraz 6moons. W ramach wolnego czasu pracuje i nie kryje się z tym, że to jego hobby.

Sprzęt do testu dostarczyła firma Pylon Audio.

Zdjęcia: Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga4Rownowaga5Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga5Rownowaga4RownowagaStop

Dynamika
Poziomy7

Rozdzielczość
Poziomy7

Barwa dźwięku
Barwa5

Szybkość
Poziomy7

Spójność
Poziomy7

Muzykalność
Poziomy7

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo2

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo13

Jakość wykonania
Poziomy7

Funkcjonalność
Poziomy6

Cena
Poziomy8

Nagroda
sl-wyborredakcji


Komentarze (19)

Pokaż wcześniejsze komentarze
  • gosig

    "Wyższe częstotliwości basowe działają w taki sposób, że bezpośrednio wpływają na energię w dźwięku. Przekładają się na moc podczas odsłuchu, atak. Przydają mu impetu, wigoru, sprawiają, że jest rześki."
    "A zatem kolumny Pylon Audio biorą z wyższych składowych basu, w należytych warunkach najprawdopodobniej, tylko to co dobre - moc. Przekaz jest wyjątkowo dynamiczny i żywiołowy."
    "praktyka pokazuje, że tego najtreściwszego basu jest w sam raz. Gdy trzeba, pojawia się. Rzecz w tym, że nie jest sztucznie pokazywany przy każdej możliwej okazji."
    Może nie rozumiem słowa pisanego, ale to chyba nie jest opis słabego i wiotkiego basu, a - przynajmniej moim zdaniem - sednem muzyki rockowej jest właśnie moc i energia. Zanim te kolumny zostaną zaklasyfikowane jako "te ze słabym basem" trzeba też wziąć pod uwagę pomieszczenie odsłuchowe i stopień jego wytłumienia. W innej sali obserwacje mogą okazać się zupełnie odmienne. Dlatego polecam przekonać się na własne uszy, bo niedługo będzie już do tego bardzo dobra okazja.
    Pozdrawiam

    0
  • Violator

    @Major

    Przybierając podobny do Twojego tok rozumowania, należałoby oceniać np. brzmienie przetworników c/a na podstawie chociażby tego, jaki scalak w nich konwersję robi. Bo WM8741 to ciepło, ES9018 ostrzy, a poczciwy PCM1704 gra ciemno. Czasem widać te prawidłowości, ale tylko czasem. Natomiast ostatecznie weryfikuje się temat od strony praktycznej, a efekt w przypadku porównania LS50 i Sapphire 31 SLE w moim pomieszczeniu jest bardzo jednoznaczny, oczywisty. Nawet pomimo tego, co te paczki wizualnie sugerują. W audio jest tyle niespodzianek, że kreowanie w głowie dźwięku na podstawie komponentów po prostu nie ma sensu długodystansowo, pisząc kolokwialnie to się kupy nie trzyma. Można sobie co najwyżej zgadywać jak dany produkt brzmi. Ale to i tak wiedza na papierze, bo często praktyka pokazuje w dobitny sposób coś zupełnie innego.

    Stosunek masy dźwięku do gabarytów pomieszczenia odnosi się bezpośrednio do LS50, tego konkretnego modelu. Nie wspominałem nigdzie, że to reguła jest, zatem nikt z niczego tradycji tutaj nie robi. Ale to może wiedzieć tylko ktoś, kto słuchał je zarówno w bliskim polu, jak i należycie przygotowanym pomieszczeniu. Rzeczony "współosiowy głośniczek" LS50 jest na tyle udany, trochę wyżyłowany na dole pasma przy okazji, że LS50 spokojnie mogą pracować bez kolumny niskotonowej w umownie dużym pomieszczeniu jako jedne z niewielu w swoim przedziale cenowym. Tutaj się nic więcej nie da dodać. Oczywiście można trzymać się wersji, że LS50 to lekkie i rozjaśnione granie, co tylko Ci pasuje. Ale praktyka pokazała coś zupełnie innego nie tylko mi, ale też pobliskim osobom. Natomiast ja obstawiam, że, no offence, po prostu nie miałeś styczności z LS50 pokazującymi pełnię możliwości. Najpewniej to bezpośrednio rzutuje na Twój pogląd odnośnie wiadomego materiału. Ale to nie jest wina ani moja, ani redakcji :)

    0
  • Antek

    Witam

    Niestety, ja również muszę się zgodzić z tym co napisać Major. Szukałem jakieś rok temu monitorów do pomieszczenia rzędu 16m2. Zajeło mi to trochę czasu i nerwów zanim znalazłem coś dla siebie. Z odsłuchiwanych byłby m.in. KEF-y LS50 oraz Amphiony Argon 1. Te wypadły najszczuplej i najchudziej w średnicy i na basie. Efekt był na tle innych na tyle słyszalny, że po podłączeniu ATC SCM 7 a później Eposów Epic 2 nie było powrotu do KEF-ów. Dźwięk był troszkę anorektyczny i rozjaśniony. Natomiast fajnie wypadła w LS stereofonia i przestrzeń. Finalnie zagościły u mnie ATC z elektroniką Roksan Kandy.

    2
  • Jeremi

    Dziwna recenzja, słuchałem kiedyś Pylonów i odniosłem inne wrażenia. Może ta wersja Special Edition jest jakaś dziwna? Trzeba byłoby posłuchać ich na neutralnym gruncie.

    2
  • revelatorr

    Ciekawy jestem kiedy pojawi się w tej dyskusji pierwszy głos kogoś, kto słuchał Sapphire 31 SLE i dopiero powie co słyszał. Bo na razie to widzę jest wysyp specjalistów co przeczytali recenzję albo słuchali starszej wersji i już wiedzą jak gra ta nowa :D

    0
  • musicLover

    Dla mnie to kpina. Firmowane przez ten portal głośniki sa testowane przez nich samych... Polskie glosniki i polskie standardy... No comments.

    0
  • stereolife

    Polecalibyśmy jednak zapoznać się z recenzją, bo z treści komentarza wynika, że nie przebrnął Pan nawet przez wstęp. Tam jest naprawdę wszystko dokładnie wytłumaczone. A jak polskie standardy nie pasują, zapraszamy do lektury portali brytyjskich, niemieckich, francuskich lub chińskich. Te ostatnie podobno są teraz bardzo popularne.

    0
  • ZaKoNiK

    Tak się składa, że posiadam ten zestaw. Testuje w pomieszczeniu okolo 20m2 ze wzmacniaczem NAD C356 + przetwornik studyjny SSL. Wrażenia ogólnie pozytywne. Czysto, dynamicznie. Wymagają jednak znacznego odsuniecia od scian ze względu na tylną tube. Inaczej dość mocno "dudnią". Poza tym w mojej ocenie pomieszczenie 20m2 to zdecydowanie za mało. Będę niedługo przenosił do salonu 60m2 to porównam.
    Poza tym górna część pasma jest bardzo soczysta, jasna. Czasem mam wrażenie, że za bardzo uwypuklona.
    Basu nie brakuje to na pewno, natomiast tak jak ktos wyżej zauważył do muzyki rockowej i metalowej nie jestem przekonany czy są odpowiednie. Dla mnie porównaniem są Genelec 1038B ale to zupełnie inna liga sprzętu.

    Ogólnie najsłabszym ogniwem jest wzmacniacz, reszta zestawu to referencyjny sprzęt studyjny oparty o rozwiązania SolidStateLogic.

    Czy jestem zadowolony? Raczej tak, w tej cenie i przy takiej jakości narzekać absolutnie nie można.

    0
  • sek

    Słuchałem Pylonów 31 SLE między innymi z Atollem IN80. Grają jasno, chwilami wręcz dominująco na górze ale raczej nie agresywnie. Ogólnie mam wrażenie, że barwa została przesunięta w kierunku wyższych rejestrów, do tego Atoll wyraźnie faworyzował średnicę i zbyt mało uwypuklał niskie tony. Z każdym słuchanym wzmacniaczem odnosiłem wrażenie, że 31 SE są wyraźnie rozjaśnione i zbyt mało dociążone na dole. W ogóle "nie czuć", że jest to jednak duża kolumna ze sporym głośnikiem niskotonowym. Dużo lepsze wrażenie zrobiły na mnie seryjne 31-ki a najlepiej brzmiały Sapphire'y 25.

    0
  • Sebastian40

    Posiadam te kolumny w wersji standardowej. Graja duuużo lepiej od 25-tek. U mnie 31 współpracują z C356 i wbudowanym opcjonalnie odbiornikiem WLAN. Po wymianie okablowania głośnikowego na cieplejsze niebieskie Wireworldy jest cudownie. Sprzęt gra w salonie ok 50 m2 i właśnie na dużych przestrzeniach jest mu najlepiej. Najlepiej słucha mi się na tym zestawieniu jazzu, bluesa, chill, pop oraz rock koncertowy typu "Męskie Granie". Ciężki metal i rap to nie są jego klimaty. Polecam.

    0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bluetooth w sprzęcie audio - wersje, kodeki, ustawienia

Bluetooth w sprzęcie audio - wersje, kodeki, ustawienia

W dobie niesamowitej popularności bezprzewodowego sprzętu audio trudno zaprzeczyć, że jest to przyszłość. I to nie tylko jeśli chodzi o urządzenia mobilne, ale także te, z których korzystamy w domu. Trzymając w ręku smartfon czy tablet, potrzebujemy przecież tylko kompatybilnej z nimi elektroniki, aby móc wygodnie odtwarzać muzykę z ulubionego...

Wygrzewanie sprzętu audio - fakty i mity

Wygrzewanie sprzętu audio - fakty i mity

Niezależnie od tego, z jakim rodzajem sprzętu grającego mamy do czynienia, w jego instrukcji obsługi, recenzjach publikowanych w specjalistycznych magazynach, a nawet w opiniach użytkowników często można zetknąć się z jednym niezwykle istotnym pojęciem - wygrzewanie. Warto o nim pamiętać, ponieważ zdaniem wielu audiofilów ów proces ma niebagatelny wpływ na...

Anssi Hyvönen - Amphion

Anssi Hyvönen - Amphion

Założona w 1998 roku firma Amphion od samego początku projektuje oraz konstruuje kolumny głośnikowe wyróżniające się czymś, czego brakuje wielu dostępnym na rynku konstrukcjom - niezwykle niską wrażliwością na niedoskonałości akustyki pomieszczenia odsłuchowego. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom technicznym zestawy tej marki potrafią wypełnić dowolną przestrzeń wysokiej jakości dźwiękiem, a przynajmniej tak...

Wszystko o subwooferach

Wszystko o subwooferach

Jeżeli interesujecie się sprzętem audio, możliwe, że co najmniej raz zastanawialiście się nad zakupem subwoofera. W dzisiejszych czasach takiego urządzenia potrzebuje praktycznie każdy prawidłowo skonfigurowany system kina domowego, a i w konfiguracjach dwukanałowych takie basowe wspomaganie kolumn głównych potrafi przynieść wiele korzyści. Zamiast zastanawiać się, czy nasze kolumny nie są...

Jak wybrać wzmacniacz zintegrowany

Jak wybrać wzmacniacz zintegrowany

Każdy, kto zapragnął złożyć porządny system stereo, prędzej czy później stanie przed wyborem wzmacniacza. Urządzenie to jest niezbędnym elementem zestawu audio - wszystko jedno, czy mówimy o audiofilskich konfiguracjach za setki tysięcy złotych, czy o kolumnach aktywnych, soundbarach, a nawet głośnikach lub słuchawkach bezprzewodowych - wszędzie czai się element, który...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Silent Angel M1T

Silent Angel M1T

Silent Angel to marka powołana do życia przez chińską firmę Thunder Data, która istnieje od 2017 roku i specjalizuje się w budowaniu serwerów i sprzętu do komunikacji sieciowej, a także...

Rose RA180

Rose RA180

Niewielu producentom udało się wejść na rynek sprzętu audio z takim przytupem, z jakim zrobiła to marka Rose. Nie dziwi to jednak nikogo, kto miał styczność z jej urządzeniami, takimi...

Pylon Audio Jasper 23 Active

Pylon Audio Jasper 23 Active

Od wielu lat rośnie liczba osób zainteresowanych sprzętem luksusowym, pięknym, oferującym znakomite parametry i brzmienie wysokiej próby, ale jednocześnie tak prostym w instalacji i użytkowaniu jak głośnik sieciowy czy dizajnerska...

Komentarze

Leonidas
Jak to? Jeszcze miesiąc temu dystrybutor oferował to urządzenie za 2700 zł. Jak widać jedyny postęp w audio to postęp w windowaniu cen. To bardzo dużo za przep...
Marcin
Mam ten zestaw. Od razu powiem że jako fan streamingu sporo testowałem. Szukałem naprawdę dobrego transportu, bo Bluesound Node był nieco w tyle. M1T zrobił kap...
Fifi
Na pewno obecność B&W na pokładzie tego Astona znacząco przeważy decyzję o jego zakupie. Kiedy test?
a.s.
Nie pomogą zatyczki, jeśli koncerty są organizowane w niewłaściwych miejscach i byle głośniej zamiast czyściej.
Piotr
I tu warto zwrócić uwagę na pewne aspekty. 1) M1/M1T doczekał się obsługi TIDAL Connect. 2) Dobry zasilacz naprawdę dużo zmienia w zakresie jakości dźwięku tego...

Płyty

Music Inspired By Slavs

Music Inspired By Slavs

Myślę, że wiele osób ucieszyło się w momencie przeczytania newsa o nadchodzącym albumie z udziałem Mariusza Dudy. Te same osoby...

Newsy

Tech Corner

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Najpopularniejsze gniazda i wtyczki w sprzęcie audio

Wielu audiofilów, a także niektórych ludzi mających niewielkie pojęcie na temat sprzętu stereo, fascynuje temat kabli używanych do łączenia zestawów głośnikowych ze wzmacniaczem, wzmacniacza z odtwarzaczem, a nawet tych odpowiadających za dostarczenie prądu do naszych urządzeń. Zanim jednak zagłębimy się w dywagacje na temat wyższości srebra nad miedzią czy sensu...

Nowości ze świata

  • Goldring introduces its new flagship E Series moving magnet cartridge - E4. Designed as the ultimate upgrade for any modern budget or midrange turntable, E4 represents the pinnacle of E Series engineering and performance. E4 is designed to be compatible...

  • NAD Electronics launched the C3050 stereophonic amplifier. The unit draws upon aesthetic cues from the 1970's while boasting class-leading amplification - a HybridDigital UcD output stage and high-performance Texas Instruments PCM5242 differential DAC work together to deliver wonderful detail, immersive...

  • The Estelon Aura follows the general design philosophy of all Estelon loudspeakers, taking into consideration the environmental acoustics of real-life listening spaces. It provides an immersive and captivating audio experience like no other speaker of this size. Alfred Vassilkov designed...

Prezentacje

W sto lat od mono do multiroomu - Denon

W sto lat od mono do multiroomu - Denon

O historii sprzętu audio można się wiele nauczyć przeglądając dzieje firm, które tworzą go od wielu, wielu lat. Korzeni większości wynalazków stanowiących swoiste kamienie milowe w rozwoju technologii nagrywania i odtwarzania dźwięku należy oczywiście szukać w Europie i USA, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że życie dzisiejszych audiofilów nie...

Poradniki

Wszystko o wkładkach gramofonowych

Wszystko o wkładkach gramofonowych

W ostatnich poradnikach szczegółowo omawialiśmy kwestie wyboru odpowiedniego gramofonu i jego podstawowej kalibracji. Gramofon to jednak bardzo specyficzny rodzaj sprzętu...

Listy

Galerie

Dyskografie

Budgie - Zapomniany gatunek

Budgie - Zapomniany gatunek

Deski skrzypiały pod nogami, kiedy wchodził na strych. Strach jednak tłumiła fascynacja nowym, nieznanym wcześniej miejscem. Spróchniałe schody nie miały...

Wywiady

Anssi Hyvönen - Amphion

Anssi Hyvönen - Amphion

Założona w 1998 roku firma Amphion od samego początku projektuje oraz konstruuje kolumny głośnikowe wyróżniające się czymś, czego brakuje wielu...

Popularne artykuły

Vintage

Thorens Reference

Thorens Reference

W dzisiejszych czasach często słyszy się głosy, że produkcja współczesnych urządzeń audio jest bardziej podyktowana względami finansowymi, niż dbałością o...

Słownik

Poprzedni Następny

Anti-skating

Siła przeciwpoślizgowa w gramofonach analogowych lub po prostu system przeciwdziałania sile dośrodkowej działającej na wkładkę. Podczas odtwarzania płyty winylowej, igła gramofonu poruszająca się w rowku jest przyciągana do środka płyty....

Cytaty

LudwikJerzyKern.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.