Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Przed bitwą

 • Kategoria: Felietony
 • Tomasz Karasiński

Przed bitwą

Każda branża żyje według swojego naturalnego cyklu, który dyktują zarówno ważne wydarzenia, jak i zachowania ludzi ujęte w szerszej perspektywie. W lecie mało kto kupuje na przykład narty, ale już mieszkańcy nadmorskich kurortów, właściciele hoteli i agencje turystyczne mają żer, z którego utrzymują się niemalże do następnych wakacji. W tym okresie nudzą się pracownicy sklepów ze sprzętem audio, bo to dla nich akurat sezon ogórkowy i kiedy słyszą dzwonek przy drzwiach, prędzej będzie to kurier z jakimiś papierami albo dziennikarz chcący pozawracać gitarę, niż klient skłonny akurat w lipcu wydać kilka tysięcy na nowy wzmacniacz. Listopad to znakomity moment, aby kupić sobie na przykład nowy rower. Fani komputerów z jabłuszkiem żyją od jednej konferencji prasowej do drugiej, miłośnicy motoryzacji co roku czekają na wystawy w Genewie i Frankfurcie, a cykl życiowy polskich audiofilów dyktuje Audio Show - największa impreza tego typu w naszej części Europy.

Pomysł jest prosty - na jeden weekend trzy hotele zamieniają się w ogromny magazyn ze sprzętem grającym. Do Warszawy zjeżdżają się producenci, dystrybutorzy, dziennikarze i tysiące ludzi, dla których możliwość obejrzenia i posłuchania tylu znakomitych urządzeń w jednym miejscu jest najlepszą rozrywką na świecie. Po hotelowych korytarzach przemieszczają się zarówno osoby kompletnie niewtajemniczone, które przyszły na wystawę z czystej ciekawości, jak i starzy wyjadacze, którzy zaliczyli niejedną edycję tej imprezy, niejednego sprzedawcę doprowadzili do szału swoimi pytaniami o rodzaj kondensatorów zastosowanych w danym wzmacniaczu i na niejednym forum zdobyli status naczelnego nabijacza postów. Sam biorę udział w tym szaleństwie już od kilkunastu lat, w tym bodajże od dziesięciu w roli człowieka z identyfikatorem prasowym. Wiem, że wszyscy w naszej branży przygotowują się do wystawy, bo już od tygodnia dostaję mniej newsów, a od producentów i dystrybutorów sprzętu słyszę, że już najwyższy czas się pakować. Każdy chce wypaść jak najlepiej, ale w piątkowy wieczór, kiedy odbywa się pospieszne wyładowywanie pudełek, rozstawianie i podłączanie sprzętu, wiele rzeczy może pójść nie tak. Wielu narzeka, że hotelowy pokój z założenia nie jest przygotowany z myślą o prezentacji audiofilskiej aparatury, ale z drugiej strony jest chyba bardziej zbliżony do normalnych warunków mieszkalnych, niż przeszklony pawilon handlowy. Doświadczeni zwiedzający wiedzą, że nikogo nie należy z gruntu skreślać, natomiast jeśli w jakimś pokoju będzie grało naprawdę dobrze, to znak, że albo sprzęt jest godny zainteresowania albo wystawca znakomicie się przygotował i jeszcze o drugiej w nocy słuchał wpływu kabli sieciowych na dźwięk. Albo i jedno i drugie. Tak czy inaczej, przygotowania do bitwy trwają. W związku z tym mam kilka postulatów, które pozwolę sobie wyłożyć jeszcze przed wystawą. Dla tak zwanego dobra ogółu;-)

Do wystawców. Nie rozbijajcie w swoich pokojach całych straganów z kolumnami. Nawet jeżeli wynajęliście duże pomieszczenie, a jeśli małe, to tym bardziej. Zwiedzających będzie prawdopodobnie więcej, niż w zeszłym roku, więc aranżując wystrój swojego pokoju wyobraźcie sobie, jak będzie wyglądał, kiedy wejdzie do niego na przykład 20 osób. Zostawcie trochę wolnego miejsca, żeby przynajmniej dało się przejść. Zamiast stawiać przy ścianie rządek kolumn i koleżankę pilnującą, aby nikt nie powciskał im kopułek, dorzućcie dodatkowy rządek krzeseł, a koleżankę zatrudnijcie do podawania gościom chociażby wody lub soku pomarańczowego w plastikowych kubeczkach. Gwarantuję, że zapamiętają to bardziej, niż stojące pod ścianą kolumny. A i w pokoju zostaną na dłużej, słuchając głównego systemu. Pamiętajcie o tym, że ludzie chodzą po pokojach falami. Raz będziecie mieli więcej słuchaczy, niż Red Hot Chilli Peppers na swoich pierwszych koncertach, a kiedy indziej pokój opróżni się praktycznie do zera. Wykorzystajcie ten moment na wietrzenie. Możecie się nawet umówić z kolegami z naprzeciwka, żeby zrobić mały przeciąg. Jeżeli nie będzie takiej okazji, trudno, możecie wpuszczać trochę powietrza podczas prezentacji. W Bristolu i Golden Tulipie nie ma takiego problemu, ale pokoje w Sobieskim są na tyle małe, że przy kilkunastoosobowej publiczności błyskawicznie robi się duszno. Nawet jeśli okna wychodzą na ulicę Grójecką, otwórzcie okno i podkręćcie głośność, jeśli w ogóle będzie to konieczne.

W weekendy jest w Warszawie naprawdę mały ruch. Jeśli przyjeżdżacie z małej miejscowości i jesteście przyzwyczajeni do tego, że odsłuchy może zakłócić co najwyżej dziecioł z pobliskiego lasu, weźcie poprawkę na to, że wielu zwiedzających mieszka w Warszawie lub innych dużych miastach i takie tam kilka samochodów stojących przed rondem to dla nich pikuś. Odgłos przejeżdżającego tramwaju raz na pięć minut to żadna niedogodność w porównaniu z omdleniem (bynajmniej nie spowodowanym jakością srebrnych kabli). Pamiętajcie o tym, że wielu zwiedzających będzie chciało się dowiedzieć, cóż to za sprzęt akurat gra. Aby nie odpowiadać każdemu co trzy minuty, można postawić na urządzeniach małe karteczki, albo jeszcze lepiej - wydrukować duży plakat i powiesić go na drzwiach pokoju. Z cenami, krótkimi opisami itd. Z grubsza wiecie już, na jakim sprzęcie będziecie grali, więc nawet jeśli w piątek nastąpią jakieś zmiany - trudno. Część ludzi będzie chciała o coś zapytać, ale inni - przeważnie ci czekający na miejsce w pierwszym rzędzie - będą jednak chcieli czegoś posłuchać, bo być może przejechali w nocy 400 kilometrów i jest to dla nich jedyna taka okazja w roku. Wiem, że to niełatwe, ale postarajcie się zadbać o jednych i drugich. Jeżeli chcecie wypaść naprawdę dobrze, zadbajcie o wystrój całego pokoju. Poproście o pomoc koleżankę lub kolegę ze zmysłem plastycznym, przeznaczcie 500 zł na dwie fajne lampki z Ikei i pokrowce na hotelowe krzesła. Od razu zrobi się inaczej. No i wreszcie - mimo tej całej bieganiny, postarajcie się podejść do tego wszystkiego na luzie. Mimo wysiłków wszystkich wystawców, zwykle jest tak, że w znakomitej większości pokoi brzmienie ani nie rozczarowuje, ani nie zachwyca. Najbardziej pamięta się te pokoje, w których było coś naprawdę wyjątkowego, a także te, w których albo grało koszmarnie albo prezentacja była zorganizowana bez sensu. Dla bezpieczeństwa załóżcie, że znajdziecie się w grupie średniaków. Nie będziecie mieć niepotrzebnej spinki.

Do zwiedzających. Na początku skorzystajcie z szatni. Nawet jeśli na dole nie będzie już miejsca i będziecie musieli skorzystać z szatni na pięterku. Trudno - pamiętajcie o tym, że w hotelu jest ciepło, a po piętnastu minutach biegania w kurtce będziecie spoceni i spragnieni. Weźcie pod uwagę to, że zaliczenie wszystkich prezentacji jest właściwie niemożliwe. W tym roku wystawa będzie większa, niż kiedykolwiek. Po raz pierwszy w Sobieskim zostanie uruchomione także pierwsze piętro, w którym do tej pory znajdowały się biura dyrekcji hotelu. Tym razem zostaną one przeniesione i zamienią się w pokoje wystawowe. Słyszałem, że łącznie ma być ponad sto pomieszczeń wystawowych, do tego stoiska prasowe i takie tam atrakcje. Nawet jeśli chcecie przeznaczyć na wystawę całe 18 godzin, na jeden pokój przypadałoby nie więcej, niż 10 minut. Ale to nie jest realistyczne podejście, bo nie zawiera chodzenia po korytarzach, przepychania się przez tłumy przy wejściach do pokoi, przerw na jedzenie i picie, kursowania między hotelami itd. Jeżeli chcecie zaliczyć jakiś wykład, koncert czy dłuższą prezentację tematyczną, możecie sobie wyjąć godzinę, co najmniej. Dlatego nie zdziwcie się, jeśli nawet ze zwartymi pośladami będziecie mieć 3-5 minut na pokój, maksymalnie. Lepiej już wziąć przy wejściu przewodnik i od razu wykreślić sobie pokoje, które nas nie interesują. Sam robię tak od kilku lat, sorry. Jeżeli zamierzacie gromadzić katalogi i ulotki, weźcie ze sobą jakąś torbę. Jeżeli nie zamierzacie - nie bierzcie. Wystawca się nie obrazi, a hostessy wzięciem dwóch ulotek i tak nie poderwiecie. Potem te papiery zalegają na schodach i parapetach. Aha - i jak mi ktoś weźmie na Audio Show płytę Chrisa Jonesa, wyjmę z kieszeni telefon i będę puszczał przeboje Justina Biebera.

Do organizatora. Adam, domyślam się, że jesteś już bardzo zajęty, ale pojedź do Obi, Castoramy, Praktikera czy innego Leroy Merlin, kup dziesięć dużych koszy na śmieci i postaw je na klatce schodowej, przy oknach wychodzących na hotelowy ogródek. Te małe parapety już w okolicach południa zamieniają się w coś pomiędzy składem makulatury a minibarem. Widziałem tam ulotki, chusteczki, plastikowe kubki i butelki, a nawet opakowania po tabletkach na ból gardła. Jeżeli nie możesz tego zrobić, bo na przykład hotel nie wyraził na to zgody, to ja je kupię i będziesz mógł (zgodnie z prawdą) powiedzieć, że nie masz z tym nic wspólnego;-)

Do wszystkich. Taki weekend zdarza się raz w roku. Dla niektórych to już rutyna, dla innych nadzieja na pierwszy sukces, ale przede wszystkim wystawa to okazja do spotkań, rozmów, żartów i celebrowania naszej wspólnej pasji. I niech żadne trudności nam tego nie przysłonią. Do zobaczenia!

Komentarze (1)

 • stereolife

  Organizator poinformował nas, że kosze na korytarzach będą. I w ten sposób zmieniamy świat na lepsze;-)

  0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Kupiliście ostatnio wzmacniacz? Szczęściarze...

Kupiliście ostatnio wzmacniacz? Szczęściarze...

Jeżeli dawno nie próbowaliście sprawić sobie nowej integry lub końcówki mocy, prawdopodobnie nie macie pojęcia, że w ciągu ostatniego roku cała ta branża stanęła na głowie, a wiele wskazuje na to, że zamiast powoli obracać się z powrotem na nogi, pozostanie w tej pozycji i poszybuje w kosmos. O co...

The Police - Stać! Policja!

The Police - Stać! Policja!

Nigdy nie miałem problemów z policją. No, może kiedyś, jakiś mandat za przejście na czerwonym świetle, ale to za gówniarza. Teraz, jako dorosły mężczyzna, kontakt z funkcjonariuszami ograniczam do spoglądania na radiowóz jadący po ulicy. Analogicznie mogę powiedzieć, że tak samo przez lata traktowałem grupę The Police. Wybitnie nie było...

Jak podłączyć komputer do systemu stereo

Jak podłączyć komputer do systemu stereo

Jeszcze dziesięć lat temu słuchanie muzyki z komputera uchodziło w audiofilskim środowisku za tanią rozrywkę przeznaczoną raczej dla ludzi nie interesujących się jakością brzmienia i sprzętem audio, niż melomanów traktujących muzykę z szacunkiem. Na takie postrzeganie sprawy nałożyło się kilka czynników. Po pierwsze - jakość plików. Trudno się dziwić temu,...

Jak odtwarzać i chronić płyty CD

Jak odtwarzać i chronić płyty CD

Kiedy w 1982 roku światu została zaprezentowana płyta kompaktowa, była reklamowana jako nośnik niemalże niezniszczalny. Był to pierwszy system odczytu danych, w którym czytnik w żaden sposób nie miał fizycznego kontaktu z krążkiem i nie powodował jego degradacji przy każdym odtworzeniu. Takim atutem nie mógł się pochwalić żaden z wcześniejszych...

Jak wybrać słuchawki

Jak wybrać słuchawki

Słuchawki to najbardziej osobisty rodzaj sprzętu grającego. Oferują bliski kontakt z muzyką i możliwość cieszenia się nią w błogiej ciszy. Ponadto, inwestując już 800 czy 1200 złotych w porządne słuchawki możemy oczekiwać jakości brzmienia, jaką oferują pełnowymiarowe systemy stereo za co najmniej kilka tysięcy. Poza brzmieniem jest jednak wiele innych...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Davis Acoustics Krypton 6

Davis Acoustics Krypton 6

Wśród miłośników aparatury audio nie brakuje osób, których zdaniem największy postęp jakościowy daje wymiana kabli, kupno hi-endowego kondycjonera zasilającego lub stolika z tłumieniem olejowym. Czasami warto jednak zejść na ziemię...

JL Audio Dominion d108

JL Audio Dominion d108

Niezwykle rzadko zdarza mi się testować produkty firm, które klasycznym sprzętem audio właściwie się nie zajmują. Nawet manufaktury specjalizujące się w wytwarzaniu elektroniki dla profesjonalistów mają zazwyczaj dość obszerny katalog...

Wilson Classic

Wilson Classic

W środowisku fanów motoryzacji od pewnego czasu panuje moda na restomody, czyli auta reprezentujące połączenie dwóch zupełnie różnych światów - wiernego odnawiania klasycznych, najczęściej zabytkowych pojazdów oraz modyfikowania, często bardzo...

Bannery boczne

Komentarze

moskit
Najlepszy możliwy gramofon moim zdaniem dla każdego początkującego.
Markopolon
PX7 to moje marzenie od kiedy wyszły, są może już jakieś promki gdzieś?
Girlow
Ktoś posiada? Bo cena nie jest zła, jest spora to fakt, ale gramofon wygląda dobrze i funkcjonalnie. Czy płata "psikusy" przy podpinaniu?
On
Nie wiem jak grają HD 820, ale... Dla mnie bajka to słuchawki Final Sonorous VI, Naim CD5si, wzmacniacz iFi iCan SE, a to połączone kablem za kilka stówek. Wszy...
Marcin
Stare to stare - nie ma możliwości na tym świecie zrobić WE która zagra jak ta babula z 1950 roku i nie chodzi o powietrze (faktycznie już przepadło), tylko o j...

Płyty

Prąd - Octotanker

Prąd - Octotanker

Uwielbiam scenę muzyczną za to, że mimo twierdzeń o wyczerpaniu potencjału i zjadaniu własnego ogona co chwilę pojawiają się zespoły...

Newsy

Tech Corner

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Czy to w domowym zaciszu, na koncercie, podczas pracy w studiu czy w samochodzie - wzmacniacz jest jednym z kluczowych elementów każdego systemu stereo. Czym właściwie jest? Najprościej można powiedzieć, że jest to układ elektroniczny, którego zadaniem jest wytworzenie na wyjściu sygnału analogowego będącego wzmocnioną kopią sygnału podanego na wejście....

Prezentacje

40 lat głośnikowego modernizmu - Focal

40 lat głośnikowego modernizmu - Focal

Co przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o Francji? Wiadomo - świetna kuchnia, doskonałe wina i sery, luksusowe perfumy, nowoczesna architektura, pokazy mody, festiwale filmowe, słynni malarze i wiecznie zakorkowane uliczki Paryża. Dla amatorów sprzętu hi-fi jest to także jeden z najważniejszych krajów na audiofilskiej mapie świata. To właśnie tutaj...

Poradniki

Wszystko o akustyce pomieszczenia odsłuchowego

Wszystko o akustyce pomieszczenia odsłuchowego

Który element systemu audio jest najważniejszy? Większość audiofilów z pewnością wskazałoby na zestawy głośnikowe. Inni powiedzą, że pierwszeństwo powinien mieć...

Galerie

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Większość audiofilów ceni gramofony za wyjątkowe, analogowe brzmienie. Uważają, że muzyka płynąca z winylowych płyt jest cieplejsza, bardziej wielowymiarowa i...

Popularne testy

Dyskografie

Wywiady

Vintage

Nakamichi 700II

Nakamichi 700II

W ramach tegorocznego Międzynarodowego Tygodnia Słuchania Kaset Magnetofonowych najlepiej byłoby odkurzyć swoją kolekcję taśm, podłączyć magnetofon i przypomnieć sobie klimat...

Słownik

Poprzedni Następny

THD

Total Harmonic Distorsion czyli całkowite zniekształcenia harmoniczne - współczynnik określający miarę zniekształceń nieliniowych w urządzeniach elektronicznych, w tym oczywiście w sprzęcie audio. Idealną sytuacją byłoby, gdyby wzmacniacz po otrzymaniu sygnału...

Cytaty

PatrickRothfuss.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.