Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Cresyn AXE 5S

Cresyn AXE 5S

Rewolucja słuchawkowa trwa. Na rynku pojawia się coraz więcej marek i modeli. O ile najpierw praktycznie wszystkie produkty przeznaczone do urządzeń przenośnych były reklamowane możliwością współpracy z urządzeniami firmy Apple za pomocą niewielkich pilotów umieszczanych na kablu, to ostatnio do działów projektowych dotarła zaskakująca wiadomość, że istnieje także wiele urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Android. Sprzęt reklamowany jako „Designed for iPhone” niekoniecznie chce poprawnie współpracować ze smartfonami uzbrojonymi w ten system. A biorąc pod uwagę ilość urządzeń pracujących właśnie na Androidzie okazało się, że producenci słuchawek praktycznie na własne życzenie odcinają się od wciąż rosnącej liczby użytkowników, którzy też chcieliby posiadać słuchawki współpracujące z ich smartfonami i tabletami. Jedną z firm, które postanowiły naprawić to niedopatrzenie jest koreański Cresyn.

Firma powstała w 1959 roku pod nazwą Daehan Phonograph Needle Factory i na początku zajmowała się produkcją igieł gramofonowych. Od 1981 roku produkuje także słuchawki, a od 2002 roku funkcjonuje pod obecną nazwą. Dziś opisujemy produkt, którego w dniu powstania tego tekstu nie było nawet jeszcze na oficjalnej stronie producenta. Mowa tu o Cresynach AXE 5S, będących następcami modelu AXE 4. Sprawdźmy co też potrafią te niedrogie, bo kosztujące niecałe sto złotych, dokanałówki.

Cresyn AXE 5S

Wygląd i funkcjonalność

Słuchawki zapakowane są w niewielkie kartonowe pudełko z odchylaną do góry przednią ścianką, gdzie przez przeźroczyste okienko możemy obejrzeć produkt umieszczony w plastikowej wytłoczce. Sprytnym zabiegiem jest umieszczenie danych technicznych na wewnętrznej stronie odchylanego wieczka, co pozwala jednocześnie oglądać Cresyny i patrzeć na ich parametry. Po otwarciu kartonika patrzymy co oprócz słuchawek ma nam do zaoferowania producent. Otóż znajdujemy tu trzy pary silikonowych nakładek w różnych rozmiarach oraz niewielki, czarny woreczek wykonany z brzydkiej, błyszczącej imitacji skóry. Warto poszukać coś lepszego. Jeśli chodzi o dodatki, to by było na tyle. Niewiele? No cóż - za 89 złotych chyba jednak nie.

Same słuchawki to czarna konstrukcja pół-dokanałowa ze srebrnymi dodatkami wyglądającymi tak, jakby były zrobione ze szczotkowanego aluminium. Po bliższych oględzinach doszliśmy do wniosku, że to tylko pomalowany i wyprofilowany plastik. Ale wygląda ładnie, a dzięki tym aplikacjom łatwiej włożyć i wyjąć słuchawki z uszu. Wszystkie elementy Cresynów są dobrze spasowane, a ich konstrukcja wygląda na porządną i trwałą. Ze słuchawek wychodzą czarne przewody, a na lewym dodatkowo umieszczony jest pilot z mikrofonem i klawiszem pozwalającym odbierać rozmowy, a także wyłączać i włączać muzykę. Na pudełku napisano, że pilocik współpracuje zarówno ze smartfonami, jak i z tabletami. Sprawdziliśmy jego działanie na Motoroli Milestone (Android 2.2.1), Samsungu Galaxy S Advance (Android 2.3.6) i Samsungu S II Mini (Android 4.1.2.).

Na wszystkich tych telefonach zarówno mikrofon, jak i pilot działały bez zarzutu. Na końcu kabla znajdziemy pozłacany, prosty i wyjątkowo malutki wtyk mini jack. Przez swój rozmiar oraz materiał, z którego został wykonany (gładki i śliski plastik) może sprawiać trochę kłopotu osobom o sporych palcach. Trudno go wyjąć zwłaszcza z mocno trzymających gniazd. Ogólnie Cresyny - jak na swoją cenę - wywarły na nas bardzo dobre wrażenie. Elegancki wygląd, solidne wykonanie oraz możliwość współpracy z szeroką gamą sprzętu to ich niewątpliwe zalety. Teraz pora sprawdzić jak grają.

Cresyn AXE 5S

Brzmienie

Już na samym początku, obracając pudełko ze słuchawkami w rękach, naszą uwagę zwrócił wyróżniający się napis „Striking Bass”. Uderzający bas? Cóż to może znaczyć? Czy to uderzenie nie ma przy okazji zabić całej reszty pasma? Hmm... Spece od reklamy potrafią wypisywać różne rzeczy, żeby tylko jakoś sprzedać swój produkt. A że ten zakres pasma jest najbardziej pożądany w wielu popularnych gatunkach muzycznych, wystarczy napisać, że jest świetny bas i sprawa załatwiona! A przecież nie do końca o to chodzi. Sprawa jest o tyle ciekawa, że Cresyny AXE 5S są przykładem takiego właśnie bardziej wyważonego podejścia. Bas owszem istnieje, ale nie jest na szczęście ani dominujący ani specjalnie uderzający. W naszej opinii te słuchawki wpisują się raczej w jaśniejszą stronę przekazu, więc na opakowaniu należałoby raczej napisać "Clear Treble", ale to chyba było modne w latach 80.

Po pierwszych odsłuchach najbardziej zaskoczyła nas przestrzeń generowaną przez Cresyny. Nie jest to co prawda stadionowy rozmach, nie można przecież od sprzętu za 89 złotych oczekiwać takich doznań, ale muzyka łagodnie rozlewa się wokół głowy tworząc przyjemną, relaksującą aurę, której absolutnie się nie spodziewaliśmy. Słuchawki nie atakują jakimś wymyślnym charakterem. Starają się raczej jak najbardziej uprzyjemnić słuchaczowi tę muzyczną podróż. A skoro tak fajnie brzmią na zwykłych, silikonowych nakładkach, to co się stanie, gdy zamiast nich założymy pianki Comply? Co prawda nie są one dołączone do zestawu, ale udało nam się znaleźć takowe w naszych redakcyjnych szufladach. Spodziewając się spektakularnych zmian włączyliśmy muzykę.

I tu kolejna ciekawostka - sprawdziło się stare, polskie przysłowie mówiące, że lepsze jest wrogiem dobrego. Cała przyjemność słuchania znikła razem z tak chwaloną przez nas przestrzenią. Wszystko stało się zamulonym kłębkiem dźwięków zlepionym paskudną, basową kluchą. Czym prędzej wróciliśmy do zwykłych nakładek i zaczęliśmy się zastanawiać, dlaczego tak się stało. Otóż winę zapewne ponosi specyficzna, pół-dokanałowa budowa słuchawek, dzięki której muzyka jest emitowana nie tylko bezpośrednio do kanału słuchowego, jak to jest w przypadku klasycznej budowy dokanałowej, ale także do małżowiny usznej, co zapewne daje efekt większej przestrzeni. Kiedy uszczelniliśmy przewody słuchowe piankami Comply, połowa działania słuchawek została stłumiona. Wniosek? Pozostajemy przy zwykłych nakładkach silikonowych!

Cresyn AXE 5S

Budowa i parametry

Cresyn AXE 5S to dynamiczne słuchawki o budowie pół-dokanałowej wyposażone w przetworniki o średnicy 14.3 mm. Impedancja słuchawek wynosi 32 omy, a ich czułość to 103 dB. Pasmo przenoszenia mieści się w granicach 20 Hz - 20 kHz. Słuchawki są wyposażone w mikrofon zamknięty w pilocie umieszczonym na lewym przewodzie. Umożliwia on odbieranie rozmów telefonicznych, a także odtwarzanie i zatrzymywanie muzyki na wielu smartfonach i tabletach działających na systemie Android.

Cresyn AXE 5S

Konfiguracja

Słuchawki pracowały ze smartfonem Motorola Milestone i przenośnym odtwarzaczem Philipsa z serii GoGear. W warunkach domowych testowaliśmy je z laptopem Dell Latitude E5520 i podłączonym do niego wzmacniaczem słuchawkowym Tempo PH-1.

Werdykt

Nie da się ukryć, że Cresyny AXE 5S były dla nas pewnym zaskoczeniem. Spodziewaliśmy się kluchowatego, basowego uderzenia, które zmiecie całą resztę pasma, a dostaliśmy raczej rozjaśnione, przestrzenne, relaksacyjne granie. Jeśli szukacie słuchawek, które postarają zagrać przyjemnym, nie przeładowanym dźwiękiem, a nie możecie wydać na nie więcej, niż sto złotych, te maleństwa są stworzone dla Was.

Dane techniczne

Typ słuchawek: dynamiczne, pół-dokanałowe
Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20 kHz
Impedancja: 32 omy
Czułość: 103 dB
Długość kabla: 1,2 m
Masa: 5 g (bez kabla)
Cena: 89 zł

Sprzęt do testu dostarczyła firma Audiomagic.

Zdjęcia: Cresyn, Jarosław Święcicki, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga5Rownowaga5Rownowaga5RownowagaStop

Dynamika
Poziomy4

Rozdzielczość
Poziomy3

Barwa dźwięku
Barwa3

Szybkość
Poziomy4

Spójność
Poziomy4

Muzykalność
Poziomy5

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo2

Jakość wykonania
Poziomy4

Funkcjonalność
Poziomy4

Tłumienie hałasu
Poziomy3

Cena
Poziomy7


Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z okazji czterdziestych urodzin firmy, w tym momencie jesteśmy już w połowie drogi do kolejnej okrągłej rocznicy (Renaud de Vergnette założył firmę Triangle w 1980 roku). Wszyscy znamy tę historię -...

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo w siedmiu prostych krokach

Jak złożyć system stereo? To pytanie na pewnym etapie zadawał sobie każdy, kto uważa się za melomana lub audiofila. Prostej odpowiedzi niestety nie ma, bo nawet doświadczeni miłośnicy muzyki i sprzętu audio wciąż szukają swojego ideału. Osobom przymierzającym się do zakupu swojego pierwszego systemu audio można jednak wytłumaczyć kilka podstawowych...

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

Odrodzenie formatu CD - rewolucja czy burza w szklance wody?

W erze streamingu coraz więcej melomanów sięga po muzykę na fizycznych nośnikach, czego doskonałym przykładem stały się płyty winylowe. Renesans gramofonów i czarnych krążków trwa już co najmniej dekadę. Tłocznie płyt winylowych pracują na pełnych obrotach. Produkcję wznawiają nawet największe wytwórnie, a dla artystów wydających nowy album brak wersji LP...

Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
NAD C389

NAD C389

NAD (New Acoustic Dimension) to jedna z firm, które od samego początku umiejętnie łączyły innowacje i czysto naukowe podejście do tematu ze wspaniałym zmysłem biznesowym i wyczuciem sytuacji na rynku....

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Serblin & Son Frankie Preamplifier + Frankie Monoblock

Rosnące zainteresowanie audiofilów wzmacniaczami dzielonymi jest jednym z najbardziej zaskakujących trendów, jakie ostatnio obserwujemy. Wydawało się przecież, że rynek zmierza w przeciwnym kierunku, a niebawem w sklepach dostępne będą niemal...

Lyngdorf FR-2

Lyngdorf FR-2

Kim jest Peter Lyngdorf? Genialnym inżynierem, czy może raczej wizjonerem i utalentowanym przedsiębiorcą? Tego nie podejmuję się rozsądzać, ale jedno jest pewne - facet nie lubi się nudzić i wspiera...

Bannery boczne

Komentarze

a.s.
Nasz zmysł słuchu nie ma "liniowej charakterystyki przetwarzania". Sygnały o takim samym natężeniu, ale o różnej częstotliwości, wywołują wrażenia różnej głośno...
Rafał
Witam. Posiadam głośniki 120 Club od JBL i te 12 godzin nie wiem na jakiej mocy jest. Podłączyliśmy konsole kablami i dwa głośniki ze sobą też na kable i nieste...
Piotr
Wiem, że o switche można się kłócić tak jak o kable, generalnie nie jestem hejterem różnych niekonwencjonalnych urządzeń audio ale polecam taki eksperyment: w t...
stereolife
@Garfield - Coś nam podpowiada, że chętni się znajdą. Ceny nie są jeszcze tak zaporowe jak u niektórych specjalistów od hi-endu. Patrząc na trendy w salonach au...
Obywatel GC
Wszystko ładnie, pięknie, tylko ja nigdy nie rozumiem w tych wzmacniaczach, w których lampy są schowane w obudowie, jak człowiek ma potem je wymienić, bez narus...

Płyty

Newsy

Tech Corner

Najbardziej obiecujące i rewolucyjne formaty audio, które nie przetrwały próby czasu

Najbardziej obiecujące i rewolucyjne formaty audio, które nie przetrwały próby…

Przez wieki jedynym sposobem na delektowanie się muzyką było udanie się osobiście na koncert, recital lub jakiś mniejszy występ. Oczywiście zwykłemu zjadaczowi chleba nie dane było usłyszeć niczego oprócz karczemnych zespołów biesiadnych. Na takie ekscesy jak pełnoprawny koncert w operze, teatrze lub sali koncertowej pozwolić sobie mogli jedynie najbardziej zamożni,...

Nowości ze świata

  • Triangle Electroacoustique is one of the oldest French loudspeaker manufacturers. Although the latest anniversary models, still available for sale, were introduced on the occasion of the company's fortieth birthday, at this point we are already halfway to another round anniversary...

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

Prezentacje

40 lat głośnikowego modernizmu - Focal

40 lat głośnikowego modernizmu - Focal

Co przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o Francji? Wiadomo - świetna kuchnia, doskonałe wina i sery, luksusowe perfumy, nowoczesna architektura, pokazy mody, festiwale filmowe, słynni malarze i wiecznie zakorkowane uliczki Paryża. Dla amatorów sprzętu hi-fi jest to także jeden z najważniejszych krajów na audiofilskiej mapie świata. To właśnie tutaj...

Poradniki

Muzyka ze smartfona - jak robić to dobrze?

Muzyka ze smartfona - jak robić to dobrze?

Do niedawna słuchanie muzyki z telefonów komórkowych kojarzyło się bardziej z jazgotem z głośniczków dumnie dzierżonych przez młodzież w autobusach,...

Listy

Galerie

Dyskografie

Wywiady

Elodie Deveau - Triangle

Elodie Deveau - Triangle

Triangle Electroacoustique to jeden z najstarszych francuskich producentów zestawów głośnikowych. Choć ostatnie, wciąż dostępne w sprzedaży, jubileuszowe modele wprowadzono z...

Popularne artykuły

Vintage

Sony CDP-101

Sony CDP-101

Stare, chińskie przysłowie mówi, że nawet najdłuższa podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Takim właśnie krokiem było dla firmy Sony...

Słownik

Poprzedni Następny

THD

Total Harmonic Distorsion czyli całkowite zniekształcenia harmoniczne - współczynnik określający miarę zniekształceń nieliniowych w urządzeniach elektronicznych, w tym oczywiście w sprzęcie audio. Idealną sytuacją byłoby, gdyby wzmacniacz po otrzymaniu sygnału...

Cytaty

HonoreDeBalzac.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.