Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Yamaha WXC-50

Yamaha WXC-50

Yamaha zawsze lubiła chodzić własną drogą. W przypadku systemu MusicCast pokazała, że można zaproponować nowe podejście do bezprzewodowych instalacji multiroom. Na ekosystem MusicCast składa się cała rodzina różnego typu urządzeń zaczynając od samodzielnych głośników bezprzewodowych aż po rozbudowane amplitunery klina domowego. Niezależnie od urządzeń połączonych w ramach systemu, wszystkie one mogą się ze sobą komunikować za pomocą standardu Wi-Fi oraz przesyłać dalej muzykę za pomocą łączności Bluetooth. Najprościej mówiąc - nie ważne jak podłączone i gdzie zlokalizowane jest źródło sygnału, a każde urządzenie otrzyma go niezależnie lub wszystkie odtworzą ten sam. Działają wtedy podobnie jak wzmacniacz sygnału. Pełna dowolność konfiguracji oraz pełen miks urządzeń stereo i wielokanałowych. Brzmi fajnie, prawda? Pytanie tylko co zrobić w przypadku, gdy posiadamy już audiofilski system hi-fi nie spełniający specyfikacji MusicCast lub pochodzący od zupełnie innego producenta, ale zechcemy skorzystać z tego dobrodziejstwa? No właśnie, tutaj z pomocą przychodzi nam właśnie WXC-50 - urządzenie łączące w sobie przetwornik, streamer, przedwzmacniacz i kilka innych bonusów, a przy tym w pełni kompatybilne z MusicCastem.

Już w momencie premiery WXC-50 i WXA-50 czyli bliźniaczego urządzenia z wbudowanym wzmacniaczem było wiadomo, że oba klocki mogą narobić na rynku zamieszania, a przy okazji przekonać do systemu MusicCast audiofilów, którzy do tej pory nie brali pod uwagę możliwości budowy systemu multiroom w swoim domu lub mieszkaniu. Kiedy japoński gigant wprowadzał kolejne głośniki, miniwieże i radiobudziki z MusicCastem, nikt jeszcze do końca nie zdawał sobie sprawy z tego, w jak potężny system się on przerodzi. Dziś to już kilkadziesiąt różnych urządzeń, w tym znacznie "poważniejsze" amplitunery, a nawet fortepian. A w kuchni, sypialni czy łazience można postawić coś znacznie mniejszego i przesyłać swoją muzykę bezprzewodowo po całym domu. Nawet audiofile wiedzą, że nie w każdym pomieszczeniu można mieć hi-endowy system stereo, a słuchanie z niewielkiego głośnika czy miniwieży w innym pokoju jest lepsze, niż siedzenie w całkowitej ciszy lub podkręcanie "głównego" systemu tak, aby ryczał na cały dom.

Tego typu rozwiązania wprowadziło oczywiście wielu różnych producentów, zwykle zajmujących się głośnikami i elektroniką audio lub zupełnie "świeżych" na tym rynku. Podstawową bolączką takiego rozwiązania jest to, że posiadane dotychczas urządzenia raczej do niczego nam się nie przydadzą. Chcąc zbudować taki multiroom w domu, możemy praktycznie wyrzucić swoje wieże i głośniki na śmietnik, a w ich miejsce zamontować nowe, zgodne z jednym, firmowym systemem. Drugim problemem wielu takich rozwiązań jest mała różnorodność modeli pracujących w danym środowisku. Zwykle mamy do wyboru trzy lub cztery głośniki, jakiś soundbar, subwoofer, ewentualnie aktywne monitory. MusicCast w dużym stopniu rozwiązuje oba te problemy. Mnogość dostępnych urządzeń naprawdę robi wrażenie, a i posiadany dotychczas sprzęt możemy "włączyć" w nasz multiroom, na przykład za pomocą WXC-50 lub WXA-50. Yamaha nie pozostawiła więc użytkowników samych sobie, a i ceny klocków pełniących rolę "łącznika" nie są zaporowe. Przy okazji otrzymujemy wysokiej jakości przetwornik, do którego możemy podłączyć posiadane źródła cyfrowe takie, jak komputer, odtwarzacz Blu-ray czy konsola. WXC-50 ma także funkcję przedwzmacniacza, a WXA-50 - wbudowaną stereofoniczną końcówkę mocy pracującą w klasie D. W naszym teście skoncentrujemy się jednak na WXC-50, który stanowi bardzo dobre uzupełnienie systemu dla tych, którzy zostają przy klasycznym stereo, ale chcą rozszerzyć swój świat o możliwość słuchania muzyki z innych źródeł oraz podłączyć swoją "dużą wieżę" do systemu MusicCast.

Yamaha WXC-50

Wygląd i funkcjonalność

Założeniem konstruktorów Yamahy było stworzenie urządzenia wypełniającego lukę pomiędzy wszystkomogącymi amplitunerami, odtwarzaczami strumieniowymi a wzmacniaczami z przetwornikami cyfrowo-analogowymi. WXC-50 nie należy do żadnej z tych grup, ale... Posiada cechy każdej z nich! Jest więc pełnoprawnym streamerem (po kablu i bezprzewodowo), ma na pokładzie dostęp do wbudowanego DAC-a dla innych urządzeń po wejściu optycznym, posiada parę wejść i wyjść analogowych, a także - co najważniejsze - dodatkowo moduł z regulowanym wyjściem oraz niezależnie wyjścia cyfrowe w standardzie optycznym i koaksjalnym. Jest też jedno wejście USB typu A, regulowane wyjście monofoniczne na subwoofer, wejście i wyjście triggera oraz gniazdo dla zewnętrznego odbiornika podczerwieni, gdyby ktoś chciał "zabudować" sprzęt w szafce pod telewizorem. Nie zapomniano także o odłączanym kablu zasilającym w standardzie "ósemki". Urządzenie ma kwadratową obudowę o boku szerokości kartki A4 i wysokości około 5 cm z gumowymi nóżkami. Górna pokrywa wykonana jest z aluminium, a boki z jednego elementu - tylko panel frontowy łączony jest oddzielnie. Zaokrąglone rogi w kolorze ciemnoszarym nadają urządzeniu elegancki i charakterystyczny wygląd.

Na froncie umieszczono metalowe pokrętło głośności (chyba ciut mniejsze, niż w WXA-50), odbiornik podczerwieni, wyłącznik odpowiadający za przejście w stan czuwania, przełącznik wejść, funkcję start/pauza oraz dwie diody pokazujące status urządzenia (przez zmianę kolorów w zależności od zastosowanego wejścia lub nawiązania połączenia sieciowego - ciemny niebieski dla Bluetooth, jasnoniebieski dla USB, zielony dla sieci, fioletowy dla optycznego wejścia cyfrowego, biały dla wejścia analogowego, różowy dla Apple AirPlay, Pomarańczowy dla trybu standby). Ze względu na kompaktową obudowę zrezygnowano choćby z małego wyświetlacza, oddając dodatkowe informacje w ręce aplikacji mobilnej. Samo urządzenie może pracować w pozycji poziomej i pionowej dzięki zastosowaniu dołączonych do zestawu plastikowych nóżek. WXC-50 może pracować jako klasyczny odtwarzacz strumieniowy albo jako źródło sygnału (pliki cyfrowe, radio internetowe, sygnał analogowy) z wbudowanym przedwzmacniaczem. Wyboru można dokonać za pomocą małego przełącznika znajdującego się na tylnej ściance urządzenia. Konfiguracja jest dowolna, bo można zastosować wyjścia analogowe do podłączenia bezpośrednio do wzmacniacza lub końcówki mocy albo wyjścia cyfrowe do podłączenia zewnętrznego DAC-a. Obsługiwane są pliki o parametrach 24 bit/192 kHz dla formatów FLAC, WAV, AIFF, do 192 kHz/24-bit, 24 bit/96 kHz dla Apple Lossless (ALAC) oraz DSD do 5,6 MHz.

Yamaha zastosowała w tak małym urządzeniu ciekawe standardy korekcji jakości dźwięku. Compressed Music Enhancer skutecznie poprawia dźwięk mocnych skompresowanych plików, na przykład w formacie MP3 lub AAC. Volume Adaptive EQ oferuje wyrównanie poziomu głośności dla każdej częstotliwości (rodzaj automatycznego equalizera). Advanced Bass Extension zapewnia wzmocnienie niskich tonów, a tryb Direct Mode skraca maksymalnie drogę sygnału i pomija zastosowany wewnątrz układ DSP. Brzmienie poprawiać ma także precyzyjna 48-bitowa regulacja głośności w domenie cyfrowej. Zadbano też o prawidłowe zasilanie oraz uziemienie, a na końcu wzmocniono strukturę wewnętrzną obudowy, aby tłumiła niepożądane wibracje i rezonanse. Co ciekawe, obudowa została zaprojektowana tak, aby pasowała do 19-calowej szafy HE. Do urządzenia dołączony jest mały pilot z klawiszami membranowymi. Ciekawostką jest także fakt, że Yamaha stosuje jedną wspólną antenę dla sygnału Wi-Fi i Bluetooth.

Największą siłą rozwiązania proponowanego przez Yamahę nie są jednak same urządzenia, ale aplikacja służąca do zarządzania naszym sprzętem w ramach systemu MusicCast. Posiadając nawet jedno urządzenie z tej rodziny, możemy korzystać z różnych źródeł sygnału (cyfrowych i analogowych) i przekierować go do innego urządzenia. Oczywistym krokiem staje się więc kupno dodatkowych urządzeń i łączenie ich ze sobą w ramach jednej sieci. Takie rozwiązanie pozwala na przykład w jednym systemie mieć podłączony gramofon analogowy i dzięki MusicCast słuchać go na innych urządzeniach, bez konieczności podłączania bezpośrednio. Można także grupować urządzenia i rozsyłać jeden sygnał do wszystkich urządzeń, albo przekierować bezpośrednio niezależny sygnał do innych. I tu na scenę wchodzi WXC-50. Yamaha jasno wskazuje, że mamy do czynienia z urządzeniem pozwalającym w łatwy sposób uaktualnić nasz system stereo do najnowszych standardów - na przykład klasyczny wzmacniacz bez funkcji sieciowych szybko przekształcimy w streamer. Sama aplikacja działa sprawnie, choć przy pierwszym nawiązywaniu połączenia sieciowego trzeba było chwilę poczekać. Po naszych testach Yamaha wypuściła uaktualnienie dla aplikacji, więc bardzo możliwe jest, że były to tylko przejściowe problemy. W przypadku przewodowego połączenia z siecią, wszystko działa błyskawicznie.

Ogólnie dopracowanie aplikacji do sterowania urządzeniami Yamahy zawsze było silną stroną tej marki, więc i w tym przypadku nie można mieć zastrzeżeń do jej płynności czy funkcjonalności. Aplikacja działa zarówno na urządzeniach z Androidem, jak i na "jabłuszkach". Nie podejmuję się tutaj opisania wszystkich funkcji aplikacji, bo jest ich bardzo dużo. Wspomnę tylko o tym, że dla rozwiązania nie ma znaczenia co jest źródłem cyfrowym a co analogowym. Muzyki możemy słuchać z dysku NAS lub komputera, radia internetowego, serwisu typu Spotify, urządzenia mobilnego, telewizora lub odtwarzacza CD. Należy tylko pamiętać, że pełną funkcjonalność osiągamy za pomocą aplikacji, a pilot i przyciski na obudowie WXC-50 są awaryjnym rozwiązaniem. Jest jednak możliwość korzystania z urządzenia bez aplikacji i pilota pod warunkiem, że odtwarzamy z ostatnio zapamiętanego aktywnego źródła sygnału. Wystarczy wcisnąć play, a WXC-50 zacznie grać to, czego ostatnio słuchaliśmy. Mimo to, trudno jest nie korzystać z dedykowanej aplikacji. Istnieje nawet możliwość spersonalizowania aplikacji poprzez dołączenie zdjęcia przedstawiającego dany pokój, jego lokatora lub urządzenia, które w nim pracuje.

Yamaha WXC-50

Brzmienie

W celu rozpoznania możliwości brzmieniowych WXC-50, oddzielnej ocenie poddałem tryb działania jako samodzielny streamer i opcję z wbudowanym przedwzmacniaczem. W takim przypadku mogliśmy zbudować cztery konfiguracje - samodzielny streamer podłączony wyjściem cyfrowym i analogowym, oraz z wykorzystaniem wbudowanego przedwzmacniacza podłączonego do wzmacniacza zintegrowanego lub końcówki mocy. Oczywiście moglibyśmy bawić się dalej i rozbierać dźwięk WXC-50 na czynniki pierwsze z uwzględnieniem różnic pomiędzy brzmieniem różnych odtwarzanych formatów czy połączenia biegnącego kablem optycznym lub koaksjalnym, ale testowanie sprzętu audio też nie polega na tym, aby namieszać wszystkim w głowach i potem napisać, że brzmienie jest różne w zależności od sposobu podłączenia i sprzętu towarzyszącego. Dlatego, słuchając Yamahy w różnych konfiguracjach, starałem się wyłapać cechy szczególne tego urządzenia.

Już podłączenie WXC-50 do wzmacniacza stereo A-S801 dało mi odpowiedź na temat jakości zastosowanego przetwornika, którym jest ESS Sabre ES9006AS. To bardzo dobry układ z serii Premier Audio o dynamice 120 dB. Spodziewany efekt był przewidywalny - największe wrażenie zrobiło na mnie odtwarzanie plików wysokiej rozdzielczości - tak samo po wyjściu analogowym, jak i cyfrowym. Podłączenie WXC-50 do znacznie lepszego przetwornika DAC dało bardziej szczegółowy i przestrzenny dźwięk, ale ogólne wrażenie pozostało takie samo co do jego wysokiej jakości. Diana Krall, z plików hi-res zabrzmiała bardzo delikatne, z dobrą, sugestywną przestrzenią. W połączeniu z neutralnym wzmacniaczem dźwięk był bardziej konturowy i rozdzielczy, niż w z wykorzystaniem bliźniaczego urządzenia pracującego jako pełen wzmacniacz - WXA-50. Album Jan Lundgren Trio - "Flowers of Sendai" pozwolił wysoko ocenić zdolność Yamahy do różnicowania dźwięków. Brzmienie fortepianu zostało oddane prawidłowo, szybko, z pełną ekspresją, co jest dość zdumiewające jak na urządzenie za te pieniądze i w dodatku oferujące tak wiele dodatkowych funkcji. Przestrzeń miała przy tym bardzo naturalny, fizjologiczny charakter. Nie było się do czego przyczepić. Włączyłem więc "Basil" Marka Knopflera w jakości 24 bit/192 kHz. Gitara akustyczna znów pokazała przewagę WXC-50 pracującego razem z A-S801 nad "jednoczęściowym" WXA-50 - została odtworzona jeszcze delikatniej, ze znakomitą przejrzystością i mikrodynamiką.

Przy kolejnych odsłuchiwanych płytach znów dała o sobie znać przestrzeń. WXC-50 daje nam możliwość łatwego lokalizowania poszczególnych głosów i instrumentów w przestrzeni między głośnikami. Mamy tu dużo powietrza, a wiarygodności dodają brzmieniu same rozmiary sceny stereofonicznej, która jest budowana z rozmachem zarówno wszerz, jak i w głąb. Dla odmiany puściłem więc coś z gatunku cięższego grania - "Past Is Dead" Bad Religion. Na tym albumie WXC-50 dostarczył żywe, mocne brzmienie z wiernie odwzorowanymi detalami, dobitnie pokazującymi wyższość plików hi-res nad standardem CD.

Podsumowując, WXC-50 prezentuje charakter brzmienia typowy dla urządzeń Yamahy. To skromne urządzenie potrafi wydobyć z nagrań mnóstwo detali, jest szybkie, nawet trochę zadziorne, a przy tym nie traci muzykalności. Osobiście unikałbym tylko łączenia go ze zbyt jasnymi wzmacniaczami. Pewna doza ciepła ze strony sprzętu towarzyszącego pozwoli zachować dobre proporcje między plastycznością a rozdzielczością. Szczególnie łatwo to uchwycić przy wykorzystaniu WXC-50 w roli streamera, podłączonego do zewnętrznego DAC-a cyfrowym kablem koaksjalnym. Oczywiście w takim porównaniu uchwycimy tylko element cyfrowej ścieżki, co pokazuje, że nawet na tym poziomie między odtwarzaczami strumieniowymi mogą występować bardzo duże różnice. Wydaje się jednak, że większość użytkowników potraktuje testowany model jako pełnoprawne źródło, podłączając je kablem analogowym do wzmacniacza lub amplitunera, ewentualnie od razu do kolumn aktywnych. Tutaj klocek Yamahy również powinien się spisać bardzo dobrze. Przy tak bogatym wyposażeniu, nieprawdopodobnej wręcz funkcjonalności i przystępnej cenie, trudno wymagać więcej od takiego urządzenia.

Yamaha WXC-50

Budowa i parametry

Pod względem budowy zewnętrznej i wymiarów, WXC-50 i WXA-50 to dwa bliźniacze urządzenia. Widoczne zmiany to wielkość pokrętła głośności (większe i grubsze jest w modelu WXA-50) oraz dołożenie modułu końcówki mocy. W tym momencie po otwarciu obudowy WXC-50 od razu widać, że konstrukcja tego urządzenia jest modułowa - miejsce przeznaczone na moduł wzmacniacza impulsowego pozostało tutaj puste. Nie jest to jednak powód do niepokoju, bo nie każdy chce mieć w jednej obudowie wszystko włącznie z końcówką mocy. Podłączenie WXC-50 do zewnętrznego wzmacniacza powinno dać lepsze rezultaty brzmieniowe. Różnica w konstrukcji wewnętrznej obu klocków znajduje oczywiście odzwierciedlenie w masie - WXC-50 jest lżejszy, ale tylko nieznacznie. Cześć odtwarzacza strumieniowego oraz przedwzmacniacza pozostała taka sama. Wszystkie układy zamontowano na jednej płycie, z wyjątkiem sieciowego modułu bezprzewodowego NW-01, który został umieszczony poziomo nad płytą główną w tylnej części urządzenia. Moduł ten wykorzystywany jest przez Yamahę w wielu różnych urządzeniach i jest odpowiedzialny za komunikację Wi-Fi oraz Bluetooth. Obok znajduje się cześć cyfrowa oparta na 32-bitowy, 8-kanałowym przetworniku ESS Sabre ES9006AS, który został wykorzystany w trybie dwukanałowym. Co ciekawe Yamaha nie zastosowała w WXC-50 przetwornika w wersji mobilnej, jak chociażby ESS Sabre ES9010K2M wykorzystywanego na przykład w serii PianoCraft, co świadczy o poważnym traktowaniu sekcji cyfrowej. Rozdzielono także zasilanie dla sekcji analogowej i cyfrowej. Układy zasilające znajdują się bliżej frontu urządzenia i nie są to bynajmniej zasilacze impulsowe, tylko klasyczne transformatory z sekcją kondensatorów filtrujących. Z całości wydzielona została jeszcze płytka z analogowym wyjściem regulowanym oraz wyjściami cyfrowymi.

Konfiguracja

Pylon Audio Diamond 25, Apertura Armonia, T+A E-Serie Power Plant Balanced, Yamaha A-S801, T+A E-Serie Music Player Balanced, Yamaha WXA-50, Cardas Clear Sky, Cardas Clear Beyond Power, Cardas Parsec, Enerr Tablette 6S, Enerr Symbol Hybrid, Solid Tech Radius Duo 3.

Yamaha WXC-50

Werdykt

Yamaha WXC-50 to nie tylko prosty sposób na włączenie swojego dotychczasowego zestawu stereo do systemu MusicCast. To przede wszystkim bardzo udany streamer, przetwornik i przedwzmacniacz w jednej obudowie, na dodatek oferujący szybkie, detaliczne i przyjemnie naturalne brzmienie. Jego funkcjonalność robi niesamowite wrażenie, szczególnie biorąc pod uwagę możliwości jakie daje użytkownikowi dedykowana aplikacja oraz szeroki wachlarz urządzeń, o jakie możemy rozszerzyć swój domowy multiroom w środowisku MusicCast. Na rynku można oczywiście znaleźć wiele podobnych urządzeń, jak chociażby TEAC NT-503, ale Yamaha ma jeszcze jednego asa w rękawie - cenę. Za 1795 zł ciężko będzie znaleźć tak funkcjonalny i wszechstronny streamer gotowy do pracy w dedykowanym systemie multiroom. Jeśli szukacie takiego urządzenia lub macie już audiofilski system stereo i chcecie w łatwy sposób go unowocześnić, WXC-50 zrobi nawet więcej, niż się spodziewacie.

Yamaha WXC-50

Dane techniczne

Przetwornik: 32-bitowy ESS Sabre ES9006AS
Wejścia cyfrowe: LAN, optyczne, USB, Bluetooth, Wi-Fi
Wyjścia cyfrowe: optyczne, koaksjalne
Wejścia analogowe: 1 x RCA
Wyjścia analogowe: 1 x line-out (RCA), 1 x pre-out (RCA), sub-out (RCA)
Odtwarzane formaty: AAC, ALAC, FLAC, MP3, WAV, WMA
Pobór mocy (max): 5 W
Pobór mocy (standby): 1,68 W
Wymiary (W/S/G): 5,2/21,4/24,6 cm
Masa: 1,4 kg
Cena: 1795 zł

Sprzęt do testu udostępniła sieć salonów Top Hi-Fi & Video Design.

Zdjęcia: Yamaha, Marcin Jaworski, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga5Rownowaga5RownowagaStop

Dynamika
Poziomy7

Rozdzielczość
Poziomy8

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy7

Spójność
Poziomy6

Muzykalność
Poziomy7

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo2

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo13

Jakość wykonania
Poziomy7

Funkcjonalność
Poziomy8

Cena
Poziomy8

Nagroda
sl-rekomendacja


Komentarze (1)

 • Kasia

  Fajna recenzja. Czy może Pan napisać, jak to podłączyć do Yamahy PianoCraft E810?

  0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
The Police - Stać! Policja!

The Police - Stać! Policja!

Nigdy nie miałem problemów z policją. No, może kiedyś, jakiś mandat za przejście na czerwonym świetle, ale to za gówniarza. Teraz, jako dorosły mężczyzna, kontakt z funkcjonariuszami ograniczam do spoglądania na radiowóz jadący po ulicy. Analogicznie mogę powiedzieć, że tak samo przez lata traktowałem grupę The Police. Wybitnie nie było...

Jak podłączyć komputer do systemu stereo

Jak podłączyć komputer do systemu stereo

Jeszcze dziesięć lat temu słuchanie muzyki z komputera uchodziło w audiofilskim środowisku za tanią rozrywkę przeznaczoną raczej dla ludzi nie interesujących się jakością brzmienia i sprzętem audio, niż melomanów traktujących muzykę z szacunkiem. Na takie postrzeganie sprawy nałożyło się kilka czynników. Po pierwsze - jakość plików. Trudno się dziwić temu,...

Jak odtwarzać i chronić płyty CD

Jak odtwarzać i chronić płyty CD

Kiedy w 1982 roku światu została zaprezentowana płyta kompaktowa, była reklamowana jako nośnik niemalże niezniszczalny. Był to pierwszy system odczytu danych, w którym czytnik w żaden sposób nie miał fizycznego kontaktu z krążkiem i nie powodował jego degradacji przy każdym odtworzeniu. Takim atutem nie mógł się pochwalić żaden z wcześniejszych...

Jak wybrać słuchawki

Jak wybrać słuchawki

Słuchawki to najbardziej osobisty rodzaj sprzętu grającego. Oferują bliski kontakt z muzyką i możliwość cieszenia się nią w błogiej ciszy. Ponadto, inwestując już 800 czy 1200 złotych w porządne słuchawki możemy oczekiwać jakości brzmienia, jaką oferują pełnowymiarowe systemy stereo za co najmniej kilka tysięcy. Poza brzmieniem jest jednak wiele innych...

Marzenia się spełniają - Romek Puchowski vel PUHOVSKY

Marzenia się spełniają - Romek Puchowski vel PUHOVSKY

Nie jestem wielkim fanem bluesa, jednak kiedy grany jest przez takiego artystę, jak Romek Puchowski, od razu staje się bliższy. Kiedy dawno temu pierwszy raz widziałem go na scenie, przemknął mi ten występ i tak naprawdę pamiętałem tylko, że Romek dzielił ją z Tymonem Tymańskim. Później udało mi się trafić...

Nowe testy

Poprzedni Następny
JBL Tour Pro+ TWS

JBL Tour Pro+ TWS

Jestem już na tym etapie życia, na którym człowieka nie fascynują już ani imprezy, ani koncerty, ani nawet podróże czy drogie samochody, ale nowe tabletki do zmywarki. Staram się jednak...

Norma Audio Revo IPA-140

Norma Audio Revo IPA-140

Historia marki Norma Audio zaczyna się w 1987 roku w Cremonie - mieście, z którego pochodzili nie tylko słynni kompozytorzy, tacy jak Verdi, Ponchielli czy Monteverdi, ale także znakomicie mistrzowie...

Bryston BR-20

Bryston BR-20

Bryston jest jedną z firm, które dość sztywno trzymają się przyjętego dawno temu schematu nazywania swoich produktów. I tak symbole wzmacniaczy zwykle zawierają literę "B", nazwy przetworników cyfrowo-analogowych zaczynają się...

Bannery boczne

Komentarze

mLeniu
Słuchawki kozak, ale szybko się eksploatują. Po roku użytkowania membrana prostowana i wymiana przetwornika weszła w ruch. Możliwe że to moja wina - energiczny ...
Adam
Co lepsze - Violectric Chronos czy Dragonfly Cobalt?
Adam
Panie Tomku, wspomniał Pan w tekście o również włoskiej marce - Riviera Audio. To podobno zjawiskowo grający sprzęt. Może zrecenzowałby Pan coś z jej portfolio?...
as
Zamiast wymieniać kable zasilające na jakieś drogie ściemy, podłącz Novę przez DC blockera.
Robert
Bardzo ciekawa recenzja, napisana z humorem i pazurem. Oraz bez pochlebstw wobec kogokolwiek :) Coraz częściej tutaj zaglądam właśnie ze względu na styl. Niemie...

Płyty

Michał Łapaj - Are You There

Michał Łapaj - Are You There

"Wasteland" Riverside ukazał się trzy lata temu. Można by było pomyśleć, że członkowie zespołu udali się na bardzo długie wakacje....

Newsy

Chord Anni

Chord Anni

Chord Electronics wprowadza na rynek swój pierwszy mały zintegrowany wzmacniacz stacjonarny. Zdolny do napędzenia zarówno słuchawek, jak i kompaktowych głośników,...

Tech Corner

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Podstawowe własności i parametry wzmacniaczy stereo

Czy to w domowym zaciszu, na koncercie, podczas pracy w studiu czy w samochodzie - wzmacniacz jest jednym z kluczowych elementów każdego systemu stereo. Czym właściwie jest? Najprościej można powiedzieć, że jest to układ elektroniczny, którego zadaniem jest wytworzenie na wyjściu sygnału analogowego będącego wzmocnioną kopią sygnału podanego na wejście....

Nowości ze świata

 • Chord Electronics has launched its first-ever small desktop integrated amplifier, Anni. Capable of driving both headphones and compact loudspeakers, the Qutest-sized Anni benefits from the company's proprietary Ultima circuit topology and is perfectly positioned to exploit the full potential of...

 • Famed for its amplifiers and digital source components spanning four decades, Audiolab is now releasing its first product designed to improve the quality of AC electricity we feed our audio and AV systems - the dual-action DC Block. The company...

 • Focal is adding a bookshelf model and a center speaker to the Aria K2 family, allowing for a range of thrilling hi-fi and home cinema set-ups, alongside the Aria K2 936 floor-standing speaker launched last year. Aria K2 is a...

Prezentacje

Muzyka dla pokoleń - Bryston

Muzyka dla pokoleń - Bryston

Przeglądając strony internetowe i katalogi firm zajmujących się produkcją audiofilskiego sprzętu, prawie zawsze zaglądam do zakładek opisujących ich historię i filozofię. Dziś podobno już niewielu ludzi zwraca na to uwagę, ale prawdziwi hobbyści na pewno interesują się wszystkim, co wiąże się ze sprzętem hi-fi. Sęk w tym, że nie każda...

Poradniki

Jak wybrać kolumny

Jak wybrać kolumny

Jeżeli zapytacie audiofilów który element systemu audio ma największy wpływ na ostateczny rezultat brzmieniowy, dziewięciu na dziesięciu powie, że są...

Listy

Galerie

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Większość audiofilów ceni gramofony za wyjątkowe, analogowe brzmienie. Uważają, że muzyka płynąca z winylowych płyt jest cieplejsza, bardziej wielowymiarowa i...

Dyskografie

Wywiady

Popularne artykuły

Vintage

Pioneer HPM-100

Pioneer HPM-100

Pioneer HPM-100 dla wielu jest modelem kultowym, który wspomniany na forach w wątku dla fanów sprzętu vintage wywołuje spore emocje....

Słownik

Poprzedni Następny

Bi-amping

Rodzaj konfiguracji systemu audio, w której każda z kolumn napędzana jest nie jednym, ale dwoma wzmacniaczami. Aby zastosowanie tego rozwiązania było możliwe, kolumny muszą mieć dwie pary gniazd - dla...

Cytaty

ClaudeDebussy.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.