Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Denon Exercise Freak AH-W150

Denon Exercise Freak AH-W150

Denon jest jedną z firm, które do tematu słuchawek podeszły nie od strony konstrukcyjnej czy cenowej, ale zadaniowej. Katalog podzielony jest na pięć serii, z których każda nawiązuje do sposobu użytkowania nauszników. W serii Classic mamy na przykład eleganckie słuchawki wokółuszne i dwa modele dokanałowe. Globe Cruiser to modele przeznaczone dla osób, które często podróżują. To tylko dwa modele, ale łączy je zastosowanie systemu aktywnej redukcji hałasu. Serie Music Maniac i Urban Raver są najbardziej zbliżone. Oczywiście mamy tu zarówno modele wokółuszne, jak i dokanałowe, z tym, że seria Music Maniac ma być przeznaczona dla bardziej konserwatywnych klientów, a Urban Raver to modele przystosowane do współpracy ze smartfonami i tabletami. Ostatnia seria to Exercise Freak, przygotowana specjalnie dla osób aktywnie uprawiających sport.

Na opakowaniu widzimy dwoje biegnących ludzi, a z tyłu przeczytamy, że słuchawki wyposażono w łączność bezprzewodową, elastyczny pałąk na szyję, obudowy odporne na działanie potu i antybakteryjne wkładki douszne. Brzmi zachęcająco, szczególnie dla osób, które mają dość plączących się przewodów i słuchawek, które po dwóch tygodniach intensywnego treningu nadają się tylko do rzucenia psom na pożarcie. A jak będzie w praktyce?

Denon Exercise Freak AH-W150

Wygląd i funkcjonalność

Opakowanie sportowych Denonów jest chyba jednym z najlepszych pomysłów, jakie zauważymy jeszcze przed wyjęciem słuchawek. Ma formę pudełka wyglądającego jak książka w twardej okładce. Pierwsza zaleta tego rozwiązania jest taka, że opakowanie stanowi jednocześnie wygodne etui do przechowywania i transportowania słuchawek. Zdecydowanie lepszy pomysł, niż plastikowe wytłoczki, które po rozcięciu można już tylko wyrzucić do kosza. Drugi plus jest może mniej oczywisty - słuchawki schowane w takim pudełku można umieścić na półce z książkami i nikt nawet ich nie zauważy. Ale to nie koniec. W środku znajdziemy też sportowe, zamykane na suwak etui z materiału przypominającego ramiona plecaka turystycznego, kabel USB, wymienne gumeczki i metalową klamrę służącą do tego, aby przypiąć sobie opakowanie ze słuchawkami do plecaka lub szlufki w spodniach. Etui ma grube, miękkie ścianki, jego górna część jest pokryta wodoodpornym materiałem, a reszta jest przewiewna. Mądrze to wszystko zaprojektowano.

Same słuchawki robią nie mniejsze wrażenie. Są to bowiem spore nauszniki przypominające aparaty słuchowe, połączone ze sobą tylko kawałkiem przewodu z metalową nakładką odblaskową. Oczywiście sam pomysł jest dobry, ale jego wykonanie już może budzić wątpliwości, ponieważ nakładka ma ostre krawędzie i dociąża przewód sprawiając, że często zawadza on o naszą szyję albo na przykład o kołnierz. Bardziej praktyczny byłby jakiś system regulacji długości łącznika. Gdyby przewód mógłby chować się do jednej ze słuchawek choćby na długość kilku centymetrów, użytkowanie słuchawek na pewno byłoby jeszcze wygodniejsze. Powiecie, że w normalnych, sztywnych słuchawkach z pałąkiem zakładanym na szyję nikt nie narzeka na brak możliwości regulacji. Owszem, ale kiedy przewód łączący nauszniki okazuje się za długi, zachodzi nam na plecy i zwyczajnie przeszkadza, szczególnie w kontakcie z koszulką. Elementy nauszne zaprojektowano całkiem zmyślnie. Są oczywiście dość duże, bo mają wbudowany akumulator i łączą się z odtwarzaczem lub telefonem przez Bluetooth. Mimo to, nie są niewygodne. Element widoczny na zdjęciach jako nieco jaśniejszy, to gumowy łącznik, który jest wystarczająco elastyczny, aby dopasować się do każdego ucha. Na prawej słuchawce znajdziemy włącznik i przyciski sterujące głośnością oraz ukryte pod gumową zaślepką gniazdo Micro USB do ładowania akumulatora. Na lewym nauszniku znajdziemy z kolei przycisk do odbierania i kończenia rozmów telefonicznych. Aby sparować słuchawki z telefonem czy tabletem, trzeba przytrzymać przycisk play/pause przez cztery sekundy. Maleńka dioda na prawym nauszniku zacznie wówczas migać na niebiesko i różowo. Przyciski do regulacji głośności pozwalają na bardzo precyzyjną regulację i na szczęście (w odróżnieniu od pokrętła w modelu AH-D401) działają także po dłuższym przytrzymaniu.

Właścicielom słuchawek z serii Exercise Freak producent udostępnia oczywiście dedykowaną aplikację na urządzenia z systemem iOS i Android. Oprócz funkcji typowo muzycznych ma ona wbudowane śledzenie aktywności przez GPS i dziennik ćwiczeń. To już taki bajer, ale jeżeli ktoś zdecyduje się na te słuchawki dlatego, że zostały zaprojektowane z myślą o sportowcach, taka aplikacja może mu się przydać. My przez większość testu używaliśmy Denonów w dość normalnych warunkach - na spacerach po mieście, podczas jazdy samochodem i wycieczek rowerowych, a nawet w domu, do normalnego słuchania muzyki przerywanego rozmowami telefonicznymi. Sądziliśmy, że będą to słuchawki tylko do specjalnych zastosowań, ale nie - można ich spokojnie używać na co dzień. Po jakimś czasie zdjęliśmy tylko odblaskowy pasek z kabla. Podczas pierwszego użytkowania trzeba się trochę przyzwyczaić do tych specyficznych słuchawek, ale potem nie trzeba już z nimi walczyć. Po pewnym czasie naturalnie układają się na uszach, zresztą każdy znajdzie dla nich jakieś optymalne ustawienie. Oczywiście po jakiejś godzinie, kiedy uszy zaczynają nam się pocić, elementy douszne mogą powoli wysuwać się z kanałów słuchowych. Trzeba wówczas zdjąć słuchawki i przetrzeć je lub pozwolić wyschnąć, przy okazji wietrząc sobie trochę uszy. Ta opcja wydaje się najlepsza i najzdrowsza.

Denon Exercise Freak AH-W150

Brzmienie

Japońscy projektanci muszą lubić brzmienie dobrze dociążone, ponieważ Exercise Freak AH-W150 to kolejne słuchawki tego producenta oferujące obfity bas. Równowaga tonalna w dużym stopniu zależy jednak od tego, jaki rozmiar antybakteryjnych gumeczek wybierzemy. W przypadku zwykłych słuchawek dousznych nie mamy zwykle takiego wyboru, ponieważ tylko jedna para okazuje się dla nas właściwa, a przy próbie użycia innych gumeczek słuchawki wypadają nam z uszu. tutaj oczywiście się to nie dzieje, bo AH-W150 trzymają się na małżowinach, a wkładki douszne nie mają wpływu na stabilność całej konstrukcji. Dominację niskich tonów można więc w dużej mierze opanować, i to na drodze czysto akustycznej. Nie zdziwilibyśmy się jednak, gdyby taki charakter brzmienia większości użytkowników pasował, szczególnie podczas treningu. Takie dopompowane, energetyczne brzmienie może działać motywująco i dawać energię do podejmowania dalszego wysiłku. Jeżeli jednak poczekacie aż słuchawki same trochę się ułożą i delikatnie wysuną z uszu, zauważycie, że te mają znacznie więcej do zaoferowania, niż tylko mocne, głębokie niskie tony. Na przeciwległym skraju pasma także wiele się dzieje. Góra jest nastawiona na przejrzystość i detaliczność, nawet jeśli odbędzie się to kosztem lekkiego rozjaśnienia. Środkowy zakres pasma na szczęście nie został sprowadzony do roli pomocniczej, więc wokale także brzmią czysto i wyraziście. Mają zdecydowanie więcej wspólnego z przejrzystą górą pasma, niż mocnym, nieco zwalistym basem.

Jeżeli ktoś stroił brzmienie tych słuchawek z pełną premedytacją, to na pewno miał na celu osiągnięcie brzmienia efektownego i energetycznego. I trzeba powiedzieć, że to się udało. Amatorom mocnych wrażeń na pewno się to spodoba. A co z tymi, którzy w ogóle nie są zainteresowani bieganiem czy wyczynową jazdą na rowerze, a na ten model zwrócili uwagę ze względu na jego wytrzymałą konstrukcję i łączność bezprzewodową? Im także brzmienie sportowych Denonów może się spodobać, a jeśli ktoś dojdzie do wniosku, że z basem konstruktorzy jednak trochę przesadzili, zawsze może zastosować prosty trick polegający na lekkim wysunięciu słuchawek z kanałów słuchowych albo skorzystać z korektora w smartfonie. Najważniejsze jest to, że poza niskimi tonami te słuchawki mają naprawdę sporo do zaoferowania. A czy interesują nas subwooferowe doznania czy jednak wolimy skoncentrować się na wyższych fragmentach pasma - to już nasza decyzja.

Denon Exercise Freak AH-W150

Budowa i parametry

Denon Exercise Freak AH-W150 to słuchawki przeznaczone dla sportowców i osób lubiących aktywny wypoczynek. Wyposażono je w łączność bezprzewodową Bluetooth 3.0 i akumulator, który po naładowaniu wystarcza na 7 godzin ciągłej pracy. Dzięki wbudowanemu mikrofonowi AH-W150 mogą służyć jako telefoniczny zestaw słuchawkowy, a odporna na pot konstrukcja powinna wytrzymać nawet intensywne użytkowanie. W modelu tym zastosowano przetworniki o średnicy 11,5 mm, a na wyposażeniu znajdziemy przewiewny pokrowiec, karabińczyk, dodatkowe komplety wkładek dousznych i kabel USB. Słuchawki mają skuteczność 100 dB i pasmo przenoszenia rozciągające się od 5 Hz do 25 kHz. Dostępne są w kolorze żółtym, niebieskim i czarno-srebrnym. Od niedawna dostępna jest także wersja różowa występująca w katalogu jako oddzielny produkt. Dzięki współpracy Denona z Pink Ribbon Foundation, 5 euro ze sprzedaży każdej sztuki tych słuchawek jest przekazywane jako wsparcie leczenia raka piersi.

Denon Exercise Freak AH-W150

Konfiguracja

Sony Xperia S, Asus Nexus 7, Astell&Kern AK120, iPod Classic, Asus Zenbook UX31A, Meridian Explorer i trochę wody;-)

Werdykt

Bardzo ciekawa propozycja nie tylko dla sportowców, ale dla wszystkich ludzi szukających wytrzymałych, bezprzewodowych słuchawek do smartfona czy tabletu. AH-W150 powinny szczególnie zainteresować ludzi, którzy lubią słuchać muzyki, ale też często prowadzą rozmowy telefoniczne i nie chcą ciągle zdejmować słuchawek z głowy. Bardzo przyjemnie się z nich korzystało.

Dane techniczne

Typ słuchawek: dynamiczne, dokanałowe, bezprzewodowe
Łączność bezprzewodowa: Bluetooth 3.0
Pasmo przenoszenia: 5 Hz - 25 kHz
Przetworniki: 11,5 mm
Cena: 749 zł

Sprzęt do testu dostarczył sklep Q21.

Zdjęcia: Denon, Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga6Rownowaga6Rownowaga6Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga5Rownowaga5Rownowaga5RownowagaStop

Dynamika
Poziomy6

Rozdzielczość
Poziomy6

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy6

Spójność
Poziomy4

Muzykalność
Poziomy6

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Jakość wykonania
Poziomy7

Funkcjonalność
Poziomy6

Tłumienie hałasu
Poziomy5

Cena
Poziomy6


Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Nowe testy

Poprzedni Następny
Marantz CD 50n + Model 50

Marantz CD 50n + Model 50

Zapewne na palcach jednej ręki można policzyć miłośników sprzętu audio, którzy nie znają jednej z niekwestionowanych legend tej branży - Marantza. Od siedemdziesięciu lat firma ta wypuszcza na rynek naprawdę...

Audiolab 9000N

Audiolab 9000N

Audiolab to brytyjska firma założona we wczesnych latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku przez Philipa Swifta i Dereka Scotlanda. Jej pierwszym produktem był wzmacniacz zintegrowany oznaczony symbolem 8000A, który stosunkowo niedawno był...

Yamaha R-N1000A

Yamaha R-N1000A

Zagłębiając się w historyczne zapiski, aż trudno uwierzyć, jak niesamowicie zacofanym i odizolowanym od reszty świata krajem była Japonia w drugiej połowie XIX wieku. Za rządów siogunatu Tokugawa panował podział...

Komentarze

stereolife
@Christopher - Tu nie chodzi o faworyzowanie jakiejś konkretnej marki, a raczej o brak czasu na przetestowanie wszystkich interesujących nas urządzeń. Lumin rów...
Foniatra
Szkoda, że te Audiolaby takie szpetne... Brak w tych czasach ARC z telewizora dyskwalifikuje ten model w moich oczach. Może i brzmienie jest na poziomie, ale mu...
Też Rafał
Wiem, że "nieco" po czasie, ale popieram przedmówcę. "Legend" najbardziej wpada w ucho. Co do jakości mixingu, to faktycznie nowe nagrania nie mają dynamiki (ja...
Darek
Lata świetności Unitry to czasy Edwarda Gierka.
Jakub
Jak rozumiem całej serii 9000 naraz Pan nie miał, ale aplikacją się Pan trochę pobawił więc zapytam. Czy aplikacja daje możliwość sterowania też wzmacniaczem i ...

Płyty

Mariusz Duda - AFR AI D

Mariusz Duda - AFR AI D

Przez ostatnie kilkanaście lat wielokrotnie spotykałem się z opiniami, jakoby Riverside był polską kopią Porcupine Tree, a Mariusz Duda -...

Newsy

Tech Corner

Krótka historia płyty kompaktowej

Krótka historia płyty kompaktowej

Jak wyglądał świat w marcu 1979 roku? Andrzej Wajda kręcił "Panny z Wilka". Jan Paweł II był papieżem niecałe pół roku. Prezydentem USA był Jimmy Carter. W Nowym Jorku urodziła się Norah Jones. Atari wypuściło na rynek komputery Model 400 i Model 800. W salonach samochodowych pojawiły się Peugeot 505,...

Nowości ze świata

  • In jazz, as in most other forms of popular music, it's women who are bringing the new and much needed energies to the cause of keeping the music relevant and important. Three recent releases, all of which vaguely fit under...

  • Some years ago Hegel had to discontinue the highly capable Mohican CD player because key components were no longer being produced. Since then, the company has been working on a replacement that would be even better. The result is Viking -...

  • Joining the 200 Series launched earlier this year, the New Classic 300 Series elements combine perfectly to create a truly bespoke, high-quality system. Featuring cutting-edge innovation, sleek style and Designed and developed by Naim engineers in exceptional sound quality, the 300...

Prezentacje

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Polski sprzęt audio - to hasło przeciętnemu obywatelowi naszego kraju kojarzy się ze wzmacniaczami, kolumnami głośnikowymi i gramofonami sprzed kilku dekad. Większość z nas wyobraża sobie piękne wieże Unitry, Diory czy Radmora, kultowe Altusy lub gramofony takie, jak Daniel, Adam czy Bernard. Jeżeli myślicie, że to wszystko relikty minionego systemu,...

Poradniki

Krótka historia słuchawek

Krótka historia słuchawek

Słuchawki, ach słuchawki... Większości melomanów towarzyszą już od wczesnego dzieciństwa, a w dzisiejszych czasach są czymś tak oczywistym, że nie...

Listy

Galerie

Popularne testy

Dyskografie

Wywiady

Tomasz Karasiński - StereoLife

Tomasz Karasiński - StereoLife

Chcąc poznać ludzi zajmujących się sprzętem audio, związanych z tą branżą zawodowo, natkniemy się na wywiady z konstruktorami, przedsiębiorcami, sprzedawcami,...

Popularne artykuły

Vintage

NAD Model 90

NAD Model 90

NAD był jedną z pierwszych firm zlecających produkcję swoich urządzeń dalekowschodnim fabrykom. Opisywany wzmacniacz był na przykład produkowany w Japonii...

Cytaty

AndromedaRomanoLax.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.