Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

iFi Audio iDSD Nano

iFi Audio iDSD Nano

Z firmą AMR, brytyjską matką produktów iFi Audio produkującą urządzenia klasy hi-end, spotykam się już od kilku ładnych lat. Miałem okazję słuchać odtwarzacza CD-77 i wzmacniacza AM-77, jak i kilku urządzeń z serii 777. Każdy kontakt był bardzo pozytywny, zarówno pod względem odsłuchowym, jak i estetycznym. Dlatego też ucieszyłem się na wieść, że ta firma ma zamiar zawojować rynek urządzeń przenośnych z nową marką, która miała pełnymi garściami czerpać z opracowań i patentów AMR-a, a przy tym być dostępna cenowo dla wszystkich. Ustawiłem się więc w kolejce do posłuchania pierwszych urządzeń, które pojawią się na rynku. Na szczęście dla polskich miłośników dobrego dźwięku, dystrybutor stanął na wysokości zadania i ściągnął do Polski produkty iFi Audio niemal w momencie ich światowej premiery. Pierwsze pojawiły się klocki z serii Micro - iDAC i iCAN, a potem iPhono i iTube. Niektóre z nich trafiły do mnie na odsłuchy i zostały. iDAC pracuje w jednym z systemów komputerowych, a iPhono trafił do mojego głównego systemu odsłuchowego. Oba te urządzenia grały bardzo dobrze w kategoriach bezwzględnych, a patrząc na nie w kontekście ceny, przestaje się mieć ochotę na jakąkolwiek dyskusję.

Nie uniknięto jednak drobnych niedogodności ergonomicznych takich, jak wejścia i wyjścia na froncie i tylnej ściance obu urządzeń, co utrudnia ich ustawienie w systemie. Osobiście podchodzę do tego na zasadzie coś za coś - prawdopodobnie nie udałoby się uzyskać tak niskich cen, jeśli nie byłoby tego typu kompromisów. iFi nie spoczęło jednak na laurach. Firma co chwilę prezentuje nowe produkty. Powstała nawet nowa seria Nano, do której należą dwa urządzenia - testowany już na łamach StereoLife iCAN Nano oraz iDSD Nano, przetwornik cyfrowo-analogowy z możliwością odtwarzania plików DSD w formie natywnej, bez wcześniejszej konwersji do PCM. Właśnie to ostatnie urządzenie jest bohaterem niniejszego testu.

iFi Audio iDSD Nano

Wygląd i funkcjonalność

iDSD Nano jest wielkości paczki papierosów. Wysokość i szerokość oraz ogólny kształt obudowy są identyczne, jak w serii Micro, ale głębokość jest o połowę mniejsza. Sama obudowa wykonana jest z aluminium w naturalnym kolorze. Na przedniej ściance od lewej mamy gniazda RCA do podłączenia wzmacniacza, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm oraz gałkę regulacji głośności zintegrowaną z wyłącznikiem urządzenia. Regulacja odbywa się, zgodnie z materiałami firmowymi, w domenie analogowej. Na tylnej ściance znajdziemy umieszczone pośrodku gniazdo USB 3.0 typu B, w pełni kompatybilne z USB 2.0, gniazdo wyjściowe SPDIF oraz hebelkowy przełącznik filtra w urządzeniu. Na górnej ściance umieszczono jedynie wielokolorową diodę sygnalizującą tryb pracy urządzenia. Niebieska oznacza urządzenie wyłączone i ładowanie akumulatora, biała - urządzenie włączone, nie gra, zielona - urządzenie włączone, gra. iDSD Nano ma wbudowany do akumulator pozwalający na 10 godzin grania bez zewnętrznego zasilania. Można więc wykorzystać kabel USB bez przewodników zasilających. iDSD jest zbudowany w taki sposób, że zawsze DAC i wzmacniacz zasilane są z akumulatora, nawet jeśli podepniemy urządzenie do komputera normalnym kablem USB.

Testowany DAC jest w pełni zgodny z USB Audio Class 2.0, dlatego nie potrzebuje żadnych sterowników w systemach MacOS i Linux. Niestety przy korzystaniu z Windowsa potrzebne są sterowniki, które należy pobrać ze strony producenta. Są na tyle uniwersalne, że będą działać z każdym przetwornikiem marki iFi Audio, a nawet z klockami AMR-a. Ich instalacja przebiega bezproblemowo, nie zauważyłem też żadnych problemów w czasie odsłuchów. Ciekawostką jest możliwość podpięcia iDSD do urządzeń przenośnych, zarówno ze stajni Apple, jak i Androida, przy wykorzystaniu kabla OTG (host). Niestety nie byłem w stanie wypróbować tego u siebie, ponieważ mój telefon, jak się okazało, nie wspiera tej funkcjonalności (a miał być taki fantastyczny).

W komplecie z urządzeniem otrzymamy gustowny woreczek do transportu iDSD, z wycięciami umożliwiającymi podpięcie kabli nawet, gdy przechowujemy w nim urządzenie. W komplecie są także cztery gumowe nóżki, które polecam nakleić na spód DAC-a, żeby nie uciekał po biurku ciągnięty przez kable.

iFi Audio iDSD Nano

Brzmienie

Może zabrzmi to trywialnie, ale brzmienie iDSD Nano bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. Niby spodziewałem się, że zagra dobrze, bazując na wcześniejszych doświadczeniach, ale jakoś tak wewnętrznie byłem przygotowany na to, że zmniejszenie gabarytów zewnętrznych wpłynie negatywnie na brzmienie. Nic takiego jednak nie nastąpiło - urządzonko iFi Audio zagrało bardzo dobrze. Balans tonalny został przesunięty o włos w kierunku ocieplenia przekazu, a jedyną naprawdę ważną różnicą w stosunku do modelu iDAC była nieco słabsza rozdzielczość. Nie chcę przez to powiedzieć, że jest zła - po prostu nie aż tak wybitna, jak w iDAC-u. Myślę, że jest to pochodną zastosowanego układu przetwornika - Burr-Brown w iDSD kontra ESS Sabre w iDAC-u. Jako całość brzmienie testowanego przetwornika było bardzo równe, żaden z podzakresów nie był uprzywilejowany ani wycofany. Bardzo podobała mi się barwa średnicy, wręcz zachęcała do słuchania instrumentarium naturalnego oraz wokali, szczególnie żeńskich. Bas był wzorowy - dobrze kontrolowany, a przy tym odpowiednio wypełniony i sprężysty. Wysokie tony nie odbiegały od reszty pasma. Były dźwięczne i czytelne. Także scena stereo budowana przez to urządzenie była stosunkowo szeroka i głęboka. Może ilość powietrza na niej nie była tak duża, a tło tak czarne, jak w droższych przetwornikach, ale i tak w kontekście ceny jest to mistrzostwo świata.

Próby z muzyką elektroniczną i cięższymi brzmieniami również wypadły bardzo pozytywnie. Kontrola basu pozwalała na bezproblemowe słuchanie każdej, nawet bardzo mocnej muzyki. To w sumie spore osiągnięcie, bo takie klimaty potrafią być bardzo trudnym zadaniem dla urządzeń audio. Elektronika, nazwijmy to tradycyjna, również wypadła bardzo dobrze. Stare, analogowe syntezatory brzmiały bardzo naturalnie, o ile tak można powiedzieć o syntetycznym brzmieniu. Muszę po raz kolejny przyznać, że byłem pozytywnie zaskoczony jakością brzmienia tego przetwornika.

Warto też wspomnieć o wbudowanym wzmacniaczu słuchawkowym, bo jest on pełnowartościowym elementem urządzenia. Nie jestem fanem słuchawek, więc moje doświadczenie w tym zakresie nie jest największe, ale testowane urządzenie spokojnie dorównało wolnostojącemu wzmacniaczowi słuchawkowemu i napędziło moje AKG, z którymi niektóre klocki mają spore problemy. Sądzę więc, że iDSD Nano spokojnie da radę napędzić wszelkie słuchawki w cenie kilkuset złotych, a być może nawet droższe nauszniki o przyjaznych parametrach. Brzmienie przy zastosowaniu słuchawek było bardzo zbliżone do tego, jakie usłyszałem na dużym systemie, może tylko odrobinę cieplejsze. Z AKG K142HD dawało to niesamowity spektakl muzyczny. Jak rzadko słucham muzyki w hełmofonie, tak tym razem przesiedziałem w nim kilka wieczorów delektując się muzyką. Zdecydowanie było warto.

iFi Audio iDSD Nano

iFi Audio iDSD Nano

Budowa i parametry

Wnętrze iDSD nano jest intrygujące ponieważ nie mam pojęcia, jak inżynierom z AMR-a udało się wtłoczyć taką funkcjonalność i brzmienie w tak małą obudowę. Całość układu jest zmontowana na dwóch płytkach wykonanych w technologii montażu powierzchniowego - większej w kształcie podkowy, która zawiera wszystkie układy oprócz odbiornika USB zmontowanego na mniejszej płytce, wetkniętej w gniazdo wewnątrz wspomnianej podkowy. Odbiornik USB zbudowany jest wokół znanego i lubianego układu XMOS, umożliwiającego pełne wykorzystanie standardu USB Audio Class 2.0, wraz z przesyłem danych DSD. Poniżej płytki odbiornika, jeśli front urządzenia mamy po prawej stronie, znajdziemy wyjście SPDIF oraz zegar z dwoma oscylatorami (osobno dla częstotliwości 44,1 kHz i pochodnych oraz 48 kHz i pochodnych). W pobliżu przedniej ścianki umieszczono układy wzmacniacza słuchawkowego. Kość przetwornika, Burr-Browna DSD 1793, umieszczono po drugiej stronie płytki. Użyte gniazdo słuchawkowe oraz potencjometr głośności są wysokiej jakości i powinny zagwarantować długotrwałą eksploatację bez jakichkolwiek problemów. Akumulator jest zaskakująco mały i został przyklejony na płytce drukowanej od góry za pomocą dwóch krążków samoprzylepnych. Do płytki drukowanej przypięty jest kabelkiem, więc ewentualna wymiana będzie banalnie prosta.

iFi Audio iDSD Nano

iFi Audio iDSD Nano

Konfiguracja

HP Thin Client (Win XP + Foobar2000/JRiver), Monster Cable 250DCX, Vovox Vocalis, B&W 804S, Linn Unidisk 1.1, Hegel HD20, iFi Audio iDAC, Stello U3, Manley Shrimp, Linn Akurate A2200, Linn Silver, Linn Black, Mogami Pure Resolution, Ultralink Audiophile Mk II, Gigawatt PF-2, Gigawatt PF-1, Gigawatt LC-2 mkII, Gigawatt LC-2, Gigawatt LC-1 mkII, Audionova Starpower mk II, Michell Gyro SE, Jelco 750D, Dynavector DV-20X2 L, Lyra Dorian, iFi Audio iPhono, AKG K142HD, AKG K619, Pro-Ject HeadBox.

Werdykt

Niesamowicie fajne, dobrze brzmiące urządzenie za niewielkie pieniądze. Można zabrać je ze sobą do kieszeni, gdzie zagra z praktycznie każdymi słuchawkami, poprawić brzmienie dowolnego systemu biurkowego lub nawet wpiąć w system audio, gdzie sprawdzi się równie dobrze. To wszystko za 825 zł. Jeszcze dwa lata temu wydawałoby się to niemożliwe.

Dane techniczne

Zasilanie: Akumulator/USB
Czas pracy: około 10 godzin w zależności od głośności
Częstotliwości próbkowania: 44,1/48/88,2/96/176,4/192/384 kHz (PCM), 2,8/3,1/5,6/6,2 MHz (DSD)
Wejście: USB 2.0, kompatybilne z urządzeniami Apple i Android (OTG)
Wyjścia: SPDIF RCA (PCM do 192 kHz), analogowe RCA, słuchawkowe 3,5 mm
Dynamika: >104 dB
Zniekształcenia: <0,005%
Moc wyjściowa: > 130 mW
Impedancja wyjściowa: <1Ω
Pobór mocy: < 3W (ładowanie i granie w tym samym czasie)
Wymiary (W/S/G): 2,8/6,8/8,7 cm
Masa: 162 g
Cena: 825 zł

Sprzęt do testu dostarczyła firma Moje Audio.

Zdjęcia: Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4RownowagaStop

Dynamika
Poziomy7

Rozdzielczość
Poziomy7

Barwa dźwięku
Barwa5

Szybkość
Poziomy7

Spójność
Poziomy7

Muzykalność
Poziomy7

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo13

Jakość wykonania
Poziomy7

Funkcjonalność
Poziomy7

Cena
Poziomy8


Komentarze (4)

  • biniek

    Czy można tego DACa porównać do innych popularnych przetworników w swojej klasie cenowej. Czy jest dużo gorszy od np rDACa? Dziękuję z góry!

    0
  • kris_k

    Witam! Moim zdaniem gra lepiej od rDAC-a, choć nie porównywałem bezpośrednio (Arcama słyszałem u siebie dużo wcześniej niż testowanego iFi).

    0
  • kris_k

    A i jeszcze ciekawostka - testowany iDSD Nano otrzymał tegoroczną nagrodę EISA jako European HiFi Accessory.

    0
  • biniek

    Dziękuję i pozdrawiam!

    0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Liczy się muzyka, czyli o kupowaniu sprzętu audio z umiarem

Liczy się muzyka, czyli o kupowaniu sprzętu audio z umiarem

Z muzyką i sprzętem grającym jestem związany od zawsze, a wszystko za sprawą prowadzonego przez mojego ojca sklepu z płytami i komponentami stereo. Przez nasz dom przewinęły się setki wzmacniaczy, magnetofonów, odtwarzaczy CD, gramofonów, tunerów, kolumn głośnikowych, albumów, koncertów i boxów płytowych z najróżniejszych epok. Każdego dnia obcowałem z rozmaitym...

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Wyobraźcie sobie, że siedzicie w przyciemnionym klubie jazzowym w latach czterdziestych XX wieku. Mężczyźni noszą eleganckie, dopasowane garnitury, we włosach mają brylantynę, a w dłoniach dzierżą cygara lub papierosy. Kobiety ubrane są w wytworne suknie, ich fryzury i makijaże powalają, a niektóre z nich palą papierosy w lufkach. Dym unosi...

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

No i jak tu - w kilku akapitach - opisać zespół takiego kalibru jak Led Zeppelin? Grupa, która dosłownie wstrząsnęła światem muzycznym niczym ciężkie kroki tytana z mitologii greckiej i uwiodła serca milionów słuchaczy jak nimfa leśna uwodzi maluczkich w dawnych klechdach. Pioruny perkusyjnych uderzeń sprowadzane na ten świat przez...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Revival Audio Sprint 4

Revival Audio Sprint 4

Rynek sprzętu audio jest wypełniony towarem niczym dyskonty przed świętami. Wybór jest przeogromny, chwilami wręcz przytłaczający. Na półkach dominują produkty uznanych, znanych audiofilom marek, których historia sięga nieraz czasów przedwojennych....

Escape Speakers P9

Escape Speakers P9

Myśląc o nowoczesnym sprzęcie audio, takim jak streamery, słuchawki bezprzewodowe czy głośniki sieciowe, zwykle mamy z tyłu głowy jedną myśl - aby był to produkt na poziomie, lepiej trzymać się...

Rega Aethos

Rega Aethos

Rega to brytyjska firma, która zdobyła uznanie melomanów głównie dzięki produkcji wysokiej jakości gramofonów. Klienci czasami zapominają jednak, że jej katalog obejmuje znacznie szerszy asortyment komponentów stereo, takich jak wzmacniacze,...

Komentarze

a.s.
Miękka kopułka nie działa jak tłok przy niższych częstotliwościach (1 - 8 kHz) - po to wymyślono twarde kopułki aluminiowo magnezowe i jeszcze lepsze berylowe, ...
Piotr
Dla mnie to rewelacyjny odtwarzacz - idealny stosunek jakości do ceny. Uwielbiam funkcję Pure Direct - w połączeniu z włączoną tę samą funkcją w amplitunerze Ya...
Tomasz
Dizajn rodem z PRL-u. Wyglądają jak obite tanim skajem. Musieliby dopłacić, żebym wstawił coś takiego do pokoju.
a.s.
Jeśli to 2,5-drożna, powinny być chyba częstotliwości podziału 1600/220 Hz, a nie 1600/2200 Hz.
Garfield
Tego modelu jeszcze nie słyszałem, ale każdy poprzedni model Revivala podobał mi się bardzo. Panowie wiedzą, co robią.

Płyty

Sólstafir - Hin Helga Kvöl

Sólstafir - Hin Helga Kvöl

W tym roku mija dziesięć lat mojej przygody z ekipą Sólstafir. Wszystko zaczęło się od albumu "Otta", na który trafiłem...

Newsy

Tech Corner

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Czym powinien kierować się miłośnik sprzętu audio przy wyborze wzmacniacza? Gdyby na tak postawione pytanie można było udzielić prostej i zwięzłej odpowiedzi, pewnie nikt nie zawracałby sobie głowy testami i odsłuchami. Przyjmijmy jednak, że mamy już pewne rozeznanie w temacie, a z długiej listy dostępnych na rynku modeli chcemy wybrać...

Nowości ze świata

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

  • Sonus Faber announced the launch of Suprema, a groundbreaking loudspeaker system rooted in luxury, unparalleled audio excellence and meticulous craftsmanship. Marking the brand's 40th anniversary, the Suprema system, featuring two main columns, two subwoofers and one electronic crossover, represents the...

Prezentacje

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Dual to jedna z marek, do których audiofile, a w szczególności miłośnicy czarnych płyt, odnoszą się z wielkim szacunkiem. Ma to swoje uzasadnienie. Niemiecka manufaktura wydała na świat tyle znakomitych gramofonów, że aż ciężko je policzyć. Dobrze zachowana szlifierka tej marki to sprzęt, który po renowacji można bez kompleksów podłączyć...

Poradniki

Listy

Galerie

Dyskografie

Wywiady

Tomasz Karasiński - StereoLife

Tomasz Karasiński - StereoLife

Chcąc poznać ludzi zajmujących się sprzętem audio, związanych z tą branżą zawodowo, natkniemy się na wywiady z konstruktorami, przedsiębiorcami, sprzedawcami,...

Popularne artykuły

Vintage

Technics RS-1506 US

Technics RS-1506 US

Sprzęt audio ma swój nieodparty urok – potwierdzą to nawet ci, którzy nie interesują się tego rodzaju rzeczami i przechodzą...

Słownik

Poprzedni Następny

Trioda

Jest to najprostszy i jednocześnie najstarszy rodzaj lampy elektronowej, a jednocześnie najbardziej audiofilski (a przynajmniej wielu tak uważa). Trioda umożliwia sterowanie przepływem elektronów z katody do anody poprzez zmianę napięcia...

Cytaty

HonoreDeBalzac.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.