Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Dynaudio Evoke

Dynaudio Evoke

Duński producent zestawów głośnikowych wprowadza na rynek serię Evoke. Jak zapowiada Dynaudio, nowa rodzina pasywnych kolumn została stworzona aby dostarczyć klientom nowoczesną technologię, połączoną z luksusowymi wykończeniami i brzmieniem nawiązującym do modeli z wyższych serii. Zestawy z linii Evoke zostały zaprojektowane i skonstruowane od podstaw, a zastosowane w nich rozwiązania techniczne zaczerpnięto bezpośrednio z kolumn z kolekcji Concour i Confidence, zaprezentowanej podczas tegorocznej wystawy High End w Monachium. W najnowszej serii znajdziemy dwa modele podstawkowe i dwa wolnostojące oraz dedykowany kanał centralny, dzięki któremu klienci będą mogli zbudować także pełny system kina domowego.

Evoke jest najnowszym osiągnięciem ekspertów z Dynaudio Labs - uruchomionego niedawno zakładu badawczo-rozwojowego w centrali firmy w Danii. W procesie projektowania wykorzystano ogromny zakład pomiarowy, w którym znajduje się system o nazwie Jupiter. To komora bezechowa w kształcie sześcianu, którego boki mają długość 13 metrów. Jego ściany obłożono materiałami tłumiącymi, a wewnątrz zainstalowano dwa potężne wysięgniki - na jednym stoją testowane kolumny, natomiast drugi zakończony jest półkolistym stelażem, w którym zamontowano 31 mikrofonów marki Brüel & Kjær. Oba wysięgniki mają możliwość obrotu, co pozwala inżynierom wykonać pomiary kolumn w pełnym zakresie 360 stopni. Duńczycy dodają, że dzięki takiemu rozwiązaniu mogą zrobić to bardzo szybko - cała procedura zajmuje 28 minut. Firma nie zrezygnowała jednak z czasochłonnego, staromodnego słuchania. Kolumny z nowej serii mają być zatem połączeniem najnowszych rozwiązań technicznych i klasycznego podejścia do strojenia dźwięku. W serii Evoke debiutuje głośnik wysokotonowy o nazwie Cerotar. Jest to zupełnie nowy projekt oparty na tweeterze Esotar Forty z elementami przetwornika Esotar3 z nowej serii Confidence. Pod miękką kopułą o średnicy 28 mm znajduje się kopuła wewnętrzna Hexis - element, który do tej pory można było znaleźć tylko w modelach z rodziny Confidence. Rozwiązanie to ma optymalizować przepływ powietrza za powierzchnią drgającą, aby wygładzić pasmo przenoszenia głośnika wysokotonowego i wyeliminować niechciane rezonanse. Układ napędowy nowego tweetera wyposażono w magnesy ferrytowe z węglanem strontu i magnesy ceramiczne.

Dynaudio Evoke

Nowe głośniki niskotonowe Esotec+ posiadają membrany z opatentowanego przez firmę Dynaudio materiału MSP (Magnesium Silicate Polymer) - tak, jak wszystkie domowe, studyjne i samochodowe głośniki produkowane przez duńską manufakturę od dziesięcioleci. 14-centymetrowe woofery w modelach Evoke 10, 30 i 25C mają ulepszone systemy magnesów ferrytowych, które zwiększają zasięg ruchu, poszerzają charakterystykę częstotliwościową i poprawiają dynamikę niskich częstotliwości. Wszystko to ma się odbywać przy zachowaniu dotychczasowej barwy i wydajności tonów średnich. 18-centymetrowe przetworniki w kolumnach Evoke 20 i 50 wykorzystują technologie z serii Contour and Confidence, aby uzyskać lepszą dynamikę i synchronizację niskich częstotliwości. Dodatkowo, głośnik średniotonowy w modelu Evoke 50 został niemalże bezpośrednio przeszczepiony z zestawu Contour 60. Jednostka ma potężny magnes neodymowy i wykorzystuje lekkie materiały (w tym aluminiową cewkę drgającą) specjalnie zoptymalizowane do pracy w zakresie średnich częstotliwości. Duńczycy zapewniają, że wszystkie zestawy z serii Evoke zostały także wyposażone w wysokiej jakości zwrotnice zbudowane ze starannie wyselekcjonowanych komponentów zapewniających najlepszą wydajność.

Dynaudio Evoke

Każdy z modeli wchodzących w skład nowej serii będzie dostępny w czterech rodzajach wykończenia. Klienci będą mieli do wyboru czarny lub biały połysk oraz forniry w kolorze orzecha włoskiego i jasnego drewna, które producent opisuje jako "blonde wood". Nowe techniki lakierowania oznaczają, że wersje błyszczące mają idealną, niemal szklaną powierzchnię, podczas gdy wersje drewniane są bardziej matowe dla ciepłego, naturalnego wyglądu. "Stworzyliśmy serię Evoke, ponieważ chcemy, aby każdy mógł cieszyć się prawdziwym hi-fi - rzeczą, do której wszyscy dążymy - bez konieczności przestawiania mebli w pokoju, wyrzucania ulubionego sprzętu lub bolesnych przeżyć związanych z dużym wydatkiem. Evoke to kolumny dla ludzi, którzy chcą martwić się jedynie tym, jakiej muzyki słuchać dalej." - powiedział menedżer produktu, Otto Jorgensen. Skoro już jesteśmy przy tym temacie, polskie ceny kolumn z serii Evoke nie zostały jeszcze skalkulowane. Wiadomo natomiast, że w Wielkiej Brytanii para najmniejszych monitorów Evoke 10 będzie kosztowała 1400 funtów, większe Evoke 20 dostaniemy za 2000 funtów, podłogowe Evoke 30 i Evoke 50 to odpowiednio 3200 i 4400 funtów za parę, a głośnik centralny Evoke 25C wyceniono na 1200 funtów.

Dynaudio Evoke

Źródło: Dynaudio

Komentarze (2)

  • Maciej

    No w Danii mają taki socjal, że nawet bezdomnego stać na Dynaudio. Siedzi sobie w jakimś opuszczonym magazynie i słucha. Nawet kabli nie potrzebuje, a kino domowe śmiga jak ta lala.

    3
  • Tomek

    @Maciej - Duńczyk kable ma. Nie wiadomo tylko czy jest prąd... Zadłużony po zakupie Dynaudio nie zapłacił rachunków i odcięli mu zasilanie.

    0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Bannery boczne

Komentarze

Tomez
W 1985 roku kosztował w UK 159 funtów.
Krzysztof Książek
Z Krzysztofem znamy się długo. Zawsze uważałem, że jest to człowiek wspaniały, rozsądny, potrafiący doradzić, ale przede wszystkim jest wybitnym specjalistą od ...
Kriskris
Słuchałem tych monitorków kilka tygodni temu, podpięte pod Gato Audio AMP-150. Grały świetnie, zaskoczyły mnie bardzo pozytywnie i zdecydowałem się na kupno. Ni...

Cytaty

AdamNeste.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.