Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

iFi Audio iCAN Nano

iFi Audio iCAN Nano

W ostatnich miesiącach inwazja małych przetworników i urządzeń przeznaczonych do współpracy z laptopami i smartfonami przybiera na sile. Jeszcze rok temu do wyboru mieliśmy tak naprawdę około kilkunastu tego typu klocuszków, a teraz aż trudno je wszystkie zliczyć. Sprzętem firmy iFi Audio warto zainteresować się z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, jeżeli jesteście zwolennikami małych, elegancko wykonanych, aluminiowych skrzynek przeznaczonych dla słuchawek i komputerów, znajdziecie tutaj co najmniej kilka modeli godnych uwagi. Po drugie, urządzenia te dostępne są w całkiem przystępnych cenach, a od strony technicznej są powiązane z hi-endowymi projektami firmy Abbingdon Music Research. Gdzie jest ukryty haczyk? Wygląda na to, że wcale go nie ma, ponieważ miniaturowe urządzenia sprzedają się podobno tak dobrze, że firma nie wyrabia z produkcją i na kolejne dostawy trzeba cierpliwie czekać.

Nie przeszkadza to w rozwijaniu oferty, bo dział projektowy najwyraźniej wciąż ma pełne ręce roboty. Wszystko po to, aby dotrzeć nie tylko do doświadczonych audiofilów szukających wzmacniacza słuchawkowego czy phono stage'a, ale też młodych ludzi potrzebujących rozwiązań bardziej mobilnych. Jakiś czas temu zapowiedziano wprowadzenie serii Nano obejmującej kilka modeli w jeszcze mniejszych niż dotychczas obudowach i wyposażonych w zasilanie akumulatorowe. Ma ono nie tylko poprawić jakość prądu docierającego do kluczowych podzespołów, ale też pozwolić nam na używanie przetworników czy wzmacniaczy bez zasilacza. Tak, jak robimy to z laptopem czy tabletem. Jako pierwszy do naszego testu dotarł wzmacniacz słuchawkowy iCAN Nano.

iFi Audio iCAN Nano

Wygląd i funkcjonalność

Urządzenie jest naprawdę kompaktowe. Jego obudowę wykonano z aluminium w naturalnym, srebrnym kolorze. Na przedniej ściance, patrząc od lewej strony, znajdziemy gniazdo słuchawkowe na dużego jacka, dwa hebelki służące do aktywacji dodatkowych opcji oraz potencjometr regulacji siły głosu. Wśród dodatkowych opcji mamy dwa firmowe systemy - XBass służący do uzyskania głębszych niskich tonów oraz 3D Holographic Sound zaprojektowany w celu poprawy walorów przestrzennych brzmienia. Z tyłu umieszczono jedną parę wejść analogowych, gniazdko dla zasilacza oraz 3,5-mm jacka, który tym razem nie jest wyjściem słuchawkowym, lecz analogowym wejściem liniowym przeznaczonym do podłączenia komputera, odtwarzacza przenośnego, tabletu lub innego urządzenia źródłowego. Mała niespodzianka kryje się również pod spodem. W podstawie obudowy znajdziemy dwa małe przełączniki do zmiany poziomu wzmocnienia o 6 i 18 dB. Na szczęście przełączanie jest intuicyjne i nie będzie wymagało nawet przeczytania instrukcji obsługi. Podana moc wyjściowa na poziomie 150 mW nie jest zbyt wysoka, ale i tak wystarczy do prawidłowej współpracy z większością słuchawek. Jeżeli macie w planach zabieranie wzmacniacza na spacery, wbudowany akumulator litowo-polimerowy zapewni mu aż 70 godzin nieprzerwanej pracy. O gotowości urządzenia informuje zielona dioda umieszczona na górze.

Bardzo pozytywnym i praktycznym pomysłem okazały się przełączniki XBass i 3D Holographic Sound. Zmiana pozycji powoduje słyszalne różnice, co najczęściej objawia się wzmocnieniem basu, a w przypadku starych nagrań i pewnych rodzajów muzyki może się to okazać bardzo przydatne. W trybie 3D poszerzamy scenę, ale równie dobrze możemy ją zwęzić. Producent informuje o tym całkowicie świadomie i zachęca do eksperymentowania. Miłym akcentem jest dodanie do zestawu kilku akcesoriów w postaci analogowego interkonektu, malutkiego śrubokrętu do regulacji wzmocnienia, woreczka na wzmacniacz i czterech gumowych nóżek, dzięki którym możemy podkleić go od spodu, aby nie przesuwał się bezwładnie po biurku.

iFi Audio iCAN Nano

Brzmienie

Od samego początku miałam dobre przeczucia co do tego klocuszka. Prawdopodobnie miało to związek z testem poprzedniego iCAN-a, który kilka miesięcy temu bardzo nam się spodobał. Jak głosi stare przysłowie, apetyt rośnie w miarę jedzenia, toteż po nowym wzmacniaczu (który jest także zauważalnie tańszy od wersji Micro) spodziewałam się sporo. Okazuje się, że czasami dobre przeczucia nie biorą się znikąd. iCAN Nano już pierwszego dnia testu zaoferował nadzwyczaj mocny i energiczny przekaz. Miałam wrażenie jakbym pędziła przez muzykę szeroką autostradą, nie przejmując się żadnymi ograniczeniami. Atmosferę podkręcały już same niskie tony. Były tak dobre, że aż chciało się pstryknąć hebelkiem w górę, aby spotęgować ich siłę. Wiem, że nie zawsze wychodzi to brzmieniu na dobre, ale w tym przypadku trudno było się pohamować. Tutaj nawet z włączonym podbiciem bas nie dominuje nad całością. Zyskuje jedynie trochę mocy i głębi, ale nie jest to chamski efekt znany z niektórych odtwarzaczy przenośnych i systemów mikro. Inżynierowie iFi Audio chyba dobrze wiedzą, że żaden poważny audiofil nie potrzebuje aż takiej ingerencji w pasmo. Może wyszli z założenia, że potencjalni nabywcy takiego wzmacniacza mają już wysokiej klasy słuchawki, które oferują brzmienie z grubsza neutralne i dobrze zrównoważone? Z nausznikami takimi jak B&W P5 pewnie nie będziecie włączać wzmocnienia niskich tonów, ale już z Sennheiserami HD 600 może się ono przydać i będzie to akurat tyle szczęścia, ile potrzeba. Niezależnie od pozycji hebelka, bas zachowuje klasę i nienaganną kontrolę.

W brzmieniu iCAN-a Nano nie zabrakło też gładkiego i namacalnego środka. Wokale są bliskie, ale nie wchodzą do głowy i nie krzyczą, a wręcz urzekają. Czuć tutaj lekkie ocieplenie i przyjemną barwę. Bardzo użyteczny okazał się tryb 3D Holographic Sound. Nie dość, że rozciągnął wszystko na boki, to jeszcze wprowadził wspomniane bliskie wokale w imponującą trójwymiarowość. Wysokie tony to już w zasadzie formalność. W urządzeniach z tego przedziału cenowego nie spotkałam się jeszcze z taką gładkością i szczegółowością. Rozdzielczość i perlistość góry pasma nie pozwala oderwać się od słuchawek podczas spokojnych, wieczornych odsłuchów. Dla mnie jest to też przykład utrzymania znakomitej równowagi pomiędzy średnimi a wysokimi tonami, bez spłaszczania i krzykliwości pojawiającej się często na przełomie tych części pasma. Dużym plusem jest także uniwersalność brzmieniowa opisywanego wzmacniacza, zarówno jeśli chodzi o repertuar, jak i sprzęt towarzyszący. Niezależnie od podpiętych słuchawek, z iCAN-em zawsze możemy liczyć na wciągający spektakl.

iFi Audio iCAN Nano

iFi Audio iCAN Nano

Budowa i parametry

Od strony konstrukcyjnej omawiany wzmacniacz raczej nie należy do skomplikowanych. Cały układ został zmontowany na jednej płytce drukowej, którą można wysunąć z obudowy po odkręceniu dziewięciu śrubek. W firmowym układzie Direct Drive wyeliminowano kondensatory sprzęgające, dzięki czemu zwiększono moc urządzenia i skrócono ścieżkę sygnałową do minimum. Z racji niewielkich rozmiarów obudowy zrezygnowano z rozwiązania o nazwie TubeState stosowanego chociażby w testowanym przez nas wcześniej modelu iCAN z serii Micro. Na szczęście w projekcie znalazło się miejsce dla firmowych systemów XBass i 3D Holographic Sound, a także zamontowanych na spodzie obudowy hebelków umożliwiających ustawienie wzmocnienia. Wbudowany akumulator zapewnia do 70 godzin pracy bez podłączonego zasilacza.

iFi Audio iCAN Nano

Konfiguracja

Nowy wzmacniacz iFi Audio przetestowaliśmy nie tylko z urządzeniami mobilnymi takimi, jak iPhone 5S czy Asus Nexus 7, ale też z odtwarzaczami CD Yamaha CD-N500 i Naim CD 5XS. W roli interkonektu wykorzystaliśmy Audioquesta King Cobra i Cardasa Clear Light. Ze słuchawek wybraliśmy Sennheisery Momentum On-Ear, Beyerdynamiki DT990 PRO, Focale Spirit One, B&W P5 i Jabry Vox.

iFi Audio iCAN Nano

Werdykt

Bardzo dobre, niesamowicie funkcjonalne urządzenie oferujące ponadprzeciętne możliwości w swojej cenie. Łakomy kąsek dla każdego miłośnika słuchawek z ograniczonym budżetem.

Dane techniczne

Stosunek sygnału do szumu: > 112 dB (A)
Zniekształcenia (THD): < 0,02%
Moc wyjściowa: 150 mW
Wymiary (W/S/G): 2,8/6,8/8,7 cm
Masa: 160 g
Cena: 725 zł

Sprzęt do testu dostarczyła firma Moje Audio.

Zdjęcia: Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4RownowagaStop

Dynamika
Poziomy6

Rozdzielczość
Poziomy6

Barwa dźwięku
Barwa5

Szybkość
Poziomy6

Spójność
Poziomy6

Muzykalność
Poziomy7

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Szerokość sceny stereo (3D Holographic Sound)
SzerokoscStereo2

Jakość wykonania
Poziomy6

Funkcjonalność
Poziomy7

Cena
Poziomy7


Komentarze (6)

 • Bartek

  Mam pytanie. Jak ten wzmacniacz można podłączyć do iPhona?

  0
 • stereolife

  Najprościej to zrobić kablem jack-jack. Mamy taki interkonekt firmy PipeLine, model bodajże ET-4. Bardzo fajny i niedrogi kabel, a przydaje się nawet częściej niż jakiś cyfrowy coaxial.

  0
 • Piotr Pilinko

  Zauważyłem dwie, dosyć poważne, wady tego wzmacniacza:
  - przy słuchawkach o niewielkiej impedancji (rzędu 32-50 omów) słychać cichy ale jednak wyraźny szum w tle (nie ma tego efektu przy słuchawkach 300 omów),
  - potencjometr do regulacji głośności to tania chińszczyzna: przy niewielkim poziomie głośności "znosi" go wyraźnie w stronę lewego kanału, potem się wyrównuje, ale każdemu ruchowi potencjometru towarzyszą trzaski...

  1
 • kris_k

  Co do szumu to się nie wypowiem - mogę tylko dać odpowiedź standardową informatyczną nr. 1 - "z moimi słuchawkami nie szumiało" ;-)
  Natomiast jeśli chodzi o potencjometr to prawdopodobnie jest trefny - miałem w domu 3 urządzenia iFi z potencjometrem (z czego dwa zostały na stałe) i żaden nie trzeszczał i nie trzeszczy. Spróbuj zareklamować.

  0
 • Edyta

  Czy iFi Audio iCAN Nano można podłączyc do laptopa? Jesli tak to jakimi kablami?

  0
 • gosig

  Czy iFi Audio iCAN Nano można podłączyc do laptopa? Jesli tak to jakimi kablami?

  Tak, iCANa Nano można podłączyć do laptopa kablem jack-jack (wejście podpisane "Inputs 3.5 mm"). Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ w tym przypadku ciągle prowadzimy sygnał na drodze analogowej. iCAN jedynie wzmocni sygnał, który daje karta dźwiękowa w laptopie. Dużo lepszym rozwiązaniem dla takiej konfiguracji byłby wybór iDSD Nano, które podłączone kablem USB przejmie funkcje karty dźwiękowej.

  0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Czy ludzie... Czy my naprawdę nie słuchamy już muzyki?

Czy ludzie... Czy my naprawdę nie słuchamy już muzyki?

Jeśli zapytacie audiofilów, z jakimi problemami boryka się ta branża i co zagraża dalszemu rozwijaniu pasji, której oddają się od wielu lat, usłyszycie mnóstwo historii krążących wokół dwóch kwestii - pieniędzy i technologii. Aby słuchać muzyki, trzeba bowiem posiadać jakikolwiek sprzęt grający i wykupić dostęp do jednego z popularnych serwisów...

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Ponad sto lat szlifowania - Dual

Dual to jedna z marek, do których audiofile, a w szczególności miłośnicy czarnych płyt, odnoszą się z wielkim szacunkiem. Ma to swoje uzasadnienie. Niemiecka manufaktura wydała na świat tyle znakomitych gramofonów, że aż ciężko je policzyć. Dobrze zachowana szlifierka tej marki to sprzęt, który po renowacji można bez kompleksów podłączyć...

Jak zarobić na audiofilskim sprzęcie, nie robiąc zupełnie nic?

Jak zarobić na audiofilskim sprzęcie, nie robiąc zupełnie nic?

Tytuł tego artykułu brzmi jak chamski clickbait albo reklama cudownego sposobu na zdobycie fortuny w pół godziny, ale to nie tak. Nie chodzi mi ani o to, aby pochwalić się swoim geniuszem lub zachęcić kogokolwiek do "zarabiania pieniędzy" w sposób, który za chwilę opiszę, a jeśli moim celem miało być...

Słuchaj, testuj, baw się! - Bartłomiej Szymański

Słuchaj, testuj, baw się! - Bartłomiej Szymański

Wydawałoby się, że zamiłowanie do wysokiej klasy sprzętu audio powinno w wielu przypadkach łączyć się z ukierunkowaną na muzykę ścieżką zawodową. Ostatecznie każdy profesjonalny muzyk powinien być wyjątkowo wrażliwy na jakość dźwięku, a stąd już tylko krok do świata wymuskanych kolumn, wzmacniaczy lampowych, zaawansowanych technicznie streamerów i srebrnych kabli. W...

Steve Shade - MoFi Electronics

Steve Shade - MoFi Electronics

Podczas jednej z nielicznych konferencji prasowych zorganizowanych ostatnio w formie klasycznego spotkania na żywo, a nie telekonferencji albo wręcz filmu, który ogląda się jak długą reklamę, nie mogąc zadać żadnego pytania dotyczącego premierowych produktów, moją uwagę przykuła prezentacja MoFi Electronics - producenta gramofonów i akcesoriów związanych z odtwarzaniem płyt winylowych,...

Nowe testy

Poprzedni Następny
Rockna Audio Wavelight DAC

Rockna Audio Wavelight DAC

Rockna Audio to firma założona w 1999 roku przez rumuńskiego konstruktora Nicolae Jitariu, który ma na koncie współpracę z takimi markami jak MSB, PS Audio czy Goldmund. Jak sam wielokrotnie...

Octavio Stream

Octavio Stream

Na przestrzeni ostatniego roku miałem okazję testować wiele wzmacniaczy oraz systemów all-in-one dających możliwość odtwarzania muzyki z serwisów streamingowych. Sam jestem szczęśliwym posiadaczem należącego do tej grupy urządzeń Audiolaba 6000A...

NAD AMP1

NAD AMP1

Kilka miesięcy temu miałem przyjemność testować NAD-a M10 V2, który w kontekście odtwarzania muzyki z serwisów streamingowych jest dla mnie sprzętem kompletnym, praktycznie pozbawionym wad. Wiem, że istnieją lepsze systemy...

Komentarze

stereolife
@Artur - Tak, możemy to potwierdzić. Jeżeli brak odtwarzania bez przerw podczas słuchania muzyki z TIDAL-a jest wystarczającym powodem, aby wstrzymać się z zaku...
as
Nie słyszeliście nigdy o Raspberry Pi 4 z HiFiBerry Digi2 Pro i Volumio, który to zestaw ma wszystko i pięknie odtwarza TIDAL Connect?
Paweł
Boże, dokładnie czegoś takiego szukałem! Myślałem już o zakupie Primare NP5 Prisma MK2, ale po pierwsze 2890 zł za takie plastikowe pudełko to trochę dużo, a po...
Artur
Witam. Ostatnio rozglądam się za tanim ale sensownym streamerem. Głównie do TIDAL-a (w jakości CD) i radia internetowego (np. Radio Paradise które nadaje w form...
Artur
Witam. Utopia z 2016 roku jedne z najlepszych na świecie. Muszę się nie zgodzić. Porównałem z Focal Clear, Clear MG czyli w cenie o połowę niższej. Z Meze Empyr...

Płyty

Megadeth - The Sick, The Dying... And The Dead!

Megadeth - The Sick, The Dying... And The Dead!

Najnowszy i poprzedni album Megadeth dzieli najdłuższa w historii zespołu przerwa wydawnicza. Przez sześć lat w ekipie Mustaine'a wydarzyło się...

Newsy

Tech Corner

Krótka historia płyty kompaktowej

Krótka historia płyty kompaktowej

Jak wyglądał świat w marcu 1979 roku? Andrzej Wajda kręcił "Panny z Wilka". Jan Paweł II był papieżem niecałe pół roku. Prezydentem USA był Jimmy Carter. W Nowym Jorku urodziła się Norah Jones. Atari wypuściło na rynek komputery Model 400 i Model 800. W salonach samochodowych pojawiły się Peugeot 505,...

Nowości ze świata

 • Meze Audio announces its first pair of dynamic open-back headphones - the 109 PRO. Made from carefully curated and responsibly sourced materials, including walnut wood, zinc, manganese steel, and vegan leather, the 109 PRO is a comfortable, lightweight, yet highly...

 • Designed from the ground up, featuring several new audio innovations, the new range of speakers from the renowned French manufacturer is limited to 500 pairs per model. The Magellan 40th Anniversary range comprises two floor-standing speakers, the Quatuor 40th and...

 • The Swiss speaker specialist expands its successful Coax series with four brand new models and, at the same time, presents a technically refined limited edition of the already well-known Coax floor-standing and bookshelf speakers. "Noble aluminum enclosures and ribbon loudspeakers"...

Prezentacje

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Sukces mierzony głośnikami - Pylon Audio

Polski sprzęt audio - to hasło przeciętnemu obywatelowi naszego kraju kojarzy się ze wzmacniaczami, kolumnami głośnikowymi i gramofonami sprzed kilku dekad. Większość z nas wyobraża sobie piękne wieże Unitry, Diory czy Radmora, kultowe Altusy lub gramofony takie, jak Daniel, Adam czy Bernard. Jeżeli myślicie, że to wszystko relikty minionego systemu,...

Poradniki

Wszystko o akustyce pomieszczenia odsłuchowego

Wszystko o akustyce pomieszczenia odsłuchowego

Który element systemu audio jest najważniejszy? Większość audiofilów z pewnością wskazałoby na zestawy głośnikowe. Inni powiedzą, że pierwszeństwo powinien mieć...

Listy

Galerie

Dyskografie

Wywiady

Popularne artykuły

Vintage

Infinity Reference Standard

Infinity Reference Standard

Gdy pierwszy raz zobaczyłem zdjęcia tych kolumn, najzwyczajniej w świecie odjęło mi mowę. Szukacie zgrabnych skrzynek do niewielkiego pokoju? A...

Słownik

Poprzedni Następny

Membrana bierna

Element wykorzystywany w niektórych kolumnach głośnikowych i subwooferach. Z zewnątrz przypomina tradycyjny głośnik i na ogół ciężko jest odróżnić ją od pozostałych przetworników. Od strony technicznej jest ustrojem wyłączenie mechanicznym,...

Cytaty

WalterPater.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.