Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Denon DA-10

Denon DA-10

[English version] Jeszcze do niedawna katalog Denona skupiał się na urządzeniach przeznaczonych niemal wyłącznie do systemów stereo i kina domowego - wzmacniaczach, odtwarzaczach, streamerach i systemach mikro. Ofertę uzupełniały akcesoria i szeroka gama słuchawek, całkiem ciekawych zresztą. Umacniający się trend pchający wiele sektorów w kierunku urządzeń mobilnych spowodował zmianę również w katalogu japońskiego koncernu, wywołując niemalże lawinę nowych propozycji o różnym przeznaczeniu. W ubiegłym roku pojawiło się tutaj kilka nowości, jak na przykład systemy z serii CEOL, wyglądający jak damska torebka głośnik Envaya, elegancki i smukły soundbar DHT-T110 czy wreszcie bezprzewodowe głośniki HEOS. Denon najwyraźniej nie zamierza na tym poprzestać, ponieważ niedawno swoją premierę miał również pierwszy w historii marki wzmacniacz słuchawkowy z przetwornikiem cyfrowo-analogowym. Urządzenie nie dość, że zachęca kompaktowymi rozmiarami, to jeszcze świetnie prezentuje się na biurku.

DA-10 może także pracować w terenie dzięki wbudowanemu akumulatorowi, a to z pewnością zainteresuje posiadaczy smartfonów, którzy lubią słuchać muzyki poza domem. Cena pozycjonuje DA-10 na poziomie nie byle jakiego DAC-a, jednak skoro w pakiecie dostajemy również wzmacniacz słuchawkowy, musimy ocenić japońską nowość pod kątem tych dwóch funkcji. Sprawdźmy zatem, czy w tym przypadku funkcjonalność idzie w parze z dobrym dźwiękiem.

Denon DA-10

Wygląd i funkcjonalność

Najnowszy wzmacniacz Denona przyjechał do nas w niedużym pudełku. Po jego otwarciu dostrzegliśmy centralnie umiejscowione urządzenie, a pod nim zestaw akcesoriów - płytę z instrukcją obsługi, komplet przewodów i bardzo solidny pokrowiec, w którym bezpiecznie można zabrać swojego Denona w podroż i na dodatek dołożyć do niego telefon. Jeśli chodzi o okablowanie, w zestawie dostajemy cztery łączówki - dwa kable USB do urządzeń firmy Apple (w jednym na końcu mamy złącze Lightning, a w drugim szeroką wtyczkę do iPoda), jeden Micro USB oraz zwykły, analogowy przewód zakończony po obu stronach wtyczkami 3,5 mm. Brakuje właściwie tylko ładowarki wtyczkowej, ale chyba każdy może naładować akumulator urządzenia, podłączając je do komputera.

Biorąc DA-10 do ręki od razu widać bardzo wysoką jakość jego wykonania. Obudowa została wykonana z porządnego tworzywa i szczotkowanego aluminium. Na srebrnych panelach umieszczono po kilka czarnych kropeczek z miękkiej gumy. Dzięki temu można bezpiecznie położyć urządzenie na biurku bez obaw o porysowanie aluminiowych płytek, albo plecami przyłożyć do niego telefon, z czego niektórzy na pewno skorzystają. Po podłączeniu kabla USB, Denon zacznie magazynować energię, gwarantując nam kilkugodzinne działanie w terenie, a to za sprawą użycia akumulatora o pojemności 3200 mAH. Według zapewnień producenta, DA-10 ma działać do 7 godzin z urządzeniami firmy Apple oraz do 24 godzin po podłączeniu przenośnego odtwarzacza przez wejście analogowe.

Podobnie jak inne urządzenia tego typu, Denon został wyposażony w sporą ilość gniazd i regulacji. Z przodu umieszczono stosunkowo duże pokrętło regulacji głośności, osłonięte dodatkowo plastikowymi nakładkami, aby potencjometr nie obracał się przypadkowo w kieszeni. Zapobiega to także mechanicznym uszkodzeniom tego elementu. Potencjometr jest jednocześnie włącznikiem - na początku skali następuje wyraźne kliknięcie. Z lewej strony pokrętła umieszczono gniazdko słuchawkowe 3,5 mm, które można również wykorzystać w domowym systemie audio (tryb wyjścia stałego) oraz dwie diody. Jedna z nich informuje o włączeniu druga o poziomie naładowania urządzenia. Kolor zielony to maksymalny poziom naładowania, pomarańczowy to mniej więcej połowa baterii, a czerwony oznacza oczywiście konieczność naładowania akumulatora. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że poprzez gniazdo USB typu A możemy ładować urządzenia podłączone do DA-10. Złącze USB-DAC umożliwia natomiast podłączenie się pod komputer. DAC potrafi dekodować sygnały PCM i jest kompatybilny z plikami DSD. Aby z tego dobrodziejstwa skorzystać, należy pamiętać o ściągnięciu i zainstalowaniu sterowników oraz przeprowadzeniu szybkiej konfiguracji sprzętu. Z tyłu znalazło się jeszcze gniazdo AUX przeznaczone dla źródeł nie będących smartfonami, komputerami ani niczym, co miałoby gniazdo USB. Aby nie przeładować przedniej lub tylnej ścianki przyciskami, umieszczono je z boku. Znajdziemy tu przycisk do zmiany źródła, włączenia lub wyłączenia funkcji ładowania, przełącznik trybu wyjścia analogowego (regulowane lub stałe) oraz hebelek do ustawienia poziomu wzmocnienia, co pozwoli nam dopasować moc do parametrów naszych słuchawek. Pomysłowo, prosto i przyjemnie.

Całkiem fajnym bajerem jest zapinany na rzepy pokrowiec. Z jednej strony ma kieszeń przeznaczoną na naszego DAC-a, a z drugiej okienko na smartfona. iPhone 5s pasuje idealnie, a stosunkowo gruba "szybka" nie przeszkadza w obsłudze telefonu. Całość tworzy wprawdzie sporą "cegłę", jednak jeśli nagrodą ma być audiofilskie brzmienie z plików czy aplikacji serwisu streamingowego na naszym telefonie, może rzeczywiście warto wziąć taką opcję pod uwagę. Dziś taki DA-10 wydaje się duży, ale pamiętajmy, że jeszcze nie tak dawno na spacer zabierało się jeszcze większy kaseciak, a do tego koniecznie kanciasty, odpowiednio gruby ołówek. Na pewno wiecie, co te dwa przedmioty mają ze sobą wspólnego!

Denon DA-10

Brzmienie

DA-10 nie pozostawia złudzeń, że niezależnie od sposobu jego wykorzystania i źródła dźwięku, zawsze otrzymamy co najmniej dobre rezultaty. Już na początku testu okazało się, że świetnie radzi sobie ze słuchawkami o różnych parametrach. Wraz ze wzrostem impedancji nauszników, brzmienie stawało się coraz bardziej wyraziste, mocniejsze i głębsze. Co ciekawe, największe różnice w brzmieniu poszczególnych słuchawek dało się uchwycić w grupie typowych nauszników przeznaczonych dla urządzeń mobilnych, a więc tych o impedancji oscylującej w granicach 32-64 omów. Tutaj pojawiały się naprawdę duże różnice w dziedzinie dynamiki i jakości skrajów pasma. Wydawałoby się, że wzmacniacz Denona wszystkie te słuchawki potraktuje jednakowo, a w rzeczywistości DA-10 znakomicie pokazywał ich cechy szczególne. Jeżeli macie nauszniki tego typu, to urządzenie na pewno pozwoli wyciągnąć z nich więcej charakteru i wyraźnie pokaże zarówno ich mocne, jak i słabe strony. Ponieważ jednak w teście wykorzystaliśmy właściwie same dobre słuchawki, już na tym etapie mieliśmy wiele frajdy z zabawy tą skromną cegiełką.

Kiedy w ruch poszły słuchawki o wyższej impedancji, Denon rozkręcił się na dobre. Zupełnie jakby przestał naciskać na ukazywanie różnic między nausznikami, a zamiast tego skoncentrował się na wyciąganiu z ich brzmienia wszystkiego, co najlepsze. Aż trudno było uwierzyć, że to maleńkie urządzenie jest w stanie oddać taką masę dźwięku. Dynamika była rewelacyjna, podobnie jak kontrola dźwięku w zakresie niskich tonów. DA-10 naprawdę potrafi uderzyć i zafundować membranom słuchawek porządną rozgrzewkę. Bas był przy tym wystarczająco barwny i zróżnicowany. Na pewno nie było to jednostajne buczenie, bo nawet na gęstych kawałkach można było śledzić linię basu bez specjalnego skupienia. Spodobało nam się także połączenie naturalnej średnicy i stosunkowo łagodnej góry pasma. Wokale brzmiały bardzo przekonująco, co w połączeniu z nieco ugrzecznionym przełomem tych dwóch zakresów daje bardzo przyjemny charakter brzmienia, idealny do dłuższych odsłuchów. Najwyższe częstotliwości to już typowa szkoła Denona - leciutkie rozjaśnienie doprawione swego rodzaju perlistością i dużą kulturą grania. Nie sądzę jednak, aby te drobne nierówności w paśmie przenoszenia wpływały negatywnie na ogólną neutralność brzmienia. DA-10 owszem ma swój charakter, ale nie powiedziałabym, że daleko mu do muzycznego realizmu. Jego konstruktorzy na szczęście zachowali wystarczająco dużo zdrowego rozsądku, aby jedno nie szkodziło drugiemu.

Podczas testowania budżetowych przetworników, często pojawiają się dwa główne zarzuty - nuda lub tanie efekciarstwo. W pierwszym przypadku dostajemy dźwięk, który może i jest poprawny, ale zupełnie nie porywa. W drugim natomiast muzyka ma wyraźny charakter, ale jest to okupione wieloma minusami takimi, jak ogólna chropowatość dźwięku, nieprzyjemna barwa czy agresywna góra pasma. W tym przedziale cenowym trudno jest uzyskać naprawdę przyjemny i przejrzysty dźwięk bez efektów ubocznych, a jednak mam wrażenie, że Denonowi ta sztuka się udała. DA-10 gra w sposób pewny i całkiem spokojny. Nie mamy wrażenia, jakby ta brzmieniowa układanka miała się zaraz rozpaść. Przyjemne poczucie solidności dźwięku bierze się zapewne z połączenia rozdzielczości i dynamiki. Podobnie, jak w przypadku wzmacniaczy stereo dobrze jest mieć pod ręką dodatkowy zapas mocy, tak i tutaj czuć, że DA-10 nawet w tych wymagających momentach wciąż dysponuje pewną rezerwą. Dobrą wróżbą jest także to, że nasze wrażenia pokrywały się zarówno przy połączeniu Denona z iPhonem, jak i z komputerem. Pozwala to sądzić, że w kwestii źródła DA-10 będzie stosunkowo wyrozumiały. Jeśli zaś chodzi o słuchawki, można eksperymentować nawet z modelami uznawanymi za hi-endowe. Może wybitnie wymagające słuchawki planarne będą już zbyt dużym wyzwaniem dla tego skromnego wzmacniacza, ale z nausznikami dynamicznymi, nawet tymi nieco trudniejszymi do wysterowania, uzyskaliśmy naprawdę zadowalające rezultaty.

Denon DA-10

Budowa i parametry

Denon DA-10 to wzmacniacz słuchawkowy z wbudowanym przetwornikiem, lub odwrotnie, jak kto woli. Urządzenie wykonane jest znakomicie, a aluminiowe panele nadają mu eleganckiego lub nawet nieco luksusowego sznytu. Działanie pokrętła i przycisków daje wrażenie obcowania z solidnym produktem obliczonym na lata użytkowania. Potwierdziło się to zresztą podczas próby zajrzenia do wnętrza obudowy. Wykręcenie ośmiu maleńkich śrubek pozwoliło na zdemontowanie tylko jednego z aluminiowych paneli, pod którym czaiła się kolejna plastikowa pokrywa zabezpieczona plastrem pianki. Wykręcenie kolejnych czterech śrub nie zmieniło właściwie nic - urządzenie pozostało sztywne i monolityczne. Prawdopodobnie do wnętrza można by było się dostać odginając specjalne blaszki lub siłowo oddzielając poszczególne elementy od siebie, jednak nie chcieliśmy już ryzykować zniszczeniem sprzętu. Najwyraźniej producent nie przewiduje, aby w DA-10 cokolwiek miało się zepsuć, więc w sekcji parametrów i budowy wewnętrznej musimy polegać na jego materiałach.

Przetwornik oparty jest na kości PCM1795 Burr Browna (32 bit/192 kHz), dzięki czemu urządzenie obsługuje sygnały PCM do 24 bit/192 kHz oraz pliki DSD 2,8 MHz i 5,6 MHz. Konstruktorzy pokusili się o wdrożenie podwójnych zegarów pracujących na częstotliwościach 22,6 i 24,6 MHz. Oba umieszczone są w bezpośrednim sąsiedztwie układu DAC-a i optymalizują funkcjonowanie układów przy konkretnych częstotliwościach próbkowania. Sekcja USB otrzymała wejście asynchroniczne dla uzyskania najwyższej jakości dźwięku. DA-10 ma również na pokładzie autorskie rozwiązanie Denona o nazwie Advanced AL32 Processing. System ten przetwarza standardowe cyfrowe audio 16 bit na 32 bit, tym samym poprawiając niższe rejestry i detale wysokich częstotliwości. Wyjście słuchawkowe wspomaga z kolei układ Discrete Current Buffer. Jeśli chodzi o parametry, producent podaje tylko pasmo przenoszenia (2 Hz - 50 kHz), stosunek sygnał/szum (108 dB), zniekształcenia (0,003%) i moc na wyjściu słuchawkowym. Przy 32 omach dostajemy 40 mW na kanał, natomiast przy 600 omach - 18 mW.

Denon DA-10

Konfiguracja

Odsłuch prowadziliśmy na słuchawkach Beyerdynamic DT770 w wersji 32-omowej i DT990PRO w wersji 250-omowej, Focal Spirit Classic, B&W P5 S2, AKG K701, Yamaha HPH-PRO500 i Sennheiser Momentum On-Ear. Pierwszym źródłem dźwięku był laptop z odtwarzaczem Foobar 2000 i WiMP-em HiFi, a drugim - iPhone 5s. Do podłączenia obu źródeł z Denonem wykorzystaliśmy okablowanie dołączone do wzmacniacza.

Denon DA-10

Werdykt

Niezależnie od źródła dźwięku, Denon DA-10 zrobił na nas bardzo dobre wrażenie. Naszym zdaniem ten kieszonkowy wzmacniacz najlepiej sprawdza się z nieco trudniejszymi do napędzenia słuchawkami. Może jeszcze nie tymi z najwyższej półki, ale na pewno tymi uznawanymi za audiofilskie, jak chociażby AKG K701 czy Focal Spirit Classic. Denon oferuje brzmienie ciekawe, ale jednocześnie bardzo muzykalne, wciągające i przyjemne. Ten dźwięk naprawdę przypomina to, co oferują duże systemy stereo, jednak został zapakowany w niewielkie, bardzo funkcjonalne i świetnie zaprojektowane urządzenie. Japończycy mawiają, że dobre rzeczy muszą dużo kosztować. Oczywiście ma to swoje uzasadnienie, jednak DA-10 wydaje się być wyjątkiem od tej reguły. Dobry jest na pewno, ale jego cena nie powinna nikogo odstraszyć.

Dane techniczne

Przetwornik: 32-bitowy
Pasmo przenoszenia: 2 Hz - 50 kHz
Stosunek sygnał/szum: 108 dB
Zniekształcenia: 0,003%
Maksymalne napięcie wyjściowe: 2 V
Pojemność akumulatora: 3200 mAh
Moc nominalna: 2 x 40 mW/32 Ω, 2 x 18 mW/600 Ω
Cena: 1495 zł

Sprzęt do testu dostarczyła firma Horn Distribution.

Zdjęcia: Małgorzata Filo, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga5Rownowaga5Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga3Rownowaga4Rownowaga5Rownowaga5RownowagaStop

Dynamika
Poziomy7

Rozdzielczość
Poziomy8

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy7

Spójność
Poziomy6

Muzykalność
Poziomy7

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo1

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo13

Jakość wykonania
Poziomy8

Funkcjonalność
Poziomy7

Cena
Poziomy8

Nagroda
sl-dobracena

 


 

Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
The Police - Stać! Policja!

The Police - Stać! Policja!

Nigdy nie miałem problemów z policją. No, może kiedyś, jakiś mandat za przejście na czerwonym świetle, ale to za gówniarza. Teraz, jako dorosły mężczyzna, kontakt z funkcjonariuszami ograniczam do spoglądania na radiowóz jadący po ulicy. Analogicznie mogę powiedzieć, że tak samo przez lata traktowałem grupę The Police. Wybitnie nie było...

Jak podłączyć komputer do systemu stereo

Jak podłączyć komputer do systemu stereo

Jeszcze dziesięć lat temu słuchanie muzyki z komputera uchodziło w audiofilskim środowisku za tanią rozrywkę przeznaczoną raczej dla ludzi nie interesujących się jakością brzmienia i sprzętem audio, niż melomanów traktujących muzykę z szacunkiem. Na takie postrzeganie sprawy nałożyło się kilka czynników. Po pierwsze - jakość plików. Trudno się dziwić temu,...

Jak odtwarzać i chronić płyty CD

Jak odtwarzać i chronić płyty CD

Kiedy w 1982 roku światu została zaprezentowana płyta kompaktowa, była reklamowana jako nośnik niemalże niezniszczalny. Był to pierwszy system odczytu danych, w którym czytnik w żaden sposób nie miał fizycznego kontaktu z krążkiem i nie powodował jego degradacji przy każdym odtworzeniu. Takim atutem nie mógł się pochwalić żaden z wcześniejszych...

Jak wybrać słuchawki

Jak wybrać słuchawki

Słuchawki to najbardziej osobisty rodzaj sprzętu grającego. Oferują bliski kontakt z muzyką i możliwość cieszenia się nią w błogiej ciszy. Ponadto, inwestując już 800 czy 1200 złotych w porządne słuchawki możemy oczekiwać jakości brzmienia, jaką oferują pełnowymiarowe systemy stereo za co najmniej kilka tysięcy. Poza brzmieniem jest jednak wiele innych...

Marzenia się spełniają - Romek Puchowski vel PUHOVSKY

Marzenia się spełniają - Romek Puchowski vel PUHOVSKY

Nie jestem wielkim fanem bluesa, jednak kiedy grany jest przez takiego artystę, jak Romek Puchowski, od razu staje się bliższy. Kiedy dawno temu pierwszy raz widziałem go na scenie, przemknął mi ten występ i tak naprawdę pamiętałem tylko, że Romek dzielił ją z Tymonem Tymańskim. Później udało mi się trafić...

Nowe testy

Poprzedni Następny
JBL Tour Pro+ TWS

JBL Tour Pro+ TWS

Jestem już na tym etapie życia, na którym człowieka nie fascynują już ani imprezy, ani koncerty, ani nawet podróże czy drogie samochody, ale nowe tabletki do zmywarki. Staram się jednak...

Norma Audio Revo IPA-140

Norma Audio Revo IPA-140

Historia marki Norma Audio zaczyna się w 1987 roku w Cremonie - mieście, z którego pochodzili nie tylko słynni kompozytorzy, tacy jak Verdi, Ponchielli czy Monteverdi, ale także znakomicie mistrzowie...

Bryston BR-20

Bryston BR-20

Bryston jest jedną z firm, które dość sztywno trzymają się przyjętego dawno temu schematu nazywania swoich produktów. I tak symbole wzmacniaczy zwykle zawierają literę "B", nazwy przetworników cyfrowo-analogowych zaczynają się...

Bannery boczne

Komentarze

mLeniu
Słuchawki kozak, ale szybko się eksploatują. Po roku użytkowania membrana prostowana i wymiana przetwornika weszła w ruch. Możliwe że to moja wina - energiczny ...
Adam
Co lepsze - Violectric Chronos czy Dragonfly Cobalt?
Adam
Panie Tomku, wspomniał Pan w tekście o również włoskiej marce - Riviera Audio. To podobno zjawiskowo grający sprzęt. Może zrecenzowałby Pan coś z jej portfolio?...
as
Zamiast wymieniać kable zasilające na jakieś drogie ściemy, podłącz Novę przez DC blockera.
Robert
Bardzo ciekawa recenzja, napisana z humorem i pazurem. Oraz bez pochlebstw wobec kogokolwiek :) Coraz częściej tutaj zaglądam właśnie ze względu na styl. Niemie...

Płyty

Michał Łapaj - Are You There

Michał Łapaj - Are You There

"Wasteland" Riverside ukazał się trzy lata temu. Można by było pomyśleć, że członkowie zespołu udali się na bardzo długie wakacje....

Newsy

Chord Anni

Chord Anni

Chord Electronics wprowadza na rynek swój pierwszy mały zintegrowany wzmacniacz stacjonarny. Zdolny do napędzenia zarówno słuchawek, jak i kompaktowych głośników,...

Tech Corner

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Czym powinien kierować się miłośnik sprzętu audio przy wyborze wzmacniacza? Gdyby na tak postawione pytanie można było udzielić prostej i zwięzłej odpowiedzi, pewnie nikt nie zawracałby sobie głowy testami i odsłuchami. Przyjmijmy jednak, że mamy już pewne rozeznanie w temacie, a z długiej listy dostępnych na rynku modeli chcemy wybrać...

Nowości ze świata

  • Chord Electronics has launched its first-ever small desktop integrated amplifier, Anni. Capable of driving both headphones and compact loudspeakers, the Qutest-sized Anni benefits from the company's proprietary Ultima circuit topology and is perfectly positioned to exploit the full potential of...

  • Famed for its amplifiers and digital source components spanning four decades, Audiolab is now releasing its first product designed to improve the quality of AC electricity we feed our audio and AV systems - the dual-action DC Block. The company...

  • Focal is adding a bookshelf model and a center speaker to the Aria K2 family, allowing for a range of thrilling hi-fi and home cinema set-ups, alongside the Aria K2 936 floor-standing speaker launched last year. Aria K2 is a...

Prezentacje

Elektryczna podróż młodego geniusza - JBL

Elektryczna podróż młodego geniusza - JBL

Nie istnieje pewnie na świecie miłośnik dobrego dźwięku, którego nie interesowałaby geneza znanych marek zajmujących się produkcją sprzętu hi-fi. Niewątpliwie jedną z nich jest JBL - legendarna, amerykańska firma, której korzenie sięgają lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Marka, którą powinien kojarzyć każdy, kto choć raz z ciekawości przyglądał się głośnikom na...

Poradniki

Listy

Galerie

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Większość audiofilów ceni gramofony za wyjątkowe, analogowe brzmienie. Uważają, że muzyka płynąca z winylowych płyt jest cieplejsza, bardziej wielowymiarowa i...

Dyskografie

Gentle Giant - W szklanym domu

Gentle Giant - W szklanym domu

Przyjęło się mówić o wielkiej szóstce rocka progresywnego. W skład jej wchodzą zespoły Pink Floyd, King Crimson, Genesis, Yes, Jethro...

Wywiady

Popularne artykuły

Vintage

Yamaha PF-1000

Yamaha PF-1000

Kiedy trafiłem w sieci na to zdjęcie, postanowiłem dowiedzieć się więcej o widocznym na nim gramofonie. Raz, że maszyna wygląda...

Słownik

Poprzedni Następny

Bluetooth

Bluetooth jest technologią bezprzewodowej transmisji danych. W sprzęcie audio najcześciej korzysta się z niego podczas strumieniowania muzyki z urządzeń mobilnych oraz laptopów. Sygnał ten jest dość trwały i dociera do...

Cytaty

AnnaKamienska.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.