Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Onkyo A-9150

Onkyo A-9150

Wzmacniacze zintegrowane wyposażone w moduł przetwornika cyfrowo-analogowego, phono stage czy nawet funkcje streamingowe są chyba najbardziej chodliwym towarem na rynku audio zaraz po słuchawkach i głośnikach bezprzewodowych. Nie ma w tym nic dziwnego, bo coraz więcej audiofilów potrzebuje takich funkcji. Nawet jeśli nie do słuchania muzyki z plików hi-res czy winyli, to chociażby w celu wykorzystania systemu stereo do nagłośnienia wieczornych projekcji z dekodera, konsoli lub odtwarzacza Blu-ray z wyjściem cyfrowym. Moda na łączenie kilku funkcji w jednym urządzeniu zawitała już nawet do świata hi-endu, ale najbardziej odbiła się na modelach z niskiej i średniej półki. Każdy dobry wzmacniacz wyposażony w gniazda cyfrowe to potencjalny hit. Szczególnie, jeśli dodatkowe funkcje nie zostały przeszczepione z taniej miniwieży, tylko faktycznie coś sobą reprezentują. Problem w tym, że ceny takich wzmacniaczy zaczynają się na poziomie 4000-5000 zł. Cyrus One - 3900, NAD C368 - 4299 zł, Marantz HD-AMP1 - 4995 zł, Denon PMA-1600NE - 6995 zł, Hegel H90 - 7290 zł. Jeżeli potrzebujemy czegoś tańszego, dobrym rozwiązaniem mogą być amplitunery stereo takie, jak Onkyo TX-8150 czy Yamaha R-N803D. Oba zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie, ale trochę zalatują kinem domowym. Wyglądają bardziej jak amplitunery AV, w których pięć kanałów zastąpiono dwoma lepszymi, a ja wolałbym aby producent zaczął od dobrego wzmacniacza i dopiero potem wsadził do niego całe wyposażenie dodatkowe. Dokładnie tą drogą poszła teraz pierwsza z wymienionych firm. Na wystawie High End w Monachium odbyła się premiera wzmacniacza Onkyo A-9150 z zaawansowanym przetwornikiem, wyjściem słuchawkowym i przedwzmacniaczem gramofonowym obsługującym wkładki MM i MC. Od razu posypały się pytania - kiedy, ile watów, jaki przetwornik, jaka cena? Zaraz wszystkiego się dowiemy!

Zainteresowanie klientów nowym modelem zupełnie mnie nie dziwi, bo dokładnie czegoś takiego brakowało w katalogu japońskiej firmy. Oczywiście fani Onkyo powiedzą, że istnieją jeszcze integry A-9010, A-9030, A-9050 i A-9070, nie mówiąc już o hi-endowych modelach i całej grupie amplitunerów stereo. Zakładka z dwukanałowymi wzmacniaczami na oficjalnej stronie producenta zawiera aż szesnaście różnych urządzeń. Dlaczego więc A-9150 tak bardzo przyciągnął uwagę audiofilów? Cóż, po pierwsze to nowy wzmacniacz Onkyo, a produkty tej marki cieszą się naprawdę dużą popularnością w naszym kraju. Po drugie, wzmacniacz ma na pokładzie sporo fajnych dodatków. Nie mówię tylko o gniazdach, ale także o transformatorze HCPS, firmowym filtrze DIDRC czy najnowszym układzie Discrete SpectraModule. Do wszystkich tych rzeczy jeszcze dojdziemy, ale nawet bez zagłębiania się w szczegóły można odnieść wrażenie, że A-9150 to urządzenie napakowane nowoczesną technologią. Po trzecie, nowa integra wygląda jak kawał porządnego pieca, bez wielkiego wyświetlacza czy klapki, pod którą schowane są przyciski aktywujące jakieś beznadziejne tryby dla idiotów. I wreszcie po czwarte, cały ten wzmacniacz z wejściami cyfrowymi, przedwzmacniaczem gramofonowym i wyjściem słuchawkowym dostajemy za 2499 zł. Na Facebooku na pewno pojawią się komentarze typu "za drogo", "nie kupię" albo "moja Diora lepsza", ale każdy normalny człowiek zrozumie, że to po prostu bardzo uczciwa propozycja. Przynajmniej w teorii. Przejdźmy zatem do praktyki i sprawdźmy czy A-9150 rzeczywiście jest wzmacniaczem, na który warto było czekać.

Onkyo A-9150

Wygląd i funkcjonalność

Urządzenie wygląda dokładnie tak, jak się spodziewałem. To przede wszystkim porządna, klasyczna integra, która waży swoje i daje nadzieję na długie, bezawaryjne użytkowanie. Czytając materiały prasowe spodziewałem się, że będzie to coś w stylu TX-8150 z nieco ładniejszym frontem, ale tak naprawdę to zupełnie inny rodzaj sprzętu. Tam mieliśmy do czynienia ze stereofonicznym amplitunerem, który na pierwszy rzut oka można było wziąć za model zaprojektowany do systemów kina domowego. A-9150 jest natomiast bardzo eleganckim wzmacniaczem, który ma dodatkowe wejścia cyfrowe i kilka innych gadżetów. Wielu japońskich producentów stosuje w swoich piecykach przedwzmacniacze gramofonowe, gniazda słuchawkowe czy pokrętła do regulacji barwy i balansu. Wszystko to jest jednak zamknięte w bardzo ładnej obudowie z aluminiowym panelem frontowym. Nie ma w nim żadnych nacięć czy wybrzuszeń, dzięki czemu wzmacniacz wygląda naprawdę świetnie. Wiem, że taki minimalistyczny przód nie sprawi, że wzmacniacz zagra lepiej, ale w moim przekonaniu stylistykę i jakość brzmienia może łączyć więcej, niż nam się wydaje. Jeżeli bowiem projektanci zdecydowali się nadać urządzeniu taki wygląd, to prawdopodobnie wiedzieli też co należy zrobić z wnętrzem, aby trafić w oczekiwania klienta. W tym przypadku - audiofila szukającego niedrogiego, ale eleganckiego i dobrze wyposażonego wzmacniacza.

Oprócz trzech małych pokręteł, z przodu znajdziemy włącznik, przycisk do aktywacji wyjść głośnikowych (A/B), duży potencjometr z wyczuwalnymi punktami oporowymi, małe pokrętło do zmiany źródła, wyjście słuchawkowe 6,3 mm oraz trzy mniejsze przyciski. Są to tryb Direct, Phono/MC i tajemniczy guzik z napisem Phase Matching Bass. W instrukcji obsługi przeczytamy, że ten specjalny tryb sprawi, że nawet z kompaktowego systemu audio wydobędziemy głęboki i mocny bas. I to bez utraty klarowności w zakresie średnich tonów. Domyślnie funkcja ta jest jednak wyłączona, co pozwala sądzić, że raczej nie powinniśmy jej stosować jeśli nie ma takiej potrzeby. Ponieważ jednak cała sprawa mnie zaciekawiła, przeprowadziłem szybki test i... Ehm, nie ruszajcie tego guzika. Serio. Może w niektórych systemach i sytuacjach to się komuś spodoba, ale dla mnie to raczej sposób na "wzbogacenie" dźwięku o napompowany, ciągnący się bas. W większości przypadków - zupełnie bez sensu. O wiele lepiej już skorzystać z pokrętła, które pozwala nam zdecydować ile niskich tonów sobie dodamy, a przy tym nie powoduje jakiegoś sztucznego przydźwięku. Phase Matching Bass z prawidłową fazą ma niewiele wspólnego. Jeżeli chcecie mieć dużo basu, lepiej zbierajcie na subwoofer albo skupcie się na tym, co daje sam wzmacniacz. A w tej dziedzinie daje naprawdę sporo i nie potrzeba mu żadnego podbicia.

Przechodzimy na zaplecze, a tu spore zaskoczenie. Spodziewałem się, że znajdziemy tu gniazdo USB do podłączenia komputera, może nawet antenę Wi-Fi lub gniazdo LAN dające nam dostęp do funkcji sieciowych, a tymczasem z takich nowoczesnych dodatków mamy do dyspozycji dwa gniazda koaksjalne i dwa optyczne. No dobra, fajnie - czyli mogę podłączyć swój wzmacniacz do konsoli lub czegoś podobnego, ale o słuchaniu muzyki bezpośrednio ze smartfona lub odtwarzaniu plików hi-res z laptopa należy zapomnieć. Pozostaje dokupić zewnętrzny streamer, jak na przykład NS-6130. Ciekawe czy w takiej sytuacji lepiej byłoby wykorzystać gniazda RCA czy połączyć oba komponenty za pomocą cyfrowego kabla koaksjalnego. W A-9150 otrzymujemy więc bardzo podstawowy pakiet wejść cyfrowych, ale za to na widok tylnej ścianki ucieszą się zwolennicy klasycznych rozwiązań. Podczas, gdy ze wzmacniaczy z wieloma nowoczesnymi udogodnieniami znikają normalne gniazda, tutaj mamy wszystko, co chcielibyśmy widzieć w audiofilskim piecyku za te pieniądze. Wejście phono dla wkładek MM i MC, z szeroko rozstawionymi kanałami i zaciskiem uziemiającym, cztery wejścia i jedno wyjście liniowe, do tego wyjście z przedwzmacniacza i bezpośrednie wejście do końcówki mocy. Wychodzi więc na to, że możemy podłączyć do A-9150 cztery źródła cyfrowe, cztery analogowe, gramofon, magnetofon, dwa subwoofery i oczywiście nasze kolumny.

Oprócz tego, z tyłu umieszczono masywne, podwójne terminale głośnikowe akceptujące dowolny rodzaj zakończeń. Daleko od pozostałych gniazd wylądowała trójbolcowa sieciówka IEC. Z innych zabawek do dyspozycji mamy hebelkowy przełącznik trybu Auto Standby oraz małe gniazdko dla zewnętrznego odbiornika podczerwieni. To na wypadek gdyby ktoś chciał zamknąć wzmacniacz w szafce do której nie dochodzą sygnały z pilota. Naturalnie nie popieram takich pomysłów, bo wzmacniacz musi się chłodzić, a poza tym jest naprawdę ładny, ale niektórych użytkowników taka wiadomość ucieszy. Sam pilot to spory kawałek plastiku, którym obsłużymy również źródło. Widać, że firma jednak zachęca swoich klientów do budowania pełnej wieży i nie ma w tym nic złego. Do wyboru mamy przecież sześć odtwarzaczy płyt kompaktowych, w tym jeden z funkcjami sieciowymi i jedną zmieniarkę na sześć płyt, do tego dwa strumieniowce, dwa tunery i jeden gramofon - testowany przez nas niemal dwa lata temu CP-1050. Oferta japońskiej firmy w segmencie hi-fi miejscami pachnie minioną epoką, ale to wszystko łączy się w jedną całość. Jeżeli komuś zależy na nowoczesnym i funkcjonalnym sprzęcie, pewnie wybierze jeden z amplitunerów stereo lub kina domowego. Dla melomanów, którzy z natury są bardziej konserwatywni, są właśnie takie urządzenia, jak A-9150. Czy to taki wzmacniacz, jak za starych, dobrych lat?

Onkyo A-9150

Brzmienie

Wiele wskazuje na to, że tak. Nie wiem, może trochę przesadzam, ale od pierwszych minut odsłuchu miałem wrażenie, że opisywany model ma w sobie coś, czego nie dadzą nam bogato wyposażone amplitunery z cyfrowymi funkcjami i impulsowymi zasilaczami. Te zwykle grają poprawnie i bezpiecznie, więc trudno się do czegokolwiek przyczepić, ale wystarczy podłączyć do kolumn takiego A-9150, a otwiera się przed nami trochę inny świat. Ten dźwięk ma w sobie naturalną dynamikę, jest przejrzysty i przyjemny zarazem, a do tego ma bas jak dzwon. Bez sztucznego podbicia, bez stosowania jakichkolwiek zabiegów, które może zrobiłyby wrażenie na grupce nastolatków. Po prostu jest tutaj faktyczna głębia, masa i ciężar. Japońska integra daje nam do zrozumienia, że możemy serwować jej dowolny materiał, a niskie tony nie skończą się i nie wymiękną. A-9150 nie jest ani najmocniejszym ani najdroższym wzmacniaczem, z jakim miałem do czynienia, a mimo to podczas odsłuchu towarzyszyło mi dziwne poczucie bezpieczeństwa. Jakbym po kilku minutach wiedział, że nie będzie żadnych przygód, a brzmienie pozostanie głębokie, dynamiczne, przejrzyste i neutralne do końca testu. I dokładnie tak było.

Wrażenie obcowania z normalnym, fizjologicznym i łatwo przyswajalnym dźwiękiem to dopiero początek. Jasne, dla audiofilów będzie to bardzo ważne, bo nie każdy akceptuje brzmienie wzmacniaczy pracujących w klasie D i innych ekologicznych wynalazków. Dla mnie na przykład klasyczna konstrukcja układu elektronicznego to wciąż podstawa. Wiem, że istnieją urządzenia, które potrafią wycisnąć z tych rozwiązań wiele dobrego, ale na widok dużego transformatora i tranzystorów przykręconych do aluminiowego radiatora, lub lamp, cieszą mi się uszy. Na wieść o procesorach DSP, filtrach cyfrowych i wzmacniaczach impulsowych chowają się natomiast za kołnierz. Wygląda jednak na to, że nie wszyscy producenci sprzętu podzielają ten pogląd. Jeszcze niedawno za 2499 zł można było kupić dwadzieścia wzmacniaczy godnych polecenia. Teraz, tak z ciekawości, chciałem znaleźć przynajmniej dziesięć i mam z tym spory problem. Po wykreśleniu maleńkich boxów i modeli, co do których konstrukcji wewnętrznej mam wątpliwości, zostaje nam zaledwie kilka solidnych, sprawdzonych propozycji. NAD C326BEE, Rotel A10, Yamaha A-S701, Audio Analogue Crescendo, Marantz PM6006, może parę innych modeli. A gdzie reszta? Sporo ponad zakładanym budżetem. Atoll IN50SE - 2990 zł, Cambridge Audio CXA60 - 3490 zł, Arcam A29 - 3499 zł, Creek Evolution 50A - 3900 zł. Większość z wymienionych modeli to konstrukcje mające na liczniku po kilka lat. Prawdopodobnie niebawem zostaną więc albo wymienione na ulepszone wersje kosztujące kilkaset złotych więcej, albo zastąpione zupełnie nowymi modelami w tej samej cenie, ale z innym wnętrzem. Tymczasem Onkyo ma nam do zaproponowania zupełnie nowy, klasyczny wzmacniacz, który wygląda i gra tak, jak kultowe modele sprzed kilkunastu lat. W jego brzmieniu czuć coś, o czym powoli już zapominamy, a czego - moim zdaniem - powinniśmy się coraz mocniej domagać.

Powiecie, że Karasińskiego już do reszty powaliło? Najpierw walczę z płytami kompaktowymi, opowiadając się po stronie gęstych plików i płyt winylowych, a teraz chwalę nowy wzmacniacz za to, że gra po staremu... Cóż, dokładnie tak jest! A-9150 naprawdę potrafi dać czadu. Nie tylko pod względem dynamiki, ale też ogólnego charakteru brzmienia. Japoński piecyk ma taki leciutki, fabrycznie włączony loudness. O głębokim basie już wspominałem, ale na przeciwnym skraju pasma dzieje się jeszcze więcej. Na szczęście nie jest to podbicie, które całkowicie zaburzyłoby równowagę tonalną i dobrze pojętą neutralność. Nie ma jednak co ukrywać, że dźwięk jest trochę podrasowany. Mamy wrażenie jakby nasza ulubiona muzyka była potężniejsza, a jednocześnie wyławiamy drobne szczegóły i koncentrujemy się na napowietrzonej przestrzeni. Wszystkie te zabiegi byłyby na nic gdyby A-9150 był za słaby i nie potrafił faktycznie nakarmić membran prądem. Ale potrafi, dzięki czemu nawet nie mam mu za złe tych maleńkich oszustw. Drugim, jeszcze większym plusem jest naturalna barwa dźwięku w całym paśmie. Analizując zakres średnich tonów stwierdziłem, że nie ma tu ani zagęszczenia i ocieplenia, ani sterylnej suchości. Jest po prostu prawidłowo. Testowany wzmacniacz potrafi odtworzyć barwy wokali i instrumentów w sposób wierny i nie budzący wątpliwości. Wrażenie chłodnego obiektywizmu może wynikać z małej górki w zakresie wysokich tonów, ale moim zdaniem barwa jest tutaj nastawiona na zero. Jeżeli chcecie usłyszeć trochę więcej ciepła, hmm... Marantz nie, Yamaha nie, Arcam też nie... Może NAD, Atoll albo Creek? Ale to już trochę inne pieniądze.

Kiedy japońska firma zapowiadała premierę testowanego modelu, spodziewałem się, że będzie to nowoczesny wzmacniacz w ładnym opakowaniu. Tymczasem A-9150 to po prostu porządna, klasyczna integra charakteryzująca się dynamicznym, głębokim i rozdzielczym brzmieniem z odrobiną zabarwienia charakterystycznego dla sprzętu z tamtych stron świata. Z zewnątrz to kawał porządnego pieca, a po podłączeniu źródła i kolumn okazało się, że także kawał porządnego grania. Rzadko który wzmacniacz za takie pieniądze potrafi prowadzić kolumny z taką pewnością siebie, oferując zgrabną kompozycję złożoną z przyciągających ucho elementów. Minusy? Brak wejścia USB. Kto normalny wsadza do wzmacniacza przetwornik AK4452 obsługujący sygnały 32 bit/768 kHz i nie daje klientom szybkiej, łatwej opcji aby od razu wykorzystać jego potencjał? Dobrze, może nie każdy lubi słuchać muzyki z laptopa podłączonego do wzmacniacza. Ja też wolę inne rozwiązania, jak chociażby zewnętrzne streamery. Ale mówimy o budżetowym wzmacniaczu. Nabywcy takiego piecyka mogą po prostu jeszcze nie mieć pieniędzy na drugi klocek. A-9150 to niestety nie wzmacniacz all-in-one. To po prostu integra stereo, która ma cztery wejścia cyfrowe, wbudowany phono stage i wyjście słuchawkowe, bardzo dobre zresztą. Aby wykorzystać jego potencjał, trzeba będzie sięgnąć po dobre źródło. Dlatego domyślam się, że wielu klientów zdecyduje się mimo wszystko na amplituner stereo, jak chociażby TX-8250 dostępny w takiej samej cenie. A-9150 wymaga też ostrożności przy wyborze kolumn. Unikałbym zestawów o bardzo zadziornym i ofensywnym brzmieniu. Chyba, że lubicie takie bezkompromisowe granie. Osobiście szukałbym głośników, które do listy zalet japońskiego wzmacniacza dopiszą trochę ciepła, dając w efekcie brzmienie tak samo efektowne, ale bardziej muzykalne. Tannoy, DALI, Pylon Audio, Mission, Dynaudio? Warto poświęcić na to trochę czasu, bo z tym piecykiem można osiągnąć naprawdę dużo.

Onkyo A-9150

Budowa i parametry

Onkyo A-9150 to zintegrowany wzmacniacz stereo wyposażony w przetwornik cyfrowo-analogowy oraz phono stage obsługujący wkładki MM i MC. Producent chwali się zastosowaniem kilku firmowych technologii takich, jak transformator HCPS dostarczający prąd do baterii wykonanych na zamówienie kondensatorów filtrujących o pojemności 10000 µF każdy, jednak prawdziwą nowością są układy Discrete SpectraModule wprowadzone po raz pierwszy właśnie w tym modelu. Są to ekranowane stopnie wejściowe końcówki mocy zbudowane na tranzystorach i mogące pochwalić się szybkością narastania napięcia 500 V/µs. W testowanym modelu zobaczymy dwa takie moduły - mają one postać pionowych, aluminiowych bloczków, w których zamknięte są dyskretne układy elektroniczne. Można je podejrzeć patrząc na wzmacniacz z boku, pod dużym kątem, jednak co dokładnie kryje się w klockach opisanych jako Discrete SpectraModule, ciężko powiedzieć. Producent twierdzi, że dzięki nim zachowana zostaje prawdziwa dynamika dźwięku i bardzo szerokie, liniowe pasmo przenoszenia sięgające nawet nie kilo, a megaherców. Wydzielenie korektora RIAA z obwodów wzmacniacza zaowocowało zwiększeniem odporności tego czułego układu na zakłócenia. Przetwornik cyfrowo-analogowy zbudowano w oparciu o kość Asahi Kasei AK4452 pracującą z częstotliwością 768 kHz i długością słowa 32 bit. Proces wspomagany jest przez filtr bardzo wysokich częstotliwości DIDRC, który oczyszcza sygnał z szumów. W sekcji przedwzmacniacza zastosowano obwód Optimum Gain Volume Control izolujący sygnał od szumów i zapobiegający zniekształceniom przy niskim poziomie głośności. Symetryczny układ zaprojektowano z zachowaniem tej samej długości ścieżek lewego i prawego kanału, co minimalizuje błędy odtwarzania sceny stereo. A-9150 ma także duże, aluminiowe radiatory, dzięki czemu nie powinien się przegrzewać nawet przy intensywnym użytkowaniu. Jeśli chodzi o parametry, wzmacniacz oferuje moc 60 W na kanał przy 4 Ω. Nigdzie nie mogłem znaleźć wartości podawanej przy obciążeniu 8 Ω, ale domyślam się, że będzie to około 35-40 W. Przy maksymalnej mocy zniekształcenia osiągają poziom 0,08%. Do tego A-9150 może pochwalić się współczynnikiem tłumienia wynoszącym 80 i stosunkiem sygnału do szumu 107 dB.

Konfiguracja

Pylon Audio Diamond Monitor, Equilibrium Ether Ceramique, Marantz HD-DAC1, Astell&Kern AK70, Sennheiser HD 600, Equilibrium Tune 33 Light, Enerr Tablette 6S, Enerr Symbol Hybrid.

Onkyo A-9150

Werdykt

Wprowadzając na rynek opisywany wzmacniacz, Onkyo wyraźnie daje nam do zrozumienia, że nie zapomina o audiofilach. Nawet jeśli większość klientów za te pieniądze kupi bogato wyposażony amplituner. Wytłumaczenie niewtajemniczonym melomanom dlaczego mieliby się zdecydować na urządzenie bez wyświetlacza, łączności bezprzewodowej i wielu innych bajerów będzie trudnym zadaniem. Chyba, że darujemy sobie opowieści o tranzystorach i przejdziemy od razu do odsłuchu. A-9150 jest ładniejszy, cięższy i bardziej elegancki, ale to właśnie na tym etapie ujawnia się jego prawdziwa przewaga nad amplitunerami i systemami all-in-one. Trzeba tylko poświęcić trochę pieniędzy na dodatkowe źródło i przyłożyć się do wyboru kolumn. Jeśli spełnicie te dwa warunki, będziecie cieszyć się brzmieniem, o jakim posiadacze jednopudełkowych rozwiązań w tej cenie mogą tylko pomarzyć.

Dane techniczne

Wejścia analogowe: 4 x RCA, 1 x phono (MM/MC)
Wyjścia analogowe: 1 x pre-out, 1 x rec-out
Wejścia cyfrowe: 2 x optyczne, 2 x koaksjalne
Wyjście słuchawkowe: 6,3 mm
Moc wyjściowa: 60 W/4 Ω
Pasmo przenoszenia: 20 Hz - 20 kHz
Stosunek sygnał/szum: 107 dB
Zniekształcenia: 0,08%
Współczynnik tłumienia: 80
Impedancja wyjścia słuchawkowego: 390 Ω
Zużycie energii: 160 W
Wymiary (W/S/G): 13,9/43,5/33,1 cm
Masa: 9,2 kg
Cena: 2499 zł

Sprzęt do testu dostarczyła firma EIC.

Zdjęcia: Małgorzata Karasińska, StereoLife.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga5Rownowaga5Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga5Rownowaga5RownowagaStop

Dynamika
Poziomy7

Rozdzielczość
Poziomy7

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy6

Spójność
Poziomy6

Muzykalność
Poziomy6

Szerokość sceny stereo
SzerokoscStereo2

Głębia sceny stereo
GlebiaStereo13

Jakość wykonania
Poziomy7

Funkcjonalność
Poziomy6

Cena
Poziomy7

Nagroda
sl-rekomendacja


Komentarze (6)

 • Bromu

  Powiem tak - szukałem wzmacniacza zintegrowanego od jakiegoś czasu. Nie chciałem wydać więcej jak 1500 zł i miałem spory problem ze znalezieniem czegokolwiek co zdeklasowało by mojego 20 letniego Onkyo A-9211 po modyfikacjach własnych. Trafiłem jednak do Rzeszowa, do sali odsłuchowej gdzie po odsłuchaniu wszystkomającego amplitunera Yamachy który nie zrobił na mnie żadnego wrażenia, poleciłem podłączyć ten wzmacniacz. Podczas odsłuchu płyty "Amarok" Oldfielda, micha sama zaczęła się uśmiechać, albowiem to było to! Dźwięk z tego wzmacniacza jest po prostu... Taki jaki ma być. Bez mrugnięcia okiem nabyłem go pomimo ceny i satysfakcja jest 100%. Rzadkie połączenie wyglądu z klasą i takiego samego brzmienia. Ten wzmacniacz jest konkretny. Dobrze, że nie kupiłem wszystkomającej Yamahy albo innego Pioneera, bo byłbym... Nieszczęśliwy.

  6
 • Jak

  30 W/8 Ω za PDF z www Onkyo. No i jeszcze, jeśli się nie mylę, ten sprzęt jest produkowany w Japonii, a nie Malezji lub Chinach.

  3
 • Malezyjczyk

  Mylisz się, nawet na zdjęciu ilustrującym artykuł widać napis "Made in Malaysia".

  1
 • grzegorz

  Witam. Kupiłem zestaw A-9150 plus NS-6130 i tu mam pytanie jak ten zestaw podłączyć? Czy cyfrowo będzie lepiej? Wiem, że najlepiej sprawdzić ale nie mam kabla i czy jest sens inwestować? Z góry dziękuję za podpowiedź.

  3
 • Jacek

  Tranzystory Toshiby, to musi jakoś grać. Miałem stary Onkyo kiedyś i tez mi się podobało jak grał. Kupiłbym ten wzmacniacz, tylko nie mogę strawić tych niebieskich diodek wszędzie. Wszyscy tylko te niebieskie badziewia... Kiedy się obudzą te firmy, że zielone i czerwone były przyjemniejsze dla oka i nastrojowe, a te niebieskie to na dyskotekę, a nie do sprzętu chcącego być w dziale hi-fi. Zastanawiam się nad Exposure, bo ma czerwone diodki. Nie będzie mnie to wkurzało za każdym razem jak popatrzę na to, bo jest parę klocków co bym o nich pomyślał, ale wszystko miga na niebiesko Rotel, NAD, Onkyo, Pioneer, wszystko japońskie. Co tych Japończyków porąbało na ten niebieski? Jakie były piękne Rotele, jak były zielone i czerwone podświetlenia, a teraz jest chłam, przynajmniej wizualnie.

  6
 • Damian

  Czy do kolumn Tannoy Mercury 7.4 ten wzmacniacz nie będzie za słaby?

  0

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Polecany film

Nowe testy

Poprzedni Następny
Lyngdorf TDAI-1120

Lyngdorf TDAI-1120

Nie jest tajemnicą, że branża audio nie należy do najbardziej innowacyjnych. Postęp techniczny i zmiany trendów, i tak napędzane w dużej mierze przez siły zewnętrzne, widać tu wprawdzie wyraźniej niż...

Rotel A11 Tribute

Rotel A11 Tribute

Ken Ishiwata to postać, która audiofilom jednoznacznie kojarzy się z marką Marantz. Jako starszy menedżer produktu i ambasador firmy, Ken używał swoich uszu i doświadczenia inżynierskiego do pracy z zespołami...

HiFiMAN HE-R10D

HiFiMAN HE-R10D

Marzeniem wielu audiofilów zawsze były kolumny i słuchawki elektrostatyczne. Dla większości niespełnionym, bo zestawy głośnikowe zbudowane w tej technologii wymagają bardzo mocnego wzmacniacza oraz wyjątkowej dbałości o akustykę pomieszczenia odsłuchowego...

Bannery boczne

Komentarze

Grzegorz
@Bronek - Na 2000 zł to obniżyli cenę dopiero po premierze A11 Tribute, a kwota katalogowa była znacznie wyższa. Standardowa praktyka jeśli chodzi o tego dystry...
Bronek
Można i inaczej spojrzeć na cenę, obecnie A11 jest sprzedawany za 2000 zł, czyli 700 zł za naklejkę Tribute może być całkiem niezłym interesem dla producenta (j...
stereolife
@Opiniodawca - Haha, to prawda. Kolejne modele będą pewnie nazywane od tytułów płyt i utworów Stevena:-)
stereolife
@Bartek - Nie jesteśmy przekonani, czy to jest wymarzone towarzystwo dla Audiovectorów QR5. Na początek może być, ale należy się spodziewać, że spora część pote...
Opiniodawca
Toż to sprzęt wręcz stworzony do słuchania Stevena Wilsona...;)

Płyty

Gojira - Fortitude

Gojira - Fortitude

Przez ostatnie lata muzycy Gojiry zawzięcie testowali wytrwałość swoich fanów, wystawiając ich na najdłuższą przerwę wydawniczą w dotychczasowej karierze. "Magmę"...

Newsy

Technics SL-1200MK7

Technics SL-1200MK7

Wraz z modelem SL-100C firma Technics zaprezentowała nowy gramofon z napędem bezpośrednim - SL-1200MK7. Nowy model posiada nie tylko te...

Tech Corner

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Praktyczny przewodnik po klasach pracy wzmacniaczy audio

Czym powinien kierować się miłośnik sprzętu audio przy wyborze wzmacniacza? Gdyby na tak postawione pytanie można było udzielić prostej i zwięzłej odpowiedzi, pewnie nikt nie zawracałby sobie głowy testami i odsłuchami. Przyjmijmy jednak, że mamy już pewne rozeznanie w temacie, a z długiej listy dostępnych na rynku modeli chcemy wybrać...

Nowości ze świata

 • True Wireless In-Ear Headphones are immensely popular, but most currently available designs represent a compromise choice, one that trades sound quality for wireless convenience. Bowers & Wilkins has always insisted this issue would need to be addressed before the company could...

 • For years, globe-trotting musicians including U2, Foo Fighters and Sir Paul McCartney have trusted UK-based Ashdown Engineering to build world-class bass amplifiers for their performances and studio use. Now Ashdown is embarking on its own world tour, bringing its superior...

 • Cambridge Audio has been at the forefront of British audio innovation for over 50 years and Evo represents an evolution in hi-fi - an all-in-one music player that combines timeless design, cutting edge technology, streaming smarts, and incredible audio performance...

Prezentacje

Najeźdźca z północy - Hegel

Najeźdźca z północy - Hegel

Wydawałoby się, że w bardzo gęstej branży audio kompletnie nie ma już miejsca dla nowych graczy. Że wszystkie stołki obsadzone są sztywno, bez szans na zmiany. A jednak od czasu do czasu pojawiają się firmy, które potrafią zaintrygować i porwać audiofilów, odbierając klientów starym wyjadaczom. Jednym z producentów, który wkroczył...

Poradniki

Jak wybrać gramofon

Jak wybrać gramofon

Decyzja zapadła. Kupujemy gramofon. Wszyscy dookoła zachwycają się pięknym, analogowym dźwiękiem, więc decydujemy się na rozpoczęcie naszej winylowej wycieczki. A...

Listy

Galerie

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Najpiękniejsze i najciekawsze gramofony świata

Większość audiofilów ceni gramofony za wyjątkowe, analogowe brzmienie. Uważają, że muzyka płynąca z winylowych płyt jest cieplejsza, bardziej wielowymiarowa i...

Popularne testy

Dyskografie

Budgie - Zapomniany gatunek

Budgie - Zapomniany gatunek

Deski skrzypiały pod nogami, kiedy wchodził na strych. Strach jednak tłumiła fascynacja nowym, nieznanym wcześniej miejscem. Spróchniałe schody nie miały...

Wywiady

Popularne artykuły

Vintage

Philips RH 832

Philips RH 832

Sprzęt audio ewoluował przez lata nie tylko technologicznie, ale także dizajnersko. Co niektóre koncepcje przetrwały do dziś (ot, chociażby klasyczny...

Cytaty

AnnaKamienska.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych klikając tutaj.