Bannery górne wyróżnione

Bannery górne

A+ A A-

Audio Pro BT5

Audio Pro BT5

Skandynawski sprzęt audio to nie tylko piękne wzmacniacze i wysokiej klasy zestawy głośnikowe, ale także wszystko, co zamknęlibyśmy w kategorii urządzeń dizajnerskich - wyjątkowo sprytne głośniki bezprzewodowe, minimalistyczne soundbary i systemy kina domowego zaprojektowane tak, by nie zabierać nam jakże cennej w dzisiejszych czasach przestrzeni życiowej. Wyglądają jak ozdoby ze sklepu z ekskluzywnymi meblami, nie ingerują w wystrój pokoju odsłuchowego, nie zmuszają nas do przestawiania mebli, a grają. Czasami równie dobrze, jak znacznie większe zestawy za porównywalne pieniądze. Nikogo zatem nie dziwi, że wiele firm znanych z produkcji typowo audiofilskiego sprzętu zaczęło stopniowo przerzucać się na takie właśnie urządzenia. Jedną z nich jest Audio Pro - szwedzki specjalista od kompaktowych głośników.

Choć niektórzy mogą usłyszeć tę nazwę po raz pierwszy, warto zaznaczyć, że Audio Pro działa na rynku już ponad czterdzieści lat. To ogromny bagaż doświadczeń, który daje nadzieję, że szwedzcy konstruktorzy naprawdę wiedzą, co robią. W aktualnym katalogu znajdziemy nie tylko audiofilskie zestawy głośnikowe, ale także systemy bezprzewodowe i różnego rodzaju głośniki, które spodobają się młodszym melomanom. Kluczowa ma być tutaj możliwość uzyskania dużego dźwięku z urządzenia o stosunkowo małych rozmiarach. Jak to zrobić? Jak wskazuje sam producent, sekretem ma być właśnie wiedza techniczna, która w połączeniu z wieloletnimi badaniami i pracami rozwojowymi doprowadziła do stworzenia wielu innowacyjnych, opatentowanych rozwiązań. Już w pierwszych latach działalności Audio Pro inżynier Karl-Erik Ståhl opracował rewolucyjne rozwiązanie ACE-Bass, pozwalające uzyskać głęboki bas z niewielkich urządzeń. Wszystko po to, aby muzykę można było nie tylko usłyszeć, ale też poczuć - nawet w przypadku kompaktowych konstrukcji. Przykładem takiego głośnika ma być najnowszy model BT5. Mały, ale wyjątkowo ładny i, w porównaniu z utytułowaną konkurencją, niedrogi. Sprawdźmy na co go stać.

Audio Pro BT5

Wygląd i funkcjonalność

Gdybym był sprzętowym laikiem kierującym się w sklepie sugestiami wzrokowymi, z pewnością nie sięgnąłbym po BT5. Front pudełka nie wyróżnia się zupełnie niczym. Widzimy tu głośnik w różnych odcieniach szarości na jasnoszarym tle i napisy w ciemniejszej tonacji tego samego koloru. Nie przyciąga to wzroku. Jedynym wyróżniającym się elementem jest miniatura szwedzkiej flagi wraz z informacją o tym, że producent sprzętu działa w branży od 1978 roku. Ciekawie zrobiłoby się gdyby osoba wykładająca w sklepie sprzęt na półki pomyliła się i powiesiła opakowanie tyłem do przodu. Zdjęcie łosia na tle zimowej scenerii na regale ze sprzętem audio byłoby małym ewenementem. Bardzo ładną grafikę uzupełnia napis "Sound of Scandinavia". Dla mnie, jako osoby zafascynowanej tym rejonem Europy, jest to kolejna wartość dodana. Podobnie, jak górna część pudełka z kolejnym plenerowym, typowo skandynawskim krajobrazem. Prezentuje się to zdecydowanie ciekawiej niż pozostałe ścianki opakowania, utrzymane w konwencji frontu, z suchymi informacjami na temat sprzętu schowanego w pudełku. Za takie pomieszanie przyciągających wzrok zdjęć z szarym marazmem poleciałbym projektantowi po premii. Zwłaszcza, że Audio Pro, mimo wieloletniego doświadczenia, nie jest takim potentatem, jak Bang & Olufsen czy JBL, więc czymś wyróżniać się musi.

Załóżmy jednak, że sprzedawca się pomylił, a my, skuszeni zimowym, skandynawskim krajobrazem, sięgnęliśmy po BT5. Co nas czeka? Z rzeczy nie do końca istotnych warto zwrócić uwagę na to, że zestaw jest bardzo porządnie zapakowany. W środku nic nie lata, a dwa styropianowe korytka zapewniają sprzętowi bezpieczeństwo. W pudełku, oprócz głośnika zapakowanego w materiałowy pokrowiec, znajdziemy dwa kable zasilające z różnymi końcówkami oraz instrukcję obsługi. Skromnie? Z jednej strony tak, ale z drugiej - czego więcej można się tutaj było spodziewać? Przejdźmy zatem do samej atrakcji wieczoru, czyli BT5. Głośnik w pełni rekompensuje wszelkie wątpliwości związane z nijakim opakowaniem. Sprzęt jest po prostu ładny, a po dobraniu odpowiedniej barwy może dobrze współgrać z meblami w pomieszczeniu. Audio Pro wypuściło ten model w trzech wersjach kolorystycznych. Do wyboru mamy jasne lub ciemne drewno oraz klasyczną czerń. Niezależnie od wyboru kolorystyki, całość uzupełnia ciemnoszara, gruba, materiałowa osłona, na której umieszczono logo. I tak, jak plecionka robi naprawdę bardzo dobre wrażenie, tak jestem sceptycznie nastawiony do zastosowanej okleiny. Do testów otrzymałem wariant jaśniejszy, który z daleka prezentuje się ładnie, jednak z bliska przypomina polską stylistykę meblową lat dziewięćdziesiątych. Chciałbym zobaczyć na żywo wersję czarną, bo wydaje mi się, że mogłaby ona prezentować się bardziej naturalnie.

Jeśli chodzi o tył urządzenia, tutaj sprzętowcy nie poszaleją. Z elementów konfiguracyjnych mamy przełącznik Standby/Auto On, wejście zasilające oraz gniazdo 3,5 mm. Na górze znajdziemy sześć przycisków umieszczonych na metalowym panelu wpuszczonym w obudowę. W tym miejscu również do czynienia mamy ze standardami czyli włącznikiem, przyciskiem parowania Bluetooth, przyciskiem aktywującym wejście analogowe oraz dwoma guzikami do regulacji głośności. Tu pojawia się pytanie czy konieczne było użycie dwóch przycisków do zmieniania źródła dźwięku, skoro do wyboru mamy tak naprawdę dwie opcje - Bluetooth i AUX. Nie wystarczyłby jeden przełącznik? I czy w zasadzie po to kupiliśmy bezprzewodowy głośnik, aby korzystać z kabla? Zawsze jednak pozostaje furtka, aby podłączyć BT5 do starszego telewizora, odtwarzacza płyt kompaktowych lub gramofonu. Lepiej takie wejście mieć, niż go nie mieć. Wróćmy jednak na chwilę do roli typowego klienta, który skuszony skandynawskim krajobrazem kupił BT5. Sprzęt jest już rozpakowany i gotowy do testowania. A idealnym miejscem do testów z pewnością będzie nadmorska plaża w letni weekend. I tu pojawia się problem ponieważ sprzęt nie ma wbudowanego akumulatora i wymaga stałego źródła zasilania. Nie po to Szwedzi się napracowali, aby profanować ich sprzęt w plenerze. BT5 jest ładny i tak właśnie ma się prezentować pośród mebli, w domowym zaciszu. I słusznie. W końcu od pleneru są Flipy, Charge i Boomboxy. Wyobrażam sobie jednak, że niejeden klient kupi taki głośnik, bo spodoba mu się na zdjęciach, opisu nie przeczyta, z danymi technicznymi się nie zapozna, bo w końcu głośnik Bluetooth to głośnik Bluetooth, nie? A tu niespodzianka, bo Bluetooth owszem, ale tylko jeśli w pobliżu mamy gniazdko, a w gniazdku - prąd.

Plusem głośnika Bluetooth jest fakt, że po sparowaniu go z telefonem, komputerem lub innym urządzeniem, jesteśmy całkowicie niezależni od kompatybilności głośnika z różnymi serwisami muzycznymi. Urządzenie odtwarza wszystkie dźwięki - muzykę z YouTube'a, film odtwarzany w przeglądarce, reklamy leków na przeziębienie... Ale przynajmniej nie trzeba się nad niczym zastanawiać.

W moim przypadku pojawiła się także inna wątpliwość dotycząca takiego akurat rozwiązania. Od dłuższego czasu jestem szczęśliwym posiadaczem dwóch głośników Yamaha MusicCast 20. Najważniejszym plusem takiego zestawu jest fakt, że model ten łączy się ze światem za pomocą sieci Wi-Fi, a telefon jest w zasadzie tylko pilotem, za pomocą którego wydajemy głośnikom komendy. Resztę robią same. BT5 tego nie ma. Głośnik wymaga ciągłej dostawy informacji z urządzenia przesyłającego dźwięk, co oznacza, że nie możemy wyjść ze smartfonem lub komputerem poza pokój, w którym znajduje się głośnik, a dodatkowo rozładowujemy sobie baterię. Wi-Fi a Bluetooth to niebo a ziemia. Zejście z rozwiązania o klasę wyższego nie było przyjemne. Plusem głośnika Bluetooth jest fakt, że po sparowaniu go z telefonem, komputerem lub innym urządzeniem, jesteśmy całkowicie niezależni od kompatybilności głośnika z różnymi serwisami muzycznymi. Urządzenie odtwarza wszystkie dźwięki - muzykę z YouTube'a, film odtwarzany w przeglądarce, reklamy leków na przeziębienie... Ale przynajmniej nie trzeba się nad niczym zastanawiać. Mamy połączenie, mamy prąd, to gra. Minusem jest oczywiście jakość brzmienia w połączeniu bezprzewodowym. Co by nie mówić, wciąż nie jest to rozwiązanie idealne, a przesyłanie dźwięku przez Bluetooth oznacza wyraźną stratę objawiającą się zazwyczaj jako spowolnienie i zamulenie. Ogromnym plusem testowanego modelu jest jednak cena. Na tyle atrakcyjna, że należałoby się zastanowić czy mamy prawo czegokolwiek się czepiać. Za 649 zł można kupić raczej kieszonkowy głośniczek z klipsem lub skromne pudełko, które można nosić w torbie razem z laptopem, jak Cambridge Audio Yoyo S, Denon Envaya Mini, Bang & Olufsen Beoplay P2 czy JBL Xtreme. Z drugiej strony, niewiele już brakuje do tego, by kupić sobie domowy głośnik sieciowy z łącznością Wi-Fi. Iriver LS150 jest nawet tańszy, a Denon HEOS 1 HS2, Harman Kardon Citation One albo Sonos One SL kosztują parę stówek więcej. Zresztą, co tu daleko szukać, z oferty Audio Pro wystarczy zwrócić uwagę na model Addon C5. Kosztuje 999 zł, ale dostajemy łączność Wi-Fi, LAN i Bluetooth, wejścia RCA i 3,5 mm, obsługę firmowego multiroomu, AirPlay, Spotify Connect... Ja bym się nie zastanawiał, ale przyglądając się ofercie szwedzkiej firmy, chciałem zacząć od początku. Miało być tanio, jest tanio. A czy jest też dobrze?

Audio Pro BT5

Brzmienie

Pogodzony z faktem, że na plaży BT5 mi nie pogra, zasiadłem do testów w domowym zaciszu. Parowanie głośnika z urządzeniem mobilnym przebiega bez najmniejszych problemów. W zasadzie nie jest konieczne sięganie po instrukcję. Pierwszy test polegał oczywiście na sprawdzeniu możliwości tego, wydawałoby się, grzecznego urządzenia. I tu miłe zaskoczenie, bo BT5 bez żadnych nerwów i charakterystycznego charczenia jest w stanie bez problemu wypełnić dźwiękiem kilkunastometrowe pomieszczenie. Można nim bez problemu obsłużyć nawet znacznie większe pomieszczenie lub całe mieszkanie - tak, aby domownicy siedzący w różnych pokojach też coś słyszeli (jeśli akurat mają taką ochotę). W tym miejscu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ustawienie sprzętu w pomieszczeniu. Trzeba poeksperymentować i dać głośnikowi odrobinę przestrzeni, aby nam tę przestrzeń oddał. W czasie testu BT5 najlepiej grał umieszczony w centralnej części pokoju, w niewielkiej odległości od ściany. Muszę jednak przyznać, że droga do osiągnięcia takiego rezultatu była długa i wyboista.

Moje pierwsze podejście do odsłuchu głośnika Audio Pro nie zaczęło się najlepiej. Standardowo, test chciałem rozpocząć od moich ulubionych płyt metalowych, które w niektórych przypadkach potrafią dosłownie wcisnąć słuchacza w fotel. Z BT5 wszystkie te gatunki wypadły, co tu dużo mówić, źle. Po kilkunastu próbach doszedłem do wniosku, że głośnik nie radzi sobie z muzyką, nazwijmy to, nie do końca klarownie wyprodukowaną. Prawdziwy klasyk w postaci albumu "Welcome to Sky Valley" Kyussa stracił całą swą moc i energię. W przypadku nowszych i cięższych odmian metalu (High On Fire, Behemoth, Baroness, Mastodon) muzyka sporo straciła, a momentami wszystko zlewało się w jedną ścianę dźwięku, z której pewne smaczki byłem w stanie wyłapać tylko dlatego, że doskonale wiedziałem gdzie ich szukać, bo wielokrotnie słuchałem tych utworów na innym sprzęcie. Spośród kilkunastu płyt z szerokiej rodziny okołometalowej dobrze wypadł chyba tylko nowy Tool, którego produkcja jest tak klarowna i przejrzysta, a muzyka oszczędna pod względem warstw, że niektóre fragmenty prawdopodobnie brzmiałyby dobrze nawet na telefonie.

Z czystej ciekawości przeprowadziłem prosty eksperyment i te same albumy odtworzyłem na tańszym głośniku JBL Flip 4 oraz na droższym, pojedynczym głośniku Yamaha MusicCast 20. Wynik jest taki, że mniejszy kolega może i jakością dźwięku BT5 nie przebija, ale udało mu się wygenerować całkiem ciekawą przestrzeń. W przypadku głośnika Audio Pro, niezależnie jakby się nie kombinowało z ustawieniem, ciężka muzyka gitarowa brzmi ciasno, a urządzenie nawet nie stara się z tym walczyć. Dźwięk dochodzi do nas z jednego miejsca, a stereofonii, czy to w klasycznym rozumieniu, czy nawet w kategoriach wypełniania najbliższego otoczenia pogłosem, zwyczajnie tutaj nie ma. W całym eksperymencie MusicCast 20, nawet w pojedynkę, był poza wszelką konkurencją. Natomiast w systemie stereo to już zupełnie inny świat. Jakby ktoś odetkał nam drugie ucho. Niestety, nie ma się czemu dziwić. Kiedyś nawet najtańsze urządzenia służące do słuchania muzyki były stereofoniczne. Radiomagnetofony z odpinanymi głośnikami, wszelkiego rodzaju boomboxy czy miniwieże. Bez względu na kaliber i cenę, bez dwóch kanałów nie było słuchania. W epoce miniaturyzacji ta zasada przestała obowiązywać. Liczy się to, aby głośnik był mały i miał głęboki bas. Ale jeden? To tak jakby zastąpić rower monocyklem i udawać, że tak jeździ się wygodniej. W porządku, BT5 to po prostu niedrogi sprzęt do konkretnych zastosowań. Można go postawić w kuchni albo w sypialni. Będzie też ładnie prezentował się w salonie fryzjerskim albo hotelowej recepcji. Jeżeli jednak ktoś wbije sobie do głowy, że zamiast systemu stereo można kupić takie sprytne urządzonko i otrzymać taki sam dźwięk, to nie. Tak dobrze po prostu nie ma.

Czego zatem słuchać na BT5? Moim zdaniem muzyki dobrze wyprodukowanej i nieskomplikowanej. Mimo zawężonej przestrzeni, przyjemnie wypadło tu granie akustyczne lub pseudoakustyczne z okolic Kurta Vile'a, The War On Drugs czy Courtney Barnett. Ciekawie zaprezentował się także minimalizm Leonarda Cohena, którego wokal brzmiał ciepło i kojąco jak zwykle. Głośnik poradził sobie również z najnowszą odsłoną Swans, która, w przeciwieństwie do poprzedników, jest zdecydowanie delikatniejsza i nie katuje słuchacza ścianą dźwięków. Miłe zaskoczenie przyniosła elektronika. W klasykach Jeana Michela Jarre'a przestrzeni jakimś cudem nie brakowało, a całość brzmiała bardzo klarownie. Podobnie było w przypadku nowszej, szybszej elektroniki, z którą szwedzki głośnik też dał sobie radę i nawet na moment nie zabrakło mu dynamiki. Problem wracał jak bumerang w cięższych momentach. "Breathe" i "Firestarter" The Prodigy traciły połowę swojej wartości.

Sprzęt ten ewidentnie nie jest skierowany do fanów ciężkich brzmień, ale ludzi słuchających muzyki określanej szeroko jako "popularna". W radiowych gatunkach raczej nie zawiedzie, a może nawet przyniesie słuchaczowi dużo radości. Ponad wszelką wątpliwość, jest to głośnik dla odbiorcy stuprocentowo świadomego, że nie jest to rozwiązanie przenośne, ale sprzęt typowo stacjonarny, który po kilku dniach używania stanie się kolejnym elementem domowego wystroju.

Można zatem powiedzieć, że sytuacja z głośnikiem Audio Pro BT5 jest podobna, jak z jego opakowaniem - z jednej strony wypada lepiej, z innej do bólu przeciętnie. Zatem do jakiego odbiorcy skierowany jest ten produkt? Stawiałbym tutaj na ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z cyfrową muzyką. Melomani, którzy nie mają doświadczenia ze sprzętem wyższej klasy, rozpoczną swoją przygodę z BT5 bez żadnych uprzedzeń i punktów odniesienia. Sprzęt ten ewidentnie nie jest skierowany do fanów ciężkich brzmień, ale ludzi słuchających muzyki określanej szeroko jako "popularna". W radiowych gatunkach raczej nie zawiedzie, a może nawet przyniesie słuchaczowi dużo radości. Ponad wszelką wątpliwość, jest to głośnik dla odbiorcy stuprocentowo świadomego, że nie jest to rozwiązanie przenośne, ale sprzęt typowo stacjonarny, który po kilku dniach używania stanie się kolejnym elementem domowego wystroju. W końcu, BT5 uznałbym także za ciekawe rozwiązanie pomocnicze, do wypełniania muzyką tła codziennych czynności lub pracy - w kuchni, sypialni, biurze. Jako główny sprzęt grający, w salonie, wystarczy on tylko średnio wymagającemu odbiorcy. Przy takim scenariuszu warto zastanowić się nad inwestycją w lepszy głośnik, chociażby taki, który obsługuje nie tylko Bluetooth, ale także łączność Wi-Fi z funkcjami streamingowymi i multiroomem. W codziennym użytkowaniu będzie to opcja zdecydowanie wygodniejsza, która nie obciąży naszych urządzeń mobilnych, a przede wszystkim zaoferuje wyższą jakość dźwięku, której Bluetooth nie jest w stanie osiągnąć.

Audio Pro BT5

Budowa i parametry

Audio Pro BT5 to kompaktowy głośnik bezprzewodowy, który zdaniem konstruktorów świetnie wkomponuje się w dowolne wnętrze. Przód i boki urządzenia pokryte są tkaniną, natomiast górna i dolna powierzchnia wykonane są z paneli drewnianych w jednej z trzech wersji kolorystycznych - czarnej, orzecha włoskiego i, jak to nazywa producent, dryfującego drewna. Od strony technicznej, BT5 jest niewielkim głośnikiem bezprzewodowym wykorzystującym Bluetooth 4.0. Obudowa o wymiarach 134 x 250 x 150 mm skrywa dwa przetworniki - wysokotonowy o średnicy 19 mm z tekstylną kopułką i średnio-niskotonowy o średnicy 101 mm. Ich zasilanie powierzono wzmacniaczowi pracującemu w klasie D i generującemu moc 40 W. Same przetworniki to oczywiście nie wszystko. Do wytworzenia sensownego ciśnienia akustycznego i głębokiego basu potrzebna jest też sprytna, dopracowana obudowa. Dlatego w tym przypadku najniższy zakres częstotliwości wspomagany jest dodatkowo poprzez zastosowanie obudowy typu bass-reflex. Całość ma tworzyć niezwykle dopracowany układ, który dostarcza precyzyjny dźwięk z zakresu od 50 Hz do 20 kHz. Przydatną alternatywą dla łączności bezprzewodowej jest wyposażenie BT5 w tradycyjne gniazdo połączeniowe minijack 3,5 mm, dzięki któremu do głośnika można podłączyć także wiele innych źródeł dźwięku.

Werdykt

Jeżeli ktoś zamierza traktować opisywany głośnik jako realną alternatywę dla pełnowymiarowego systemu stereo, powinien, jak to się mówi w korporacyjnym światku, przemyśleć swoje oczekiwania. Wydaje się, że jego konstruktorzy nawet nie mieli takiego zamiaru. BT5 miał być niewielkim, prostym w obsłudze, ładnym i funkcjonalnym urządzeniem, które może nam towarzyszyć w codziennych czynnościach. Widać to nawet na udostępnionych przez producenta zdjęciach. Głośnik stoi w przedpokoju, kuchni, sypialni, a nawet na tarasie. Ostatnie miejsce może być mylące, bo opisywany model nie ma wbudowanego akumulatora, ale niech im będzie - wygląda dobrze, gra całkiem nieźle i nie kosztuje majątku. Posłuchamy muzyki z YouTube'a? Tak. Obejrzymy kolejny odcinek serialu na laptopie lub tablecie, ciesząc się dźwiękiem znacznie, znacznie lepszym niż ten z wbudowanych głośników? Tak. I dokładnie o to chodziło, więc cel został osiągnięty. A do poważnych odsłuchów jest inny sprzęt - większy, droższy i poważniejszy. Z tym nikt nie dyskutuje. Mimo to, chociażby z uwagi na komfort obsługi, nie mówiąc już o jakości brzmienia, zastanowiłbym się czy nie warto dorzucić kilku stówek, aby opuścić salon z głośnikiem wyposażonym w łączność Wi-Fi. Będzie niewiele drożej, ale o wiele lepiej.

Audio Pro BT5

Dane techniczne

Łączność: Bluetooth 4.0
Wejścia: 3,5 mm, USB
Pasmo przenoszenia: 50 Hz - 20 kHz
Częstotliwość podziału: 3800 Hz
Moc wzmacniacza: 10 W + 30 W
Wymiary (W/S/G): 15/25/13,4 cm
Cena: 649 zł

Konfiguracja

Samsung Galaxy S7 Edge, Lenovo Ideapad 300s.

Sprzęt do testu dostarczyła sieć salonów Top Hi-Fi & Video Design. W artykule wykorzystano zdjęcia udostępnione przez firmę Audio Pro.

Równowaga tonalna
RownowagaStartRownowaga3Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga5Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4Rownowaga4RownowagaStop

Dynamika
Poziomy5

Rozdzielczość
Poziomy5

Barwa dźwięku
Barwa4

Szybkość
Poziomy5

Spójność
Poziomy6

Muzykalność
Poziomy5

Jakość wykonania
Poziomy7

Funkcjonalność
Poziomy5

Cena
Poziomy8


Komentarze

  • Brak komentarzy

Skomentuj

Komentuj jako gość

0

Zobacz także

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Streaming krok po kroku

Streaming krok po kroku

Streaming - to pojęcie niemal całkowicie zdominowało świat sprzętu hi-fi. Na przestrzeni dziesięciu lat ten sposób słuchania muzyki przeszedł ewolucję od ciekawostki technologicznej interesującej tylko najbardziej postępowych melomanów i audiofilów do czegoś, co jest dla nas zupełnie naturalne i oczywiste. Dla wielu osób streaming to nieodłączna część codziennego funkcjonowania, podstawowe...

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

Audiofilskie BHP - najważniejsze zasady użytkowania sprzętu stereo

W naszym magazynie koncentrujemy się na treściach kierowanych do entuzjastów i osób żywo zainteresowanych sprzętem stereo. Niezależnie od aktualnych reguł działania internetowych wyszukiwarek czy liczby przypadkowych wizyt na danej stronie bazę czytelników stanowią ludzie dysponujący sporą wiedzą i doświadczeniem w tym temacie. Nawet oni muszą jednak dostrzegać pewną lukę w...

Liczy się muzyka, czyli o kupowaniu sprzętu audio z umiarem

Liczy się muzyka, czyli o kupowaniu sprzętu audio z umiarem

Z muzyką i sprzętem grającym jestem związany od zawsze, a wszystko za sprawą prowadzonego przez mojego ojca sklepu z płytami i komponentami stereo. Przez nasz dom przewinęły się setki wzmacniaczy, magnetofonów, odtwarzaczy CD, gramofonów, tunerów, kolumn głośnikowych, albumów, koncertów i boxów płytowych z najróżniejszych epok. Każdego dnia obcowałem z rozmaitym...

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Wyobraźcie sobie, że siedzicie w przyciemnionym klubie jazzowym w latach czterdziestych XX wieku. Mężczyźni noszą eleganckie, dopasowane garnitury, we włosach mają brylantynę, a w dłoniach dzierżą cygara lub papierosy. Kobiety ubrane są w wytworne suknie, ich fryzury i makijaże powalają, a niektóre z nich palą papierosy w lufkach. Dym unosi...

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

Led Zeppelin - Gdy światem rządzili tytani

No i jak tu - w kilku akapitach - opisać zespół takiego kalibru jak Led Zeppelin? Grupa, która dosłownie wstrząsnęła światem muzycznym niczym ciężkie kroki tytana z mitologii greckiej i uwiodła serca milionów słuchaczy jak nimfa leśna uwodzi maluczkich w dawnych klechdach. Pioruny perkusyjnych uderzeń sprowadzane na ten świat przez...

Bannery dolne

Nowe testy

Poprzedni Następny
Revival Audio Sprint 4

Revival Audio Sprint 4

Rynek sprzętu audio jest wypełniony towarem niczym dyskonty przed świętami. Wybór jest przeogromny, chwilami wręcz przytłaczający. Na półkach dominują produkty uznanych, znanych audiofilom marek, których historia sięga nieraz czasów przedwojennych....

Escape Speakers P9

Escape Speakers P9

Myśląc o nowoczesnym sprzęcie audio, takim jak streamery, słuchawki bezprzewodowe czy głośniki sieciowe, zwykle mamy z tyłu głowy jedną myśl - aby był to produkt na poziomie, lepiej trzymać się...

Rega Aethos

Rega Aethos

Rega to brytyjska firma, która zdobyła uznanie melomanów głównie dzięki produkcji wysokiej jakości gramofonów. Klienci czasami zapominają jednak, że jej katalog obejmuje znacznie szerszy asortyment komponentów stereo, takich jak wzmacniacze,...

Komentarze

a.s.
Miękka kopułka nie działa jak tłok przy niższych częstotliwościach (1 - 8 kHz) - po to wymyślono twarde kopułki aluminiowo magnezowe i jeszcze lepsze berylowe, ...
Piotr
Dla mnie to rewelacyjny odtwarzacz - idealny stosunek jakości do ceny. Uwielbiam funkcję Pure Direct - w połączeniu z włączoną tę samą funkcją w amplitunerze Ya...
Tomasz
Dizajn rodem z PRL-u. Wyglądają jak obite tanim skajem. Musieliby dopłacić, żebym wstawił coś takiego do pokoju.
a.s.
Jeśli to 2,5-drożna, powinny być chyba częstotliwości podziału 1600/220 Hz, a nie 1600/2200 Hz.
Garfield
Tego modelu jeszcze nie słyszałem, ale każdy poprzedni model Revivala podobał mi się bardzo. Panowie wiedzą, co robią.

Płyty

Sólstafir - Hin Helga Kvöl

Sólstafir - Hin Helga Kvöl

W tym roku mija dziesięć lat mojej przygody z ekipą Sólstafir. Wszystko zaczęło się od albumu "Otta", na który trafiłem...

Newsy

Tech Corner

Korekcja sygnału audio - grzech, czy przydatne narzędzie?

Korekcja sygnału audio - grzech, czy przydatne narzędzie?

Podczas jednej z ostatnich rodzinnych wizyt prezentowałem zainteresowanemu członkowi rodziny swój zestaw grający. Usłyszałem wtedy dość intrygujące pytania: "A wzmacniacz nie powinien mieć korektora? Ma tylko pokrętło głośności?". Padły one z ust osoby, dla której czymś całkowicie naturalnym jest, że nawet współczesny amplituner kina domowego, z którego zresztą obecnie korzysta,...

Nowości ze świata

  • In Norse mythology, Thor is known as the god of thunder, lightning, marriage, vitality, agriculture, and the home hearth. He was said to be more sympathetic to humans than his father, Odin, though equally violent. He traveled in a chariot...

  • Manufacturers of hi-fi equipment like to brag about their peak performance, but in any company's product lineup, the key role is played by the models that simply sell best. They are the ones that provide funds for further development and...

  • Sonus Faber announced the launch of Suprema, a groundbreaking loudspeaker system rooted in luxury, unparalleled audio excellence and meticulous craftsmanship. Marking the brand's 40th anniversary, the Suprema system, featuring two main columns, two subwoofers and one electronic crossover, represents the...

Prezentacje

Najeźdźca z północy - Hegel

Najeźdźca z północy - Hegel

Wydawałoby się, że w bardzo gęstej branży audio kompletnie nie ma już miejsca dla nowych graczy. Że wszystkie stołki obsadzone są sztywno, bez szans na zmiany. A jednak od czasu do czasu pojawiają się firmy, które potrafią zaintrygować i porwać audiofilów, odbierając klientów starym wyjadaczom. Jednym z producentów, który wkroczył...

Poradniki

Listy

Galerie

Dyskografie

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Sade - Zmysłowa królowa elegancji

Wyobraźcie sobie, że siedzicie w przyciemnionym klubie jazzowym w latach czterdziestych XX wieku. Mężczyźni noszą eleganckie, dopasowane garnitury, we włosach...

Wywiady

Tomasz Karasiński - StereoLife

Tomasz Karasiński - StereoLife

Chcąc poznać ludzi zajmujących się sprzętem audio, związanych z tą branżą zawodowo, natkniemy się na wywiady z konstruktorami, przedsiębiorcami, sprzedawcami,...

Popularne artykuły

Vintage

Nakamichi 700II

Nakamichi 700II

W ramach tegorocznego Międzynarodowego Tygodnia Słuchania Kaset Magnetofonowych najlepiej byłoby odkurzyć swoją kolekcję taśm, podłączyć magnetofon i przypomnieć sobie klimat...

Słownik

Poprzedni Następny

Bi-wiring

Sposób połączenia zestawów głośnikowych ze wzmacniaczem z użyciem dwóch kompletów kabli zamiast jednego. W niektórych kolumnach producenci stosują podwójne gniazda, które najczęściej fabrycznie połączone są zworkami. Po ich usunięciu, dolne...

Cytaty

WalterPater.png

Strona używa plików cookie zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej na temat danych osobowych, zapoznając się z naszą polityką prywatności.